openSUSE Leap 15 (15.4) Üzerinde VirtualBox 7.0 Kurulumu

Bu yazımızda, openSUSE Leap 15 (15.4) Linux dağıtımında yeni sanal makineler oluşturmak için ücretsiz olarak indirebileceğiniz Oracle VM VirtualBox 7.0 nasıl kurulur ve kullanılır inceleyeceğiz.

openSUSE Leap 15 Üzerinde VirtualBox 7.0 Kurulumu

openSUSE Leap 15 Üzerinde Sanal Makine Oluşturmak İçin Oracle VM VirtualBox 7.0.0 Nasıl Kurulur?

Oracle VM VirtualBox ücretsiz olarak yayınlanan açık kaynak kodlu harika bir sanallaştırma yazılımıdır. Host bilgisayarınızda bu yazılımı kullanarak dual-boot sistem kurulumuna gerek kalmadan kullanmak istediğiniz bir Windows, Linux veya macOS sistemlerden birini sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

Kurduğunuz bu sanal makinelerde yaptığınız herhangi bir işlem fiziksel bilgisayarınızda kurulu işletim sistemine herhangi bir zarar vermez. Yalnızca, aynı ağa bağlı olduğu zaman sanal bilgisayarınıza bulaşacak bir virüs host sisteminize de bulaşabilir. Tek dezavantajı bu olsada sanallaştırma özelliğini destekleyen bilgisayarınızda çeşitli işletim sistemlerini deneyimlemek harika bir yoldur.

Birçok kullanıcı genellikl host PC’lerinde Windows sistemini kullanırlar, fakat ileri seviye deneyim kazanmayı hedefleyenler ise daha çok Linux tabanlı bir dağıtımı tercih etmektedirler.

Bir diğer Linux platformlarından biri de SUSE şirketi tarafından geliştirilen openSUSE dağıtımıdır. Bu dağıtımın Leap ve Tumbleweed olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Leap türünde sistem güncellemeleri mevcut olduğunda sürüm değişikliğine gidilir, fakat Tumbleweed türünde ise güncellemeler anlık olarak İnternet’ten çekilir ve kurulur ancak sistem sürümünde bir değişiklik olmaz.

openSUSE Leap 15 (15.4) dağıtımında yeni bir sanal makine oluşturmak ve kullanmak için Oracle VM yazılımını tercih etmenizi öneririz.

Oracle VM VirtualBox İndirme ve Kurma

Oracle tarafından geliştirilen VirtualBox sanallaştırma yazılımını Windows, Linux veya macOS platformları için resmi websitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz işletim sistemine uygun olarak setup dosyası uzantısı farklı olabilir, bu yüzden programı dosya uzantısına göre kurmanız gerekir.

Adım 1

Linux bilgisayarınıza VirtualBox’ı indirmek için bu adresi ziyaret ettikten sonra anasayfasındaki büyük görsele tıklayınız.

Download VirtualBox 7.0

Adım 2

VirtualBox 7.0.0 Platform Packages websayfasına yönlendirildiğinizde Linux Distributions seçeneğine tıklayınız.

VirtualBox 7.0.0 Platform Packages

Adım 3

Linux hostları için indirebileceğiniz dağıtımları bu sayfada görebilirsiniz. openSUSE sisteminiz ile uyumlu ve rpm paket uzantısına sahip setup dosyasını indirmek için bağlantıya tıklayınız ve ardından dosyayı kaydediniz.

VirtualBox.rpm Dosyasını İndirme

Adım 4

VirtualBox.rpm setup dosyasını indirdikten sonra kuruluma başlamadan önce openSUSE sisteminizin repository kaynaklarını güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için terminali açınız ve “sudo zypper refresh” komutunu yürütünüz.

sudo zypper refresh

openSUSE Yazılım Paketlerini Güncelleme

Adım 5

VirtualBox’ın bilgisayarınızda sorunsuz olarak çalışabilmesi için sisteminize GCC ve kernel paketlerini kurmak için terminalde “sudo zypper in gcc make kernel-devel” komutunu yürütünüz ve kurulacak paketleri onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

sudo zypper in gcc make kernel-devel

VirtualBox İçin Linux Kernellerini İndirme

Adım 6

openSUSE sisteminize Oracle yazılımını kurarken imzalanmış key’i indirmeniz ve import etmeniz gerekir. Key’i indirmeden devam ederseniz kurulum aşamasında hata almayacaksanız fakat ilerleyen zamanlarda guest makinelerinizde hata alabilirsiniz.

Oracle_vbox key’i indirmek ve sisteminize eklemek için terminalde alttaki komutları yürütünüz.

sudo wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc
sudo rpm --import oracle_vbox.asc

VirtualBox Key'i Sisteme Ekleme

Adım 7

Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra VirtualBox.rpm dosyasını indirdiğiniz konuma gidiniz ve kurulumu başlatmak için terminalde “sudo zypper install VirtualBox-7.0-7.0.0_153978_openSUSE153-1.x86_64.rpm” komutunu yürütünüz ve ardından Y ve Enter’a basınız.

sudo zypper install VirtualBox-7.0-7.0.0_153978_openSUSE153-1.x86_64.rpm

Oracle Yazılımını Kurma

Adım 8

Oracle VirtualBox programını kurduktan sonra SUSE sisteminizdeki mevcut kullanıcı hesabınızı Vboxusers grubuna eklemeniz gerekir, aksi takdirde kullanıcı denetimi hakkında uyarı alacaksınız.

Varolan kullanıcı hesabınızı Oracle tarafından oluşturulan vboxusers grubuna üye yapmak için terminalde “sudo gpasswd -a $USER vboxusers” komutunu yürütünüz ve ardından değişikliklerin etkin olması için bilgisayarınızı “sudo reboot” komutuyla yeniden başlatınız.

sudo gpasswd -a $USER vboxusers
sudo reboot

Mevcut Kullanıcıyı VBOXUSERS Grubuna Üye Yapma

Adım 9

SUSE bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda uygulamalar menüsünden VirtualBox’ı bulunuz ve çalıştırınız.

Oracle VM VirtualBox'ı Çalıştırma

Adım 10

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımını çalıştırdığınızda 7.0 sürümünü kontrol etmek için araç menüsünden Help / About kontrol edebilirsiniz.

Oracle VM Sürümünü Kontrol Etme

Extension Pack Kurulumu

VirtualBox’ta çalıştıracağınız guest sanal makinelerinizde USB, webcam veya diğer host donanımlarını kullanabilmeniz için Extension Pack uygulamasını kurmanız gerekir.

Adım 1

Aynı şekilde virtualbox.org websayfasını ziyaret ediniz ve bu kez “Extension Pack” başlığındaki All Supported Platforms bağlantısına tıklayınız ve vbox-extpack paketini bilgisayarınıza kaydediniz.

Extension Pack Kurma

Adım 2

Downloads konumuna gidiniz ve SUSE sisteminize Extension Pack’i kurmak için ilgili dosyanın üzerine çift tıklayınız.

Vbox-extpack'i Kurma

Adım 3

Kurulum dosyasına çift tıklar tıklamaz Oracle programı açıldığında Question penceresinde Install butonuna tıklayınız.

Oracle VM VirtualBox Extension Pack'i Yüklemeyi Onaylama

Adım 4

Extension paketinin lisans anlaşmasının tüm metnini okumak için sayfayı aşağıya kaydırınız ve ardından I Agree (Kabul Ediyorum) butonuna tıklayınız.

Lisans Şartlarının Tümünü Okuma ve Kabul Etme

Adım 5

Sanal makineler için sürücü paketi kuruluyorken bekleyiniz.

Sanal Makineler İçin Gerekli Paket Yükleniyor

Adım 6

Kurulum işlemini doğrulamak için File / Tools / Extension Pack Manager açınız.

Extension Pack Manager'ı Açma

Adım 7

Oracle VM VirtualBox Extension Pack’in 7.0.0 sürümünü programa eklediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Paketin Sürümünü Kontrol Etme

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

openSUSE üzerine VirtualBox kurduktan sonra host bilgisayarınızda artık bir Windows veya diğer işletim sistemlerinden birini kurabilir ve sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

Adım 1

VirtualBox programını açınız ve büyük simgelerin bulunduğu bölümden New (Yeni) butonuna tıklayınız ve sanal makine sihirbazını açınız.

Yeni Sanal Makine Sihirbazını Başlatma

Adım 2

Sanal makine hazırlama sihirbazında kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve ISO Image kısmından Windows 10 imaj dosyasını eklemek için açılır menüden Other (Diğer) seçiniz.

Sanal Makine Adını Değiştirme ve Kurulum Medyası Ekleme

Adım 3

Açılan pencerede bilgisayarınıza indirdiğiniz bir Windows 10 ISO dosyasını seçiniz ve programa ekleyiniz.

Windows 10 ISO Dosyasını VM'ye Ekleme

Adım 4

İmaj dosyasını ekledikten sonra kullanıcı hesabının adını, parolasını veya ürün etkinleştirme anahtarını katılımsız olarak yapmak istiyorsanız Skip Unattended Installation (Katılımsız Kurulumu Atla) seçeneğini işaretlemeden devam ediniz.

Katılımsız Kurulumu Atlama

Adım 5

Windows 10 sanal bilgisayarınız için uygun bir sanal bellek boyutu belirleyiniz ve EFI altyapısını etkinleştiriniz.

Temel Bellek Boyutunu Yapılandırma ve EFI Etkinleştirme

Adım 6

Windows 10 guest makineniz için yeni bir sanal disk oluşturmayı seçiniz ve uygun bir disk alanı boyutu belirleyiniz.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluşturma

Adım 7

Guest işletim sisteminin sanal donanım ayarları hakkında özet bilgileri kontrol ediniz ve sihirbazı kapatınız.

Sanal Bilgisayarın Donanım Ayarlarını Kontrol Etme

Adım 8

Daha gelişmiş sanal donanım ayarı yapmak için Windows 10 sanal makinenin ayarlarını açınız.

Guest Makinenin Ayarlarını Açma

Adım 9

Host PC’niz ile guest makine arasında hızlı dosya transferi işlemi için General / Advanced ayarlarından Shared Clipboard ve Drag’n’Drop özelliklerini Bidirectional olarak değiştiriniz.

Shared Clipboard ve Drag'n'Drop Etkinleştirme

Adım 10

ISO dosyası ile kullanarak Windows kurulumu yapmak için System / Motherboard ayarlarından Boot Order aygıtlarından Optical’i ilk sıraya getiriniz ve Secure Boot özelliğini etkinleştiriniz.

Önyükleme Aygıtlarını Yapılandırma ve Secure Boot Etkinleştirme

Adım 11

Sanal bilgisayarınızı daha hızlı kullanabilmeniz için Processor ayarlarından vCPU ayarını 2 veya daha yüksek bir değer olarak yapılandırınız.

Sanal İşlemci Sayısını Arttırma

Adım 12

Daha kaliteli görüntüler elde etmek için Display / Screen ayarlarından 3D Acceleration özelliğini etkinleştiriniz ve Video Memory boyutunu 256 MB olarak değiştiriniz.

3D Grafik Hızlandırmayı Aktif Etme ve Video Belleğini Arttırma

Adım 13

Sanal diskin performansını arttırmak için Storage ayarlarından SATA kontrolcüsünü seçiniz ve Host I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz.

SATA Kontrolcüsünün Host I/O Cache Özelliğini Açma

Adım 14

Aynı şekilde, Windows 10.vdi disk dosyasının Solid-State Drive (SSD) olarak çalışmasını ayarlayınız.

VDI Sanal Diski SSD Olarak Değiştirme

Adım 15

Son olarak, Microsoft Windows 10 sanal sisteminizde USB 3.0 aygıtlarınızı kullanmak için USB ayarlarından USB 3.0 (xHCI) Controller seçiniz ve ayarlar penceresini kapatınız.

USB 3.0 Controller Türünü Seçme

Adım 16

Hazırladığınız Win10 sanal bilgisayarınızın ayarlarını yaptıktan sonra onu çalıştırmak için araç menüsünden Start butonuna tıklayınız.

Windows 10 Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Adım 17

VM’yi çalıştırdığınızda eklediğiniz ISO imajı üzerinden Windows 10 kurulum sihirbazı açıldığında artık sisteminizi kurabilirsiniz.

Windows 10 Kurulum Sihirbazı

Adım 18

Windows 10 sanal sisteminizi daha sonradan sisteminizden tamamen kaldırmayı istediğinizde sanal makine kütüphanesinden üzerine sağ tıklayınız ve Remove tıklayınız. Question penceresi açıldığında bu makine ile ilgili tüm dosyaları sisteminizden tamamen silmeyi istiyorsanız Delete All Files tıklayınız.

Windows 10 Guest Sanal PC'yi Tamamen Silme

VirtualBox Kaldırma

openSUSE Leap 15 sisteminizde artık Oracle sanallaştırma yazılımını kullanmak istemiyorsanız onu kolayca kaldırabilmeniz için terminali kullanabilirsiniz.

Adım 1

SUSE sisteminizden VirtualBox programını tamamen kaldırmadan önce kurulu olup olmadığını kontrol etmek için terminalde “sudo rpm -qa | grep -i VirtualBox” komutunu yürütünüz. Eğer programı görüyorsanız kaldırma işlemini başlatmak için “sudo rpm -e VirtualBox-7.0” komutunu yürütünüz.

sudo rpm -e VirtualBox-7.0
sudo rpm -qa | grep -i VirtualBox

SUSE'den VirtualBox'ı Kaldırma

Adım 2

Son olarak, VirtualBox’ı kurarken sisteminize eklenen vboxusers grubunu da silmenizi öneririz. Öncelikle grubun mevcut olduğunu “cat /etc/group | grep vbox” komutu ile kontrol ediniz ve silmek için de “sudo groupdel vboxusers” komutunu yürütünüz.

cat /etc/group | grep vbox
sudo groupdel vboxusers

Vboxusers Grubunu Silme

Video

İlgili Yazılar

1) SUSE’de GNS3 Kurulumu
2) SUSE’de GNS3 VM Kurulumu
3) SUSE’de VMware Kurulumu
4) SUSE’de Packet Tracer Kurulumu
5) PC’de SUSE Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir