IDE Nedir, Ne İşe Yarar?

IDE (Integrated Drive Electronics/Entegre Sürücü Elektroniği) ya da ATA (Advanced Technology Attachment/Gelişmiş Teknoloji Eki), sabit sürücüler ve ATAPI (Advanced Technology Attachment Packet Interface/Gelişmiş Teknoloji Ek Paketi Arabirimi) gibi yığın veri depolama aygıtlarını denetler ve ayrıca DVD-ROM veya CD-ROM gibi aygıtları sisteme ekler.

IDE Nedir, Ne İşe Yarar?

IDE ya da ATA Nedir?

IDE’nin orijinal adı ATA idi ve zaman içinde IBM tarafından oluşturulan birbirine geçen kablo, üreticilerin evrensel bileşenler yapmak zorunda olduklarını fark ettikleri için yaygın olarak kullanıldı ve bu nedenle ATA ile eş anlamlı terimdir çünkü her iki teknoloji de birbirine bağlantılıdır.

Tarihi

ATA (Advanced Technology Attachment) standardı ilk olarak 1988 yılında veri iletmek ve almak için eski PIO (Programmed Input Output/Programlı Giriş Çıkışı) olarak tasarlandı.

Başlangıçta, denetleyiciler, çoğunlukla ISA olan genişletme kartları olarak kullanıldı ve yalnızca IBM, Dell veya Commodore gibi markaların ürettiği anakartlara entegre edildi.

1996’da daha büyük veri akışına ihtiyacını karşılamak için, ATA-2 veya EIDE olan iki AT iletim modu ortaya çıktı.

ATA-2’nin düşük performansı ve işlemciye yük bindirmesinden dolayı, 1998’de DMA veriyolunu kullanan ve veri aktarımı için işlemciyi kullanmaya gerek duymayan Ultra ATA modeli geliştirildi.

En yaygın sürümünün yanı sıra RS-232 bağlantı noktalarını ve paralel bağlantı noktasını gruplayan çoklu I/O kartlarıydı. Ayrıca, diski önbelleğe almak için yalnızca üst düzey modellerde SIMM konektörleri vardı.

Daha sonra, cihaz entegrasyonu ile tek bir çipin tüm işi yapabilmesi sağlandı.

Arayüzü

PCI veri yolu ile, IDE denetleyicileri her zaman anakartta yonga setinin bir parçası olmak için dahil edilir ve genellikle her iki denetleyici de iki cihazı destekleyecek iki konnektöre sahiptir.

Bilgisayara bağlanan iki sabit sürücüden biri master ve diğeri slave olarak olmalıdır, böylece kontrolör verileri göndermek ve almak için cihazı belirleyebilir.

Master ve Slave ayarı diskler üzerindeki mevcut olan bir jumper ile konfigüre edilir.

Eğer IDE kablosu ile bağlanan tek bir disk varsa, disk Master olarak çalışabilir fakat yeni bir disk veya CD, DVD okuyucu eklenirse bu aygıtları Slave olarak yapılandırmanız gerekecektir.

Kısacası bir cihazı sisteme eklediğinizde bunun Slave olarak çalışması için ortamda bir adet Master cihaz olmalıdır ve cihaz, kablodaki konumuna bağlı olarak Master veya Slave olacaktır.

Veri yolunun bağlanacağı konnektörü ayırt etmek için farklı renkler kullanılır ve bu konnektöre tek kablo üzerinden bağlanan iki cihaz varsa bir cihaz işlem yaparken diğeri kullanılamayacaktır.

Kablolardaki bu sorun, kanal başına iki aygıt kullanabilen S-ATA ve SCSI teknolojileri ile giderilmiştir.

Yeni bağlantı teknolojileri çıksa da eski soketli diskler, çok daha düşük fiyatları nedeniyle SCSI’den çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ek olarak, bunun performansı SCSI’den düşüktür.

UDMA, CPU yükünü azaltan ve hızı artıran SCSI’de Bus Mastering işlevini gerçekleştirir. Seri ATA ise, her sabit diskin diğerlerine müdahale etmeden çalışmasına izin verir.

SCSI, IDE’den üstün olmasına rağmen, performansı çok daha fazla olduğu ve fiyatı daha avantajlı olduğu için bilgisayar sistemleri için SATA kullanılmaya başlanmıştır.

Arayüzü, eklenecek bir cihaz için anakart üzerinde 40 pimli düz ve geçmeli bir kablo kullanır.

Her pim 15 veri biti olarak atanmış bir işleve sahiptir ve iki ucu doğru takıldığını doğrulamak için çentiğe sahiptir.

Kablosu, bir sabit diskin bağlantı noktasının bir ucuna ve diğer ucu ise anakart üzerindeki düz bir dikdörtgen olan renk kodlu veya çentikli arayüze bağlanır.

Bazı kablolar 44 pime sahiptir, bu 4 pin akımı cihaza taşımak içindir. Ancak çok az enerji gerektiren çok küçük bileşenlerde kullanılırlar.

Gelişen teknoloji sayesinde 80 iğnesi olan EIDE (Enhanced/Gelişmiş IDE) piyasaya çıktı. Ancak eski terim kolaylık sağlamak için yaygın bir şekilde kullanıldı.

Versiyonları ve Transfer Hızları

Standard
Other Name
Speed
ATA-1
ATA, IDE
3.3MB/s
ATA-2
EIDE, Fast-ATA,
Fast-IDE, Ultra-ATA
16MB/s
ATA-3
EIDE
16MB/s
ATA/ATAPI-4
ATA-4, Ultra-ATA/33
33 MB/s
ATA/ATAPI-5
ATA-5, Ultra-ATA/66
66 MB/s
ATA/ATAPI-6
ATA-6, Ultra-ATA/100
100 MB/s
ATA/ATAPI-7
ATA-7, Ultra-ATA/133
133 MB/s
ATA/ATAPI-8
ATA-8
166 MB/s

   İlgili Yazılar


Kızılötesi
SAS Diskler
USB ve Tarihi
Bluetooth Versiyonları
FAT Dosya Sistemi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir