VMware Workstation Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, VM Workstation üzerinde çalışan sanal makineler üzerinde Bridged (Köprülü Ağ) nasıl yapılandırılır ve çalışır adım adım inceleyeceğiz.

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VM Workstation 12/14/15 Üzerinde Bridged Ağ Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VMware Workstation sanallaştırma programı ile yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra, sanal makineyi İntenet’e bağlamak için VMware’in Virtual Network Editor (Sanal Ağ Editörü) programını kullanırsınız.

VMware’de Bridged ağ bağlantısı nedir? Bridged ağ türü, bir sanal makineyi host (fiziksel bilgisayar) bilgisayarın ağ adaptörünü kullanarak gerçek bir ağa bağlar.

VMware sanallaştırma ile sanal makine kurulumu yaptıktan sonra, VM’nin varsayılan ağ ayarları VMware Workstation tarafından varsayılan olarak NAT olarak yapılandırılır. Sanal makine NAT olarak yapılandırıldığı için DHCP sunucu‘dan alacağı IP adresi kullanmakta olduğunuz fiziksel ağınızın IP bloğundan farklı olacaktır.

Sanal makine NAT olarak yapılandırılsa bile İnternet’e erişebilecek ve fiziksel bilgisayarınız ile iletişim kurabilecektir. Fakat bazı durumlarda VM’nin IP adresini yerel bir DHCP sunucudan almasını isteyebilirsiniz.

Bridged ağ yapılandırması sayesinde sanal makineye fiziksel bir DHCP sunucudan IP adresi atayabilirsiniz. Dolayısıyla, Virtual Network Editor kullanarak bir VMnet‘in bağlantı türünü Bridged olarak yapılandırmanız yeterli olacaktır.

VMware Workstation Üzerinde Bridged Network Adapter Ayarları

VMware Bridged network çalışmıyor ve internet bağlantı sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek sanal makinenizin ağ bağlantısı ayarlarını konfigüre edebilirsiniz.

   Adım 1

VMware Workstation kurulumu yaptığınız zaman Virtual Network Editor programı varsayılan olarak aşağıdaki görüntüdeki gibi ayarlar içerir.

Sanal Ağ Editörü

Virtual Network Editor programında, VMnet0 kısmında Type (Tür) seçeneğinde Bridged (Köprüleme) modunda olduğunu görebilirsiniz. VMnet0, fiziksel bilgisayarınız ile sanal bilgisayar arasında görev yapacaktır. Bridged Network ayarı için VMnet0 varsayılan olarak ayardır.

Bridged to: seçeneğinde Auto-Bridging (Otomatik Köpüleme) ile ağ kartları arasında geçiş yaptığınızda ağ bağlantısının otomatik olarak yapılandırmasını sağlanır.

   Adım 2

Öncelikle, VM Workstation açınız ve Windows 10 VM’yi bridged olarak yapılandırmak için Network Adapter seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makine Ağ Bağdaştırıcısını Yapılandırma

   Adım 3

Virtual Machine Settings (VM Ayarları) penceresinde tekrar Network Adapter seçeneğine tıklayınız ve Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğine işaretleyiniz.

Bridged: Connected directly to the physical network

   Adım 4

Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğini işaretledikten sonra OK (Tamam) butonuna tıklayınız ve ayarı kaydediniz.

Sanal Makineyi Fiziksel Ağa Bağlama

   Adım 5

VM’yi yeniden başlatınız ve fiziksel ağınızdan bir IP adresi aldığını kontrol etmek için CMD komut istemini açınız ve ipconfig komutunu uygulayınız.

ipconfig

   Adım 6: İnternet Bağlantı Testi

Bridged ağ bağlantısını yapılandırdıktan sonra herhangi bir İnternet tarayıcısını açınız ve İnternet bağlantınızı kontrol ediniz. Sanal makine fiziksel ağınızdan IP adresi aldığı için İnternet’e sorunsuz olarak erişebilecektir.

Ayrıca, CMD komut isteminde ping www.google.com komutunu uygulayarak sanal makine İnternet bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

VMware Köprülü ağ hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.vmware.com/support/ws4/doc/network_bridged_ws.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, VM Workstation/Player sanallaştırma programı üzerinde Bridged bağlantısı nasıl yapılır adım adım inceledik. Burada unutulmaması gereken nokta ise, Virtual Network Editor üzerinde Bridged yapılandırdığınızda makine üzerinde de Bridged veya konfigüre ettiğiniz VMnet‘i seçmenizdir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ VMware ile Windows 10 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 8.1 Kurulumu
NAT Network Bağlantısı
Host Only Ağ Bağlantısı
Lan Segment Bağlantısı

42 Comments
 1. A. Faruk ÜNAL 20 Ocak 2017

  Teşekkürler, aradığım yazıydı. Tek tek açıklamanız çok faydalı olmuş.

  Cevapla
  • tolqabaqci 21 Ocak 2017

   Faydasını görmeniz beni mutlu etti. Ben teşekkür ederim.

   Cevapla
 2. mustafa 17 Mart 2017

  Ben linux kullanyorum ama linuxta 3. resimdeki gibi tıklanmıyo tuşlar kapalı ?

  Cevapla
  • tolqabaqci 18 Mart 2017

   Merhabalar. Öncelikle daha önce Linux üzerinde bir deneyimim olmadı. Fakat, VMware Workstation Virtual Network Editor ayarlarından, Bridged olan VMnet ayarını Auto’dan İnternet’e bağlı olduğunuz arayüzü seçerek deneyebilirsiniz. Ayrıca, VMware programını uninstall ediniz daha sonra herhangi bir Antivirüs programı var ise devre dışı bırakarak, VMware Workstation programını tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Naseh 20 Eylül 2017

  cok tesekkur ederim

  Cevapla
  • tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Rica ederim, ayrıca yorumunuz için çok teşekkürler!

   Cevapla
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir