VMware Workstation 15 Üzerinde Windows XP Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulu VMware Workstation 15 programı kullanarak sanal makinede Windows XP nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VMware Workstation 15 Üzerinde Windows XP Kurulumu

VMware Workstation 15 (15.1.0) Üzerinde Windows XP Nasıl Kurulur?

Bildiğiniz gibi Windows XP popüler bir işletim sistemiydi. Microsoft, Windows XP’ye olan desteğini 2014 yılında tamamen sonlandırdı. Dolayısıyla bilgisayarınızda daha güncel bir işletim sistemi kullanmak en mantıklısıdır. Fakat, bazı kurum veya kuruluşlarda kullanılan otomasyon makineleri eski bir tarihte üretildiği için yönetilebilmeleri için Windows XP gibi eski bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadırlar.

Ya da Win XP’yi hala seven biriyseniz ve bilgisayarınızda onu kullanmak istiyorsanız, sanal makineler üzerinde Win XP’yi çalıştırmanız daha iyi olacaktır. Windows 10 bilgisayarınıza VMware, VirtualBox veya Hyper-V gibi bir sanallaştırma programı kurduktan sonra, sanal makine üzerinde Windows XP kurabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda, diğer sanallaştırma programları ile Windows XP’yi kurmuştuk.

Bu yazımızda ise, Windows 10 üzerinde Microsoft Win XP kurmak için VMware Workstation 15 Pro sanallaştırma programını kullanacağız. VMware Workstation üzerinde Windows XP yüklemek çok basittir.

VMware Workstation 15 Kullanarak Sanal Makine Üzerinde Windows XP Çalıştırma

Kurulum adımlarına geçmeden önce, bilgisayarınıza VMware Workstation 15 kurulumu yapınız. Daha sonra, VM Workstation/Player için Windows XP ISO dosyasını yazının en altındaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz.

Artık, sanal makine üzerinde Windows XP kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

   Adım 1

VMware Workstation 15 Pro’yu bilgisayarınıza kurduktan sonra, Win XP için yeni bir sanal makine oluşturmanız gerekir. VMware’de yeni bir sanal makine kurmak için Create a New Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur) seçeneğine tıklayınız.

VMware'de Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

New Virtual Machine Wizard (Yeni Sanal Makine Sihirbazı) penceresinde gelişmiş ayarlar ile devam etmek için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Sihirbazı

   Adım 3

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (Sanal Makine Donanım Uyumluluğu Seç) penceresinde kullandığınız VMware Workstation programının sürümünü seçmeniz gerekir. Bilgisayarınızda VMware Workstation 15 Pro kurulu olduğu için burada Workstation 15.x görünecektir.

VMware sanal makine uyumluluğu için Workstation 15.x seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

VMware Donanım Uyumluluğu

   Adım 4

Bu adımda Win XP’yi sanal makineyi hazırladıktan sonra kurmak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini seçiniz ve Next‘e tıklayınız.

İşletim sistemini daha sonra kuracağım

   Adım 5

Select a Guest Operating System (Bir Misafir İşletim Sistemi Seç) penceresinde sanal makine’de Microsoft XP yükleyeceğiniz için Microsoft Windows seçeneğini seçiniz ve Version (Sürüm) kısmından ise Windows XP Professional seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Bir Misafir İşletim Sistemi Seç

   Adım 6

Name the Virtual Machine (Sanal Makineyi Adlandır) kısmında kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız. Sanal makineyi USB 3.0 HDD üzerinde depolamanız performans açısından önemlidir. Bunu yapmak için Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Adlandır

   Adım 7

Harici HDD’nizi seçiniz ve yeni bir klasör oluşturunuz. Daha sonra oluşturduğunuz Win XP adlı klasörü seçiniz ve OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Adlandır

   Adım 8

Sanal makinenin kurulum lokasyonunu yapılandırdıktan sonra Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sanal Makine Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 9

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde VMware üzerinde WinXP kurulumu için bilgisayarınızın donanım özelliklerine bağlı olarak işlemci sayısını yapılandırınız.

Eğer hızlı bir PC’ye sahipseniz ve WinXP’yi daha hızlı kurmak ve kullanmak istiyorsanız sanal makineye 2 adet işlemci / 2 adet çekirdek yapılandırabilirsiniz.

Sanal Makineye İşlemci Ekleme

   Adım 10

Aynı şekilde, bilgisayarızın RAM kapasitesine göre Windows XP sanal makineye RAM değeri belirleyiniz.

Sanal Makineye RAM Ekleme

   Adım 11

VMware Workstation kullanarak Windows XP’yi yükledikten sonra İnternet’e bağlanmak istiyorsanız, Network Type (Ağ Türü) penceresinde Bridged veya NAT seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VMware Ağ Türleri

   Adım 12

I/O Controller (G/Ç Denetleyicisi) penceresinde varsayılan olarak seçili olan BusLogic seçeneği ile devam etmek için Next butonuna tıklayınız.

G/Ç Denetleyicisi

   Adım 13

Select a Disk Type (Bir Disk Türü Seç) penceresinde varsayılan olarak seçili IDE seçeneği ile devam ediniz.

Bir Disk Türü Seç

   Adım 14

WinXP için sanal bir disk oluşturmak için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next‘e tıklayınız.

Yeni bir sanal disk oluştur

   Adım 15

Windows XP Professional için önerilen sanal disk boyutu 40 GB‘tır. Fakat, sanal makineyi sadece basit amaçlar için kullanacaksanız 20 GB disk boyutu yapılandırmanız önerilir.

Ayrıca, sanal makine disk dosyasını tek bir dosya tipi olarak yedeklemek için Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Sanal diski tek bir dosya olarak depola

   Adım 16

Specify Disk File (Disk Dosyasını Belirt) penceresinde WinXP sanal makine disk dosyasının adını ve lokasyonunu değiştirebilirsiniz. Fakat, VMware ile Windows XP’yi farklı bir disk üzerine kuracağınız için buradaki seçeneği değiştirmeniz gerekmez. Kuruluma devam etmek için Next butonuna tıklayınız.

Disk Dosyasını Belirt

   Adım 17

Sanal makine kurulumunun son aşamasında Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştir

   Adım 18

Hardware (Donanım) ayarları penceresinde Processors (İşlemciler) seçeneğine tıklayınız ve ardından Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) kısmından Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI seçeneğini işaretleyiniz.

Sanallaştırma Motoru

   Adım 19

Sanal bilgisayara ISO dosyasını eklemek için CD/DVD aygıtına tıklayınız ve ardından Use ISO image file (ISO imaj dosyasını kullan) seçeneğini seçtikten sonra Browse butonuna tıklayınız.

ISO imaj dosyasını kullan

   Adım 20

Bilgisayarınıza indirdiğiniz VMware için Windows XP ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

VMware için Windows XP ISO

   Adım 21

Sanal bilgisayarın donanım ayarlarını kapatmak için Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Ayarlarını Kapat

   Adım 22

VMware üzerinde MS XP için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Ayarlarını Kapat

   Adım 23

VMware Workstation kullanarak Windows 10 üzerinde Windows XP kurulumu’nu başlatmak için Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu sanal makineyi çalıştır

   Adım 24

Windows XP setup açıldıktan sonra artık virtual machine üzerinde adım adım kurulum yapabilirsiniz.

Windows XP Kurulumu Başladı

   Adım 25

VMware sanallaştırma programı üzerinde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra adım adım Windows XP’yi kurmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atınız!

Kurulum adımlarını tamamladıktan sonra VMware Tools kurmayı unutmayınız!

Adım Adım Microsoft Windows XP Yükleme

VMware ile Windows XP Pro Nasıl Yüklenir? ⇒ Video

VMware Workstation üzerinde adım adım Windows XP yüklemek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Microsoft XP Kurulum Videosu

   Son Söz


Bu yazımızda, bir masaüstü veya Laptop bilgisayarı üzerinde VMware sanal makine kullanarak adım adım Windows XP nasıl kurulur inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 7 Kurulumu
Windows 10 Kurulumu
Ubuntu Kurulumu
openSUSE Kurulumu
Linux Mint Kurulumu

   VMware Workstation İçin Windows XP ISO İndir


VMware Workstation için Windows XP ISO dosyasını bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız.

ISO Dosyasını İndir

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

    tesekkur ederim

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: