Windows Vista Nedir?

Günümüzde bilgisayarlar çok önemli ve onların çalışmasını sağlayan da işletim sistemidir. Şimdiye kadarki en tanınan işletim sistemlerinden biri Microsoft Windows’tur. Bu makalede, 2006’da çıkan Windows Vista’nın tam olarak ne olduğuna bakacağız.

Neler yapabileceğinden, alabileceğiniz farklı türlerden ve onu özel kılan şeylerden bahsedeceğiz. Öyleyse başlayalım ve eskiden gerçekten popüler olan bu işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Microsoft Windows Vista İşletim Sistemi Nedir?

Microsoft Windows Vista İşletim Sistemi Nedir?

Windows Vista, Microsoft tarafından üretilen bir tür bilgisayar yazılımıdır. Bilgilerinizi daha iyi takip etmenize yardımcı olur. Ayrıca bilgisayarınızdaki şeyleri aramayı daha erişilebilir hale getirir ve daha verimli çalışmanıza olanak tanır.

Bu işletim sisteminde geliştiriciler, uygulamaları kullanıcılar için üst düzey hale getirecek şekilde geliştirir. Üstelik bu versiyona Longhorn diyorlardı ama artık daha çok kullanıcıların ne istediğine ve onu nasıl kullandıklarına odaklanılıyor.

Microsoft, Vista’yı uyumlu hale getirmek amacıyla teknoloji ve kullanıcı deneyimine ilişkin yeni kılavuzlar sunuyor. Dolayısıyla bu kılavuzlar geliştiricilerin yeni fikirleri iyi kullanmalarına yardım eder.

Windows Vista Ailesi

Özellikle internette gezinmek istiyorsanız, evde çok sayıda veriyi sıralamak için mükemmeldir. İster profesyonel olun ister sadece bilimsel şeylerle uğraşmayı seven biri olun, bilgisayar kullanan herkese mükemmeldir. Bu yüzden bilgisayar kullanımını daha uygun hale getirmek amacıyla bu sistemi yaptılar.

Microsoft, diğer insanların ihtiyaçlarına uyacak şekilde Windows Vista’nın altı farklı sürümünü üretti. Her versiyonu belirli bir insan türü için yaptılar.

O zamanlar Microsoft’un Windows XP’nin altı sürümü vardı. Ancak insanların bilgisayarlarını gerçekte nasıl kullandıklarını düşünmeleri gerekirdi. XP’nin farklı bilgisayar donanımı türleriyle çalışmasını sağlamaya daha çok odaklandılar.

Örneğin, dizüstü bilgisayarlar ve el yazınızı anlayabilen XP Pro Tablet PC Sürümü var. Ayrıca, bilgisayarınızı bir eğlence merkezine dönüştüren ve gelişmiş 64 bit işlemcilerle güzel çalışan Center Edition da var.

Ancak Vista daha fazlasını da yapar. Aynı anda TV’nize bağlanır, el yazısını anlar, sizi eğlendirir ve 64 bit güçle bilgisayarınızı güvende tutar. XP bu harika özelliklerin hepsine sahip değil.

Windows Vista Sürümleri Nedir?

Vista’nın altı sürümü bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz şekle uyacaktır:

 1. Business

Şirketinizin ne kadar büyük ya da küçük olduğu önemli değil. İşletim sisteminin Business sürümü size pek çok iyi şey sunar. Bilgisayarlarınızı ileri seviye kontrol etmenize, onları daha güvenli hale getirmenize ve herkesin uygun çalışmasına fayda sağlar. Ayrıca, farklı cihazlar ve sistemler arasında her şeyin sorunsuz şekilde bağlanmasını sağlar.

 1. Enterprise

Microsoft, Enterprise sürümünü karmaşık bilgisayar sistemlerine sahip büyük şirketlere hazırladı. Ayrıca BT’ye daha az para harcamalarına da yardımcı olur. Ayrıca verileri güvende tutar ve korur.

 1. Home Premium

Home Premium, ne yapıyor olursanız olun, bilgisayarınızda ihtiyacınız olan her şeyi size sunar. E-posta gönderiyor, internette geziniyor, film izliyor veya harcamalarınızı takip ediyor olun, bu sizi mutlu eder. Bilgisayarınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak birçok değerli şeye sahiptir.

 1. Home Basic

Home Basic, evde bilgisayar kullanan ve onların iyi çalışmasını ve güvende olmasını isteyen kişiler içindir. Çok basit ve tam ihtiyacınız olan şeye sahip. Önemli olan bilgisayarınızın güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak ve eşyalarınızı fazladan sorun yaşamadan güvende tutmaktır.

 1. Ultimate

Ultimate sürümü en iyisidir çünkü iş için, dışarıdayken ve evde eğlenmek amacıyla ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Onu en iyi seçim haline getiren birçok farklı şeyle birlikte gelir. İster çalışıyor olun, ister seyahat edin, ister dinlenin, Ultimate yanınızdadır.

 1. Starter

Starter, özellikle teknolojinin hâlâ gelişmekte olduğu yerlerde işletim sistemini kullanmaya başlamanın en kolay yoludur. Böylece insanların ilk kez bilgisayar kullanabilmesini sağladılar. Verimli kullanmanıza yardımcı olacak ekstra araçlar ve eğitimlerle birlikte gelir. Bu, özellikle PC’lerde yeniyseniz, kullanımı gerçekten kolaylaştırır.

Kullanıcı Deneyimi

Vista, işleri verimli bir yolla görmenize, bulmanıza ve organize etmenize yardımcı olarak PC’nizin üst düzey kullanılmasını sağlar. Bu nedenle bunu, cihaz deneyiminizi daha hızlı kontrol etmenize olanak sağlayacak şekilde tasarladılar.

Vista, Windows’un eski sürümlerinden farklı görünüyor; bu da ekranınızdakilere odaklanmanız kolaylaşır. Her şeyi açmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızda ne olduğunu anlamanıza yardımcı olan araçlarla masaüstünüzü daha net görebilirsiniz.

Dosyaları ve programları hızla bulabilir, hangi pencerelerin açık olduğunu görebilir ve iletişim kutularını daha kolay kullanabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Bu işletim sistemini kullandığınızda Başlat menüsü gibi bazı tanıdık şeyleri fark edeceksiniz, ancak artık daha mükemmel. Daha hızlıdır, daha sosyal görünür ve bir şeyleri eskisinden daha kolay bulmanıza yardımcı olur.

Başlat menüsünde, bilgisayarınızdaki öğeleri hızla bulmanıza ve açmanıza yardımcı olan Hızlı Arama adında yeni bir özellik bulunur. Bir kelimeyi veya cümleyi yazdığınızda doğru dosyayı bulur.

Ayrıca yeni Başlat menüsü, bilgisayarınızdaki tüm uygulamaları görmenizi gerçekten kolaylaştırıyor. Cihazınızı yavaşlatmaz ve tüm programları daha kapsamlı bir listede göstererek herhangi bir uygulamayı eskisinden daha hızlı açmanıza yardım eder.

Dosya Gezgini ve Tarayıcı

Windows Vista’daki yeni web tarayıcıları sağlamdır ve kullanımı kolaydır. Bilgisayarınızdaki dosyalarla daha verimli çalışmanıza yardımcı olurlar.

Bu tarayıcılar size daha fazla kontrol sağlar ve dosyalarla çalışmayı kolaylaştırır. İster fotoğraf ve belge arıyor olun ister Kontrol Panelini kullanıyor olun, bu kolay ve tutarlıdır.

Yeni Belge Gezgini, dosyalarla hızlı bir şekilde çalışmanıza fayda sağlar ve Etkin Simge özelliği, dosyaları daha hızlı bulmanızı sağlar.

Bu işletim sisteminde tarayıcılar verileri hızlıca bulmanıza destek olur. Dosyaları anında bulmak amacıyla Hızlı Arama’yı kullanabilirsiniz ve Gezinti bölmesi, klasörlerinizi düzenlemenize olanak tanır.

Komut Çubukları, seçtiğiniz dosyalara yalnızca en kritik görevleri gösterir.

Yeni Aktif Simgeler ile belgelerin, fotoğrafların veya müzik albümlerinin önizlemesini görebilir ve ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Ve yeni Denetim Masası’nda, doğru sistem ayarlarını hızla bulmak nedeniyle anahtar sözcükleri yazabilirsiniz.

Windows Aero

Windows Vista İşletim Sisteminin Aero Özelliği Credit: DeviantArt

Bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak görünüşünü değiştirebilen ilk sistemdir.

Bilgisayarınız minimum gereksinimleri karşılıyorsa, tüm temel özelliklere sahip olan Vista Basic görünümünü elde edersiniz.

Aero özelliği, nesnelerin güzel görünmesini sağlayan, şeffaf pencereler gibi harika görsel efektler ekler.

Aero her şeyin daha güzel görünmesini ve daha sorunsuz çalışmasını sağlayarak Windows kullanıcılarına daha hassas ve daha güvenli bir deneyim sunar.

Görev Çubuğundaki Küçük Resimler

Farenizi görev çubuğundaki bir şeyin üzerine getirdiğinizde, o pencerede ne olduğuna dair küçük bir resim açılır.

Bu küçük simge, pencerenin ne olduğunu ve içinde ne olduğunu (bir belge, resim, video veya program gibi) gösterir. Üstelik pencerede neler olup bittiğini bir bakışta görmenize yardım eder.

Bu küçük resimleri görmek için görev çubuğundaki öğelerin üzerine farenizi hareket ettirmeniz yeterli.

Flip 3D

Yeni Çevirme özelliği açık pencerelerinizi elverişli yönetmenize fayda sağlar. Yalnızca simgeleri ve genel adları görmek yerine, her pencerenin küçük resimlerini göreceksiniz.

Bu resimler, özellikle çok sayıda benzer pencereniz açıksa, istediğiniz pencereyi bulmanızı kolaylaştırır.

Flip 3D ile farenizin kaydırma tekerleğini kullanarak açık pencerelerinizde hızlıca gezinebilir ve çalışmak istediğiniz pencereyi seçebilirsiniz.

Home

Vista, cihazınızı işlerinizi halletmenizi ve eğlenmenizi elverişli yapar. Daha güvenilirdir, güvenlidir ve daha hızlı çalışır.

Bu işletim sistemiyle, yeni görünüm ve bilgisayarınızdaki öğeleri bulmanın yolları sayesinde işlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.

Eğlenmek için canlı TV’yi ve kayıtlı programları doğrudan bilgisayarınızda izleyebilirsiniz. Ayrıca evinizdeki diğer bilgisayarlardan ve hatta Xbox 360’ınızdan tüm fotoğraflarınıza, müziklerinize, filmlerinize ve videolarınıza ulaşabilirsiniz.

İş Deneyimi

Microsoft Vista sistemi, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun her türlü işletme için tasarlanmıştır.

Bilgisayarları yöneterek ve güvende tutarak işletmelerin üstün çalışmasına ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur. Her iş için faydalıdır.

Ayrıca cihazların ağlar gibi diğer sistemlere bağlanmasını da kolaylaştırır. Bu, bilgileri bulabileceğiniz ve düzenli kalabileceğiniz anlamına gelir; bu da insanların bilgisayarlarında daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Windows Vista Özellikleri Nelerdir?

 • Yeniden Tasarlanmış Görünüm: Aero adında, şık grafikler kullanan yeni bir görünüme sahip.
 • Geliştirilmiş Grafikler: Resim çizmek için XAML ve DirectX adı verilen benzersiz grafik teknolojisini kullanır.
 • Yeni Teknoloji: Yazılımın bilgisayarla konuşmasının WinFX adı verilen yeni bir yolu var.
 • Antivirüs Desteği: Antivirüs programlarının daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
 • DVD Yazma: Ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymadan DVD yazabilirsiniz.
 • Komut Satırı: Bilgisayara komut vermenin geçici bir yolu vardır.
 • Web Tarayıcısı: Internet Explorer’ın yeni sürümüyle birlikte gelir.
 • RSS Okuyucu: Haber akışlarını okumak için yerleşik bir araca sahiptir.
 • Sistem Geri Yükleme: Bir şeyler ters giderse hızlı bir şekilde önceki duruma geri dönebilirsiniz.
 • Birleşik İletişim: Programların birbirleriyle daha iyi konuşmasının bir yolu var.
 • Antispyware: Casus yazılım programlarına karşı koruma sağlar.
 • Medya Merkezi: TV ve video izlemek için bir program içerir.
 • E-posta Programı: Windows Live Mail Masaüstü adında yeni bir e-posta programı var.
 • Kenar Çubuğu: Ekranın yan tarafında gadget adı verilen küçük programların bulunduğu bir çubuk vardır.
 • Şifreleme: Bilgisayarınızın kaybolması durumunda verilerinizi koruyacak bir araç vardır.
 • Kullanıcı Kontrolü: Yeni kullanıcılar bilgisayar üzerinde otomatik olarak tam kontrole sahip olmazlar.
 • Media Player: Media Player’ın yeni bir sürümüyle birlikte gelir, ancak Avrupa’da onsuz bir sürüm de alabilirsiniz.
 • Kopya Koruması: Korsan kopya tespit etmesi durumunda bazı özellikleri sınırlandırarak korsanlığı önleyecek bir sisteme sahiptir.

Windows Vista’nın XP’den Farkı Nedir?

Bu işletim sistemi XP’den sonra gelen ve birçok insanı heyecanlandıran önemli bir güncellemeydi. Bu harika işletim sistemi 2006’da piyasaya sürdüler ve XP’den daha güvenli. Elbette daha çekici görünüyor ve kullanımı daha kolay.

Bu konumuzda Vista ve XP arasındaki temel farkları inceleyelim. Örneğin neye benziyorlar? Yoksa sistem güvenliği yeterli mi? Veya ağlarda veri aktarım güvenliğinin nasıl olduğuna bakalım. Bu hangisinin sizin için uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Vista ve XP’nin Karşılaştırılması
ÖzellikWindows VistaWindows XP
Kullanıcı ArayüzüAero Glass, Kenar Çubuğu, Canlı Küçük Resimler, Arama ÇubuğuLuna Teması, Kenar Çubuğu Yok, Canlı Küçük Resim Yok, Arama Çubuğu Yok
GüvenlikKullanıcı Hesabı Denetimi, Windows Defender, BitLocker Sürücü ŞifrelemesiUAC Yok, Windows Defender Yok, BitLocker Yok
Ağ Merkezi, Geliştirilmiş Kablosuz Ağ İletişimiAğ Merkezi Yok, Temel Kablosuz Ağ İletişimi
MultimedyaMedya Merkezi, DVD OluşturucuMedya Merkezi Yok, DVD Oluşturucu Yok
PerformansKaynak Yoğundur, İleri Teknoloji Donanım GerektirirDaha Az Kaynak Yoğundur, Düşük Kaliteli Donanımlarla Çalışır
UyumlulukSınırlı UyumlulukEski Yazılımlarla Yüksek Uyumluluk
FiyatPahalıEkonomik

Windows Vista Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

 1. Windows Vista ne için kullanılır?
Microsoft’un 2006 yılında piyasaya sürdüğü bir işletim sistemidir. Göze çarpan ilk özellik, yeniden tasarlanan kullanıcı arayüzüdür. Ancak diğer versiyonlara göre gelişmiş güvenlik ve gelişmiş multimedya özellikleri sunar. Bu aynı zamanda Windows XP’ye göre bir gelişmedir. Kısacası kişisel veya dizüstü bilgisayarlar ve tabletler içindir. Tek amacı ev ve iş amaçlıdır.
 1. Windows 7 ve Vista aynı şey mi?
Hayır, elbette Windows 7 ve Vista tam olarak öyle bir şey değil. Microsoft, Vista’dan tam üç yıl sonra, 2009’da Windows 7’yi piyasaya sürdü. Her iki sürüm de kullanıcı arayüzü ve özellikleri açısından birbirine benzer. Ancak aralarında derin farklılıklar vardır. Örneğin, Windows 7 daha gelişmiş performans sağlar. Ayrıca daha yeni donanımları da destekler. Bu nedenle Vista’ya göre daha hızlı ve daha verimlidir.
 1. Windows Vista hala çalışıyor mu?
Ancak elbette Microsoft, Nisan 2017’de bu desteği sonlandırdı. Bu nedenle güvenlik güncellemeleri veya teknik destek alamayacaksınız. Fiziksel donanım üzerinde kullanmayı seçerseniz güvenlik tehditleriyle karşılaşırsınız. Ancak çözüm olarak size bazı tavsiyelerimiz var: Sanallaştırma yazılımı kullanmanız gerekiyor.
 1. Windows Vista kullanıp kullanmadığımı nasıl anlarım?
Bu nostalji sistemini kullanıp kullanmadığınızı belirlemek için Çalıştır’ı kullanabilirsiniz. Bu araç hemen hemen tüm sistemlerde mevcuttur. Bu nedenle, Çalıştır aracında “winver” komutunu çalıştırın ve kullanıp kullanmadığına bakın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Microsoft Windows Vista, bilgisayar kullanımını herkes için daha iyi hale getirmeye çalışan yeni bir tür işletim sistemiydi. Aralarından seçim yapacakları altı versiyon vardı. Böylece ister eğlence, ister iş, ister sadece günlük şeyler için kullanıyor olsunlar, insanlar kendileri için en uygun olanı seçebilirler.

Bilgisayarınızdaki şeylere bakmanın ve düzenlemenin yeni teknolojilerini ve yollarını getirdi. Bir şeyler bulmayı ve cihazınızı kullanmayı kolaylaştırdı. Microsoft artık Windows Vista’yı desteklemese de bunun işletim sistemlerinin çalışma şekli üzerindeki etkisi hala önemlidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir