Windows XP Nedir, Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

İlk kod adı Whistler olan Windows XP, 25 Ekim 2001’de yayımlanan Microsoft tarafından geliştirilen bir İşletim Sistemidir. XP harfleri İngilizce “eXPerience” kelimesinin kısaltmasından gelir.

Windows XP Nedir?

Microsoft Windows XP İşletim Sistemi Nedir?

Ağustos 2012’de %46.33 pazar payına sahipti ve pazar payının %46.6’sına ulaştığında sadece Windows 7’den ikinci oldu. Aralık 2013’te 500.000.000 bilgisayara kuruldu.

Mart 2019’da, bazı hükümet kuruluşları hala kullandı ve pazarın sadece %1.97’sini oluşturdu. Microsoft, 9 Nisan’da bir tür destek, lojistik ve hizmeti kesin olarak kapattı.

Ev veya iş bilgisayarlarının yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, netbook’lar, tabletler ve multimedya merkezleri dahil olmak üzere çeşitli bilgi işlem ortamları için sürümlerde mevcuttu.

Windows 2000 ile birlikte ME ve Vista’nın öncüsü olan Microsoft, hem 32 bit hem de 64 bit platformlar için sürümleri olan bir NT çekirdeği ve mimarisi ile inşa edilen ilk tüketici odaklı işletim sistemiydi.

Windows’un önceki sürümlerinden farklı olarak, 2000 kodundan türetilen NT mimarisini temel alır, kararlılık ve performansta iyileştirmeler sundu.

Bazıları diğer işletim sistemlerinden diğerlerine biraz benzeyen, daha önceki sürümlerden daha kolay kullanım için teşvik edilen, yeniden tasarlanmış özellikler içeren dikkat çekici bir şekilde yeniden tasarlanmış grafik kullanıcı arabirimine (GUI) sahipti.

Eski sürümleri rahatsız eden “DLL Hell” önlemek için yeni yazılım yönetimi yetenekleri tanıtıldı. Ayrıca, yazılım korsanlığını azaltmak için ürün aktivasyonunu kullanan ilk Windows sürümüdür.

Windows eXPerience (XP)

Ev veya iş bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlar, Tablet PC’ler ve medya merkezi de BT ortamları için sürümleri vardır. Windows 2000 ve Windows ME’nin halefi ve Vista’nın öncüsüdür. NT çekirdeği veya mimarisi ile oluşturulan ve 32 ve 64 bit bilgisayar sürümlerinde bulunan ilk tüketici odaklı Microsoft işletim sistemidir.

Önceki sürümlerinden farklı olarak, kararlılık ve verimlilikte iyileştirmeler sunuyor. Önemli ölçüde yeniden tasarlanmış GUI sahiptir. Bu, öncekilerden daha basit kullanım için tanıtılan bir Microsoft değişikliğidir.

Ayrıca, yazılım korsanlığını önlemek amacıyla ürün etkinleştirmesini kullanan ve bazı kullanıcılarla iyi uymayan bir kısıtlama olan Windows’un ilk sürümüdür.

Güvenlik açıkları, Internet Explorer entegrasyonu, Media Player’ın dahil edilmesi ve arayüzünün yönleri nedeniyle de eleştirildi.

Windows XP, diğer işletim sistemlerinden diğer GUI’lere biraz benzeyen yeni bir GUI ile 2000 kodu üzerine kurulmuştur.

Geliştirme Süreci

Windows XP’nin geliştirilmesi Windows Neptune biçiminden başlar. Aralık 1999’dan Ağustos 2001’e kadar 18 ayda geliştirilen bu sistem, 25 Ekim 2001’de piyasaya sürüldü.

Microsoft, iki ayrı işletim sistemi dizesi üretti. İlk dize, bir MS-DOS Çekirdeği temel alınarak ev bilgisayarlarına yönlendirildi ve Windows 95, 98 ve Me ile temsil edildi. Diğeri dize ise NT Çekirdeği temel alınarak NT ve 2000 tarafından temsil edildi, kurumsal ve iş piyasası ve sunucular için özel sürümleri içerdi.

Windows ME (Millenium), Microsoft tarafından tek bir çok amaçlı işletim sistemi sunma girişimiydi, ancak MS-DOS önyükleme çekirdeğine NT koduyla sahip olamadı, Windows XP, tamamen tek bir işletim sisteminin gerçek kaynaşmasıydı. MS-DOS işlevselliği ile NT mimarisi, onunla birlikte, MS-DOS tabanlı program desteği işletim sisteminden kalıcı olarak kaldırıldı.

Windows XP Özellikleri

Windows XP yeni özellikler getirdi:

 1. Grafik ortamı.
 2. Daha hızlı başlatma ve hazırda bekletme dizileri.
 3. İşletim sisteminin harici bir cihazın bağlantısını kesme, yeniden başlatma gerekmeden yeni uygulamalar ve sürücüler yükleme yeteneği.
 4. Birden fazla hesabın kullanılması, bir kullanıcının geçerli durumu kaydetmesine ve uygulamaları masaüstünde açmasına ve başka bir kullanıcının bu bilgileri kaybetmeden bir oturum açmasına izin verir.
 5. ClearType, sıvı kristal ekranlarda (LCD) ve benzer monitörlerde yanan metnin okunabilirliğini artırmak için tasarlanmıştır.
 6. Kullanıcıların Windows XP tabanlı bir bilgisayarla ağ veya Internet üzerinden oturum açmasına, uygulamalarına, dosyalarına, yazıcılarına ve aygıtlarına erişmesini sağlayan Uzak Masaüstü uygulaması eklendi.
 7. ADSL modem, kablosuz bağlantı ve FireWire desteği.

Arayüzü

XP yeni bir grafik arabirim sunar. Başlat menüsü ve Windows dizin indeksleme yetenekleri yeniden tasarlandı ve aşağıdakileri içerir:

 1. Parlak renkler.
 2. Kırmızı Kapat düğmesi (X).
 3. Windows ve Internet Explorer araç çubuklarında standart renkli düğmeler.
 4. Dosya seçiminde yarı saydam mavi bir dikdörtgen.
 5. Klasör simgelerinde depolanan bilginin türünü gösteren bir grafik.
 6. Masaüstündeki simge etiketleri için gölgeler
 7. Görev çubuğundaki benzer uygulamaları gruplayabilme.
 8. Yanlışlıkla değişimleri önleme yeteneği.
 9. Başlat menüsünde yeni yüklenen programları vurgulayın.
 10. Menülerin altındaki gölgeler (2000’de fare işaretçisi vardı, ancak menülerde yoktu).

Önceki Windows’ta olduğu gibi ve sonraki  XP’nin aksine, Windows Gezgini, klasörlerde ortak görev çubuğundaki ayrıntılara ve yerel olarak kaydedilmiş Web sayfaları mı yoksa doğrudan Internet erişimi (URL) mi olduklarını küçük resim görünümünde Web dosyalarının önizlemesini içerir.

Windows XP Sürümleri

En yaygın sürümler, yalnızca çalışma gruplarından ziyade bir etki alanına katılma yeteneği ve 2 işlemci desteği gibi ek özelliklere sahip olan Ev ve Profesyonel sürümleridir.

Bu sürümler yazılım mağazalarında satışa sunuldu ve ana bilgisayar üreticileri tarafından satılan bilgisayarlara önceden kuruldu.

Media Center Edition, uzaktan izleme ve TV izleme ve kaydetme, video, fotoğraf veya müzik çalma, HDTV alma ve Çevrimiçi Spot Işığı kullanarak bir Xbox 360 ile veri paylaşma gibi belirli özelliklere sahip bilgisayarlar için XP Professional’ın bir sürümüdür.

Tablet PC Edition, Tablet PC platformu ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İki 64 bit sürümü piyasaya sürüldü: Itanium işlemciler için 64 bit sürümü ve AMD64 ve EM64T işlemciler için tasarlanmış başka bir sürümdür.

Hizmet Paketleri

Microsoft zaman zaman, güvenli bir işletim sistemi sağlayan bazı yeni uygulamaların yanı sıra bugüne kadar tüm güncelleştirmeleri içeren Hizmet Paketleri adlı paketleri dağıtır. Microsoft’un geliştirilmesinden bu yana aşağıda ayrıntıları verilmiştir.

Service Pack 1/Hizmet Paketi 1

Windows XP için SP1 9 Kasım 2002’de yayımlanmıştır.

En görünür yenilik, en yaygın görevler için hangi programları kullanmak istediğinizi seçmeyi kolaylaştırmak için Erişimi yapılandır ve varsayılan program yardımcı programının birleştirilmesiydi.

Diğer bir yenilik de USB 2.0 ve 48 bit LBA desteğiydi, böylece 137 GB üzerindeki sabit sürücüleri destekleyebilir.

Yerel olarak Web sayfaları, Internet kısayolları, klasörlerde görev çubuğundaki veya önizleme Web dosyalarının önizlemesi yoktur.

SP içermeyen önceki XP işletim sistemi gibi ve sonraki sürümlerin aksine (SP2 ve SP3), Multimedya çubuğu, Media Player ile entegre olan Internet Explorer’da (sürüm 6.0.2600.0000) tutulur. SP1 desteği 10 Ekim 2006’da sona erdi.

Service Pack 2/Hizmet Paketi 2

6 Ağustos 2004’te, temel olarak işletim sistemine daha fazla güvenlik sağlamaya odaklanan birkaç yeni özelliğin yanı sıra SP1’de bulunan tüm düzeltmeleri içeren SP2’yi yayınladı.

Windows XP’nin riske maruz kalmasını kontrol etmek için varsayılan olarak etkinleştirilmeye ek olarak yeni Güvenlik Duvarı arabirimi içerir.

Daha iyi Wi-Fi ve Bluetooth desteği eklendi. Bir açılır pencere engelleyicisinin Internet Explorer’a dahil edilmesi, ActiveX denetimlerini engelleme, otomatik indirmelerin engellenmesi ve Internet Explorer 6 SP2 sayesinde bir eklenti yöneticisi eklendi.

Donanım veya Yazılım tarafından DEP teknolojisinin (Data Execution Prevention or Data Execution Prevention/Veri Yürütme Engellemesi veya Veri Yürütme Engellemesi) kullanımı eklendi.

Otomatik güncellemeler varsayılan olarak etkindir. Windows Messenger hizmeti varsayılan olarak devre dışıdır. Outlook Express, tehlikeli olabilecek ekleri (.exe veya .vbs) engeller.

Program Ekle/Kaldır penceresi, güncellemeleri göstermenizi veya gizlemenizi sağlar.  Media Player 9 Series, DirectX 9.0c ve Windows Movie Maker 2.1’in eklenmesi gibi multimedya geliştirmeleri içerir.

Internet Explorer’daki Media Player ile tümleşik Multimedya çubuğunu (6.0.2800.0000 veya 6.0.2900.2180 sürümleri) içermez.

Önceki Windows (SP1) gibi, klasörlerde veya Web dosyalarının önizlemesi (küçük resim) yoktur.

İşte Windows XP’de Service Pack ile web sayfalarının küçük resim önizlemesini rehabilite etmek için çok kullanışlı bir program: xp_thumbnail.exe içerir. Ürün Yaşam Döngüsü Yönergesine göre, Microsoft, 13 Temmuz 2010’da Service Pack 2 desteğini geri çekecek, ancak 2014’e kadar desteği uzatıldı.

Service Pack 3/Hizmet Paketi 3

Service Pack 3 (SP3) build 5512 RTM, 21 Nisan 2008’de üreticilere ve 6 Mayıs 2008’de Microsoft Yükleme Merkezi ve Windows Update aracılığıyla genel kullanıma sunuldu.

Genel özellikler Microsoft tarafından SP3’e Genel Bakış belgesinde yayımlanmıştır. SP3, Windows XP’den bağımsız yeni özellikler ve Vista’dan alınan özellikler içerir.

SP3, Windows XP’nin perakende ve OEM sürümlerine yüklenebilir ve bir ürün anahtarı girmeye gerek kalmadan 30 gün boyunca tam işlevselliğe sahiptir.

Bu süreden sonra kullanıcıdan geçerli bir şifre girmesi ve kurulumu etkinleştirmesi istenir. Toplu lisans (VLK) sürümleri de bir ürün anahtarının girilmesini gerektirir.

Microsoft, SP3’ün Internet Explorer 7’yi içermediğini, ancak Internet Explorer 6 veya 7 için güvenlik güncelleştirmelerini bağımsız olarak yükleyeceğini söyledi. Benzer bir şey Media Player 9 Series veya sürüm 10 veya 11 ile olan şeydir.

Önceki hizmet paketlerinin tamamen birikimli olmasına rağmen, SP3 yükleme gereksinimi, en azından SP1 çalıştıran bir sistem gerektirir.

Ancak, SP3’ü orijinal RTM sürümü de XP’nin herhangi bir sürümüne sorunsuz bir şekilde entegre etmek mümkündür.

SP3 ayrıca Media işletim sistemi bileşenlerine yönelik güncelleştirmeler içerir ve Windows XP Tablet PC Edition, bu SKU’larında bulunan .NET Framework 1.0 ve 1.1 için güvenlik güncelleştirmelerini içerir.

SP3, Media Center 2005’te bulunan Windows Media Center uygulaması için güncelleştirmeler içermez. Ayrıca Media Player 10 için güvenlik güncelleştirmeleri içermez.

Microsoft tarafından açıklanan bilgilere ve İnternet’ten elde edilen verilere göre, SP3’te toplam 1.073 düzeltme bulunmaktadır. Güvenlik merkezi olarak kurulduklarında devre dışı bırakıldıkları takdirde birkaç hizmet yeniden etkinleştirilir.

Yaşam Döngüsü

Windows XP RTM desteği (hizmet paketi yok) Eylül 2005’in sonunda sona erdi ve Windows XP Service Pack 1 desteği 10 Ekim 2006’da sona erdi.

Windows XP Service Pack 2 desteği, genel kullanılabilirliğinden 6 yıl sonra 13 Temmuz 2010’da kaldırılmıştır.

Şirket, Vista’nın piyasaya sürülmesinden 22 ay sonra 30 Haziran 2008 tarihinde bu işletim sisteminin OEM’lerine ve perakendecilerine lisans dağıtımını tamamladı.

Ancak, özellikle netbooklara yönelik olan Home Edition sürümü, 2010 yılına kadar önceden yüklenmiş Vista yüklü bilgisayarlar için dağıtılmış ve sürümü ücretli olarak düşürülmüştür.

Buna ek olarak, SP3 ve 8 Nisan 2014 tarihine kadar desteklenmekteydi. Embedded POSReady 2009 sürümü 9 Nisan 2019 tarihine kadar genişletilmiş desteğe sahipti.

Destek Sonu

Haziran 2008’de Microsoft, Windows XP’nin piyasadan çekileceğini resmen açıkladı. Daha sonra, aynı yılın 30 Haziranında, en popüler ikinci işletim sistemi ile “bitirmediğini” bildirdi.

XP artık mağazalarda satılmasa da, Microsoft ve ortakları XP’yi aylarca ve yıllarca desteklemeye devam ettiler. Aslında, Microsoft planlandığı gibi 8 Nisan 2014’e kadar teknik destek sundu.

Windows Vista’nın mikro dizüstü bilgisayarların 1 gigabayt RAM ile ortaya çıkmasıyla birlikte daha fazla RAM gerektirmesi, XP’nin çalıştırılmasında sonraki gecikmelerde belirleyici oldu.

XP, desteğinin bitmesinden bir yıl sonra dünya çapında kullanımda ikinci sırada yer aldı ve her 10 bilgisayardan 4’ünün kullandığı gerçeğine atıfta bulundu.

Kota nihai varoluş sınırında azaldı, ancak henüz yeterli değildi; Microsoft, Microsoft’un sürümü geri çekmesini bekleyen bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı daha savunmasız hale geldiği için daha yeni bir sürüme yükseltme talimatı verdi ve bu yılın Nisan ayında çalışan milyonlarca sistemin saldırıya uğradığı tahmin edildi; bu fenomene Xpocalypse (Apocalypse XP) adı verildi.

Şubat 2014’ten bu yana, XP hala %30 gibi çok yüksek bir talep sunarken, Microsoft’un değişmeye davet ettiği sistem olan Windows 8, neredeyse %7.8’e ulaştı.

14 Temmuz 2015’te Microsoft, güvenlik ve virüsten koruma açıkları için güncelleştirmeler ve yamalar göndermeyi durdurdu.

Virüs tanımları artık güncelleştirilmediği için Microsoft Essentials burada çalışmayı durdurdu ve hala XP kullanan kişiler için risk oluşturdu. Ancak, hala XP ile çalışan kullanıcılar var.

Bunun nedenleri, Windows Vista ve 8’in düşük alımı, 10’un gerektirdiği daha fazla kaynak, büyük durgunluk nedeniyle bilgisayar satışlarının azalması, akıllı telefonlara ve diğer mobil cihazlara daha fazla vurgu yapılması ve yeni konuşlandırmanın zorluğu idi.

Virüsten koruma, ses ve video oynatıcılar, optimize ediciler ve tarayıcılar gibi en popüler uygulamaların birçok geliştiricisi bunu desteklemeye devam etmektedir. Tüm bu önlemlerde bile eleştirmenler daha yeni bir edisyona geçilmesini önermektedir.

2014 yılında Çin’de Windows XP hala bilgisayarların %40’ında çalıştı. Bunun çeşitli faktörleri vardı: orijinal kopyaların yüksek fiyatı, o ülkenin hükümetini bilgisayarlarında kullanımını yasaklamaya zorlayan 8’in olası gözetim korkusudur.

Ayrıca, o ülkenin durumu, çoğu tüketicinin yeni sürümleri satın almak yerine hacklemeyi tercih ettiği için desteğin sona ermesinin korsanlık oranlarını artıracağından korkuyor.

Microsoft’un bu duruma kayıtsızlığıyla karşı karşıya kalan Lenovo, Kingsoft ve Tencent gibi büyük üreticiler, tüketicilerin daha sonraki sürümlere geçmesine yardımcı olmak için destek ve kaynakları serbest bıraktılar.

Diğer ülkelerde, özellikle Hollanda ve Birleşik Krallık’ta, eyaletleri Mícrosoft ile Windows XP’ye devam etmek için genişletilmiş destek planları müzakere ettiler.

XP’nin kaldırılmasına rağmen Microsoft, ana güvenlik açıklarını düzeltmek için iki yedek güvenlik düzeltme eki yayımladı:

 1. Mayıs 2014’te yayımlanan ve Windows’un tüm sürümlerinde Internet Explorer 6 ve 11’de yakın zamanda keşfedilen güvenlik açıklarını gidermek için bir düzeltme eki.
 2. WannaCry Ransomware Attacks tarafından kullanılan bir güvenlik açığını gidermek için Mayıs 2017’de yayınlanan bir yama.

Hukuki Konular

XP’de, güvenlik duvarları, multimedya oynatıcılar, anlık mesajlaşma programları ve Microsoft’un Pasaport hizmetine yönelik önemli güvensizlik gibi geleneksel olarak bir üçüncü taraf pazarının bulunduğu birden fazla uygulamanın entegrasyonu nedeniyle güçlü eleştiriler ve araştırmalar yapıldı.

En güçlü eleştirilerden ve tartışmaların nedenlerinden bir diğeri, çok belirgin istikrarsızlığı ve toplam operasyon yavaşlığıydı. Bu sorunların çoğu yalnızca en son Hizmet Paketleri ile çözülebilirdi.

Güvenlik

Virüsler, Truva atları veya solucanlar gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı hassasiyeti nedeniyle eleştirildi. Varsayılan güvenlik seçenekleri, güvenlik açıkları dahil tüm sisteme sınırsız erişim sağlayan bir yönetici hesabı gerektirir.

Uzmanlara göre, XP, Temel Güvenlik Duvarı’nda yansıtılan ve varsayılan olarak devre dışı bırakılan Internet Explorer’ın güvenlik açıkları, Outlook Express’teki takviye eksikliğinin yanı sıra diğer kusurların da Internet’in artan tehlikelerini öngörmemişti; yukarıda belirtildiği gibi internet yoluyla güvenlik açığı konusundaki argümanını elinde bulundurmaktadır.

Microsoft, bu eksikliklerin çoğunu Vista’nın gecikmeli geliştirilmesi pahasına Service Pack 2 oluşturarak yanıt verdi.

Büyük bir pazar payına sahip olan pencereler, geleneksel olarak virüs yazarları için bir hedef olmuştur.

Güvenlik açıkları istismar edilene kadar görünmez, bu da önlemeyi zorlaştırır. Microsoft, yama güvenlik açıklarına yönelik güncelleştirmelerin yayınlanmasının, bunları keşfeden çoğu kişi tarafından çok sık olduğunu belirtti.

Windows XP Ürün Etkinleştirme

Windows ürünlerinin etkinleştirilmesi ihtiyacı sunucularda, yazılım endüstrisinde ve işyerlerinde yaygın olsa da, bu seçeneği sıradan kullanıcılar için de tanıttı.

Bu sistem, korsanlığı azaltmak için Microsoft tarafından tanıtıldı. Etkinleştirme bilgisayar sisteminin donanımına bağlandı, bu nedenle anakart gibi değiştirilmesi kurulumun devre dışı kalmasına ve yeniden etkinleştirme gerektirmesine neden oldu.

WGA (Windows Genuine Advantage Program/Orijinal Ürün Avantajı Programı)

Orijinal Ürün sistemi KB892130 güncelleştirmesi ile birlikte yüklendi ve Windows’un kopyasının orijinal olup olmadığı doğrulandı; Microsoft ürün ve güvenlik güncelleştirmelerine erişime izin verdi.

XP Kopyalama Kısıtlamaları

Daha önce kullanılan anahtarları kullanarak yüklemeyi sınırlar, böylece yetkisiz yüklemeleri önler. Bu anahtarlar ürün belgelerine dahil edilmiştir, ancak birkaç anahtar çevrimiçi sızdırılmış ve yetkisiz yüklemelerde kullanılmıştır.

Hizmet Paketleri, bu tür anahtarların bir listesini ve kullanılan yeni anahtarlardan alınan bilgileri içerir. Microsoft, Service Pack 2 için geçersiz anahtarlar algılayan bir motor geliştirdi.

Güvenlik danışmanlarının protestoları nedeniyle Microsoft bu seçeneği devre dışı bıraktı, bu nedenle Service Pack 2 Service Pack 1’deki önceki anahtar sistemi kullandı.

Orijinal Olmayan Windows

Ürün anahtarı Orijinal veya Orijinal değilse, Windows kullanıcıdan Microsoft’tan geçerli bir lisans satın almasını isteyen uyarı pencereleri görüntüledi ve görev çubuğundaki saatin yanına bir simge ekledi.

Ayrıca, masaüstü siyaha döndü ve sistem doğrulanmadıysa, Media Player 11, Defender ve daha fazlası gibi Microsoft yazılımlarını veya programlarını indirmek mümkün değildi.

Bununla birlikte, bu önlemler yakında sistemin kendisi tarafından milyonlarca orijinal kopyayı korsanlarla karıştırmasına ek olarak kullanıcılar tarafından atlandı veya tersine çevrildi.

Sonuç olarak, başarılı bir korsanlıkla mücadele tedbiri yerine, bir sıkıntı haline geldi. Bu sistemin başarısız olması nedeniyle, Microsoft bu stratejiyi isteğe bağlı hale getirmeye ve Windows Etkinleştirme Teknolojileri olarak yeniden adlandırmaya karar verdi.

Özellikler Entegrasyonu

Üçüncü taraf bir pazarın halihazırda mevcut olduğu uygulamaların dahil edilmesi, dünyadaki meşru yetkililer, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından, çeşitli hükümetler ve düzenleyici kurumlarla çeşitli meşru davalar ve davalar çıkmasına neden olan bu kadar tartışmalara neden olmuştur. Yanıt olarak Microsoft çeşitli düzeltmeler yayınlamak zorunda kaldı.

SP1 ile onlara, kullanıcının e-posta, müzik dinleme ve İnternet’te gezinme gibi bazı görevler için hangi uygulamaları kullanmak istediğini seçme özgürlüğü verdiler.

Avrupa’da, orijinaliyle aynı fiyata sahip olmayan bir hata olan N sürümünü yayınlamak zorunda kaldılar. Güney Kore’de, mevcut olanları K ve KN ile değiştirmek zorunda kaldılar.

İlave Sürümler

Başka bir eleştiri, Microsoft’un zaman içinde ürettiği fazla sürümlerdi. İlk başta sadece iki sürüm vardı: Home Edition ve Professional Edition.

Ancak, daha sonra tek tek satılmayan ancak bazı bilgisayarlara fabrikada yüklenen ek sürümler çıkardı.

Tablet Edition, Media Center Edition, N, K ve KN ilave sürümler Windows Vista’dan sonraki sürümlerde de yer aldı.

Çözünürlük Sınırı

Önerilmeyen bir çözümü zorlama seçeneği çok yardımcı olur, çünkü bazı programlar ve oyunlar bunları çalıştırmak için kısmen yüksek bir çözünürlük gerektirir.

Windows XP’de çözünürlük sınırları aşılabilir; bu monitörde görüntülenemeyen modları gizle kutusunun işaretini kaldırmak yeterliydi, bundan sonra Vista ve sonraki sürümlerde bu seçenek kısıtlandığı için önerilen çözünürlükler gösterilmedi.

Windows XP Dezavantajları

İşletim sistemini MMX talimatları olmadan Pentium P5 gibi klasik IA-32 işlemcilere yüklemek ve çalıştırmak mümkündür. Fakat, CMPXCHG8B talimatları gerektirdiği için Pentium öncesi işlemcilerle (Intel/486 gibi) uyumlu değildir.

Web’de gezinme, e-posta ve diğer basit etkinliklerde birçok görev için 64 megabayt RAM, aynı donanım türünde Windows Me ile eşdeğer veya daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladı.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir