VMware Workstation 16 Üzerinde Windows 7 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 7 Ultimate 64 Bit nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VMware Workstation Üzerinde Windows 7 Kurulumu

VMware Workstation 16 Pro Kullanarak Sanal Makine Üzerinde Windows 7 Kurulumu

Bildiğiniz gibi VMware Workstation bir sanallaştırma programıdır ve fiziksel bilgisayarınız üzerinde bir veya birden fazla sanal makine kurup çalıştırmanıza izin verir. Bu program ücretli olmasına rağmen diğer yazılımlardan performans bakımından daha güçlü ve stabildir.

VMware Pro ile eski Windows işletim sistemlerini bile host bilgisayarınıza kurabilirsiniz fakat bazen yeni sürümlerin geliştirilmesiyle bazı sistemlerde uyumsuzluk problemleri yaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda, sürüm düşürme yöntemiyle veya ilgili işletim sistemi için güncelleştirmeleri kurarak sorunları giderebilirsiniz.

Önceki yazılarımızda, diğer sanallaştırma programlarını kullanarak Windows 7’yi kurduk;

Windows 10 Üzerinde VMware Kullanarak Windows 7 Çalıştırma

Windows 7 uyumlu bir yazılımı Windows 10 bilgisayarınızda çalıştıramayabilirsiniz. Bu nedenle sıfırdan Windows 7 yüklemesi yapmanıza gerek yoktur. Bu yüzden, Windows 10 PC’nizde VMware kullanarak çalıştırmak istediğiniz program için uyumlu bir işletim sistemi kurabilirsiniz.

Şimdi, VM Workstation 16 Pro üzerinde adım adım Windows 7 kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu açınız ve yeni bir sanal makine oluşturmak için Create a New Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Daha sonra, New Virtual Machine Wizard (Yeni sanal makine sihirbazı) penceresi açılacaktır. Bu pencerede, daha stabil ayar yapmak için Custom (Advanced) / Manuel (Gelişmiş) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

VMware Hardware Compatibility (VMware Donanım Uyumluluğu) penceresinde son sürümün versiyonunu (Workstation 16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

VMware Donanım Uyumluluğu

   Adım 3

Bu adımda Windows 7 ISO dosyasını sanal makineye eklediğinizde diğer ayarlar sanallaştırma programı tarafından otomatik olarak seçilecektir ve ayrıca lisans anahtarı veya kullanıcı adı gibi alanları yapılandırabileceksiniz.

ISO dosyasını sanal makineye daha sonra eklemek ve daha sonra kuruluma başlamak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra yükleyeceğim) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Yükleme

   Adım 4

Guest işletim sistemi seçme penceresinde önce Microsoft Windows’u işaretleyiniz ve ardından Version (Sürüm) kısmından Windows 7 x64 seçtikten sonra Next butonuna tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Seçimi

   Adım 5

Virtual Machine Name (Sanal Makine Adı) penceresinde sanal makinenize bir ad belirleyiniz ve Location (Lokasyon) kısmında sanal makineyi depolamak istediğiniz konumu seçiniz.

Bu adımda, sanal makine dosyalarını harici bir HDD üzerinde depolamanız performans açısından faydalı olacaktır. Bu yüzden kuracağınız VM’yi başka bir disk üzerinde depolamanızı öneririz.

Sanal makinenin konumunu değiştirmek için Browse (Gözat) butonuna tıklayınız ve konumu belirledikten sonra Next’e tıklayarak devam ediniz.

Sanal Makinenin Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 6

Firmware Type penceresinde, eski sistemler için yaygın olarak kullanılan BIOS‘u seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Firmware Tipini Seçme

   Adım 7

Host’unuzun işlemci donanımı türüne ve performansına bağlı olarak burada işlemci veya çekirdek sayısını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, sanal bilgisayar için 1 adet işlemci ve işlemci başına 8 adet çekirdek sayısı yapılandırabilirsiniz.

İşlemci Ayarını Yapılandırma

   Adım 8

Windows 7 sanal bilgisayar için 4 GB RAM boyutu yeterli olacaktır, isterseniz host’unuzda takılı olan RAM miktarının yarısını burada belirtebilirsiniz.

Sanal Bellek Değerini Ayarlama

   Adım 9

Network Type (Ağ Tipi) penceresinde varsayılan olarak seçili olan NAT‘ı seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Ağ Bağdaştırıcı Türünü Belirleme

   Adım 10

I/O Controller türleri penceresinde LSI Logic SAS (Recommended) işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

I/O Controller Seçimi

   Adım 11

Disk tipi penceresinde SATA‘yı işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Disk Türü İçin SATA Seçme

   Adım 12

Sanal makine için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekir. Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 13

VMware üzerinde Win 7 sanal makine için 30 GB disk boyutu yeterli olacaktır. Maximum disk size kısmına disk boyutunu belirleyiniz ve Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) seçeneğini işaretledikten sonra Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Miktarını Belirleme

   Adım 14

Disk dosyasının depolanacak konumunu varsayılan konumda bırakınız ve disk dosyasının adını değiştirmeden Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Adını Belirleme

   Adım 15

Sanal makine oluşturmanın son aşamasında Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 16

Sanal makine ayarlarından işlemci donanımına tıklayınız ve ardından Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI, Virtualize CPU Performance Counters ve Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit) seçeneklerini işaretleyiniz.

İşlemci Sanallaştırma Özelliğini Etkinleştirme

   Adım 17

USB Controller aygıtına tıklayınız ve uyumluluk ayarını 3.1 olarak yapılandırınız ve Show all USB input devices ve Share Bluetooth devices with the virtual machine seçeneklerini işaretleyiniz.

USB 3.0 Kontrolleri Etkinleştirme

   Adım 18

Display aygıtına tıkladıktan sonra sağ kısımda listelenen seçeneklerden Graphics Memory değerini sanal makineye belirlediğiniz RAM miktarının yarısı kadar bir değer ayarlayınız.

Görüntü Belleğini Yapılandırma

   Adım 19

CD/DVD aygıtına tıklayınız ve Windows 7 yüklemek için ISO dosyasını sanal makineye eklemek için Browse butonuna tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 7 ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 20

Bu makalede kullandığımız Windows 7 ISO dosyasını bu linke tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz ve ardından imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

ISO Dosyasını Seçme

   Adım 21

Son olarak, USB 3.0/3.1 aygıtlarının sanal makine üzerinde çalışabilmesi için gerekli sürücüleri indirmek için aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi VMware Pro’nun belirttiği linke tıklayınız.

Bu link sizi Intel’in “Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver for Intel® 8/9/100 Series and Intel® C220/C610 Chipset Family” sayfasına yönlendirecektir.

USB 3.0 Sürücülerini İndirme

   Adım 22

Intel USB sürücüleri indirme sayfasında sol kısımda gördüğünüz Download butonuna tıklayınız.

Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller

   Adım 23

Intel yazılım lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Intel Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 24

Windows 7 için USB 3.0 sürücüleri indiriliyorken bekleyiniz.

USB Sürücüleri İndiriliyor

   Adım 25

Sanal makine ayarları penceresini kapatmak için Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştir Penceresini Kapatma

   Adım 26

VMware üzerinde Windows 7 kurmak için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Sihirbazını Kapatma

   Adım 27

Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) butonuna tıklayarak artık Windows 7 işletim sistemi kurulumunu başlatabilirsiniz!

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 7 Kurulumu

Windows 7 sanal bilgisayarı hazırlayıp çalıştırdıktan sonra ilk kurulum ekranı açıldığında adım adım kurulum için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

Windows 7 işletim sisteminiz için görüntüleme dilini, zaman dilimini ve klavye düzenini yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 7 Kurulum Ekranı

   Adım 2

Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Şimdi Yükle

   Adım 3

Windows 7 Ultimate Service Pack 1 lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 7 Ultimate Service Pack 1 Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 4

Sanal makineye temiz bir Windows 7 kurmak için Custom (Advanced) seçmeniz gerekiyor. Eğer daha önce hazır bir sistemi farklı bir sürüme yükseltmek istiyorsanız Upgrade seçeneği ile devam etmeniz gerekir.

Yükseltme Olmadan Sıfırdan Kurulum

   Adım 5

Disk yapılandırma penceresinde Drive Options (Sürücü Seçenekleri) seçeneğine tıklayınız.

Windows 7 Sanal Makine Disk Yapılandırması

   Adım 6

Sanal diskte yeni bir partition oluşturmak için New (Yeni) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Partition Oluşturma

   Adım 7

30 GB’lık harddisk boyutunun tamamını kullanmak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Disk Boyutunu Onaylama

   Adım 8

Windows özelliklerinin uygun olarak çalışabilmesi için ek partition’ların oluşturulacağını bildiren bilgi penceresinde OK’a tıklayınız.

Ek Disk Alanı Bildirisi

   Adım 9

Disk 0 Partition 2’yi seçiniz ve Next’e tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Disk 0 Partition 2

   Adım 10

Windows kurulum dosyaları genişletiliyorken bekleyiniz.

Windows Dosyaları Genişletiliyor

   Adım 11

Sanal bilgisayar 9 saniye sonra otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Eğer hemen başlatmak istiyorsanız, Restart Now butonuna tıklayınız.

Bilgisayarın Yeniden Başlatılması

   Adım 12

Setup, Windows sisteminin registry ayarlarını güncelliyorken bekleyiniz.

Registry Kayılarının Güncelleştirilmesi

   Adım 13

Kurulum tamamlanıyor.

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 14

Setup sanal bilgisayarınızı ilk kullanım için hazırlıyor.

Kurulum, Bilgisayarı İlk Kullanım İçin Hazırlıyor

   Adım 15

Bilgisayarınızın registry ayarları güncelleştirildikten sonra kullanıcı hesabı oluşturma penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede, yeni bir kullanıcı adı ve bilgisayar adı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 16

Kullanıcı hesabınız için bir Windows parolası ayarlamak istiyorsanız, belirlediğiniz parolayı iki kutuya da yazınız. Sisteminizde birden fazla kullanıcı hesabı oluşturacaksanız ipucu belirlemenizi öneririz.

İşletim Sistemi İçin Parola Oluşturma

   Adım 17

Windows lisans anahtarınız varsa onu bu pencerede girebilirsiniz. Daha sonra lisans anahtarı girmek için Next’e tıklayınız.

Windows Lisans Anahtarını Yazma

   Adım 18

Windows güvenlik duvarını daha sonra kullanacağınız yazılımlar için detaylı bir şekilde yapılandırmak için Ask me later (Daha sonra sor) alanına tıklayınız.

Windows Güvenlik Duvarı Ayarını Seçme

   Adım 19

Yaşadığınız ülkenin zaman dilimini ve saatini yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Zaman Dilimini Yapılandırma

   Adım 20

Ağ yapınızı hangi amaçla kullanıyorsanız, Home (Ev), Work (İş) ve Public (Genel) seçeneklerinden birini seçiniz ve devam ediniz.

Ağ Türünü Seçme

   Adım 21

Windows son ayarları yapılandırıyorken bekleyiniz.

Windows Son Ayarları Yapılandırıyor

   Adım 22

Windows 7 hoşgeldiniz penceresinde masaüstünüz hazırlanıyorken biraz bekleyiniz.

Windows 7 Hoşgeldiniz Ekranı

   Adım 23

Windows 7 Ultimate masaüstü ekranı artık hazırdır!

Windows 7 Masaüstü Ekranı

VMware Tools Kurulumu

Windows 7 sanal pc için VMware Tools, Workstation Pro’nun eski sürümlerinde sorunsuz bir şekilde kuruluyordu, fakat yeni sürümlerde artık kullanıcılar çeşitli hatalar ile karşılaşabilmektedir.

VMware Tools, guest makinenizin host’unuzun donanımlarını daha verimli kulanabilmesi için gerekli bir yazılımdır. Bu araç sayesinde, host ile guest arasında dosya transferi yapabilir, web kamerası gibi host donanımlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, Shared Folder yapısı sayesinde ağ üzerinde bir klasör paylaşımı yapabilirsiniz.

   Adım 1

Sanal makine araçlarını kurmak için araç menüsünden VM’ye ve ardından Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 2

VMware Tools kurulum sihirbazı otomatik olarak başlamadıysa ve çok uzun sürüyorsa, Bilgisayarım’ı açınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi DVD aygıtı üzerine çift tıklayınız.

VMware Tools Sihirbazını Başlatma

   Adım 3

Kurulum sihirbazında Next’e tıklayarak devam ediniz.

Kurulum Sihirbazında Next Butonuna Tıklama

   Adım 4

Choose Setup Type (Kurulum Tipini Seç) penceresinde Complete (Tamamı) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Tipi Olarak Complete Seçme

   Adım 5

Eğer bir değişiklik yapmak istiyorsanız, Back butonu ile geri dönebilirsiniz.

VM Tools Kurulumunu Başlatma

   Adım 6

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kullanıcılar VMware Pro’nun 12, 14 ve 15 sürümlerinde VMware Tools kurulumunda böyle hatalar ile karşılaşmıyordu.

VMware 16 Pro’da kurulum yaparken aşağıdaki gibi bir hata aldığınızda OK butonuna tıklayınız.

Setup failed to install the VSock Virtual Machine Communication Interface Sockets driver automatically. This driver will have to be installed manually.

VSock Virtual Machine Communication Interface Hatası

   Adım 7

OK butonuna tıkladıktan sonra bu kez Shared Folder sürücü hatası alacaksınız.

Setup failed to install the Host Guest Shared Folders driver automatically. This driver will have to be installed manually.

Host Guest Shared Folder Sürücü Hatası

   Adım 8

Tekrar OK’a tıkladıktan sonra VMware Tools kurulumu devam edecek fakat bu kez de Video sürücüsünün imzasız olduğunu bildiren uyarı penceresi ile karşılacaksınız. Video sürücüsünün kurulumuna devam etmek için imzasız sürücünün kurulumunu onaylayınız.

Bu Sürücüyü Yinede Yükle

   Adım 9

VM Tools tamamlandıktan sonra Finish’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 10

Sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve değişiklikleri kontrol ediniz.

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 11

Windows 7 sanal sisteminizi yeniden başlattığınızda ekran çözünürlüğünün tam ekrana fitlendiğini görebilirsiniz. Ancak USB 3.0 sürücüleri otomatik olarak kurulmayacaktır.

Sanal Makine Tam Ekran Çözünürlüğünü Doğrulama

USB 3.0/3.1 Sürücü Kurulumu

VMware Tools kurduktan sonra USB 3.0 sürücüleri otomatik olarak kurulmayacaktır. Çünkü eski işletim sistemlerinin kurulum medyaları bu donanımların sürücülerini içermemektedir. Eğer bir Windows 10 makinesi kursaydınız bu sürücüler otomatik olarak kurulacaktı.

   Adım 1

Yeni sanal makine oluştururken USB 3.0 sürücülerini bilgisayarınıza indirmiş olmalısınız. Şimdi, sanal makineye gidiniz ve Intel tarafından sağlanan sürücüyü kurmak için setup.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

Eğer aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata alırsanız, OK butonuna tıklayınız ve pencereyi kapatınız.

The procedure entry point SetDefaultDIIDirectories could not be located in the dynamic link library KERNEL32.dll.

Intel USB 3.0/3.1 Sürücü Kurulumu

   Adım 2

Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve manage (yönet) seçeneğine tıklayınız ve ardından Aygıt Yöneticisi penceresini görüntüleyiniz.

Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde sarı ünlem işaretine sahip olan USB aygıtını göreceksiniz. İlgili sürücüyü manuel olarak kurmak için öncelikle Universal Serial Bus (USB) Controller aygıtına çift tıklayınız.

USB Sürücüsünü Manuel Kurma

   Adım 3

Universal Serial Bus (USB) Controller Properties penceresinde Update Driver (Sürücüyü Güncelleştir) butonuna tıklayınız.

Sürücüyü Güncelleştir

   Adım 4

Browse my computer for driver software (Sürücü yazılımı için bilgisayarımı görüntüle) seçeneğine tıklayınız.

Bu Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Görüntüle

   Adım 5

Location kısmında USB sürücülerinin konumunu belirtmeniz gerekiyor. Şimdi, Browse butonuna tıklayınız ve ilgili konuma gidiniz.

Sürücünün Konumunu Belirleme

   Adım 6

Intel’in USB sürücü klasörünü seçiniz ve OK’a tıklayınız.

USB Driver Seçme

   Adım 7

Driver klasörünü seçtikten sonra Next’e tıklayarak kurulumu başlatınız.

Seçilen Konumdan USB Sürücülerini Kurma

   Adım 8

USB 3.0 sürücüsünü manuel olarak kurmaya çalıştığınızda bu kez kurulum yapabileceksiniz. Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller aygıtının başarıyla kurulduğunu görebilirsiniz.

Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller

   Adım 9

Aygıt Yönetici’sini tekrar incelediğinizde Unknown Device (Bilinmeyen Aygıt) göreceksiniz. USB Controller sürücüsünü başarıyla kurdunuz fakat Root Hub sürücüsünü kurmadınız. Bunun sebebi Intel tarafından sağlanan sürücünün tam uyumlu olmamasıdır.

Intel (R) USB 3.0 Root Hub sürücüsünü bu linkten bilgisayarınıza indiriniz ve bilinmeyen sürücüyü de aynı şekilde manuel kurmaya çalışınız.

Aygıt Yöneticisinde Kurulu Olmayan USB Root Sürücüsü

   Adım 10

Bilinmeyen sürücüyü kurmak için bilgisayarınıza indirdiğiniz klasörün konumunu gösterini ve OK’a tıklayınız.

Intel (R) USB 3.0 Root Hub Sürücüsü

   Adım 11

Intel (R) USB 3.0 Root Hub sürücüsünün başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz.

Intel (R) USB 3.0 Root Hub Sürücüsü Kuruldu

Shared Folder Ekleme ve Yapılandırma

VMware ile Windows veya Linux işletim sistemi kurduktan sonra Shared Folder yapısını kullanarak host cihazınızda belirttiğiniz ortak bir klasör ile host ile VM arasında daha kolay bir dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Shared Folder, ağ üzerinde paylaşılan bir klasör yapısı ile çalışır. Oluşturduğunuz paylaşılan klasöre hem Network (Ağ) üzerinden hem de Bilgisayarım üzerinden erişebilirsiniz.

   Adım 1

Kurduğunuz sanal bilgisayarda yeni bir Shared Folder oluşturmak için VM / Settings tıklayınız.

Sanal Makinenin Ayarlarını Açma

   Adım 2

Sanal makine ayarlarını açtıktan sonra Options (Seçenekler) tıklayınız ve ardından Shared Folders’a tıklayınız. Folder Sharing (Klasör Paylaşımı) sekmesinde Always Enabled etkinleştiriniz ve host’unuzda bir klasör seçmek ve eklemek için Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Shared Folder Etkinleştirme

   Adım 3

Shared Folder sihirbazı açıldığında Next’e tıklayarak tıklayınız.

Shared Folder Sihirbazı

   Adım 4

Host Path kısmında host’unuzdaki bir klasörü seçmek için Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Shared Folder İçin Host Path Seçimi

   Adım 5

Örneğin, en son yaptığınız işlemde USB sürücülerine ait olan klasörünü seçebilirsiniz.

Örnek Bir Klasör Seçme

   Adım 6

Paylaşılan klasörü ayarladıktan sonra Name kısmında Ağ üzerindeki görünümü için yeni bir ad yazabilirsiniz.

Seçilen Klasöre İsim Yazma

   Adım 7

Additional Attributes (Ek Özellikler) pencersinde klasör paylaşımını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ek olarak, Read-Only seçerseniz paylaştığınız klasörde herhangi bir değişiklik yapamaycaksınız fakat klasör içeriğini görüntüleyebilir ve ilgili dosyaları açabilirsiniz.

Ek Klasör Değerlerini Yapılandırma

   Adım 8

Son olarak, Map as a network drive in Windows guests (Windows Guest’lerinde bir ağ sürücüsü olarak haritala) seçeneğini etkinleştiriniz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Sanal Bilgisayarın Ayarlar Penceresini Kapatma

   Adım 9

Shared Folder yapılandırdıktan sonra Network/Ağ üzerinden kontrol ettiğinizde ilgili klasörü göremeyebilirsiniz. Bunun sebebi yukarıda belirttiğimiz gibi VMware Tools kurulumunda aldığınız hatalardır.

Ağ Bağlantıları Üzerinden Shared Folder Doğrulama

   Adım 10

Windows 7 makinede aldığınız VSock ve Shared Folder sürücü hatalarını gidermek için sisteminize bazı Windows güncellemelerini kurmanız gerekiyor. Bu güncellemeler, KB4490628 ve KB4474419’dur.

KB4490628 güncellemesini indirmek için bu linke tıklayınız ve Microsoft Update Catalog websayfasını ziyaret ediniz. Daha sonra, eğer kurduğunuz işletim sistemi 64 Bit ise aşağıdaki görüntüdeki gibi ilgili güncellemeyi indirmeniz gerekir.

2019-03 Servicing Stack Update for Windows 7 for x64-based Systems (KB4490628)

Shared Folder İçin Windows Güncelleştirmesi İndirme

   Adım 11

KB4474419 güncellemesini de indirmek için bu linke tıklayınız.

2019-09 Security Update for Windows 7 for x64-based Systems (KB4474419)

Shared Folder İçin Windows Güncelleştirmesi İndirme

   Adım 12

KB4490628 ve KB4474419 güncellemelerini indirdikten sonra kurulumu başlatmak için dosya üzerine çift tıklayınız.

Windows Güncelleştirmesi Kurulumu

   Adım 13

Windows Update Standalone Installer penceresinde kuruluma devam etmek için Yes butonuna tıklayınız.

Güvenlik Güncelleştirmesini Yükleme

   Adım 14

Her iki güncellemeyi de kurunuz ve güncellemeler yükleniyorken bekleyiniz. Daha sonra değişikliklerin etkin olması ve güncellemelerin yapılandırılması için bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Güncelleştirmenin Kurulumu

   Adım 15

Windows güncelleştirmeleri yapılandırılıyorken bekleyiniz.

Windows Güvenlik Güncelleştirmesi Sisteme Yapılandırılıyor

   Adım 16

Bu adımda yapmanız gereken bir şey daha var! Sanal makinenizde daha önceki kurduğunuz VMware Tools’u yeniden kurmanız yani onarmanız gerekiyor.

VM Tools yeniden kurarken bu kez VSock veya Shared Folder sürücü hatası almayacaksınız!

VMware Tools Onarma

   Adım 17

VM Tools onardıktan sonra tekrar sanal sisteminizi yeniden başlatınız. Ardından, Network üzerinden Shared Folder özelliğinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Bu kez VMware-Host sanal sisteminin ağ üzerinde paylaşıldığını göreceksiniz.

Ağ Bağlantıları Üzerinden Tekrar Shared Folder Kontrolü Yapma

   Adım 18

VMware-Host cihazına tıkladığınızda Shared Folders yapısını görüyorsanız artık bu özelliğin sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

Shared Folders

   Adım 19

Shared Folders için Host Path ayarında tanımlanan klasörün içeriği görebilirsiniz.

Host Üzerinde Paylaşılan Klasöre Guest Üzerinden Erişim

   Adım 20

Ek olarak, Bilgisayarım’a tıkladığınızda Network Location (Ağ Konumu) sekmesinde Shared Folders kısayolunu görebilirsiniz.

Host Üzerinde Paylaşılan Klasöre Bilgisayarım Üzerinden Erişim

   Video

Eski Sürümlerde Kurulumu

Workstation Pro
YouTube Video
Slayt
12 Pro
14 Pro
16 Pro

 

   Son Söz


Bu yazımızda, Microsoft Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulu Workstation Pro sanallaştırma programı üzerinde doğru düzgün Windows 7 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceledik. Ayrıca, Shared Folders sorununu giderdik ve host üzerinde tanımlanan klasörün VM üzerinde nasıl görüntülenebileceğini inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Disk Kapasitesini Arttırma
♦ Ubuntu Üzerinde VMware Kullanımı
♦ VMware Workstation Pro İndir
♦ VMware Fusion Nedir?
♦ VMware Workstation Güncelleme

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

    tesekkurler

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: