Windows Vista Nedir?

Windows Vista, bilgi arama, görüntüleme ve organizasyonuna güvenilir bir şekilde katkıda bulunmak için tasarlanmış yenilikçi bir deneyim sunan bir Microsoft işletim sistemidir.

Windows Vista Nedir?

Microsoft Windows Vista İşletim Sistemi Nedir?

Daha önce Longhorn koduyla bilinen Windows Vista’da, geliştiriciler uygulamalarını kullanıcı deneyimi etrafında farklılaştırabilir, üretkenliği artırmanın yeni yollarını sunabilir ve uygulamaların daha alakalı bir yer almasını ve daha eğlenceli olmasını sağlayabilirler.

Microsoft, grafik açısından zengin kullanıcı deneyimleri oluşturmak ve son kullanıcılar için bilgisayarlardan yararlanmak için bu yeniliklerin Windows Vista ortamında nasıl kullanılacağını gösteren yeni teknolojiler ve bir dizi Kullanıcı Deneyimi (UX) kılavuzları sunmaktadır.

Microsoft Windows Vista Ailesi

Microsoft Windows Vista, her türlü PC kullanıcısı için bilgi işlem deneyimini, evde kullanmaktan sadece Internet’e göz atmak için büyük miktarda veri organize etmesi ve üzerinde işlem yapması gereken profesyonellere veya düzenli olarak yapan bilim insanlarına önemli ölçüde iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Microsoft, çok çeşitli kullanıcıların gereksinimlerine özel olarak yanıt vermek için, altı farklı Windows Vista sürümü sunacaktır. Her baskı, belirli bir kişinin ihtiyaçlarına yöneliktir.

Microsoft, Windows XP işletim sisteminin altı farklı sürümünü tanıttı, ancak insanların bu bilgisayarları kullanma biçimlerine değil, farklı PC donanım türlerine hizalandı.

Örneğin, WinXP Pro Tablet PC Edition sürümü, taşınabilir bilgisayarlar için tasarlanmıştır ve el yazısı tanımayı destekler.

Windows XP Media Center Edition, bir ev eğlence merkezi olarak işlev görür ve gelişmiş 64 bit işlemcileri kullanmanızı sağlar.

Televizyona bağlanabilen, el yazısı tanıma özelliğini destekleyen, ev eğlence merkezi olarak hareket eden ve 64 bit performans ve güvenlikten yararlanan bir mobil bilgisayarda çalışan bir işletim sistemi arıyorsanız Windows XP‘de böyle bir esneklik yoktur.

Sürümleri

Windows Vista’nın altı sürümü, bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz şekilde uyacak şekilde tasarlanmıştır:

   Business

Kuruluşunuzun boyutuna bakılmaksızın, Windows Vista Business bilgisayar yönetim maliyetlerini azaltmanıza, güvenlik ve üretkenliği artırmanıza ve bağlantı olanaklarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

   Enterprise

Windows Vista Enterprise, oldukça karmaşık BT altyapılarına sahip büyük kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca hassas veriler için daha kapsamlı bir koruma mekanizması sağlarken BT maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

   Home Premium

İster e-posta gönderip ister İnternet’te sörf yapın, ev eğlencesi için veya bilgisayarla ev harcamalarını takip etmek olsun, Windows Vista Home Premium size daha eksiksiz ve tatmin edici bir bilgisayar deneyimi sunar.

   Home Basic

Windows Vista Home Basic, yalnızca bilgisayarlarının temel işlevlerine ihtiyaç duyan ev bilgisayarı kullanıcılarına daha yüksek düzeyde güvenilirlik, güvenlik ve işlevsellik sunmak üzere tasarlanmıştır.

   Ultimate

Windows Vista’nın size sunabileceği en iyi iş, mobilite ve ev eğlencesi özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, çözümünüz Ultimate sürümüdür.

   Starter

Windows Vista Starter, işletim sisteminin deneyiminin keyfini çıkarmanın en kolay yoludur. Yalnızca gelişmekte olan pazarlarda mevcuttur ve kullanımı daha da kolaylaştıracak ek araçlar ve öğreticilerle ilk kez kullananlar için tasarlanmıştır.

Kullanıcı Deneyimi

Windows Vista, gelişmiş bir kullanıcı deneyimine sahiptir ve bilgileri görüntüleme, arama ve organize etme ve bilgisayar kullanma deneyiminizi kontrol etme yeteneğine güvenebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Windows Vista’nın görsel karmaşıklığı, bir pencere olarak açılan öğeleri yeniden tanımlayarak deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olur; böylece, içeriğe nasıl erişeceğinize değil, ekrandaki içeriğe daha iyi odaklanabilirsiniz.

Masaüstü deneyimi daha bilgilendirici, sezgisel ve kullanışlıdır. PC’nizde daha fazla bilgi netliği sağlayan yeni araçlara sahiptir, böylece hangi dosyaları açmadan içerdiğini görebilir, dosyaları ve uygulamaları anında arayabilir, açık pencereleri verimli bir şekilde keşfedebilir ve sihirbazları ve kontrol kutuları iletişim kutusunu daha güvenilir bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Windows Vista’yı kullanmaya başladığınızda, artık önceki Windows sürümünden daha hızlı, daha iyi tasarlanmış ve daha kullanışlı olan Başlat menüsü gibi tanıdık öğeleri tanıyacaksınız.

Başlat menüsünde, PC’nizdeki hemen hemen her şeyi bulmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olan Hızlı Arama adlı yeni bir özellik ile entegre edilmiş bir masaüstü araması bulunur. Sadece bir kelime, isim veya kelime öbeği yazdığınızda Hızlı Arama doğru dosyayı bulabilir.

Buna ek olarak, yeni başlat menüsü, bilgisayarda yüklü olan tüm uygulamalarda göz atmayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Düşük performanstan kaçınarak, Tüm Programlar görünümünü genişletilmiş biçimde görüntüleyerek yeni başlat menüsü, herhangi bir uygulamayı her zamankinden daha hızlı başlatmanıza yardımcı olabilir.

Dosya Gezgini ve Tarayıcı

Yeni tarayıcılar, Windows Vista’daki dosyalarla sürekli çalışmak için çok güçlü ve kullanımı kolay araçlardır.

Tarayıcılar, dosyalarla çalışma şeklinizi basitleştirirken daha fazla bilgi ve kontrol sağlar.

Deneyim, fotoğraf veya belge ararken veya Kontrol Panelini kullanırken basit ve tutarlıdır.

Yeni Belge Gezgini dosyalarla çalışmayı çok hızlı hale getirir. Yeni Aktif Simge özelliğiyle dosyaları daha hızlı bulabilir.

Windows Vista tarayıcılarının temel öğeleri, ihtiyacınız olan bilgileri zamanında almanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Hızlı Arama, dosyaları anında bulmanıza yardımcı olmak için her zaman kullanılabilir. Gezinti bölmesinde, yeni Arama Klasörleri ile bilgisayarınızda oluşturduğunuz normal klasörler bulunur.

Komut Çubukları yalnızca seçilen dosyalar için en uygun görevleri gösterir.

Windows Vista’da kullanılan yeni Aktif Simgeleri kullanarak, belgelerin ilk sayfasını, bir fotoğrafın geçerli görüntüsünü veya müzik koleksiyonunuzdaki bir şarkının albüm kapağını görebilirsiniz, bu yüzden tam olarak ne aradığınızı bulmak çok kolaydır.

Doğru sistem ayarlarını hızlı bir şekilde bulmak için anahtar kelimeleri yeni Denetim Masası’ndaki Hızlı Arama kutusuna yazabilirsiniz.

Windows Aero

Windows Vista, yüklü olduğu bilgisayarın donanım kapasitesine uygun şekilde ayarlanabilen kullanıcı deneyimine sahip ilk Windows işletim sistemidir.

Minimum donanım gereksinimlerini karşılayan tüm bilgisayarlar, yukarıda belirtilen arabirim özelliklerinin avantajlarını sağlayan Vista Basic kullanıcı deneyimini görebilecektir.

Aero özelliği, saydamlık arabirimi öğeleri gibi muhteşem görsel efektler sunar, böylece aralarında görebilirsiniz.

Aero, Windows kullanıcılarına daha fazla netlik ve güven sağlayan, ek düzeyde görsel karmaşıklık, daha fazla yanıt verebilirlik ve çok yönetilebilir bir ortamdır.

Görev Çubuğunda Küçük Resimler

Fare işaretçinizi görev çubuğundaki bir öğenin üzerine getirdiğinizde içeriğinin bulunduğu pencerenin küçük resmi görüntülenir.

Küçük resim görünümü, pencerenin simge durumuna küçültülüp küçültülmediği ve içeriğin belge mi, fotoğraf mı, yoksa video veya çalışan bir işlem mi olduğunu gösterir.

Fare işaretçinizi üzerine getirerek görev çubuğundaki öğelerin küçük resimlerini görebilirsiniz.

Flip 3D

Pencereleri yönetmek için yeni özellik Flip, açık pencerelere bakmanıza olanak tanır ve her biri bir simge ve genel bir dosya adı yerine küçük resim görünümü sağlar.

Küçük resimler, özellikle aynı türde birden çok pencere açıkken, istediğiniz pencereyi hızlı bir şekilde tanımlamanızı kolaylaştırır.

Flip 3D ile, açık pencerelere yığılmış bir şekilde bakmak ve çalışmak istediğinizi hızlı bir şekilde bulmak ve seçmek için farenizdeki kaydırma tekerleğini kullanabilirsiniz.

Home

Windows Vista, gelişmiş güvenilirlik, güvenlik ve performans ile bilgisayarınızda kişisel üretkenliği ve dijital eğlenceyi artırır.

Windows Vista, yeni zengin arayüz ve bilgisayarınızda depolanan bilgileri düzenlemenin ve aramanın yeni yollarıyla işleri daha hızlı halletmenize yardımcı olur.

Eğlence söz konusu olduğunda, bilgisayarınızdaki canlı ve kaydedilmiş televizyon videolarıyla daha da fazla keyif alabilirsiniz.

Ayrıca, evinizdeki diğer bilgisayarlarda ve hatta Xbox 360 üzerinden tüm kayıtlı fotoğraflarınıza, müziklerinize, filmlerinize ve videolarınıza erişmenizi sağlar.

İşletme Deneyimi

Windows Vista işletim sistemi her büyüklükteki ve tüm sektörlerdeki işletmeler için tasarlanmıştır.

Masaüstü görüntüleri, yönetim ve güvenlik uygulamalarında en iyi operasyonel ve ekonomik verimliliği elde etmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kısacası, herhangi bir iş yapılandırmasında fark yaratacaktır.

Ayrıca, teknolojilerin, ağların ve sistemlerin gelişmiş entegrasyonu ile gelişmiş bağlantı sunmanın yanı sıra daha iyi organizasyon aracılığıyla bilgilere hızlı erişim sağlayarak PC kullanıcılarının çalışmalarında daha etkili olmalarına yardımcı olur.

Windows Vista ile Windows XP Arasındaki Farklar

 1. Adı Aero olan tamamen yeniden tasarlanmış bir grafik arabirimi içerir.
 2. XAML ve DirectX kullanılarak vektör grafikleri ile çizilir. Bunu yapmak için, DirectX uyumlu 3D hızlandırılmış grafik kartı gerektiren Avalon kodlu Windows Presentation Foundation adlı yeni bir API kullanılır.
 3. WinFX, Win32 adı verilen geçerli API’nin yerine geçmeye yönelik bir API. Bu, Avalon ve Indigo ile birlikte Vista’nın temel taşlarıdır.
 4. Virüsten koruma programcıları için bir virüsten koruma API’sine sahiptir.
 5. Doğal DVD yazma yeteneğine sahiptir.
 6. Geçici olarak Monad adında bir komut satırı arayüzü vardır.
 7. Internet Explorer 7 tarayıcısının bir sürümünü içerir.
 8. Bir RSS haber okuyucusunu doğrudan sisteme entegre eder.
 9. Sistem geri yükleme yardımcı programı bir oturum açma aracı olarak güncellenecek ve uygulanacak, böylece sistemin kurtarılması kolaylaşacaktır.
 10. Windows İletişim Vakfı (Windows Communication Foundation) adı verilen birleşik bir iletişim sistemi Indigo kodunu almıştır.
 11. Windows Defender adlı bir casus yazılım önleme sistemi içerir.
 12. Önceki işletim sisteminin aksine, bu işletim sisteminin tüm sürümleri yalnızca Windows XP Media Center Edition’da bulunan Media Center programını içerir.
 13. Windows Live Mail Desktop, Windows Vista’nın Outlook Express’idir.
 14. Yeni Windows Kenar Çubuğu dahildir. İlk bakışta, Windows Kenar Çubuğu çarpıcı bir şekilde Mac OS X Panosuna benziyor.
 15. Fare ile tıklandığında kullanıcı, gadget adı verilen bir dizi küçük programa erişebilir.
 16. Gösterge Tablosundan farklı olarak, yeni Windows Kenar Çubuğu’nun çalışan programlara erişimi yoktur, size saat, fotoğraf galerisi, takvim, sıcaklık görüntüleyici gibi bir ofis gibi kullanışlılık sağlayan gadget’lara erişmenizi sağlar.
 17. Kayıp verilerin korunması için BitLocker Sürücü Şifrelemesi aracı dahil edilmiştir.
 18. Kullanıcı Hesap Denetimi; Geçerli Windows sürümlerinden farklı olarak, Windows Vista’nın yeni kullanıcılarının varsayılan olarak yönetici hakları olmayacaktır.
 19. Windows Media Player 11 belirli sürümlere dahil edilecektir. WMP11 içermeyen sürümler, Avrupa’da dağıtım için tasarlanmıştır. Bu şekilde Microsoft, işletim sistemi Avrupa’da pazarlandığında Windows Media Player uygulamasını kaldırmasını gerektiren Avrupa Birliği’nin bir hükmüne uymaktadır.
 20. Geçerli WGA (Windows Genuine Advantage/Windows Orijinal Ürün Avantajı)’dan daha güçlü olacak WSPP (Windows Software Protection Platform/Windows Yazılım Koruma Platformu) adlı bir koruma sistemi içerir.
 21. Kopyanın korsan olduğunu algıladığında, yalnızca tarayıcı gibi en temel olana kadar Aero veya Windows Defender gibi sistem seçeneklerini devre dışı bırakır.

   İlgili Yazılar


Windows 95 Nedir?
Windows 98 Nedir?
Windows ME Nedir?
VMware ile WinVista Kurulumu
VirtualBox ile WinVista Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: