VMware Workstation Üzerinde Windows 10 Kurulumu

Bu yazımızda, sanallaştırma özelliği bulunan bir bilgisayar üzerinde VMware 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Microsoft Windows 10 nasıl kurulur inceleyeğiz.

VMware Workstation Üzerinde Windows 10 Kurulumu

PC/Laptop’ta VMware Workstation 16 Pro ile Sanal Makine Üzerinde Windows 10 Kurulumu

VMware Workstation programını kullanarak bir ağ ortamı veya bir test ortamı oluşturacaksanız, Windows 10, 7, 8 ve 8.1 işletim sistemlerinden birini veya Linux dağıtımlarından birini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekebilir.

Sanallaştırma programlarını kullanarak çeşitli işletim sistemlerini fiziksel (host) bilgisayarınıza kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ek olarak, bilgisayarınız üzerinde VMware Pro yazılımı haricinde sanal bir bilgisayar oluşturmak için Hyper-V veya Oracle VM VirtualBox programlarından birini veya birkaçını kullanabilirsiniz.

Eğer Oracle sanallaştırma yazılımını kullanarak Windows 10 yüklemek istiyorsanız, bu yazımıza göz atabilirsiniz.

VMware Workstation sanallaştırma programı ücretsiz bir program olmamasına rağmen ücretsiz VirtualBox programına göre daha yaygın kullanılmaktadır. VMware Pro’yu 30 gün boyunca ücretsiz olarak denedikten sonra satın almanızı öneririz.

Bu yazımızda, Workstation programının en güncel sürümü ile sanal makine oluşturduktan sonra, sanal bir bilgisayar oluşturacağız ve ardından Windows 10 20H2 sürümünü kuracağız ve son olarak guest makinenin daha verimli çalışabilmesi için VMware Tools yükleyeceğiz.

Sanal bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemi yükleme adımlarına geçmeden önce bu yazımızı ziyaret ediniz ve Windows 10’un en güncel sürümünü bilgisayarınıza indiriniz.

   Adım 1

Şimdi, VMware 16 Pro yazılımını açınız ve Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluştur

   Adım 2

Sanal makine oluşturma sihirbazında Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyip Next’e tıklayınız.

Gelişmiş Sanal Makine Sihirbazı

   Adım 3

Donanım uyumluğu penceresinde Workstation 16.x veya daha yeni sürümü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Donanım Uyumluluğunu Yapılandırma

   Adım 4

Guest makine kurulumunda ISO imaj dosyasını sanal makineye daha sonra eklemek için “I will install the operating system later” seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

ISO Dosyasını Daha Sonra Ekleme

   Adım 5

Guest işletim sistemi seçim penceresinde kuracağınız sistem türünü ve versiyonunu yapılandırmanız gerekir. Bu adımda, Microsoft Windows işletim sistemini ve Version kısmında Windows 10 x64 seçiniz.

Guest İşletim Sistemi Seçimi

   Adım 6

VMware ile bir Windows, Linux veya macOS işletim sistemi kurmak istediğinizde, sanal makine kurulum lokasyonunu başka bir harddisk üzerinde yapılandırmanız performans açısından oldukça faydalıdır. Hatta, bir SSD veya NVMe disk üzerine sanal makine kurulumu yaparak daha fazla performans elde edersiniz.

Sanal Makine Adını ve Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 7

Firmware Type penceresinde varsayılan olarak seçili UEFI ile devam ediniz. Bu adımda, Secure Boot’u etkinleştirebilir veya daha sonra bunu VM’nin ayarlarından yapabilirsiniz.

UEFI Firmware Seçimi

   Adım 8

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde ise sanal makineye eklemek istediğiniz CPU miktarını ve işlemci başına Core (Çekirdek) değerini yapılandırınız.

İşlemci Sayısı ve Çekirdeği Ayarlama

   Adım 9

Sanal makineye bilgisayarınızın kapasitesine bağlı olarak minimum veya maksimum bir değer atayabilirsiniz. Eğer hostunuzda 32GB RAM varsa, burada 8GB veya 16 GB bir RAM miktarı ayarlamanız performans açısından faydalı olacaktır.

VM İçin RAM Miktarı Ayarlama

   Adım 10

Network Type (Ağ Türü) penceresinde hostunuzun IP adresi aralığından ayrı bir IP bloğu kullanmak için NAT seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

NAT Ağ Bağdaştırıcı Seçimi

   Adım 11

Select I/O Controller Types penceresinde Windows 10 tarafından destekli varsayılan olarak seçili LSI Logic SAS disk türü ile kuruluma devam ediniz.

I/O Kontroller Seçimi

   Adım 12

VMware Workstation Pro’nun yeni özelliklerinden biri NVMe disk türüdür. NVMe disk türü ile kurulum yaptığınızda oldukça fazla bir performans elde edeceksiniz.

NVMe Disk Türü

   Adım 13

Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde, Windows 10 için yeni bir sanal disk oluşturmanız veya daha önceden kurmuş olduğunuz bir sanal diski eklemeniz gerekiyor. Temiz bir Windows kurulumu için “Create a new virtual disk” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 14

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirt) penceresinde VMware programı Windows 10 için önerdiği değer 60GB’dir. Bu değeri maksimum değerde tutmak bazen kullanılışlı olabilir fakat hostunuzun diskinde büyük bir alan kaplayabilir.

Bu yüzden, VMware ile Windows 10 kurulumu‘nu sadece test için yapıyorsanız, 30GB bir disk alanı yapılandırınız ve diski tek dosya olarak depolayınız.

Sanal Diski Tek Dosya Olarak Yedekle

   Adım 15

Specify Disk File (Disk Dosyasını Belirt) penceresinde, VMDK uzantılı sanal diski farklı bir konuma yedeklemek için konumu değiştirebilirsiniz. Buradaki değeri değiştirirseniz daha sonra sanal makinelerin konumunu bulmakta zorlanabilirsiniz. O yüzden, VM’nin kurulacağı konuma disk dosyasının depolanmasını sağlamak için buradaki değeri varsayılan olarak bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diski Adlandırma

   Adım 16

Sanal makinenin donanım ayalarını yapılandırmak için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 17

Windows 10 sanal makinenin donanım ayarlarında Processors bileşeni üzerine tıklayınız ve sağ bölümde Virtualization Engine kısmındaki tüm seçenekleri işaretleyiniz.

Burada yalnızca “Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI” seçeneğini seçerek sanallaştırma özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Ayrıca, Display (Görüntü) sekmesinde, 3D Graphics / Accelerate 3D Graphics seçeneğini etkinleştiriniz ve Graphic Memory (Grafik Belleği) miktarını varsayılan 8GB değerinde bırakınız.

Sanallaştırma Özelliğini Etkinleştirme

   Adım 18

Sanal pc’nin donanım ayarlarında New CD/DVD (SATA) sekmesinde Use ISO image file (ISO imaj dosyası kullan) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Windows ISO dosyasının konumuna gitmek Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Windows 10 ISO Dosyasının Konumunu Seçme

   Adım 19

Windows 10 imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Windows 10 ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 20

Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayarak donanım özelleştirme penceresini kapatınız.

Donanım Penceresini Kapatma

   Adım 21

Power on this virtual machine veya yeşil renkli başlat butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız. Bu adımda, Windows 10 işletim sistemi için UEFI önyüklemesi için Secure Boot’u Options / Advanced konumunda Firmware Type ayarlarından etkinleştirebilirsiniz.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 10 Kurulumu

Windows 10 yüklemek kolay olsa da bazı VMware gibi sanallaştırma yazılımları üzerinde kurulum yaparken bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden aşağıdaki Windows kurulum adımlarını takip etmek faydalı olacaktır.

   Adım 1

Windows 10 sanal makineyi kurulum için hazırladıktan sonra, VM’yi çalıştırınız ve “Press any key to boot from CD or DVD” mesajını gördüğünüzde klavyenizden herhangi bir tuşa basınız.

CD veya DVD'den Boot Etmek İçin Bir Tuşa Basın

   Adım 2

Windows işletim sistemi için kullanmak istediğiniz sistem dilini, klavye düzenini ve zaman dilimini yapılandırınız ve Next butonuna tıklayınız.

Windows 10 Sistem Dili, Zaman Dilimi ve Klavye Düzenini Seçme

   Adım 3

Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayarak yükleme sürecini başlatınız.

Install Now

   Adım 4

Orijinal bir Windows 10 lisansını sanal makinede kullanmak için ilgili bölüme anahtarınızı yazınız. Test amaçlı sanal işletim sistemi kurulumlarında lisans anahtarına gerek duyulmadığından ötürü “I don’t have a product key/Ürün anahtarım yok” seçeneğine tıklayınız.

Ürün Anahtarı

   Adım 5

Kurmak istediğiniz Windows sürümünü (Pro) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 10 Pro Sürümünü Seçme

   Adım 6

Windows 10 lisans anlaşmasını kabul etmek “I accept the license terms” seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 7

Temiz bir Microsoft Win 10 kurulumu yapmak için Custom: Install Windows only (Advanced) – Özel: Yalnızca Windows’u yükle (Gelişmiş) seçeneği üzerine tıklayınız.

Custom Kurulum

   Adım 8

VMware sanal diski yapılandırmak için New (Yeni) seçeneğine tıklayınız. Tüm diski kullanmak için Size (Boyut) kısmını varsayılan değerde bırakınız ve Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Disk Bölümü Oluşturma

   Adım 9

Windows disk üzerinde ek bölümler oluşturacak bilgi penceresinde OK butonuna tıklayınız.

Ek Partition Onayı

   Adım 10

Sürücü 0 Bölüm 3 seçiniz ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediniz.

İşletim Sistemi Kurulacak Disk Bölümünü Seçme

   Adım 11

Dosyalar kurulum için hazırlanırken bekleyiniz. Bu işlem bilgisayarınızın performansına ve sanal makine donanım ayarlarınıza göre biraz zaman alabilir.

Kurulum İçin Dosyalar Hazırlanıyor

   Adım 12

Kurulum gerekli dosyaları kopyaladıktan sonra sanal makine otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Şimdi Yeniden Başlat

   Adım 13

Gerekli ayarlar yapılıyorken ve aygıtlar hazırlanıyorken bekleyiniz.

Aygıtlar Hazırlanıyor

   Adım 14

Bilgisayarınız yeniden başladığında bölgenizi yani yaşadığınız ülkeyi seçiniz ve Yes butonuna tıklayınız.

Bölge Seçimi

   Adım 15

Klavye düzeninizi seçiniz ve Yes’e tıklayınız.

Klavye Düzeni Seçimi

   Adım 16

İkinci ek bir klavye düzeni kullanmak istiyorsanız Add Layout butonuna tıklayabilirsiniz. İkinci bir klavye düzenini sistem kurulumdan sonra da ekleyebilirsiniz. Şimdilik, Skip (Atla) butonuna tıklayınız ve devam ediniz.

İkinci Bir Klavye Düzeni Eklemeyi Atlama

   Adım 17

Windows’u hangi amaçla kullanacağınızı bu ekranda seçmeniz gerekiyor. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Windows’un yeni sürümünde kullanıcılara yeni bir kurulum tipi seçmelerini için bir ekran eklenmiştir. Burada, bilgisayarınızı Personal (Kişisel) veya Organization (Organizasyon) için yapılandırabilirsiniz.

Set up for personal use (Kişisel kullanım için ayarlayın) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kişisel Kullanım İçin Kurulum

   Adım 18

Bu ekranda, Microsoft hesabınız ile bilgisayarınızda oturum açabilirsiniz. Eğer bir Microsoft hesabınız yoksa, Offline Account (Çevrimdışı Hesap) seçeneğine tıklayınız.

Çevrimdışı Hesap Kurulumu

   Adım 19

Bu ekranda eğer bir Microsoft hesabı ile oturum açmaya karar verirseniz Next’e tıklayabilirsiniz. Bu adımda, çevrimdışı veya yerel bir kullanıcı hesabı oluşturmak için Limited Experience (Limitli Deneyim) seçeneğine tıklayınız.

Limitli Deneyim

   Adım 20

“Who’s going to use this PC?/Bu bilgisayarı kim kullanacak?” ekranında kullanıcı hesabı adı yazınız ve Next ile devam ediniz.

Kullanıcı Adı Belirleme

   Adım 21

Eğer bilgisayarınızı yetkisiz kişilerin kullanmasını istemiyorsanız bir parola oluşturabilirsiniz.

Bir Parola Belirleme

   Adım 22

Aygıtınızın gizlilik ayarlarını kişisel fikrinize göre belirleyiniz ve kabul ediniz.

Gizlilik Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 23

Cortana’yı kullanmak kullanıcılar için bir tercih olarak sunulmuştur. Eğer onu etkinleştirmek istiyorsanız, Accept butonuna tıklayınız ya da Not Now (Şimdi Değil) butonuna tıklayarak daha sonra onu etkinleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Cortana

   Adım 24

Bu adımda artık bilgisayarınız artık hale gelecektir, bu yüzden bilgisayarınızı kapatmayınız.

Kurulum Yapılırken Bilgisayarınızı Kapatmayınız

   Adım 25

Windows işletim sistemi sürümünü kontrol etmek için Windows Tuşu + R’ye basınız ve Run (Çalıştır) penceresinde winver komutunu yürütünüz.

winver

Windows 10 Masaüstü

VMware Tools Kurulumu

Windows 10’u kurduktan sonra VMware Tools kurmanız da gerekiyor. Eğer onu kurmazsanız sanal makineyi tam ekran modunda veya full çözünürlükte kullanamayacaksınız.

   Adım 1

Windows 10 sanal makinede VMware Tools kurmak için menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VM / Install VMware Tools

   Adım 2

VMware Tools imaj dosyası sisteminizde otomatik olarak açılmazsa, This PC (Bu Bilgisayar) açınız ve aşağıdaki gibi DVD sürücüsü üzerine çift tıklayınız.

VMware Tools Kurulum Sihirbazını Çalıştırma

   Adım 3

VM Tools sihirbazında devam etmek için Next’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazı

   Adım 4

Kurulum türü olarak Complete (Tümü) seçerseniz diğer VMware platformlarında bu sanal bilgisayarı import ederek kullanabilirsiniz.

VMware Tools'un Tüm Özelliklerini Yükleme

   Adım 5

Sanal pc araçları kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

VMware Tools Kurulumunu Başlatma

   Adım 6

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Video sürücüsü ve diğer aygıt sürücüleri kuruluyor.

Video Sürücüsü Yükleniyor

   Adım 7

Kurulum tamamlanıyorken sanal makinenin ekran çözünürlüğü değişecektir.

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 8

VMware Tools kurduktan sonra Finish’e tıklayarak pencereyi kapatınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 9

VM’yi yeniden başlatınız ve host ile guest makine arasında sürükle bırak yöntemiyle dosya kopyalanabildiğini kontrol ediniz.

Host ile Guest Arasında Dosya Transferi

   Video

Eski Sürümler ile Windows Kurulumu

Eski sürüm VMware Pro yazılımlarından birini kullanıyorsanız veya daha önce satın aldığınız versiyon ücretsiz bir yükseltme sağlamıyorsa, sadece yeni sürüm ile bir Windows kurmak zorunda değilsiniz. Aşağıdaki tablodan eski sürümler ile kurulum süreçlerine göz atabilirsiniz.

Workstation Pro
YouTube Video
Slayt
14 Pro
16 Pro

 

   Son Söz


Bu yazımızda, sanallaştırma programını kullanarak adım adım sıfırdan Windows 10 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 8.1 Kurulumu
Windows 7 Kurulumu
Windows XP Kurulumu
NAT Network Bağlantısı
Host Only Ağ Bağlantısı

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

    tesekkur ederim

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: