Ubuntu 22.10 Üzerinde VMware Workstation 17 Pro Kurulumu

Bu yazımızda, Ubuntu 22.10 (Kinetic Kudu) üzerinde sanal makine oluşturmanıza ve çeşitli işletim sistemlerini kurmanıza izin veren VMware Workstation 17 Pro sanallaştırma yazılımını kuracağız.

Ubuntu 22.10 Üzerinde VMware Workstation 17 Pro Kurulumu

Ubuntu 22.10 Üzerinde Sanal Makine Çalıştırmak İçin VMware Workstation 17 Pro Nasıl Kurulur?

Bildiğiniz gibi VMware Workstation en popüler sanallaştırma programıdır ve bu yazılım Microsoft Windows işletim sistemlerinde çalıştığı gibi, Ubuntu gibi tüm Linux dağıtımlarında da çalışmaktadır.

Windows 10 platformunda VMware kurmak sadece birkaç adımdan oluştuğu için yapacağınız işlemler basittir, ancak Linux tabanlı sistemler üzerinde kurulum işlemleri basit olmasına rağmen bazı durumlarda bağımlı paketleri yüklemeniz gerekebilir.

VMware Workstation ile sanal makineler oluşturabilir ve bilgisayarınız üzerinde birden fazla sanal bilgisayarı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, bu sanallaştırma programı açık kaynaklı ve ücretsiz program değildir fakat 30 gün ücretsiz olarak deneme süresinden faydalandıktan sonra satın alabilirsiniz.

VMware Pro İndirme ve Kurulumu

Herşeyden önce, bilgisayarınızda dual boot yapılandırmasıyla hem Windows hem Ubuntu kullanıyorsanız, bu sanallaştırma yazılımının veya diğer 3. parti yazılımların her yeni sürümleri yayınlandığında onları direk olarak çalışan sisteminize kurmayınız. Önce, sanal bir makineye Ubuntu kurunuz ve ardından ilgili programların yeni sürümlerini kurarak sistem uyumluluğunu kontrol ettikten sonra mevcut sisteminize kurulum yapmanızı öneririz.

   Adım 1

Linux için VMware indirmek için https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html adresini ziyaret ediniz ve aşağıdaki görüntüdeki gibi “Download Now” seçeneğine tıklayarak indirme işlemini başlatınız.

VMware resmi websitesinden web tarayıcı aracılığıyla Workstation yazılımını kolayca indirebilirsiniz. Fakat bu işlemi terminal üzerinden tek bir komut aracılığıyla da yapabilirsiniz.

cd ~/Downloads
wget https://download3.vmware.com/software/WKST-1700-LX/VMware-Workstation-Full-17.0.0-20800274.x86_64.bundle

VMware Workstation Bundle Dosyasını İndirme

   Adım 2

Bundle uzantılı setup dosyasını indirdikten sonra, sisteminizde kurulu uygulamaların ve bileşenlerin paket listesini güncellemek için terminalde “sudo apt update” ve “sudo apt upgrade” komutlarını yürütünüz.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Şimdi, VMware programının sorunsuz çalışabilmesi için gerekli Linux kernel paketlerini sisteminize indirmeniz ve kurmanız gerekir. Aksi takdirde, GNU C Compiler hatası alacaksınız ve programı başlatamayacaksınız.

GNU C Compiler hatası hatasını gidermek ve sanal makine programını çalıştırmak için gerekli bağımlı paketleri kurmak için terminalde “sudo apt install build-essential” komutunu yürütünüz ve ardından bağımlı paketlerin kurulumunu onaylamak için Y ve Enter tuşuna basınız.

sudo apt install build-essential dkms

VMware İçin Linux Kernellerini Kurma

   Adım 3

Downloads konumuna VMware sanal makine yazılımını indirdikten sonra, dosyanın çalıştırılabilirlik izinlerini düzenlemek ve kurulumu başlatmak için alttaki komutları terminalde yürütünüz.

chmod +x VMware-Workstation-Full-17.0.0-20800274.x86_64.bundle
sudo ./VMware-Workstation-Full-17.0.0-20800274.x86_64.bundle

Terminalden VMware Workstation Pro'yu Kurma

   Adım 4

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, Show Applications kısmından VMware Workstation programını bulunuz ve çalıştırınız. Ayrıca, kurulum sonrası Virtual Network Editor ve VMware Player yazılımlarının da kurulduğunu görebilirsiniz.

NOT: Eğer bu aşamada VMware programını çalıştırdığınızda “Unable to install all modules (Tüm modüller yüklenemiyor)” hatası ile karşılaşıyorsanız, Workstation programının vmmon ve vmnet modüllerini manuel olarak indirmeniz ve derlemeniz gerekir.

Ubuntu’da “Unable to install all modules” hatasını çözmek için Github üzerinden gerekli modülleri indirmek ve ilgili konuma kopyalamak için alttaki komutları terminalde sırasıyla yürütünüz.

sudo apt install git
git clone https://github.com/mkubecek/vmware-host-modules
cd vmware-host-modules
git checkout workstation-17
sudo make && sudo make install
tar -cf vmnet.tar vmnet-only && tar -cf vmmon.tar vmmon-only
sudo cp -v vmmon.tar vmnet.tar /usr/lib/vmware/modules/source/
sudo vmware-modconfig --console --install-all

VMware Programını Çalıştırma

   Adım 5

Gerekli paketleri kurduktan sonra VMware End User License Agreement penceresi açıldığında lisans şartlarını okuyunuz ve kabul etmek için “I accept the terms in the license agreement” seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayınız.

Workstation Son Kullanıcı Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 6

OVF Tool component for Linux (Linux için OVF Aracı Bileşeni) lisans anlaşmasını da kabul ediniz ve Next butonuna tıklayınız.

Workstation OVF Tool Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 7

Sanal makine yazılımının sistem başlangıcında güncellemeleri kontrol etmesini istiyorsanız Yes (Evet) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sistem Başlangıcında Program Güncellemelerini Kontrol Etmeyi Etkinleştirme

   Adım 8

VMware müşteri deneyimi programına katılmayı onaylamak için Yes’i seçiniz ve ardından Next’e tıklayınız.

VMware Müşteri Deneyimi Programına Katılmayı Onaylama

   Adım 9

Linux için programı satın aldıysanız lisans anahtarınızı yazınız. Eğer sanallaştırma programını 30 gün ücretsiz kullanmak ve denemek istiyorsanız, “I want to try VMware Workstation 17 for 30 days” seçeneğini seçiniz ve Finish butonuna tıklayınız.

Workstation Programını 30 Gün Denemek İstiyorum Seçeneğini Etkinleştirme

   Adım 10

VMware Pro yazılımını başarıyla kurduktan sonra artık host bilgisayarınızda Windows, Linux veya macOS işletim sistemlerinin yeni veya eski sürümlerini kurabilir ve test edebilirsiniz.

Sanallaştırma Yazılımının Sürümünü Kontrol Etme

Ubuntu Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

Ubuntu üzerine VMware Workstation kurduktan sonra yeni bir VM oluşturarak istediğiniz işletim sistemini kurmaya başlayabilirsiniz.

   Adım 1

Linux sisteminizde VMware Workstation 17 Pro yazılımını açınız ve Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Sanal makine yapılandırmasını gelişmiş ayarlar ile yapmak için Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Gelişmiş Sanal Makine Oluşturma

   Adım 3

Sanal bilgisayarın donanım uyumluluğunu VMware yazılımınızın son sürümü olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Donanım Uyumluluk Sürümünü Değiştirme

   Adım 4

İşletim sistemini yükleyeceğiniz yöntem olarak fiziksel sürücünüzü veya ISO kurulum medyasını kullanabilirsiniz. Fakat, sanal makinenin ayarlarını daha iyi yapılandırabilmek için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım Seçeneğini Seçme

   Adım 5

Guest işletim sistemi olarak Windows 10’u kurmayı planladıysanız Microsoft Windows’u işaretledikten sonra Version kısmından Windows 10 and later x64 seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest Sistemi Seçme

   Adım 6

Windows 10 sanal bilgisayarı kurmak istediğiniz konumda yeni bir klasör oluşturunuz ve onu seçiniz.

Sanal Makine Kurulum Konumunu Yapılandırma

   Adım 7

Firmware türü olarak UEFI’yi seçiniz ve devam ediniz.

UEFI/Secure Boot Firmware Türünü Seçme

   Adım 8

Sanal işlemci yapılandırmasında host bilgisayarınızın gücüne göre işlemci ve çekirdek sayısı değeri belirleyiniz.

Sanal İşlemci Çekirdek Sayısını Ayarlama

   Adım 9

Aynı şekilde, host’unuzun RAM kapasitesine göre Windows 10 guest makine için sanal bellek boyutu yapılandırınız.

Sanal Bellek Boyutunu Yapılandırma

   Adım 10

Guest makineyi fiziksel ağınıza bağlamak istiyorsanız Bridged ağı seçebilirsiniz. Sanal bilgisayarınızın yerel ağınızdan bir IP adresi almasını istemiyorsanız varsayılan seçenek olan Network Address Translation (NAT) ile devam ediniz.

Network Address Translation (NAT) Bağdaştırıcıyı Seçme

   Adım 11

I/O kontrolcü türü olarak önerilen LSI Logic SAS seçeneği ile devam ediniz.

I/O Controller Tipini Seçme

   Adım 12

Sanal makinenin sanal diskinin türünü IDE, SCSI, SATA veya NVMe olarak belirleyebilirsiniz. NVMe daha yeni bir teknoloji olduğu için guest işletim sisteminizin daha performanslı olmasını sağlar. Bu yüzden, sanal disk türü için NVMe disk türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

NVMe Sanal Disk Türünü Seçme

   Adım 13

Kullanmak istediğiniz disk yapısını seçerken sıfırdan bir Windows 10 kuracağınız için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve devam ediniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 14

Guest makinenin sanal disk kapasitesini yapacağınız işlemlere bağlı olarak belirleyiniz ve sanal diski tek dosya türü olarak yedeklemeyi seçiniz.

Sanal Diski Tek Dosya Olarak Depolama

   Adım 15

Sanal diskin konumunu varsayılanda bırakınız ve devam ediniz.

Sanal Disk Konumu

   Adım 16

Yapılandırdığınız Windows 10 sanal bilgisayarın donanım bilgilerini özet penceresinde görebilirsiniz. Sanal sisteminizin donanım bilgilerini son kez kontrol ettikten sonra Finish (Bitir) tıklayınız ve sihirbazı kapatınız.

Sanal Sistemin Donanım Ayarlarını Görüntüleme

   Adım 17

Guest sisteminizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şeyin VMware Tools yazılımını kurmanız gerektiğini bildiren uyarı penceresini kapatınız ve devam ediniz.

VMware Tools Bildirisi

   Adım 18

Windows 10 guest sisteminizin donanım ayarlarını daha ileri seviyede yapılandırmak için Workstation arayüzünden Edit Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarlarını Düzenle) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makine Ayarlarını Düzenleme

   Adım 19

Windows 10 sanal PC’nin performansını arttırmak için Processors (İşlemciler) donanım ayarlarını açınız ve Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) kısmındaki özelliklerin hepsini işaretleyiniz ve pencereyi kapatınız.

Sanallaştırma Motoru Özelliklerini Etkinleştirme

   Adım 20

Hardware kısmından CD/DVD aygıtını seçtikten sonra Use ISO Image (ISO İmajı Kullan) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından imaj dosyasının konumunu belirtmek için Browse (Gözat) tıklayınız. Ardından, Linux bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 10 imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Sanal PC'ye Windows 10 ISO Dosyası Ekleme

   Adım 21

Windows 10 VM’nizde daha hızlı dosya transferi yapabilmeniz için USB donanımı ayarlarından USB 3.x kontrolcüsünü seçiniz ve ayarlar penceresini kapatınız.

USB 3.1 Uyumluluğunu Seçme

   Adım 22

Windows 10 x64 sanal makinenizi çalıştırmak için Start up this guest operating system tıklayınız.

Guest İşletim Sistemini Çalıştırma

   Adım 23

Windows 10 işletim sistemi önyükleme aşamasında kurulumu başlatmak için klavyenizdeki herhangi bir tuşa bastıktan sonra Windows setup penceresi açılacaktır.

Windows 10 Kurulum Sihirbazı

Sanal Makineyi Silme

Ubuntu veya diğer Linux platformlarında kurduğunuz guest sanal sistemlerini artık kullanmamaya karar verdiğinizde Workstation yazılımının sanal makine kütüphanesinden onları kolayca tamamen silebilirsiniz.

Windows 10 VM ile ilgili tüm dosyaları host diskinizden tamamen silmek için üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Manage (Yönet) / Delete From Disk (Disk’ten Sil) seçeneğine tıklayınız ve açılan pencerede tüm dosyaların silinmesini onaylamak için Yes’e tıklayınız.

Windows 10 Guest Makineyi Tamamen Silme

VMware Workstation Kaldırma

Linux/Ubuntu sisteminize kurduğunuz VMware sanallaştırma yazılımını kaldırmak istediğinizde bu işlemi terminali kullanarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Terminali açınız ve sisteminizde kurulan olan VMware ürünlerini listelemek için “vmware-installer –list-products” komutunu yürütünüz.

vmware-installer --list-products
OR
vmware-installer -l

Daha sonra, VMware Workstation programının sisteminizde kurulu olduğunu kontrol ettikten sonra sisteminizden tamamen kaldırmak için “sudo vmware-installer -u vmware-workstation” komutunu yürütünüz.

sudo vmware-installer -u vmware-workstation

VMware Workstation Kaldırma

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Ubuntu
VMware Workstation
YouTube Video
Slayt
17.04
14 Pro
18.10
14 Pro
20.10
16 Pro
22.10
17 Pro (YENİ)

Olası Kurulum Hataları

   Unable to copy the user’s Xauthorization File Hatası

Bu hata genellikle Ubuntu 17.04 ve 17.10 sürümlerinde kurulum yaparken ortaya çıktı. Xauthorization hatasını gidermek için aşağıdaki komutları sırasıyla terminalde yürütünüz ve tekrar VM’yi açmayı deneyiniz.

touch ~/.Xauthority
chmod 600 ~/.Xauthority

   GCC7 Hatası

GCC7 hatası, Ubuntu’nun 18.04 veya 18.10 sürümlerinde kurulum aşamasında ortaya çıktı. Bu hatayı gidermek için ise terminalde aşağıdaki komutu yürütmeniz yeterli olacaktır.

sudo apt install gcc-7

   İlgili Yazılar


Debian’da VMware Kurulumu
♦ Linux Mint’te VMware Kurulumu
Kali’de VMware Kurulumu
Linux İçin VMware İndir
Snapshot Nasıl Alınır?

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir