VMware Workstation 17 Üzerinde Windows Me (Millennium) Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit bilgisayar üzerinde VMware Workstation 17 Pro sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Me (Millennium) Edition nasıl kurulur ve çalıştırılır inceleyeceğiz.

VMware Workstation 17 Üzerinde Windows Me/Millennium Kurulumu

VMware Workstation 17 Pro Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows Me Nasıl Kurulur?

Microsoft, Windows Millennium (Me) işletim sistemini ilk kez ticari olarak 2000 yılının Eylül ayında piyasaya sürdü. Fakat, bu sistem için çok eleştiri aldığından dolayı ömrü neredeyse 1 yıl kadar sürdü ve ardından Me’yi 25 Ekim 2001’de Windows XP ile değiştirdi.

Bu sistem, hem Windows 98 çekirdeği için bir güncelleme hem de Windows 2000 için bazı temel özellikleri içeren bir güncellemeydi.

Microsoft, Windows 95 ve 98 işletim sistemlerinde kullanılan Boot in DOS (DOS Üzerinden Önyükleme) özelliğini, Me sisteminde kaldırdı.

Bu işletim sistemi özellikle ev kullanıcıları için tasarlandı, fakat bu sürümden önce iş kullanıcıları için Windows 2000 tasarlanmıştır ve piyasaya sürülmüştür.

Windows Me sürümünde kullanıcıların günlük hayatında yaptığı işleri kolaylaştırmak için Internet Explorer 5.5 ve Windows Media Player 7 sürümleri yayınlanmıştı. Ayrıca, sistem ev kullanıcıları için kullanımı kolay olan temel video düzenleme işlerini kolaylaştıran Windows Movie Maker yazılımını içeriyordu.

Günümüzde hala eski sistemleri kullanmak isteyen kullanıcılar olabilmektedir. Fakat gelişen teknoloji sayesinde daha performanslı hale gelen bilgisayarlar, ne yazık ki eski işletim sistemlerini desteklememektedirler.

Fakat, eski donanıma sahip bilgisayarlara sahip olan kullanıcılar eski işletim sistemlerini deneyimlemek istemektedirler. Bu durumda, kullanıcıların yalnızca eski bir donanıma sahip bilgisayara ihtiyacı yoktur.

Kullanıcılar, fiziksel/host bilgisayarlarında VMware Workstation gibi sanallaştırma yazılımlarını kullanarak Windows’un artık desteklemediği eski işletim sistemlerini kurabilirler ve kullanabilirler.

Windows Millennium İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Host bilgisayarınızda sanal makine veya sanal bilgisayar üzerinde eski işletim sistemleri, mevcut sisteminize zarar vermeden kurabilirsiniz. Oluşturduğunuz VM’yi sildiğinizde ise host’unuzda kullandığınız sisteme zarar vermez, bu yüzden sanal makineleri kullanmak son derece kullanılışlıdır.

Sanal bilgisayar kurulumundan önce tıklayarak VMware için Windows Me/Millennium ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz ve ardından aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Windows Me eski işletim sistemi için öncelikle bilgisayarınıza VMware Pro’yu kurunuz ve ardından programı açınız. Sanallaştırma programını açtıktan sonra anasayfasında Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız ve sihirbazı başlatınız.

Daha sonra, sanal bilgisayarı daha profesyonel bir şekilde yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Sihirbazını Başlatma

Adım 2

Sanal makinenin donanım uyumluluğunu Workstation 17.x olarak yapılandırınız. Bu pencerede, eğer VMware Pro’nun son sürümünü kullanıyorsanız 17.x göreceksiniz, ya da bir önceki sürüm olan kurulu ise 16.x göreceksiniz.

Sanal Makine Donanım Sürümü

Adım 3

Sanal bilgisayara kuracağınız guest işletim sisteminin ISO dosyasını bu adımda eklediğinizde, VMware programı işletim sistemini otomatik olarak algılayacak ve yapılandıracaktır.

Fakat, tüm ayarları manuel olarak yapılandırmak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kurmayı Seçme

Adım 4

Guest Operating System (Misafir/Konuk İşletim Sistemi) seçim penceresinde kuracağınız sistemin önce platformunu seçiniz ve ardından Version kısmında açılır listeden Windows Me’yi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Microsoft Windows Me Sistemini Seçme

Adım 5

Kuracağınız sanal makinenin adını değiştirmek için Name alanına istediğiniz bir isim yazınız ve Location kısmında VM’yi kuracağınız varsayılan konumu değiştirmek için Browse (Gözat) butonuna tıklayınız ve harici HDD’nizi veya tüm VM’leri kurduğunuz klasörü seçiniz.

Sanal PC Adını ve Konumunu Yapılandırma

Adım 6

Guest sisteminiz için işlemci yapılandırma penceresinde, Windows Millennium eski bir sistem olduğu için işlemci sayısı veya çekirdeğini minimum olarak yapılandırınız.

Sanal İşlemci Sayısını Yapılandırma

Adım 7

VMware ile Windows Me kurarken en önemli adım RAM belleği yapılandırma penceresidir. Çünkü, eğer sanal bilgisayarınıza 1 GB’tan büyük bir RAM miktarı ayarlarsanız, kurulum sırasında veya sonrasında sistem yeniden başladığında aşağıdaki hatayı alacaksınız. Bu hata sanal sisteminizi döngüye sokacak ve sürekli yeniden başlatacaktır.

A fault has occurred causing a virtual CPU to enter the shutdown state. 
If this fault had occurred outside of a virtual machine, it would have caused the physical
machine to restart. The shutdown state can be reached by incorrectly configuring
the virtual machine, a bug in the guest operating system, or a problem in VMware Workstation.

Click OK to restart the virtual machine or Cancel to power off the virtual machine.

Windows Me İçin Bellek Boyutunu Ayarlama

Adım 8

Network Type (Ağ Türü) yapılandırması için Network Address Translation (NAT) seçiniz ve Next’e tıklayınız. Eğer sanal sisteminizde İnternet kullanmayacaksanız, Do not use a network connection (Bir ağ bağlantısı kullanma) seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

NAT Bağdaştırıcı Türü

Adım 9

I/O SCSI Controller penceresinde BusLogic yapısını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

BusLogic I/O Türünü Seçme

Adım 10

Sanal diskin türünü IDE (Integrated Drive Electronics) veya SCSI (Small Computer System Interface) olarak seçmeniz gerekir, çünkü sürücülerin kurulumu için donanım sürümünü değiştirmek istediğinizde SATA (Serial Advanced Technology Attachment) seçiliyken hata alacaksınız.

SCSI Disk Türü

Adım 11

Sanal makinede temiz bir Windows Millennium kurulumu yapacağınız için Create a New Virtual Disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız. Bu adımda, ayrıca daha önce kurduğunuz bir VM’nin sanal diskini ekleyebilir veya fiziksel bir disk üzerinde Windows kurulumunu yapabilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 12

Windows Me için önerilen sanal disk kapasitesi 8 GB’tır. Bu disk alanını amacınıza uygun olarak yapılandırınız ve Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek dosya olarak yedekle) seçeneğini işaretleyerek sanal diski çoklu dosyalar yerine tek bir dosya olarak yedeklemeyi yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Disk Boyutunu Yapılandırma

Adım 13

Sanal PC’nizin sanal diskinin adını bu pencerede değiştirebilir ve diski kurulum lokasyonundan farklı bir konuma yedekleyebilirsiniz.

Sanal Diskin Dosya Adı

Adım 14

Oluşturduğunuz VM’nin özet penceresindeki ayarları kontrol ettikten sonra VM’ye ISO dosyası eklemek, işlemcide sanallaştırmayı etkinleştirmek veya grafik belleğini yapılandırmak için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

Adım 15

Son olarak, Windows Me/Millennium ISO dosyasını sanal makineye eklemek için CD/DVD aygıtına tıklayınız ve Use ISO Image File seçeneğini etkinleştirdikten sonra imaj dosyasını seçmek için Browse butonuna tıklayınız.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Microsoft Windows Millennium Edition ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineye Windows Me (Millennium) ISO Dosyası Ekleme

Adım 16

Windows Me sanal makineyi hazırladıktan sonra özet penceresini kapatmak için Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Sanal PC Sihirbazını Kapatma

Adım 17

VM’ye ISO dosyası ekledikten sonra Windows kurulumunu başlatmak için Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız.

Windows Me VM'yi Çalıştırma

Windows Me Kurulumu

Windows Me sanal makineyi hazırlayıp çalıştırdıktan sonra boot menüsünde Hard Disk ve CD-ROM‘dan önyükleme yapmak için iki seçenek göreceksiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye eklediğiniz için burada CD-ROM aygıtını seçmeniz gerekir.

Adım 1

VM’yi çalıştırdıktan sonra Microsoft Windows ME CD-ROM Startup Menu açıldığında Boot from CD-ROM seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Microsoft Windows ME CD-ROM Startup Menu

Adım 2

CD-ROM aygıtından önyüklemeyi başlatmak için Start Windows Setup from CD-ROM üzerinde Enter’a basınız.

Start Windows Setup from CD-ROM

Adım 3

Microsoft Windows Me Setup ekranı açıldığında kuruluma devam etmek için Enter’a basmanız gerekir. Eğer kurulum hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız F1’e, kurulumdan çıkış yapmak için ise F3’e basabilirsiniz.

Microsoft Windows Me Setup

Adım 4

Disk alanını düzenlemek için Configure unallocated disk space (recommended) seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Configure Unallocated Disk Space

Adım 5

Bu adımda eğer 512MB boyutundan fazla bir disk alanına sahipseniz, büyük disk alanı kullanımını etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Yes, enable large disk support seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Yes, Enable Large Disk Support

Adım 6

Kurulum sihirbazı, sisteminizi yeniden başlatması için Enter’a basınız ve devam ediniz. Enter’a basar basmaz sisteminiz önyükleme ekranına geri dönecektir, bu yüzden bu adıma kadar aynı adımları uygulayınız.

VM'yi Yeniden Başlatma

Adım 7

Bu kez disk yapılandırma ekranı ile karşılaşmayacaksınız ve direk olarak C sürücüsü formatlanmaya başlayacaktır.

C Sürücüsü Formatlanıyor

Adım 8

Kurulum sihirbazı Windows sistemini hazırlıyorken dosya bütünlüğünü ve setup dosyalarını tarayıp doğrulaması için Enter’a basınız.

Kuruluma Devam Etme

Adım 9

ScanDisk açıldığında, C sürücüsü üzerinde otomatik olarak medya tanımlamasını, dosya ayırma tablolarının kontrolünü, klasör yapısını ve dosya sistemini bütünlüğünün kontrolünü yapacaktır, ayrıca boş disk alanını tarayacaktır.

ScanDisk C Sürücüsünü Denetliyor

Adım 10

ScanDisk taramasından sonra Windows Millennium Edition Setup ekranı açılacaktır ve kurulum sihirbazı hazırlanacaktır.

Windows Millennium Edition Setup

Adım 11

Kurulum sihirbazında açıldığında bilgisayarınızın hızına bağlı olarak kurulum sürecinin 30 ile 60 dakika arasında bir zaman alacağını bildiren bilgi penceresinde Next’e tıklayarak devam ediniz.

Kurulum Sihirbazındaki Açıklamaları Okuma ve Devam Etme

Adım 12

Kurulum klasörünü varsayılan konum olan C:\WINDOWS olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Windows'u C Dizinine Kurma

Adım 13

Kurulum sihirbazı, Windows Me’yi kurmak için gerekli disk alanının kontrolünü ve yüklü bileşenlerin kontrolünü yapıyorken bekleyiniz.

Dizin Hazırlanıyor

Adım 14

Setup Options (Kurulum Seçenekleri) penceresinde, en yaygın kullanılan bir seçenek olan Typical (Tipik) işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Seçeneklerinde Typical (Tipik) Seçme

Adım 15

Windows Components (Windows Bileşenleri) penceresinde eğer sisteminizden bazı gereksiz bileşenleri kaldırmak istiyorsanız, alttaki seçeneği işaretleyiniz ve bir sonraki adımda gereksiz bileşenleri kaldırınız.

Fakat, orijinal bir Windows Me kullanmak için Install the most common components (En yaygın bileşenleri yükle) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

En Yaygın Bileşenleri Kurma

Adım 16

Network Identification (Ağ Tanımlama) penceresinde, sanal bilgisayarınız için bir isim yazınız ve çalışma grubunu varsayılan değerde bırakınız. Ayrıca, sanal bilgisayarınız için Computer Description (Bilgisayar Tanımı) alanında bir açıklama yazabilirsiniz.

Bilgisayar Adı Yazma

Adım 17

Country/Region (Ülke/Bölge) penceresinde, yaşadığınız ükeyi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Ülke ve Bölge Seçimi

Adım 18

Time Zone (Zaman Dilimi) penceresinde, aynı şekilde yaşadığınız konuma bağlı olarak sisteminizin saat ve tarih ayarlarının otomatik olarak tanımlanması için bölgenizi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Sistemin Zaman Dilimini Seçme

Adım 19

Kurulum sihirbazı, Windows dosyalarını kopyalamaya hazır olduğunu bildirdiği pencerede Finish (Bitir) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Dosyaları Kopyalamayı Başlatma

Adım 20

Windows Me’nin sistem dosyaları kopyalanıyorken bekleyiniz.

Microsoft Windows Millennium Edition

Adım 21

İşletim sisteminin dosyaları kopyalandıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatmak için tanımlanan zaman sayacını bekleyebilir veya direk olarak Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayabilirsiniz.

Sistemi Yeniden Başlatma

Adım 22

Sisteminiz yeniden başladığında sihirbaz Hardware Detection (Donanım Taraması) yapacaktır.

Donanım Taraması

Adım 23

User Information (Kullanıcı Bilgisi) penceresinde, kullanıcı hesabınız için bir ad yazınız ve eğer VM’nizi bir kurumda kullanacaksanız ilgili kurumun adını yazınız ve Next’e tıklayınız.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 24

Windows Millennium sisteminin lisans anlaşması için I accept the Agreement (Anlaşmayı kabul ediyorum) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sistemin Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 25

Windows Product Key (Windows Ürün Anahtarı) penceresinde, kuruluma devam edebilmeniz için sahip olduğunuz Windows Me ürün anahtarınızı yazınız ve devam ediniz.

Windows Me Ürün Anahtarını Girme

Adım 26

Sihirbaz, kurulumu tamamlandığında sistemi yeniden başlatması için Finish’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

Adım 27

Bu adımda, sanal sisteminizin yapılandırma dosyaları güncelleniyorken bekleyiniz.

Setup, Yapılandırma Dosyalarını Güncelliyor

Adım 28

Sanal bilgisayarınız açıldığında Denetim Masası, Başlat Menüsündeki Programlar ve Windows Yardımı gibi sistem ayarlarınız güncellenecektir.

Sistem Ayarları Güncelleniyor

Adım 29

Sanal sisteminizi ayarları yapılandırıldıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Adım 30

Microsoft Windows Me Millennium Edition sistemi açılıyorken bekleyiniz.

Windows Me Sistemi Açılıyor

Adım 31

Enter Network Password (Ağ Parolası Gir) penceresinde, kullanıcı bilgisi penceresinde kullanıcı hesabınız için yazdığınız kullanıcı adınızı yazınız ve OK’a tıklayınız.

Kullanıcı Adı ve Parolasını Girme

Adım 32

Sanal işletim sisteminizin masaüstü konumuna ulaştığınızda, Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Properties (Özellikler) tıklayınız ve kurduğunuz sistemin bilgilerini kontrol ediniz.

Sistem Sürümünü Kontrol Etme

VMware Tools Kurulumu

Sanal bilgisayar üzerinde bir işletim sistemi kurduktan sonra ekran kartı gibi aygıtların sürücülerinin kurulumu için VMware Tools kurmanız gerekir. Bu yazılımı kurduktan sonra, sanal PC ile host arasında sürükle bırak aracılığıyla dosya transferi yapabilirsiniz.

Adım 1

VMware Tools kurulumunu başlatmak için menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VMware Tools Kurma

Adım 2

VMware üzerinde CD-ROM kilitli uyarısı aldığınızda, Yes butonuna tıklayınız.

İmaj Dosyasını Eklemeyi Zorlama

Adım 3

VM Tools kurulum için hazırlanıyorken bekleyiniz.

VMware Tools Sihirbazı

Adım 4

VM Tools kurulum sihirbazı açıldığında Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sihirbazda Devam Etme

Adım 5

Kurulum türü seçeneklerinden VM’yi daha sonra VMware firmasının diğer ürünleri ile birlikte kullanabilmek için Complete (Tümü) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Complete Türünü Seçme

Adım 6

Sanal makine araçlarının kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Sürücülerini Kurma

Adım 7

SVGA sürücüsü ve diğer aygıtıların sürücüleri kuruluyorken bekleyiniz.

SVGA Sürücüsü ve Diğer Donanım Sürücüleri Kuruluyor

Adım 8

Kurulum sonrasında işletim sistemi tarafından Eject Request to Drive In Use uyarısı aldığınızda OK’a tıklayınız.

Kurulum Medyasını Çıkarma

Adım 9

Değişikliklerin etkin olması için sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Değişikliklerin Etkin Olması İçin Sistemi Yeniden Başlatma

Adım 10

Sanal makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana uyarlamak için menüden View / Fit Guest Now seçeneğine tıklayınız. Eğer tam ekran çözünürlüğü uygulanamıyorsa, sisteminizin çözünürlüğünü değiştiriniz ve tekrar ilgili seçeneğe tıklayınız, bu kez sorun giderilecektir.

View / Fit Guest Now

Adım 11

Windows Millennium sanal makinenin ekran çözünürlüğü monitörünüzün çözünürlüğüne başarıyla ayarlanacaktır.

Guest Makineyi Tam Ekran Çözünürlükte Kullanma

Adım 12

VM Tools kurduktan sonra ayrıca host ile VM’niz arasında sürükle bırak yöntemi ile dosya transferi yapabilirsiniz.

Host ile VM Arasında Drag and Drop ile Dosya Transferi

İnternet Bağlantısını Yapılandırma

Windows Me sanal sisteminizi kullanırken uygulamalarınız veya projeleriniz için İnternet bağlantısını kontrol etmeniz ve yapılandırmanız gerekebilir.

Adım 1

Şimdi, Windows Me İnternet bağlantısını kontrol etmek için MS-DOS‘u açınız ve ping 8.8.8.8 komutunu yürütünüz. Google sunucularına başarıyla bağlantı sağlayabiliyorsanız İnternet bağlantınız sorunsuz anlamına gelmektedir.

MS-DOS Prompt ile Google'a Ping Atma

Adım 2

İnternet’e erişebilmek için Internet Explorer’ı açtıktan sonra MSN bağlantı ayarlarını yapabileceğiniz ekran ile karşılaşacaksınız. MSN Internet erişimini yapılandırmak için Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantısını Yapılandırma

Adım 3

Install New Modem (Yeni Modem Kur) penceresi açıldığında, Cancel (İptal Et) butonuna tıklayınız.

Yeni Modem Ekleme Sihirbazını Kapatma

Adım 4

Using Your Modem to Connect penceresinde Lan/Manual butonuna tıklayınız.

LAN Ayarlarını Ayarlama

Adım 5

İnternet bağlantınızı yapılandırmak için sihirbaz açıldığından Connect using my local area network (LAN) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantısını Ayarlama

Adım 6

LAN İnternet bağlantısı yapılandırma penceresinde proxy ayarı için Automatic discovery of proxy server (recommended) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Proxy Sunucunun Otomatik Keşfini Etkinleştirme

Adım 7

Bir mail hesabı kurulumu yapmak istemiyorsanız, Internet Mail Account penceresinde No seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Mail Adresi Oluşturmayı Atlama

Adım 8

MSN bağlantı ayarlarını yapılandırdıktan sonra Finish’e tıklayınız.

İnternet Bağlantısı Sihirbazını Kapatma

Adım 9

Internet Explorer‘ı tekrar açtığınıda Google websitesine erişmeye çalıştığınızda bağlantınızın başarılı olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca, popüler oyunlarından biri olan 3D Pinball’ı oynayabilir veya diğer amaçlarınıza uygun işlemleri artık yapabilirsiniz.

İnternet Explorer ile Google Websitesini Ziyaret Etme

Kurulu Olmayan Driver (Sürücü) Kurulumu

Windows Me makinesini daha verimli kullanabilmeniz için sistem sürücülerini kurmanız gerekir. Örneğin, VM’nizde USB aygıtlarını kullanacaksanız veya kullanacağınız uygulamaların sesini duymak istiyorsanız, aygıt yöneticisinde kurulu olmayan sürücüleri kurmanız gerekir.

Windows Me gibi eski işletim sistemlerini sanal PC üzerine kurduktan sonra, eğer donanımların sürücülerini yüklemek istiyorsanız, VM’nin donanım uyumluluğunu 5.x sürümüne düşürmeniz gerekir.

Ve ayrıca, sanal bilgisayar hazırlama adımlarında disk türünü SATA yerine IDE olarak yapılandırmanız gerekir. Çünkü, donanım sürümünü değiştirmeye çalıştığınızda SATA disk türü desteklenmediği için hata alacaksınz.

Adım 1

Öncelikle, My Computer (Bilgisayarım) üzerine sağ tuşa tıkladıktan sonra Properties (Özellikler) seçeneğine tıklayınız ve ardından Device Manager (Aygıt Yöneticisi) sekmesine tıkladığınızda sistemde kurulu olmayan donanımları görüntüleyiniz.

  • PCI System Peripheral
  • PCI Universal Serial Bus

Windows Me İçin Sürücüleri Kurma

Adım 2

Sanal bilgisayarın donanım sürümünü değiştirmek için menüden VM / Manage / Change Hardware Compatibility seçeneğine tıklayınız.

Donanım Uyumluluğunu Değiştirme

Adım 3

Donanım uyumluluğu sihirbazı açıldığında, Next butonuna tıklayarak devam ediniz. Hardware Compatibility penceresinde Workstation 5.x seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Donanım Sürümünü 5.x Olarak Ayarlama

Adım 4

Clone (Klon) penceresinde sanal makineyi tamamen eski sürüme dönüştürmek için Alter this virtual machine seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

VM’nin donanım sürümünü en alt seviyeye düşürdükten sonra kaldırılacak donanımları kontrol ediniz ve pencereyi kapatınız.

Guest Makinede Değişikleri Kontrol Etme

Adım 5

Sanal makineyi çalıştırdıktan sonra PCI Multimedia Audio Device gibi donanımlar sistem tarafından otomatik olarak taranacaktır.

PCI Multimedia Audio Device

Adım 6

Bu adımda, eğer otomatik olarak sürücüsü kurulamayan AMD PCNET Family PCI Ethernet Adapter gibi bir donanım algılanırsa, WinMe ISO dosyasını VM’ye takınız ve Automatic Search for a Better Driver seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

AMD PCNET Family PCI Ethernet Adapter

Adım 7

Windows, sürücüleri kuruyorken bekleyiniz.

Ağ Aygıtı Sürücüsünü Kurma

Adım 8

VM’nin Ethernet sürücüsünü kurduktan sonra Finish’e tıklayınız ve devam ediniz.

Sürücü Başarıyla Kuruldu

Adım 9

Aygıt Yöneticisi’ni açtığınızda Windows Me sisteminizin tüm sürücülerinin kurulduğunu görebilirsiniz.

Tüm Sürücüleri Kontrol Etme

USB Flash Bellek Kullanımı

Sanal bilgisayarınıza bir USB flaş bellek takıp kullanmak istiyorsanız, önce onu host cihazınıza takınız ve Workstation üzerinde New USB Device Detected penceresi açıldığında “Connect to a virtual machine” seçeneğini işaretleyiniz ve ardından aygıtınızı kullanmak istediğiniz VM’yi seçiniz ve OK’a tıklayınız.

Adım 1

Ek olarak, USB belleğinizi ilk olarak host PC’nize takabilir ve içerisinde dosya veya klasör oluşturduktan sonra VM’nize takabilirsiniz.

Sanal Sistemde USB Flash Bellek Kullanma

Adım 2

Host sisteminizde USB diskinizde Backup adlı bir klasör oluşturunuz ve USB’nizi sanal sisteminize bağlamak için VM / Removable Devices (Çıkarılabilir Aygıtlar) / USB’nizin Adı / Connect (Bağla) seçeneğine tıklayınız.

USB Belleği VM'ye Bağlama

Adım 3

VM’nize USB belleğinizi takar takmaz sistem tarafından otomatik olarak sürücüler kurulmaya başlayacaktır.

USB Mass Storage Device

Adım 4

Bilgisayarım’a tıkladığınızda Removable Disk (Çıkarılabilir Disk) aygıtınızı görebilir ve içerisinde oluşturduğunuz klasörü kontrol edebilirsiniz.

Guest Makinede USB Diskin İçeriğini Kontrol Etme

RAM Boyutunu Arttırma

Windows Me sistemini tamamen kurup hazırladıktan sonra eğer VM’nizin RAM boyutunu arttırmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi hata alacaksınız. Normal şartlarda bu sistem 1 GB RAM boyutundan daha fazla boyutu işleyemez ve maksimum desteğinin dışında bir RAM değeri ile kullanılmaya çalışıldığında sistem sürekli önyükleme hataları ile karşılaşacaktır.

Fakat, WinME’yi 2 GB RAM kapasitesi ile çalıştırmak mümkündür. Bunu yapmak için işletim sistemini kurduğunuz lokasyondaki Windows klasörünün içerisindeki System.ini dosyasını düzenlemeniz gerekir.

VM’de 2 GB RAM kullanabilmek için System.ini dosyasının içeriğindeki alanına MaxPhysPage=7C6FF değerini ekleyip sistemini kapattıktan sonra, RAM boyutunu arttırmanız gerekir.

A fault has occurred causing a virtual CPU to enter the shutdown state. If this fault 
had occurred outside of a virtual machine, it would have caused the physical machine 
to restart. The shutdown state can be reached by incorrectly configuring the virtual 
machine, a bug in the guest operating system, or a problem in VMware Workstation.

Adım 1

Öncelikle, yukarıdaki hatanın hangi sorundan meydana geldiğini anlamanız için sanal bilgisayarınızı kapatınız ve Memory aygıtına tıkladıktan sonra bellek değerini 2 GB olarak ayarlayınız ve OK’a tıklayınız.

Windows Me'nin RAM Boyutunu 2 GB Olarak Yapılandırma

Adım 2

Sanal bilgisayarınızı çalıştırdığınızda VMware programı size bu VM’nin yanlış yapılandırıldığını veya guest işletim sisteminde bir bug olduğunu bildirecektir. İlgili uyarı penceresini kapattığınızda sistem önyükleme yapamayacak ve sürekli restart edecektir.

Sanal CPU Hatası

Adım 3

Sanal PC’nizi kapatınız ve tekrar RAM değerini 1 GB olarak ayarlayınız ve sisteminizi yeniden başlatınız. Bu adımda, 2 GB değerini kullanabilmek için sistem ayarlarında küçük bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

Sisteminizin kurulu olduğu sürücü içerisindeki WINDOWS klasörü içerisindeki SYSTEM.INI dosyasını açınız. SYSTEM dosyası içerisindeki alanına MaxPhysPage=7C6FF değerini yazınız, dosyayı kaydediniz ve son olarak VM’nizi kapatınız.

MaxPhysPage=7C6FF

SYSTEM.INI Dosyasını Düzenleme

Adım 4

Sisteminize tekrar 2 GB RAM boyutu atayınız ve çalıştırınız. Bu kez sisteminiz loop olmadan açılacaktır ve ayarladığınız RAM kapasitesi ile uyumlu bir şekilde çalışacaktır.

Sanal Sistemin RAM Boyutunu Kontrol Etme

Sanal Makineyi Silme

Workstation sanallaştırma yazılımından guest işletim sistemini kaldırmak istiyorsanız sol panelden ilgili VM üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Manage (Yönet) / Delete From Disk (Disk’ten Sil) seçeneğine tıklayınız ve ardından uyarı penceresinde Yes’e tıklayınız.

Sanal İşletim Sistemini Host Diskinden Tamamen Silme

Video 1

Video 2

Video 3

Eski Sürümlerin Kurulumu

Workstation Versiyon
YouTube Video
Slayt
14 Pro
17 Pro (YENİ)

 

İlgili Yazılar


VMware ile Windows 7 Kurulumu
VMware ile Windows Vista Kurulumu
VMware Pro Kurulumu
VMware ile Windows 10 Kurulumu
♦ VMware Workstation Güncelleme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir