VMware Workstation 15 Üzerinde Windows 8.1 Kurulumu

Bu yazımızda, VMware Workstation 12/14/15 sanallaştırma programı kullanarak Windows 10 üzerinde adım adım Windows 8.1 kurulumu yapacağız.

VMware Workstation 15 Üzerinde Windows 8.1 Kurulumu

VMware Workstation 15 Üzerinde Windows 8.1 Nasıl Kurulur?

Windows 10 üzerinde VMware Workstation sanallaştırma ile Win 8.1 kurmak için önce yeni bir sanal makine oluşturmanız gerekir. Microsoft Win 8.1 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra, ISO dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz ve onu sanal makineye eklemeniz gerekir.

Bu işletim sistemine ait DVD medyasına sahip değilseniz, yazının en altındaki butona tıklayarak ISO imaj dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Önceki yazılarımızda, VMware ile diğer Windows işletim sistemi kurulumlarını yaptık. Bu yazılarımızda, aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

Sanal Makine Üzerinde Windows 8/8.1 Kurulumu

Windows bilgisayarınız üzerinde Windows sistemi çalıştırabilmek için öncelikle VMware Workstation 15 kurulumu yapınız.

Daha sonra, ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra VMware üzerinde adım adım Windows 8/8.1 kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Sanal makine oluşturmak için VMware Workstation 15 Pro’yu açınız ve Create a New Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur) tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

New Virtual Machine Wizard (Yeni sanal makine sihirbazı) penceresinde Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) seçeneğini seçiniz ve ardından Next (İleri) tıklayınız.

Custom (Advanced)

   Adım 3

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (Sanal makine donanım uyumluluğunu seç) penceresinde Workstation 15.x seçiniz ve Next tıklayınız.

Sanal Makine İçin Donanım Uyumluluğu Seçme

   Adım 4

Guest Operating System Installation (Konuk işletim sistemi kurulumu) penceresinde işletim sistemi ISO dosyasını sanal makineye daha sonra eklemek ve kuruluma başlamak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini işaretleyiniz ve Next tıklayınız.

İşletim sistemini daha sonra kuracağım

   Adım 5

Select a Guest Operating System (Bir konuk işletim sistemi seç) penceresinde kuracağınız işletim sistemi için Microsoft Windows‘u seçiniz ve ardından Next tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 6

Name the Virtual Machine (Sanal makineyi adlandır) penceresinde kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve sanal makineyi performans için başka bir disk üzerinde depolamanız faydalı olacağı için kurulum lokasyonunu seçmek için Browse (Gözat) tıklayınız.

Sanal Makineyi Adlandırma

   Adım 7

Sanal makine için Harici hard disk üzerinde yeni bir klasör oluşturunuz ve klasörü seçtikten sonra OK (Tamam) tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Seçme

   Adım 8

Sanal makine adını yazdıktan sonra Next tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Kurulum Lokasyonunu Seçme

   Adım 9

Firmware Type (Yazılım Türü) olarak UEFI / Secure Boot seçeneklerini işaretleyiniz ve Next‘e tıklayınız.

UEFI / Secure Boot

   Adım 10

Bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre Processor Configuration (İşlemci Yapılandırması) penceresinde işlemci ve çekirdek sayısını belirleyiniz. Daha sonra kuruluma devam etmek için Next tıklayınız.

VM'ye İşlemci Ekleme

   Adım 11

Aynı şekilde, bilgisayarınızın RAM kapasitesine bağlı olarak sanal makine için uygun bir RAM değeri belirleyiniz.

Windows 8.1 VM'ye RAM Ekleme

   Adım 12

Network Type (Ağ Tipi) penceresinde sanal makine oluştururken varsayılan olarak seçili olan NAT ile devam ediniz.

VMware Ağ Türünü Seçme

   Adım 13

Select I/O Controller Types (G/Ç Kontrolör Tipleri) penceresinde SCSI kontrolör tipini LSI Logic SAS olarak yapılandırınız ve Next‘e tıklayınız.

LSI Logic SAS

   Adım 14

Select a Disk Type (Bir disk tipi seç) penceresinde varsayılan olarak seçili olan SCSI ile kuruluma devam ediniz.

Bir Disk Tipi Seçme

   Adım 15

VMware üzerinde Win8.1 işletim sistemi kurulumu için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekir. Kurulum için yeni bir disk oluşturmak için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 16

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirt) penceresinde sanal makine disk performansı için Allocate all disk space now (Şimdi tüm diski ayır) ve Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak yedekle) seçeneklerini seçiniz ve disk boyutunu yapılandırdıktan sonra Next‘e tıklayınız.

Allocate all disk space now seçeneği, sanal makine için ayırdığınız disk boyutu kadar diskinizde yer ayırır.
Store virtual disk as a single file seçeneği, sanal diski parça parça ayırmak yerine tek bir dosya olarak yapılandırır.

Sanal HDD'yi Tek Parça Olarak Depola

   Adım 17

Specify Disk File (Disk dosyasını belirt) penceresinde kuracağınız işletim sisteminin disk dosyasının adını ve lokasyonunu değiştirebilirsiniz. Kuruluma devam etmek için Next‘e tıklayınız.

Disk Dosyası Konumunu Belirtme

   Adım 18

Sanal makine oluşturma adımlarının son aşamasında Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 19

Sanal makine ayarlarında işlemci donanımını seçtikten sonra sağ taraftaki seçeneklerden Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI seçeneğini işaretleyiniz.

Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI

   Adım 20

Bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye eklemek için CD/DVD aygıtına tıklayınız. Daha sonra, Use ISO image file (ISO kurulum imajını kullan) seçeneğini seçtikten sonra Browse tıklayarak ISO dosyasının konumunu seçiniz.

Windows 8.1 Sanal Makineye ISO Dosyası Ekleme

   Adım 21

ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

ISO Dosyasını Seçme

   Adım 22

Sanal makine ayarlarından çıkış yapmak için Close (Kapat) tıklayınız.

Ekran Belleğini Yapılandırma

   Adım 23

Sanal makine oluşturma adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra Finish (Bitir) tıklayınız.

Sanal Makine Oluşturma Tamamlandı

   Adım 24

Sanal disk oluşturulurken bekleyiniz. Bu işlem bilgisayarınızın performansına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Disk Oluşturuluyor

   Adım 25

VMware üzerinde Microsoft Win 8 / 8.1 kurulumunu başlatmak için Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) seçeneğine tıklayınız.

VM'yi Çalıştırma

   Adım 26

Sanal makine üzerinde işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz. Kuruluma başlamak için klavyenizden herhangi bir tuşa basınız.

CD veya DVD'den Boot Etmek İçin Herhangi Bir Tuşa Basma

   Adım 27

Sanal makine sorunsuz çalıştıktan sonra VMware üzerinde adım adım kurulumunu yapmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak bu işleme devam edebilirsiniz.

Adım Adım Microsoft Windows 8.1 Kurulumu

VMware ile Windows 10 Üzerinde Microsoft Win 8.1 Nasıl Kurulur ⇒ Video

VMware sanallaştırma programını kullanarak Windows 10 bilgisayarınıza adım adım yüklemek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Win8 Yükleme Videosu


VMware Workstation 14 Üzerinde Windows 8.1 Nasıl Kurulur ⇒ Video

Eğer bilgisayarınızda VMware sanallaştırma programının 14 Pro sürümü kuruluysa, VMware 14 ile kurulum yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz!

VMware 14 ile Win8 Kurma


VMware Workstation 12 Üzerinde Windows 8.1 Sanal Makine Oluşturma

VMware üzerinde önce Win 8.1 sanal makine oluşturmanız gerekir. Yeni bir sanal pc oluşturmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 12 Pro sanallaştırma programını açtıktan sonra yeni bir sanal makine oluşturmak için File (Dosya) / New Virtual Machine (Yeni Sanal Makine) seçeneğine tıklayınız.

VMware Workstation 12 Üzerinde Windows 8.1 Kurulumu

   Adım 2

Açılan pencerede, Custom (Advanced) (Manuel (Gelişmiş)) seçeneğini seçiniz ve Next (İleri) tıklayınız.

Manuel Sanal Makine Oluşturma

   Adım 3

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (Sanal Makine Donanım Uyumluluğunu Seç) penceresinde, Workstation 12.0 seçeneğini seçiniz Next (İleri) tıklayınız.

VM Donanım Uyumu

   Adım 4

Guest Operating System Installation (Konuk İşletim Sistemi Kurulumu) penceresinde, I will install the operating system later (İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım) seçeneğini seçerek Next (İleri) tıklayınız.

I will install the operating system later

   Adım 5

Kurulacak işletim sistemi sürümünü seçtikten sonra Next (İleri) tıklayınız.

Guest Sistemi Seçme

   Adım 6

Name the Virtual Machine (Sanal Makine Adı) penceresinde, kurulacak işletim sistemi adını yazınız. Daha sonra sanal makinenin kurulacak yerini seçmek için Browse (Göz at) tıklayınız.

Sanal Makine Adını ve Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 7

Virtual Machine Location (Sanal Makine Lokasyonu) penceresinde, harici hdd’nizi seçiniz ve yeni bir klasör oluşturduktan sonra OK (Tamam) tıklayınız.

Konumu Seçme

   Adım 8

Name the Virtual Machine (Sanal Makine Adı) penceresinde, gereken ayarlar yapıldıktan sonra Next (İleri) tıklayınız.

VM Adı ve Lokasyonu Yapılandırdıktan Sonra Kuruluma Devam Etme

   Adım 9

Firmware Type (Aygıt Yazılım Tipi) penceresinde, BIOS seçeneği varsayılan ayar olarak seçilidir. Next tıklayarak VM oluşturma adımlarına devam ediniz.

BIOS

   Adım 10

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde, sanal makine için işlemci ve çekirdek sayısını yapılandırdıktan sonra Next tıklayınız.

İşlemci Yapılandırması

   Adım 11

Memory for the Virtual Machine (Sanal Makine İçin Bellek) penceresinde, Win8.1 sanal makine için 2 GB RAM değeri belirledikten sonra Next butonuna basarak devam ediniz.

VM İçin Bellek Konfigürasyonu

   Adım 12

Network Type (Ağ Tipi) penceresinde, NAT‘ı seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VMware Ağ Türü

   Adım 13

Select I/O Controller Types (Giriş/Çıkış Kontrolcü Tipi Seçme) penceresinde, LSI Logic SAS (Recommended-Önerilen) seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Select I/O Controller Types

   Adım 14

Select a Disk Type (Bir Disk Tipi Seç) penceresinde, SCSI (Recommended-Önerilen) seçeneğini seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

SCSI

   Adım 15

Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde, Create a new virtual disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini seçerek Next butonuna tıklayınız.

Sanal Disk Oluşturma

   Adım 16

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirle) penceresinde, Win 8.1 X64 işletim sistemi için disk alanı boyutunu yapılandırınız ve Next butonuna tıklayınız.

Disk Kapasitesini Belirleme

   Adım 17

VMware üzerinde Win 8.1 yüklemek için 30 GB disk alanı yapılandırabilirsiniz. Sanal makine oluşturma adımlarına devam etmek için Next butonuna tıklayınız.

Sanal HDD'yi Parçalar Halinde Depola

   Adım 18

Disk File (Disk Dosyası) yapılandırmasında, sanal diskin nereye kaydedileceği belirtilmektedir. Eğer sanal diski farklı bir konumda depolamak istiyorsanız Browse butonua ile bu ayarı değiştirebilirsiniz. Disk dosyasının adını ve konumunu varsayılan ayarda bırakınız ve Next butonuna tıklayınız.

Disk Dosyası Konumunu Seçme

   Adım 19

Sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra eğer yapmak istediğiniz bir değişiklik varsa, Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız. Yeni sanal makine sihirbazını kapatmak için Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

VM Özet Penceresi

Sanal Makine Üzerinde Adım Adım Windows 8.1 Yükleme

Win 8.1 makinesini oluşturduktan sonra, bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye eklemeniz gerekir. Sanal makine üzerinde adım adım Windows işletim sistemini kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Kurulum için ISO dosyasını sanal makineye eklemek için CD/DVD (SATA) seçeneğine tıklayınız.

CD/DVD (SATA)

   Adım 2

Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarları) penceresinde, Use ISO image file (ISO imaj dosyası kullan) seçeneğini seçiniz.

Sanal Makine Ayarları

   Adım 3

Browse butonuna tıklayınız ve ISO dosyasını ekleyiniz.

VM'ye İmaj Dosyasını Ekleme

   Adım 4

Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi başlat) butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

Windows 8.1 Sanal Makineyi Başlatma

   Adım 5

Microsoft işletim sistemi açılırken bekleyiniz…

Windows 8.1 Açılış Ekranı

   Adım 6

Kurulumu penceresinde, dil ayarı, saat ve para birimi ve klavye ayarlarını yaptıktan sonra İleri butonuna tıklayınız.

Sistem Dilini Seçme

   Adım 7

Yüklemeyi başlatmak için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Install Now

   Adım 8

Kurulum başlıyorken biraz beklemeniz gerekebilir.

Kurulum Başlıyor

   Adım 9

İşletim sisteminin lisans anlaşmasını kabul ederek Next butonuna tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 10

Sıfırdan temiz bir Windows 8.1 yüklemek için Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş) seçeneğine tıklayınız.

Özel: Yalnızca Windows'u yükle (gelişmiş)

   Adım 11

Sanal makine disk yapılandırmasında Yeni butonuna tıklayınız.

HDD Partition Konfigürasyonu

   Adım 12

Sanal diskin tümünü kullanmak için Uygula butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Bölüm Oluşturma

   Adım 13

Kurulum, Windows için ek alanlar oluşturulacak uyarı penceresinde Tamam butonuna tıklayınız.

Ek Alanlar Oluşturulmasını Onaylama

   Adım 14

Windows 8.1’i yüklemek istediğiniz sürücüyü seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Sürücü 0 Bölüm 2

   Adım 15

Dosyalar kurulum için hazırlanıyor…

Kurulum Hazırlanıyor

   Adım 16

Dosyalar kurulum için hazırlanırken bekleyiniz…

Kurulum Hazırlanıyor

   Adım 17

Kurulum, gerekli dosyaları kopyaladıktan sonra sanal makine yeniden başlıyor…

Windows 8.1 Kurulumu Başlıyor

   Adım 18

Microsoft Win8.1 makine için bilgisayar adı yazınız ve Next butonuna tıklayınız.

Kişisel Bilgisayar Adını Yazma

   Adım 19

Hızlı ayarları kullan butonuna tıklayınız.

Hızlı ayarları kullan

   Adım 20

Kullanıcı adı yazınız Finish (Son) butonuna tıklayınız.

İşletim Sistemi İçin Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 21

Kurulum sistem ayarlarınızı tamamlarken bekleyiniz.

Ayarlar Tamamlanıyor

   Adım 22

Kurulum sizin için ayarları yaparken bekleyiniz…

Sizin İçin Ayarları Yapıyoruz

   Adım 23

Kurulum yapılırken sisteminiz için gerekli uygulamalar yükleniyor…

Uygulamalar Yükleniyor

   Adım 24

VMware Workstation 12 ile Win8.1 kurduktan sonra işletim sisteminin ilk görünümü aşağıdaki gibidir!

Windows 8.1 Başlat Menüsü

   Adım 25

Windows sürümünü kontrol etmek için Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Özellikler seçeneğine tıklayınız. Sistem pencesinde Windows 8.1 sürümünü aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar Özelliklerini Görüntüleme

VMware Workstation 12 Üzerinde Win8.1 Kurulumu ⇒ Video

VMware Workstation 12 kullanarak Win 10 üzerinde Win 8.1 ve VMware Tools kurulumu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

VMware 12 ile Win8 Kurma

   Son Söz


Bu yazımızda, VM Workstation/Player sanallaştırma programını kullanarak Windows 10 üzerinde Windows 8/8.1 kurulumu yaptık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


 VMware’de Sistem Klonlama
Lan Segment (Ağ Bölümleme)
Bridged Ağ Yapılandırma
Sanal Ağ Editörü Ayarları
Host-Only Ağ Yapılandırma

   VMware Workstation İçin Windows 8.1 ISO İndir


VMware Workstation programı için Windows 8.1 ISO dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

Dosyayı İndir

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

  tesekkur ederim

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Rica ederim, ayrıca yorumunuz için çok teşekkürler!

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: