VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Sanal Makine Kurulumu

Bu yazımızda, VMware Workstation 12/14/15 üzerinde yeni bir sanal makine nasıl oluşturulur inceliyor olacağız.

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Sanal Makine Kurulumu

VMware Workstation 12/14/15 Kullanarak Yeni Bir Sanal Makine Kurulumu

VMware Workstation üzerinde bir işletim sistemi kurmadan önce yeni bir sanal makine oluşturmanız gerekir. VMware üzerinde sanal makine oluşturmak kolay ve basit adımlardan oluşur.

Bilgisayarınızda yeni bir sanal makine oluşturabilmek için öncelikle VMware Workstation kurmanız gerekir. Eğer bir Linux tabanlı Ubuntu / Linux Mint / Debian işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki bağlantılardan ilgili yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Ubuntu Üzerinde VMware Kurulumu
Debian Üzerinde VMware Kurulumu
Linux Mint Üzerinde VMware Kurulumu

Yeni bir virtual machine oluşturmak VMware Workstation’un 12, 14 ve 15 Pro sürümlerinde de tamamen aynıdır.

VMware Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine (Virtual Machine) Nasıl Oluşturulur?

VMware Workstation 12/14 veya VMware Workstation 15 Pro üzerinde sanal makine oluşturmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 12/14/15 programını açınız ve File (Dosya) tıklayınız.

File (Dosya)

   Adım 2

Açılan seçeneklerden, New Virtual Machine (Yeni Sanal Makine) seçeneğine tıklayınız.

New Virtual Machine (Yeni Sanal Makine)

   Adım 3

New Virtual Machine Wizard (Yeni Sanal Makine Sihirbazı) penceresinde daha gelişmiş ayarları yapılandırmak için Custom (Advanced-Gelişmiş) seçiniz.

Custom Seçeneğini Seçme

   Adım 4

Sihirbaz açıldıktan sonra Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma Sihirbazı

   Adım 5

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (VM Donanım Uyumluluğunu Seç) penceresinde, VMware Workstation 12 Pro kurulu olduğu için Workstation 12.0 sürümü varsayılan olarak seçilmiştir. VMware donanım uyumluluğunu yapılandırdıktan sonra Next (İleri) butonuna basarak devam ediniz.

VMware Donanım Uyumu Seçme

   Adım 6

Guest Operating System Installation (Konuk İşletim Sistemi Kurulumu) penceresinde 3 seçenek vardır.

1. Installer Disc (Kurulum Diski)

Virtual machine üzerinde işletim sistemi kurmak için CD/DVD meydası kullanmak için Kurulum Diski seçeneğini seçmeniz gerekir.

2. Installer disc image file (iso) – (Kurulum Diski İmaj Dosyası)

Virtual machine üzerinde işletim sistemi kurmak için ISO dosyasını kullanmak için Kurulum Diski İmaj Dosyası seçeneğini seçmeniz gerekir.

3. I will install the operating system later (İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım)

Eğer önce yeni bir VM oluşturmak ve daha sonra işletim sistemini kurmak istiyorsanız 3. seçeneği seçerek devam edebilirsiniz.

Belirlediğiniz seçeneği seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

ISO Dosyasını Sanal Makineye Daha Sonra Ekleme

   Adım 7

Select a Guest Operating System (Konuk İşletim Sistemi Seç) penceresinde kuracağınız işletim sistemini seçiniz ve Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 8

Name the Virtual Machine (Sanal Makine Adı) penceresinde sanal makine için bir ad yazınız ve Location (Lokasyon) kısmında sanal makinenin konumlandırılacağı lokasyonu seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VM Adını ve Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 9

Firmware Type (Bellenim Tipi) penceresinde kuracağınız işletim sisteminin önyükleme konfigürasyonu BIOS veya UEFI seçebilirsiniz. Varsayılan olarak genelde BIOS seçeneği seçilmektedir. BIOS’u seçiniz ve Next butonuna tıklayınız..

BIOS'u Seçme

   Adım 10

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre işlemci sayısını ve çekirdek sayısını yapılandırınız ve Next butonuna tıklayınız.

VM'ye İşlemci Ekleme

   Adım 11

Memory for the Virtual Machine (Sanal Makine İçin RAM) penceresinde VM’ye atayacağınız RAM boyutunu seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VM'ye RAM Ekleme

   Adım 12

Network Type (Ağ Tipi) penceresinde sanal makinenin ağ ayarlarını yapılandırabilirsiniz. VMware’in Virtual Network Editor (Sanal Ağ Editörü) arayüzünde yapacağınız değişiklikler ağ ayarlarını etkileyecektir. VMware virtual machine ağ ayarları için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

VMware Bridge Konfigürasyonu
VMware NAT Konfigürasyonu
VMware Host-Only Konfigürasyonu

Varsayılan olarak Use network address translation (NAT) seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VMware Ağ Türünü Seçme

   Adım 13

Select I/O Controller Types (G/Ç Kontrolçü Tipi Seçme) penceresinde, varsayılan olarak seçili LSI Logic SAS seçeneğini seçiniz ve Next‘e tıklayınız.

G/Ç Kontrolçü

   Adım 14

Select a Disk Type (Disk Tipi Seç) penceresinde disk tipi için SCSI (Recommended-Önerilen) seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

SCSI

   Adım 15

Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde, Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız..

Yeni bir sanal disk oluşturma

   Adım 16

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirt) penceresinde 2 seçenek vardır. Bunlar;

1. Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) seçeneği sanal makinenin disk dosyası bütün bir dosya olarak kaydedilecektir.

2. Split virtual disk into multiple files (Sanal diski çoklu dosya olarak böl) seçeneği ise sanal makinenin diski parçalara bölünerek depolanacaktır.

Allocate all disk space now (Şimdi tüm disk alanını ayır) seçeneğini seçerseniz diskiniz üzerinde sanal makine için ayrılan disk alanı kadar alan kullanılacaktır. Bu seçenek sanal makine performansı için önemli bir kriterdir.

İki seçenekten birini seçiniz ve Next butonuna tıklayarak VMware sanal makine oluşturma adımlarına devam ediniz..

Sanal Diski Tek Bir Dosya Olarak Depola

   Adım 17

Specify Disk File (Disk Dosyasını Belirt) penceresinde oluşturduğunuz sanal makinenin sanal diski için bir ad yazınız ve Next butonuna tıklayınız.

Disk Dosyasını Konumunu Yapılandırma

   Adım 18

Ready to Create Virtual Machine (VM Oluşturulmak Üzere Hazır) penceresinde yukarıdaki ayarlarda değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız ve ayarlarınızı yapınız.

Donanımı Özelleştir

   Adım 19

VMware yazılımı üzerinde yeni bir makine oluşturma adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra CD/DVD veya ISO dosyasını VM’ye ekleyerek işletim sistemi kurulumuna başlayabilirsiniz.

Sanal Makine Kurulumu Tamamlandı

VMware 12/14/15 Üzerinde Sanal Makine Oluşturma ⇒ Video

VMware üzerinde yeni bir virtual machine konfigürasyonu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize desktek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

VMware ile Virtual Machine Oluşturma

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware sanallaştırma programı üzerinde adım adım sanal makine nasıl oluşturulur inceledik. Yeni bir VM oluşturduktan sonra bir Windows, Linux veya macOS işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VMware ile Windows 10 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 8.1 Kurulumu
♦ VMware Workstation İndir
♦ VMware ile Lan Segment
♦ VMware Clone Alma

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

  Tesekkur ederim

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Rica ederim, ayrıca yorumunuz için çok teşekkürler!

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: