Ubuntu Üzerinde VMware Workstation Kurulumu

Bu yazımızda, Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla) üzerinde sanal makine oluşturmanıza ve çeşitli işletim sistemlerini kurmanıza izin veren VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma yazılımını kuracağız.

Ubuntu Üzerinde VMware Workstation Kurulumu

Ubuntu 20.10 Üzerine VMware Workstation 16 (16.1.0) Kurulumu

Bildiğiniz gibi VMware Workstation en popüler sanallaştırma programıdır ve bu yazılım Microsoft Windows işletim sistemlerinde çalıştığı gibi, Ubuntu gibi tüm Linux dağıtımlarında da çalışmaktadır.

Windows 10 platformunda VMware kurmak sadece birkaç adımdan oluştuğu için yapacağınız işlemler basittir, ancak Linux tabanlı sistemler üzerinde kurulum işlemleri basit olmasına rağmen bazı durumlarda bağımlı paketleri yüklemeniz gerekebilir.

VMware Workstation ile sanal makineler oluşturabilir ve bilgisayarınız üzerinde birden fazla sanal bilgisayarı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, bu sanallaştırma programı açık kaynaklı ve ücretsiz program değildir fakat 30 gün ücretsiz olarak deneme süresinden faydalandıktan sonra satın alabilirsiniz.

VMware Pro İndirme ve Kurulumu

Herşeyden önce, bilgisayarınızda dual boot yapılandırmasıyla hem Windows hem Ubuntu kullanıyorsanız, bu sanallaştırma yazılımının veya diğer 3. parti yazılımların her yeni sürümleri yayınlandığında onları direk olarak yaşayan sisteminize kurmayınız. Önce, sanal bir makineye Ubuntu kurunuz ve ardından ilgili programların yeni sürümlerini kurarak sistem uyumluluğunu kontrol ettikten sonra yaşayan sisteminizde kurulum yapmanızı öneririz.

Şimdi, Ubuntu üzerine VMware Workstation kuralım ve çalışabilirliğini test edelim.

   Adım 1

Linux için VMware indirmek için https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html adresini ziyaret ediniz ve aşağıdaki görüntüdeki gibi “Download Now” seçeneğine tıklayarak indirme işlemini başlatınız.

Workstation Yazılımını İndirme

   Adım 2

İndireceğiniz VMwarePro.bundle dosyası Downloads konumuna indirilecektir, bu yüzden o dosyayı masaüstü konumuna kopyalayınız veya taşıyınız. Bunu yapmanın amacı, makalemizdeki görüntülerde de görebileceğiniz gibi Desktop konumundan işlem yapacağız.

Bundle uzantılı setup dosyasını indirdikten sonra, sisteminizde kurulu uygulamaların ve bileşenlerin paket listesini güncellemek için terminalde sudo apt update ve sudo apt upgrade komutunu uygulayınız.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Bundle Dosyasını Bilgisayara Kaydetme

   Adım 3

Adım 1’deki gibi VMware resmi websitesinden web tarayıcı aracılığıyla Workstation yazılımını kolayca indirebilirsiniz. Bu işlemi terminal üzerinden tek bir komut aracılığıyla da yapabilirsiniz.

wget https://download3.vmware.com/software/wkst/file/VMware-Workstation-Full-16.1.0-17198959.x86_64.bundle

Terminal İle Workstation Yazılımını İndirme

   Adım 4

Desktop konumuna VMware sanal makine yazılımını indirdikten sonra, dosyanın çalıştırılabilirlik izinlerini yapılandırmak için terminalde aşağıdaki komutu yürütünüz.

chmod +x VMware-Workstation-Full-16.1.0-17198959.x86_64.bundle

Bundle Dosyasının İzin Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 5

Şimdi, Workstation yazılımını terminal üzerinden kurmayı başlatmak için “sudo ./ + (DosyaAdı)” komutunu kullanmanız gerekiyor. Bu durumda, “sudo ./” komutunun yanına indirdiğiniz dosyanın sadece baş harflerini yazıp Tab tuşuna bastığınızda o konumda bulunan ilgili dosya adı otomatik olarak terminalde görünecektir.

sudo ./VMware-Workstation-Full-16.1.0-17198959.x86_64.bundle

Ubuntu'da Bundle Uzantılı Dosyayı Kurma

   Adım 6

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, Show Applications kısmından VMware Workstation programını bulunuz ve çalıştırınız. Ayrıca, kurulum sonrası Virtual Network Editor ve VMware Player yazılımlarının da kurulduğunu görebilirsiniz.

VMware Pro'yu Çalıştırma

   Adım 7

VMware Kernel Module Updater penceresi ile karşılaştığınızda, ilgili yazılımın bazı bağımlı paketlere ihtiyaç duyduğunu anlayabilirsiniz. Bu penceredeki GCC / GNU C Compiler (gcc) paketinin sistemde kurulu olmadığını görebilirsiniz. Bu adımda, Kernel Module penceresini kapatmak için Cancel butonuna tıklayınız ve bir sonraki adıma gidiniz.

VMware Kernel Module Updater

   Adım 8

Şimdi, GNU C Compiler hatasını gidermek ve sanal makine programını çalıştırmak için gerekli bağımlı paketleri kurmak için sudo apt install build-essential komutunu uygulayınız. Ardından, bağımlı paketleri aşağıdaki görüntüden kontrol ediniz ve kuruluma devam etmek için Y tuşuna ve ardından Enter tuşuna basınız.

sudo apt install build-essential

sudo apt install build-essential

   Adım 9

Gerekli paketleri indirip kurduktan sonra, şimdi VMware Pro’yu tekrar çalıştırdığınızda bu kez aşağıdaki uyarıyı göreceksiniz. Bu durumda, çalışan kernel’de gerekli modüllerin kurulmasını gerçekleştirmek için Install butonuna tıklayınız.

VMware Kernel Module Updater

   Adım 10

Kernel modülleri derlenirken ve yüklenirken bekleyiniz ve işlemi iptal etmeyiniz.

Kernel Modüllerinin Derlenmesi ve Kurulması

   Adım 11

Kernel’de birkaç modül derlendikten sonra, VMware End User License Agreement penceresi otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Şimdi, VMware tarafından sağlanan lisans şartlarını okuyunuz ve kabul etmek için “I accept the terms in the license agreement” seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 12

OVF Tool component for Linux (Linux için OVF Aracı Bileşeni) lisans anlaşmasını da kabul ediniz ve Next butonuna tıklayınız.

OVT Araçlarının Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 13

Sanal makine yazılımının sistem başlangıcında güncellemeleri kontrol etmesini istiyorsanız Yes (Evet) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Başlangıçta Güncellemeleri Kontrol Etme

   Adım 14

VMware müşteri deneyimi programına katılmayı onaylamak için Yes’i seçiniz ve ardından Next’e tıklayınız.

Müşteri Deneyimi Programına Katılma

   Adım 15

Linux için programı satın aldıysanız lisans anahtarınızı yazınız. Eğer sanallaştırma programını 30 gün ücretsiz kullanmak ve denemek istiyorsanız, “I want to try VMware Workstation 16 for 30 days” seçeneğini seçiniz ve Finish butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Programını 30 Gün Ücretsiz Olarak Kullanma

   Adım 16

VMware Pro yazılımını başarıyla kurduktan sonra artık host bilgisayarınızda Windows, Linux veya macOS işletim sistemlerinin yeni veya eski sürümlerini kurabilir ve test edebilirsiniz.

Sanal Makine Programının Ana Çalışma Ekranı

   Video

Workstation Pro’nun Eski Sürümlerinin Kurulumu

Ubuntu
VMware Workstation
YouTube Video
Slayt
17.04
14 Pro
17.10
14 Pro
18.04
14 Pro
18.10
14 Pro
18.10
15 Pro

Olası Kurulum Hataları

   Unable to copy the user’s Xauthorization File Hatası

Bu hata genellikle Ubuntu 17.04 ve 17.10 sürümlerinde kurulum yaparken ortaya çıktı. Xauthorization hatasını gidermek için aşağıdaki komutları sırasıyla terminalde yürütünüz ve tekrar VM’yi açmayı deneyiniz.

touch ~/.Xauthority
chmod 600 ~/.Xauthority

   GCC7 Hatası

GCC7 hatası, Ubuntu’nun 18.04 veya 18.10 sürümlerinde kurulum aşamasında ortaya çıktı. Bu hatayı gidermek için ise terminalde aşağıdaki komutu yürütmeniz yeterli olacaktır.

sudo apt install gcc-7

   Son Söz


Bu yazımızda, Linux/Ubuntu üzerinde sanal makine üzerinde bir Windows, Linux ve hatta macOS çalıştırmanıza izin veren VM Workstation programını kurduk. Sanal makine üzerinde bir sistem kurulumu yaptıktan sonra VMware Tools kurmayı unutmayınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Debian’da VMware Kurulumu
♦ Linux Mint’te VMware Kurulumu
Kali’de VMware Kurulumu
Linux İçin VMware İndir
Snapshot Nasıl Alınır?

21 Comments

 1. Avatar for Recep Özdemir Recep Özdemir 19 Kasım 2017

  ben ubuntu 17 ye vmware player kurdum. yeni bir gerçek disk tanıtma istedim ama hata verdi.

  bir usb/Flash diskim var ve bu usb ile sanal makinaya işletim sistemi yükleyeceğim. bunu windowsta, vmware yapıyor fakat, linuxta hata veriyor.

  usb diski, kendi setup diski olarak kurmam lazım, yetki hatası veriyor. bu yetki hatasını nasıl giderebilirim.

  Cevapla
 2. Avatar for Emrah Emrah 3 Mayıs 2018

  Güzel bir anlatım olmuş. Emeğinize sağlık. Adımları takip ederek ve hiç zorlanmadan programı kurdum.

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: