Kategori: Windows

LLTD (Link Layer Topology Discovery) Protokolü Nedir? | Nasıl Çalışır?

Günümüz dünyasında ağlar yaptığımız her şey için çok önemlidir. Ancak ağlar karmaşıklaştıkça yöneticilerin bunları takip etmek için daha fazla çalışması gerekiyor. LLTD’nin (Bağlantı Katmanı Topolojisi Keşfi) yardımcı olduğu yer burasıdır. Bu terimin İngilizce’si ise Link Layer Topology Discovery’dir. Microsoft tarafından geliştirilen bu protokol, cihazların bulunmasına, hizmet kalitesinin iyileştirilmesine ve LAN’ların analiz edilmesine yardımcı olur.

Bu yazımızda LLTD protokolünün ne olduğundan ve nasıl çalıştığından bahsedeceğiz. Bu nedenle, bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edin!

LLTD Protokolü Nedir?Continue Reading…

Windows Defender Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda, Microsoft firmasının kendi geliştirdiği Windows işletim sistemlerine entegre bir şekilde sunduğu Windows Defender (Windows Koruma) yazılımı nedir, kullanıcılar için ne işe yarar, antivirüs yazılımının tarihi ve özellikleri hakkında açıklamalar yapacağız.

Windows Defender Nedir, Ne İşe Yarar?Continue Reading…

Windows NT Nedir?

Windows NT dünyasına hoş geldiniz! Temmuz 1993’teki başlangıcından bu yana bilgi işlem dünyasını değiştiren benzersiz bir işletim sistemidir. Ayrıca, 32 bit teknolojisi ve harika özellikleriyle Microsoft’un NT işletim sistemi bilgi işlemde fark yaratmıştır.

Bu yazımızda Windows NT sürümünün tam olarak ne olduğuna, geçmişine ve özelliklerine bakacağız. Ek olarak, zaman içindeki değişimi hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Hadi hemen dalalım ve NT’nin harika dünyasını birlikte keşfedelim!

Microsoft Windows NT İşletim Sistemi Nedir?Continue Reading…

Windows 2000 Nedir?

1990’ların sonlarında Microsoft, Windows 2000 adında yeni bir işletim sistemi piyasaya sürdü. Bir önceki Windows 98’den çok daha iyiydi. Bu yeni yazılım olan Microsoft, ister kişisel kullanım ister iş amaçlı olsun bilgisayarların kullanımını daha kolay, daha istikrarlı ve daha hızlı hale getirdi.

Bu yazıda Windows 2000’in farklı sürümlerini ve ne tür donanımlarla çalıştığını inceleyeceğiz. Ayrıca, kullanıcıların ve işletmelerin ilgisini çeken bazı harika özelliklere de bakacağız. Başlayalım!

Microsoft Windows 2000 İşletim Sistemi Nedir?Continue Reading…