VMware Workstation 16 Üzerinde Windows XP Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulu VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows XP nasıl kurulur ve çalıştırılır inceleyeceğiz.

VMware Workstation 16 Üzerinde Windows XP Kurulumu

VMware Workstation 16 Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows XP Professional 64 Bit SP1 Nasıl Kurulur?

Bildiğiniz gibi Windows XP zamanında popüler bir işletim sistemiydi. Microsoft, XP’ye olan desteğini 2014 yılında tamamen sonlandırdı. Dolayısıyla host bilgisayarınızda daha Windows 10 gibi güncel bir işletim sistemi kullanmak mantıklı bir tercih olacaktır.

Fakat, bazı kurum veya kuruluşlarda kullanılan otomasyon makineleri eski bir tarihte üretildiği için yönetilebilmeleri için Windows XP veya daha eski bir bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu gibi ihtiyaç durumunda eski donanıma sahip masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar üzerinde XP gibi sistemleri çalıştırmanız tavsiye edilir.

Eğer eski bir bilgisayara sahip değilseniz, tabiki güncel bilgisayarınızda VMware gibi sanallaştırma yazılımları kullanarak sanal makineler üzerinde eski işletim sistemlerini kullanabilirsiniz.

Ya da Windows XP’yi eski bir sistem olmasına rağmen hala kullanmak istiyorsanız belirttiğimiz gibi Windows 10 bilgisayarınıza VMware, VirtualBox veya Hyper-V gibi bir sanallaştırma programı kurduktan sonra, sanal makine üzerinde bu sistemi kurabilirsiniz.

Windows XP İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Kurulum adımlarına geçmeden önce, bilgisayarınıza VMware sanallaştırma programını kurmanız gerekir. Kurulum sonrasında VMware için Windows XP ISO dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak host bilgisayarınıza indiriniz ve aşağıdaki adımları takip ederek yeni bir VM oluşturunuz.

Windows XP Pro x86/x64 SP1 ISO + SP2 Installer

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu bilgisayarınıza kurduktan sonra programı çalıştırınız ve yeni bir sanal makine kurmak için anasayfasında Create a New Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur) seçeneğine tıklayınız ve VM sihirbazı açıldığında Custom (Advanced) işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (Sanal Makine Donanım Uyumluluğu Seç) penceresinde kullandığınız Workstation programının son sürümünü seçiniz. Bu penceresde, bilgisayarınızda mevcut kurulu olan Workstation Pro sürümünü göreceksiniz.

Eğer daha eski bir sürümde kurulum yapıyorsanız, 16.x seçemeyeceksiniz, bu yüzden Workstation Pro’yu güncelleyiniz. Daha sonra, VMware sanal makine uyumluluğu için Workstation 16.x seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Donanım Uyumluluğu Sürümünü Seçme

   Adım 3

Bu adımda işletim sistemi için gelişmiş ayarlara sahip yeni bir sanal makine oluşturmanız daha iyi olacağı için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kurmayı Seçme

   Adım 4

Select a Guest Operating System (Bir Misafir İşletim Sistemi Seç) penceresinde sanal makine’de XP yükleyeceğiniz için önce Microsoft Windows seçeneğini seçiniz ve ardından Version (Sürüm) kısmından ise Windows XP Professional seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Seçimi

   Adım 5

Name the Virtual Machine (Sanal Makineyi Adlandır) kısmında kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız. Location kısmında ise sanal makineyi USB 3.0 veya 3.1 harici disk üzerinde depolamanız performans açısından önemlidir.

VM’nin kurulum lokasyonunu değiştirmek için bu pencerede Browse (Gözat) butonuna tıklayınız ve açılan pencerede ilgili konumu seçiniz.

Sanal Makinenin Adını ve Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 6

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde XP için bilgisayarınızın donanım özelliklerine bağlı olarak işlemci sayısını ve çekirdeğini yapılandırınız.

Eğer hızlı bir PC’ye sahipseniz ve daha hızlı kurulum yapabilmek için sanal makineye 1 adet işlemci ve 4/8 adet core değeri yapılandırabilirsiniz.

İşlemci ve Çekirdek Yapılandırması

   Adım 7

Aynı şekilde, fiziksel bilgisayarızın RAM kapasitesine göre sanal bilgisayara 4 veya 8 GB boyutu yapılandırınız.

Sanal Makine İçin RAM Değeri Belirleme

   Adım 8

Sanal işletim sistemini yükledikten sonra İnternet’e bağlanmak istiyorsanız, Network Type (Ağ Türü) penceresinde Bridged veya NAT seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

NAT Ağ Bağdaştırıcısını Seçme

   Adım 9

I/O Controller (G/Ç Denetleyicisi) penceresinde varsayılan olarak seçili olan LSI Logic seçeneği ile devam etmek için Next butonuna tıklayınız.

LSI Logic

   Adım 10

Select a Disk Type (Bir Disk Türü Seç) penceresinde sanal sistemi hangi disk kontrolcüsü ile kurmak istediğiniz seçiniz. Burada, varsayılan olarak seçili olan SCSI disk türünü seçmeniz gerekir. Çünkü, Microsoft, XP’ye desteğini sonlandırdığı için SATA disk yapısı desteklenmemektedir, fakat bazı host’lar SATA türünü ve USB 3.0 desteğini sağlamaktadır.

Ayrıca, XP’yi NVMe disk üzerine kurulamayacağını bildiren uyarıyı görebilirsiniz. NVMe, yeni bir disk kontrolcüsü olduğu için güncel işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir.

Disk Türünü Seçme

   Adım 11

Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde, daha önce kurulum yaptığınız sistem diskini burada ekleyebilir veya yeni bir sanal disk oluşturabilirsiniz. Ek olarak, fiziksel bir diski VM’de kullanabilirsiniz.

Temiz bir sistem kurulumu için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 12

Windows XP Professional için önerilen sanal disk boyutu 40 GB’tır. Fakat, sanal makineyi sadece basit amaçlar için kullanacaksanız 20 GB disk boyutu yapılandırmanız önerilir.

Ayrıca, sanal makine disk dosyasını tek bir dosya tipi olarak yedeklemek için Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Boyutunu Yapılandırma

   Adım 13

Specify Disk File (Disk Dosyasını Belirt) penceresinde WinXP sanal makine disk dosyasının adını ve lokasyonunu değiştirebilirsiniz. Fakat, harici bir diske kurulum yapacağınız için disk adı, kurulum yapacağınız konuma depolanacak olan ismi ifade eder.

Disk Dosyasının Adını Değiştirme

   Adım 14

Sanal makine kurulumunun son aşamasında VM’ye ISO eklemek ve sanallaştırmayı etkinleştirmek için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştir

   Adım 15

Hardware (Donanım) ayarları penceresinde Processors (İşlemciler) seçeneğine tıklayınız ve Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) kısmındaki tüm seçenekleri işaretleyiniz.

  • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
  • Virtualize CPU Performance Counters
  • Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit)

Sanallaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 16

Display (Görüntü) aygıtı üzerine tıkladıktan sonra Graphics Memory (Grafik Belleği) boyutunu VM’ye atadığınız RAM değerinin yarısı kadar ayarlayınız.

Grafik Belleğini Yapılandırma

   Adım 17

Sanal bilgisayara ISO dosyasını eklemek için CD/DVD aygıtına tıklayınız ve ardından Use ISO image file (ISO imaj dosyasını kullan) seçeneğini seçtikten sonra Browse butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayara Windows XP ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 18

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows XP SP1 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows XP ISO Dosyasını Seçme

   Adım 19

Gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra sanal bilgisayarın donanım ayarlarını kapatmak için Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Özet Penceresi

   Adım 20

Sanal XP sisteminin kurulumuna artık başlamak için Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) butonuna tıklayabilirsiniz.

VM'yi Çalıştırma

Windows XP 64 Bit Professional SP1 Kurulumu

VMware ile Windows XP için yeni bir VM oluşturup hazırladıktan sonra, VM’yi çalıştırdığınızda kurulum sihirbazı başlayacaktır. Bu adımları takip ederek fiziksel bir bilgisayar üzerinde de kurulum yapabilirsiniz.

   Adım 1

Windows Setup sihirbazı açıldığında SATA sürücüleri entegre edilmiş bir ISO dosyasına sahip değilseniz, F6 tuşuna basarak ilgili sürücüleri bu adımda kurabilirsiniz.

Bu adımda herhangi bir tuşa basmayınız ve kuruluma devam ediniz.

SCSI veya RAID Sürücülerini Yükleme Ekranı

   Adım 2

Windows XP kurulu bir bilgisayarınız varsa, bu ekranda sisteminizi Repair edebilirsiniz. Aksi halde, sıfırdan bir kurulum için Enter tuşuna basınız.

Windows XP Professional Setup

   Adım 3

Windows XP Professional sisteminin lisans anlaşmasını okuduktan sonra kabul etmek için F8 tuşuna basınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 4

Sanal diski bölümlemek için C tuşuna basınız. Burada direk olarak ENTER tuşuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Yeni Bir Partition Oluşturma

   Adım 5

Sanal PC için atadığınız tüm HDD boyutunu oluşturmak için Enter’a basınız.

Diskin Tüm Boyutunu Kullanma

   Adım 6

Oluşturduğunuz C Partition üzerine XP kurmak için Enter’a basınız.

C Sürücüsü Üzerine Windows Kurulumu

   Adım 7

Sanal diski NTFS dosya formatını kullanarak biçimlendiriniz. Örneğin, fiziksel bilgisayarınızda uzun zamandır kullandığınız bir hard disk varsa, formatlama işlemini normal olarak yaparak diskinizin sağlığını uzatmış olacaksınız.

NTFS Dosya Sistemini Kullanarak Bölümü Formatla (Hızlı)

   Adım 8

Setup, sanal diski biçimlendiriyorken bekleyiniz.

Disk Formatlama

   Adım 9

Setup, XP sistemi için gerekli dosyaları kopyalıyorken bekleyiniz.

Windows Kurulum Dosyalarını Kopyalama

   Adım 10

Kurulum sihirbazının ilk aşaması başarıyla tamamlandıktan sonra sanal sistemi yeniden başlatmak için Enter’a basınız ya da zaman sayacının bitmesini bekleyiniz.

Kurulum Ekranında Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 11

Windows XP yeniden başladığında Setup devam edecektir.

Microsoft Windows XP x64 Edition Başlangıç Ekranı

   Adım 12

Setup, kurulum için gerekli aygıtları yükleyip hazırlıyorken bekleyiniz.

Aygıtları Yükleme

   Adım 13

Regional and Language Options (Bölge ve Dil Seçenekleri) penceresi açıldığında, Customize (Özelleştir) butonuna tıklayarak yaşadığınız ülkeyi ve zaman dilimini yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, Details (Ayrıntılar) butonuna tıkladıktan sonra klavye düzeninizi seçebilirsiniz.

Bölge ve Dil Seçeneklerini Yapılandırma

   Adım 14

Personalize Your Software (Yazılımınızı Kişiselleştirin) penceresinde sisteminizde oluşturulacak kullanıcı hesabı için bir ad yazınız ve ek olarak bulunduğunuz bir organizasyon varsa onunda adını yazınız ve Next’e tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı ve Organizasyon Adını Yazma

   Adım 15

Your Product Key (Ürün Anahtarınız) penceresinde, Windows XP Pro 64 Bit Service Pack 1 için kurulum anahtarını giriniz ve devam ediniz.

Ürün Anahtarını Girme

   Adım 16

Computer Name and Administrator Password (Bilgisayar Adı ve Yönetici Parolası) penceresinde, sanal bilgisayarınız için bir isim yazınız ve admin hesabı için bir parola belirlemek istiyorsanız parolanızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Bilgisayar Adı Belirleme ve Yönetici Parolası Oluşturma

   Adım 17

Data and Time Settings (Tarih ve Zaman Ayarları) penceresinde, yaşadığınız konuma göre ilgili zaman dilimini ve kurulum yaptığınız günün tarihini yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Tarih ve Zaman Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 18

Networking Settings (Ağ Ayarları) penceresinde, eğer VM’yi bir domain ortamında kullanmayacaksanız varsayılan olarak seçili Typical Settings (Tipik Ayarlar) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Ağ Ayarları

   Adım 19

Workgroup or Computer Domain (Çalışma Grubu veya Bilgisayar Etki Alanı) penceresinde, aynı şekilde VM’yi bir domain ortamında kullanmayacaksanız Workgroup seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Workgroup veya Domain Yapılandırması

   Adım 20

Kurulum sihirbazı geri kalan ayarları yapılandırıyorken bekleyiniz.

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 21

Kurulum tamamlandıktan sonra Windows XP masaüstü ekranınız artık hazırdır.

Windows XP Masaüstü Ekranı

VMware Tools Kurulumu

Windows XP sanal makineye VMware Tools kurarak sanal sisteminizde kurulu olmayan aygıtların sürücülerini kurabilirsiniz. Ayrıca, Shared Folder özelliğini kullanabilir, host ile VM arasında dosya transferi yapabilir ve ekran çözünürlüğünü tam ekran olarak kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle, Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve ardından Manage (Yönet) seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi Device Manager (Aygıt Yöneticisi) üzerine tıklayınız ve sağ bölümde kurulu olmayan sürücüleri kontrol ediniz.

Aygıt Yöneticisindeki Kurulu Olmayan Sürücüleri Denetleme

   Adım 2

Sanal PC’nin sürücülerini kurmak için araç menüsünden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VM / Install VMware Tools

   Adım 3

Sanal PC üzerinde VMware Tools kurulum için hazırlanıyorken bekleyiniz.

VMware Tools Kurulum İçin Hazırlanıyor

   Adım 4

Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayarak bir sonraki adıma gidiniz.

Kurulum Sihirbazı

   Adım 5

Choose Setup Type (Kurulum Türü Seç) penceresinde, sanal makineyi daha sonra diğer VMware ürünleri üzerinde kullanmak istiyorsanız Complete (Tümü) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Complete Kurulum Türünü Seçme

   Adım 6

Sanal makine yardımcı yazılımının tüm özelliklerini kurmayı başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 7

Kurulumu tamamladıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 8

Sanal bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Yes’e tıklayınız ve sürücülerin kurulup kurulmadığını kontrol ediniz.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 9

Aygıt Yöneticisini tekrar görüntülediğinizde artık sanal sisteminizde VMware SVGA II gibi sürücülerin kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisindeki Kurulan Sürücüleri Kontrol Etme

   Adım 10

Host cihazınızda yeni bir metin belgesi oluşturunuz ve onu sanal makineye sürükle bırak ile kopyalamaya çalıştığınızda dosya transferinin başarılı bir şekilde yapıldığını görebilirsiniz.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak İle Dosya Transferi

   Adım 11

Ayrıca, Internet Explorer tarayıcısını açınız ve Google ziyaret ettiğinizde İnternet bağlantısının sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

İnternet'e Erişimi Kontrol Etme

Shared Folder Oluşturma ve Yapılandırma

Sanal makinelerde Shared Folder oluşturmanın en büyük avantajı host ile VM arasındaki dosya transferini kolaylaştırmaktır. Drag and Drop yöntemi ile dosya kopyaladığınızda bu işlem biraz zaman alabilir, fakat Shared Folder özelliğini kullanarak aynı boyuta sahip bir dosyayı kopyaladığınızda süreç daha hızlı olacaktır.

   Adım 1

Kurduğunuz sanal makinenin özelliklerini açmak için Workstation Pro’nun menüsünden VM / Settings tıklayınız.

Sanal Makine Ayarlarını Açma

   Adım 2

Virtual Machine Settings penceresi açıldığında Options (Seçenekler) sekmesine tıklayınız ve daha sonra Shared Folders üzerine tıklayınız. Folder Sharing (Klasör Paylaşımı) bölümünde bu özelliği etkinleştirmek için Always Enabled işaretleyiniz ve ayrıca ağ sürücüsü olarak yapılandırmak için “Map as a network drive in Windows Guests” seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Shared Folders Etkinleştirme

   Adım 3

Shared Folder Wizard açıldığında direk olarak Next’e tıklayınız.

Shared Folders Sihirbazı

   Adım 4

Bu pencerede, paylaşmak istediğiniz klasörü seçiniz, bir isim yazınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal PC İle Paylaşılacak Klasörü Seçme

   Adım 5

Klasör özellikleri penceresinde eklediğiniz klasörü paylaşmaya açık hale getirmek için “Enable this share” işaretleyerek paylaşımı etkinleştiriniz ve Finish’e tıklayınız.

Klasör Paylaşımını Etkinleştirme

   Adım 6

Paylaşılan klasörün yolunu düzenledikten sonra VM ayarlarını kapatınız.

VM Ayarlarını Kapatma

   Adım 7

Bilgisayarım üzerinden Shared Folder kontrol ettiğinizde Network Drives (Ağ Sürücüleri) kısmında aktif olduğunu kontrol ediniz.

Bilgisayarım Üzerinden Ağ Sürücüsünü Kontrol Etme

   Adım 8

Ağ sürücüsü olarak eklenen klasörü açtığınızda ilgili dosyalara erişebildiğinizi görebilirsiniz.

Ağ Sürücüsündeki Paylaşılan Klasör İçeriğini Görüntüleme

   Adım 9

My Network Places (Ağ Bağlantılarım) üzerine paylaşılan klasörü eklemek için Network Tasks altındaki seçeneklerden Add a network place (Ağ yeri ekle) tıklayınız.

Ağ Üzerine Shared Folder Ekleme

   Adım 10

Ağ konumu ekleme sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız.

Welcome to the Add Network Place Wizard

   Adım 11

Choose another network location (Başka ağ konumu seç) üzerine çift tıklayınız veya ilgili seçenek seçiliyken Next’e tıklayınız.

Ağ Konumunu Seçme

   Adım 12

Internet or Network Address kısmında Browse (Gözat) butonuna tıklayarak vmware-host içeriğini açınız ve Shared Folders seçiniz ve OK’a tıklayınız.

Ağ Üzerine Eklenecek Klasörü Seçme

   Adım 13

Ağ üzerinden Shared Folders erişebilmek için konumu seçtikten sonra Next’e tıklayınız.

VMware Host - Shared Folders

   Adım 14

Eğer ağ konumunun adını değiştirmek istiyorsanız bu pencerede değişiklik yapabilirsiniz.

Ağ Konumunun Adını Değiştirme

   Adım 15

The Add Network Place Wizard kapatmak için Finish’e tıklayınız.

Ağ Yeri Sihirbazını Kapatma

   Adım 16

Host üzerindeki paylaşılan içeriğe vmware-host konumundan artık erişebilirsiniz.

Ağ Üzerinden Shared Folders Kontrolü

   Adım 17

Ağ Bağlantılarım’a tıklayınız ve Local Network (Yerel Ağ) penceresinde eklediğiniz konumu kontrol ediniz.

Local Network

   Adım 18

Ağ üzerinden Shared Folder içeriğini görüntülediğinizde dosyalara erişebildiğinizi görebilirsiniz.

Yerel Ağ'daki Ortak Klasörün İçeriğini Görüntüleme

Windows XP SP2 Yazılım Paketi Kurulumu (SP1’i SP2’ye Yükseltme)

Windows XP 64 Bit SP1’i SP2’ye yükseltmek için hem SP2 dosyaları entegre edilmiş bir ISO dosyası ile sıfırdan kurulum yapabilirsiniz hem de yalnızca SP2 yazılım paketini kurabilirsiniz.

   Adım 1

Windows XP SP2 ISO imajını sanal makineye eklemek için DVD aygıtının üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Guest DVD Donanımı Ayarlarını Açma

   Adım 2

CD/DVD aygıtı seçiliyken Use ISO Image File kısmına SP2 ISO konumunu eklemek için Browse butonuna tıklayınız.

SP2 Yazılım ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 3

Windows XP SP2 Installer.iso dosyasını seçiniz ve Open butonuna tıklayınız.

SP2 Yazılım Paketini Seçme

   Adım 4

DVD aygıtını etkinleştirmek için Device Status (Aygıt Durumu) seçeğini işaretleyiniz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

DVD'yi VM Üzerinde Aktif Etme

   Adım 5

Service Pack 2 ISO imajı sisteme otomatik olarak mount edildiğinde otomatik olarak Readme sayfasını göreceksiniz. Readme.HTM websayfasını kapatınız ve Bilgisayarım’ı açınız.

Readme for Windows Server 2003 Service Pack 2

   Adım 6

Removable Storage kısmında mount edilen ISO imajının içeriğini görüntülemek için sağ tuşa ve ardından Open seçeneğine tıklayınız.

Bilgisayarım Üzerinden SP2 ISO İçeriğini Görüntüleme

   Adım 7

Kurulumu başlatmak için CD/DVD medyasının içerisindeki SRSP2 dosyasına Sağ Tuş / Open tıklayınız.

Service Pack 2 Kurulumunu Başlatma

   Adım 8

Windows x64 Service Pack 2 sihirbazında Next’e tıklayınız.

Windows x64 Service Pack 2 Sihirbazı

   Adım 9

Service Pack 2 lisans anlaşmasını kabul etmek için “I Agree” işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

SP2 Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 10

Select Options penceresinde Uninstall Folder konumunu değiştirmeden Next’e tıklayınız.

Yazılım Güncelleme Sihirbazı

   Adım 11

Windows XP Service Pack 2 kuruluyorken bekleyiniz. Sistem güncelleme süresi biraz zaman alabilir, bu yüzden sisteminizde herhangi bir işlem yapmayınız.

Service Pack 2 İçin Dosyalar Kuruluyor

   Adım 12

Service Pack 2’yi kurduktan sonra Finish butonuna tıklayarak sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

SP2 Sihirbazını Kapatma

   Adım 13

Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra System Properties (Sistem Özellikleri) seçeneğine tıklayınız ve açılan pencerede System: kısmında Service Pack sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Sistem Özelliklerini Görüntüleme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Windows XP işletim sistemini Workstation Pro’nun 12, 14 veya 15 sürümleri üzerine de kolayca kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Workstation Pro
YouTube Video
Slayt
12 Pro
14 Pro
16 Pro

 

   İlgili Yazılar


VMware ile Windows 7 Kurulumu
VMware ile Windows 10 Kurulumu
VMware ile Windows 8 Kurulumu
openSUSE Kurulumu
Linux Mint Kurulumu

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

    tesekkur ederim

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: