VMware Workstation 16 Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 PC’de VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma yazılımı kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Vista nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VMware Workstation 14/15 Üzerinde Windows Vista Kurulumu

VMware Workstation 16 Pro Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows Vista Nasıl Kurulur?

Microsoft tarafından resmi olarak 30 Ocak 2007 tarihinde piyasaya sürülen Windows Vista, Microsoft işletim sistemlerinin bir üyesidir. Ancak, bu popüler işletim sistemi sürümü 11 Nisan 2017’de tamamen kullanımdan kaldırıldı.

Microsoft Vista işletim sisteminin geliştirilmesinin ana amacı Windows XP’deki bazı güvenlik sorunlarını gidermekti. Bu işletim sistemi ile ilk defa Aero özelliği geliştirildi. Ayrıca, Vista’nın en büyük dikkat çekici özelliği ise, Sidebar (Kenar Çubuğu) özelliğinin olmasıydı.

Windows Vista Ultimate 64 Bit eski bir işletim sistemi olduğu için fiziksel bilgisayarınızın üzerine bu sistemi kurmanıza gerek kalmadan Workstation programını kullanarak onu sanal makineye kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Eğer VMware yazılımını programını daha önce Windows bilgisayarınıza yüklemediyseniz, buraya tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Ya da Ubuntu gibi Linux dağıtımlarından birini kullanıyorsanız, buradaki yazımıza başvurabilirsiniz.

Windows Vista İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

VMware Pro’yu bilgisayarınıza kurduktan sonra programı açınız ve Vista sanal sistemi için yeni bir sanal bilgisayar oluşturmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz. VM’yi oluşturup hazırladıktan sonra ihtiyacınız olan tek şey bir ISO imaj dosyası olacaktır.

VM Workstation için Windows Vista Ultimate x64 SP2 işletim sisteminin ISO dosyasını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz ve ardından aşağıdaki adımları taki ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu çalıştırdığınızda anasayfasında gördüğünüz seçeneklerden Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız ve açılan wizard penceresinde Custom (Advanced) seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Sanal makinenin donanım uyumluluğunu Workstation 16.x olarak yapılandırınız. Eğer host’unuz üzerinde VMware programının daha eski bir sürümü kuruluysa, Hardware Compatibility karşısında ilgili sürümü göreceksiniz.

 

Donanım Uyumluluğunu Yapılandırma

   Adım 3

Bu pencerede, Guest işletim sistemi kurulumunu nasıl yapmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Daha detaylı konfigürasyon yapmak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kurmayı Seçme

   Adım 4

Guest işletim sistemi türü seçme penceresinde, önce kurulum yapacağınız Microsoft Windows platformunu ve ardından Version kısmından Windows Vista x64 Edition seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 5

Sanal makineyi isimlendirme ve konumlandırma penceresinde, VM kütüphanesinde görüntülenecek bir isim yazınız ve kurulum yapacağınız konumu seçiniz. Burada, VM’yi performans açısından harici bir harddisk üzerine kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Sanal Makine Adını ve Konumunu Yapılandırma

   Adım 6

Firmware türü olarak Vista eski bir sistem olduğu için BIOS‘u işaretleyip Next’e tıklayınız.

Firmware Türünü BIOS Olarak Yapılandırma

   Adım 7

Guest sanal bilgisayarınıza host’unuzun destekleyeceği kadar işlemci ve çekirdek sayısı yapılandırınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, eski işletim sistemi sürümleri birden fazla işlemci sayısı desteğinin olup olmamasıdır. Bu yüzden, genellikle eski sistemlerde işlemci sayısını 1 yapınız, çekirdek sayısını ise aynı şekilde host’unuzun işlemci donanıma uygun bir değer belirleyiniz.

Sanal Bilgisayar İçin İşlemci Sayısı Ayarlama

   Adım 8

Aynı şekilde host’unuz üzerinde mevcut olan RAM kapasitesine göre VM için bir RAM değeri ayarlayınız ve Next’e tıklayarak devam ediniz.

Sanal Bilgisayara RAM Değeri Atama

   Adım 9

Ağ tipi olarak, varsayılan olarak seçili olarak gelen NAT ile devam ediniz. Eğer host’unuzun kullandığı IP bloğundan bir IP adresi almak için Bridged ağ türünü kullanabilirsiniz.

Ağ Türünü Seçme

   Adım 10

I/O Controller penceresinde, SCSI sanal diskler için kullanacağınız kontrolcü türünü seçmeniz gerekir. Burada, varsayılan olarak seçili LSI Logic seçeneği ile devam ediniz.

LSI Logic

   Adım 11

Disk türü seçme penceresinde, IDE, SCSI ve SATA’yı seçebilirsiniz, fakat NVMe disk türü yeni bir teknoloji olduğu için eski işletim sistemleri tarafından desteklenmediği için pasif durumdadır. En uygun disk türü olarak SATA‘yı seçiniz ve Next’e tıklayınız.

SATA Disk Türünü Seçme

   Adım 12

Sanal makineye sıfırdan bir sistem kurulumu yapacağınız için VM için yeni bir disk oluşturmanız gerekir. Dolayısıyla, Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde Create a New Virtual Disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 13

Disk kapasitesini belirleme penceresinde, Windows Vista için önerilen 40 GB boyutunu kullanınız, daha düşük bir kapasite belirlediğinizde işletim sistemi kurulum aşamasının disk yapılandırmasında uyarı ile karşılaşacaksınız.

Ayrıca, VM’nin sanal disk dosyasını host’unuz üzerinde tek bir dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak yedekle) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Disk Dosyasını Tek Bir Dosya Olarak Depolama

   Adım 14

Sanal disk dosyasını yedeklemek istediğiniz konumu bu pencereden yapılandırabilirsiniz. Eğer VM’nin kurulum lokasyonunu harici bir HDD üzerine yapıyorsanız, sanal disk dosyası da o konuma yedeklenecektir. Ek olarak, depolanacak sanal diskin adını değiştirebilirsiniz.

Disk Dosyasının Adını veya Konumunu Değiştirme

   Adım 15

Sanal bilgisayarınızın özet penceresinde herhangi bir değişiklik yapmak için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayarın Donanımını Özelleştirme

   Adım 16

Vista VM’nin daha performanslı çalışabilmesi için sanallaştırma özelliğini etkinleştirmek için Device (Aygıt) kısmından Processors (İşlemciler) seçiniz ve sağ kısımdaki Virtualization Engine sekmesindeki tüm seçenekleri işaretleyiniz.

  • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
  • Virtualize CPU Performance Counters
  • Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit)

Guest Üzerinde Sanallaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 17

Sanal bilgisayarın grafik belleğini arttırarak VM üzerinde kullanacağınız programlardan daha fazla verim alabilirsiniz. Display (Görüntü) aygıtını seçiniz ve Graphics Memory (Grafik Belleği) kısmından VM’ye atadığınız RAM miktarının yarısı kadar bir değer belirleyiniz.

Grafik Belleğini Yapılandırma

   Adım 18

Şimdi, VM’ye ISO dosyasını eklemek için CD/DVD aygıtı üzerine tıklayınız ve Connection bölümünde Use ISO Image File (ISO İmaj Dosyası Kullan) seçeneğini etkinleştiriniz ve Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

ISO İmaj Dosyasının Konumunu Açma

   Adım 19

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows Vista Ultimate 32/64 Bit SP2 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayarak VMware programına ekleyiniz ve VM’nin donanım penceresini kapatınız.

ISO İmaj Dosyasını Seçme

   Adım 20

VMware ile Windows Vista kurmak için gerekli tüm hazırlıkları yaptıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

VM Özet Penceresini Kapatma

   Adım 21

Workstation Pro üzerinde oluşturduğunuz sanal PC, otomatik olarak listelendiğinde onu çalıştırmak için Power on this virtual machine butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows Vista Kurulumu

Sanal makine oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra VM’yi çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz. Bu adımdan itibaren fiziksel bir bilgisayar üzerinde kurulum yapıyormuş gibi ilerlemeniz gerekiyor. Yani, buradaki Windows kurulumu ISO imaj dosyası ile yapılacaktır.

   Adım 1

Windows Boot Manager ekranında Windows Vista x64 Setup [EMS Enabled] seçeneği üzerinde Enter tuşuna basınız.

Windows Vista x64 Setup [EMS Enabled]

   Adım 2

Windows Vista için sistem dilini, zaman ve para birimini ve ayrıca klavye düzenini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows Vista Kurulum Ekranı

   Adım 3

İşletim sistemi kurulumunu başlatma için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Vista Kurulumunu Başlatma

   Adım 4

Yüklemek istediğiniz işletim sisteminin mimari türünü seçmeniz gerekir. Başka ISO dosyaları kullanıyorsanız, burada x86 veya x64 mimari türlerini göremeyebilirsiniz. Sanal bilgisayarı oluştururken Guest işletim sistemi versiyonunu x64 yapılandırdığınız için burada x64 mimari türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sisteminin Mimarisini Seçme

   Adım 5

Windows Vista Service Pack 2 sisteminin lisans anlaşmasını kabul etmek için I accept the license terms (Lisans şartlarını kabul ediyorum) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sisteminin Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 6

Kurulum tipi olarak eğer sisteminizde daha önceden kurulu başka bir sistem olsaydı, sisteminizi bu penceredeki Upgrade seçeneği ile yükseltebilirdiniz. Fakat, VM üzerinde sıfırdan kurulum yapacağınız için Custom (Advanced) seçeneğine tıklayınız.

Gelişmiş Kurulumu Seçme

   Adım 7

VM’ye eklediğiniz sanal diski yapılandırmak için Drive Options (Sürücü Seçenekleri) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Diski Yapılandırma

   Adım 8

Disk üzerinde ayrılmamış alanı düzenlemek için New (Yeni) ve ardından Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Disk Üzerinde Yeni Bir Partition Yapılandırma

   Adım 9

Sanal diski düzenledikten sonra, Disk 0 Partition 1 seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Disk 0 Partition 1

   Adım 10

Kurulum sihirbazı, Windows dosyalarını genişletiyorken bekleyiniz.

Windows Dosyaları Genişletiliyor

   Adım 11

Kurulum için sisteminiz belirlenen otomatik zamana göre yeniden başlayacaktır, fakat direk olarak yeniden başlatmak için Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 12

Windows Vista yükleniyorken bekleyiniz. Bu aşamada sanal sisteminiz birkaç kez yeniden başlayabilir.

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 13

Sisteminiz yeniden başladığında açılan pencerede yeni bir kullanıcı adı ve parola yapılandırınız. Ayrıca, kullanıcı hesabınızda kullanmak istediğiniz kullanıcı resmini değiştirebilirsiniz.

Kullanıcı Adı ve Parola Yazma

   Adım 14

Sanal PC için bilgisayar adı belirleyiniz ve yazınız, ayrıca masaüstü arkaplanını bu pencerede değiştirebilirsiniz. Ek olarak, değiştirdiğiniz masaüstü arkaplanını daha sonra Denetim Masası üzerinden yapılandırabilirsiniz.

Bilgisayar Adı Yazma

   Adım 15

Windows güvenlik duvarı için Use Recommended Settings (Önerilen Ayarları Kullan) seçeneğine tıklayınız ve devam ediniz.

Windows Güvenlik Duvarı İçin Önerilen Ayarları Kullanma

   Adım 16

Sisteminizde kullanmak istediğiniz zaman dilimi, tarih ve saat ayarlarını yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Bölge ve Zaman Dilimini Yapılandırma

   Adım 17

Bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu konumu Home, Work veya Public Location olarak yapılandırabilirsiniz.

Bilgisayarın Geçerli Durumunu Seçme

   Adım 18

Gerekli sistem ayalarını yaptıktan sonra Start (Başlat) butonuna tıklayınız ve sisteminizin açılmasını bekleyiniz.

Sistemi Başlatma

   Adım 19

Windows bilgisayarınızın performansını denetliyorken bekleyiniz.

Windows Bilgisayarınızın Performansını Değerlendiriyor

   Adım 20

Windows Vista masaüstünüz hazırlanıyorken bekleyiniz.

Masaüstünüz Hazırlanıyor

   Adım 21

Kurulum sonrası Windows Vista masaüstü ekranı aşağıdaki görüntüdeki gibi olacaktır!

Windows Vista Ultimate Masaüstü Ekranı

VMware Tools Kurulumu

VMware ile Windows veya diğer platformlara ait işletim sistemlerini kurduktan sonra ekran çözünürlüğü, dosya paylaşımı ve host’un aygıtlarını kullanabilmek için VMware Tools’un kurulması gereklidir.

   Adım 1

VMware Tools’un kurmadan önce sanal sisteminizde Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açınız ve hem ekran kartının hem de diğer aygıtların sürücülerinin kurulu olup olmadığını kontrol ediniz.

Aygıt Yöneticisindeki Sürücüleri Kontrol Etme

   Adım 2

Workstation Pro araç menüsünden VM / Install VMware Tools tıklayınız.

VM / Install VMware Tools

   Adım 3

VM Tools kurulum sihirbzı otomatik olarak sistemde açılmıyorsa ya da çok geç açılıyorsa, Bilgisayarım’ı açınız ve CD/DVD simgesi üzerine çift tıklayınız.

VMware Tools'un Çalışmasına İzin Verme

   Adım 4

VM Tools sihirbazı açılırken VMware Product Installation uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu uyarı size VM Tools’un Windows 7 SP1 ya da daha güncel bir sürüm gerektirdiğini bildirmektedir.

Dolayısıyla VM’de Vista için VM Tools kurabilmek için daha eski bir sürümünü kurmanız gerekir.

Setup cannot contine. This program requires that you have Windows 7 Service Pack 1 (SP1) or greater installed in this virtual machine.

VMware Tools İşletim Sistemi Uyumsuzluğu

   Adım 5

VMware Tools’un eski bir sürümünü (11.0.6) manuel olarak indirmek için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz ve ISO imaj dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

VMware Tools 11.0.6: https://packages.vmware.com/tools/releases/11.0.6/windows/

VMware Tools'un Eski Sürümünü İndirme

   Adım 6

VMware Tools 11.0.6 ISO dosyasını sanal makineye eklemek için menüden VM / Removable Devices / CD/DVD (SATA) / Settings tıklayınız.

Guest CD/DVD (SATA)

   Adım 7

Virtual Machine Settings penceresinde ISO dosyasını eklemek için Browse butonua tıklayınız.

VMware Tools ISO Dosyasını Sanal Makineye Ekleme

   Adım 8

VMware-Tools-Windows-11.0.6-15940789.iso imaj dosyasını seçiniz ve Open butonuna tıklayınız.

ISO Dosyasını Seçme

   Adım 9

Tekrar Bilgisayarım üzerinden DVD simgesine çift tıklayınız ve kurulum sihirbazını başlatınız.

VM Tools'u Tekrar Çalıştırma

   Adım 10

Sanal makine araçları kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız.

VM Tools Kurulum Sihirbazı

   Adım 11

Kurulum türü olarak Complete işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Complete Kurulum Türünü Seçme

   Adım 12

Vista sanal makine için VM Tools kurmayı başlatmak için Install butonuna tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 13

Sanal PC için gerekli sürücüler kuruluyorken bekleyiniz.

Guest Sistemin Sürücüleri Kuruluyor

   Adım 14

VM Tools kurulumunu tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız ve pencereyi kapatınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 15

Değişikliklerin etkin olması ve sürücülerin yapılandırılması için sanal sisteminizi Yes butonuna tıklayarak yeniden başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 16

Windows Vista VM açıldıktan sonra ekran çözünürlüğünü değiştirmek veya tam ekrana sığdırmak için View / Fit Guest Now seçeneğine tıklayınız.

View / Fit Guest Now

   Adım 17

Windows Vista sanal bilgisayarın tam ekran çözünürlüğüne ayarlandığını görebilirsiniz.

Sanal Makine Tam Ekran Çözünürlüğü

   Adım 18

Aynı zamanda, sanal makine ile host arasında sürükle bırak yöntemini kullanarak dosya transferi yaptığınızda işlemin başarılı olduğunu görebileceksiniz.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Transferi

   Adım 19

Ayrıca, Internet Explorer kullanarak Google anasayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda ağ bağlantınızın sorunsuz olarak çalıştığını görebilirsiniz.

Guest Sistem Üzerinden İnternet'e Erişim Kontrolü

Shared Folder Oluşturma ve Yapılandırma

Windows Vista makine için Shared Folder oluşturmak basit ve kolaydır, ancak bu işlemi VM Tools kurduktan sonra yapmanız gerekir. Daha sonra, VMware programının Shared Folder yapısını kullanarak host’unuz ile VM’niz arasında ortak bir klasör paylaşımı oluşturabilirsiniz.

   Adım 1

Sanal PC’niz üzerinde Shared Folders özelliğini etkinleştirmek için menüden VM / Settings tıklayınız.

Sanal PC'nin Ayarlarını Açma

   Adım 2

Sanal makine ayarları penceresinde Shared Folders tıklayınız ve ardından Folder Sharing (Klasör Paylaşımı) altındaki Always Enabled seçeneğini işaretleyiniz.

Daha sonra, paylaşacağınız klasörü bir ağ sürücüsü olarak kullanmak için Map as a network drive in Windows guests seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Shared Folder Ekleme

   Adım 3

Shared Folder sihirbazında Next’e tıklayınız.

Shared Folder Ekleme Sihirbazı

   Adım 4

Host’unuz üzerinde belirlediğiniz klasörü seçmek için Browse butonuna tıklayınız ve konumu seçiniz. Paylaşacağınız klasörü ayrıca bir isim veriniz ve Next’e tıklayınız.

Paylaşılan Klasörün Konumunu Seçme

   Adım 5

Paylaşımı etkinleştirme için Enable this share (Bu paylaşımı etkinleştir) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Paylaşımı Etkinleştirme

   Adım 6

Klasörün host üzerindeki konumunu kontrol ettikten sonra, OK butonuna tıklayarak VM ayarları penceresini kapatınız.

Host Path Kontrol Etme

   Adım 7

Bilgisayarım üzerinden Shared Folder’un bir ağ sürücüsü olarak eklendiğini kontrol ediniz.

Bilgisayarım Üzerinden Ağ Sürücüsünü Kontrol Etme

   Adım 8

Network/Ağ konumu üzerinden Shared Folder’u kontrol ettiğinizde vmware-host görünür olduğundan emin olunuz. Eğer vmware-host ağ üzerinde görünüyorsa, Shared Folder sorunsuz olarak çalışıyor anlamına gelmektedir.

Network Üzerinden VMware-Host Kontrolü

   Adım 9

Ayrıca, vmware-host içeriğini görüntülediğinizde Shared Folders aktif olduğunu görebilirsiniz.

Ağ Üzerinden Shared Folders Görüntüleme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Workstation Pro
YouTube Video
14 Pro
16 Pro

 

   İlgili Yazılar


VMware ile Windows 7 Kurulumu
VMware ile Windows 10 Kurulumu
VMware ile Windows 8 Kurulumu
VMware ile Windows XP Kurulumu
♦ VMware Workstation Güncelleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: