VMware Workstation Pro 16 (16.1.0) Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit PC üzerinde sanal makine kurmak ve çalıştırmak için VMware Workstation 16 Pro (16.1) nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VMware Workstation Pro Kurulumu

Windows 10 PC Üzerine VMware Workstation 16 (16.1) Pro Nasıl Kurulur?

VMware Workstation sanallaştırma yazılımı Windows, Linux veya MacOS işletim sistemleri için en güçlü, en istikrarlı sanal makine programıdır.

Bu yazılım ile fiziksel bilgisayarınız üzerinde çeşitli sanal işletim sistemleri kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Eğer bir yazılım geliştiriciyseniz, farklı sistemler üzerinde program testi yapmak için bu program sizin için vazgeçilmez bir araç olacaktır.

Eğer bir sistem yöneticisi olarak çalışıyorsanız, VMware Pro programı sizi birçok çözümden kurtaracaktır. Örneğin, yerel ağınıza ilave etmek istediğiniz yeni bir FTP sunucu varsa, kullanılmayan bir masaüstü bilgisayarı üzerinde bu yazılımı kurabilir ve daha sonra da sanal bir Microsoft Server 2012, Microsoft Server 2016 veya Microsoft Server 2019 makine kurabilir ve bu bilgisayarı bir dosya sunucusu olarak kullanabilirsiniz.

16 Pro Yenilikleri

VMware, 19 Kasım 2020’de sanallaştırma programının 16 Pro ve Player sürümlerini Windows ve Linux kullanıcıları için yayınladı. Ayrıca, Mac kullanıcılar için de Fusion Pro/Player 16 sürümünü de yayınladı.

Başlıca özelliklerinden biri geliştiriciler için Containers ve Kubernetes desteği için yeni bir CLI (vctl) aracı eklendi. Vctl aracı şimdilik macOS sistemlerde kullanılabilen Fusion sürümü için geçerlidir.

DirectX 11 ve OpenGL 4.1 desteği sayesinde artık kullanıcılar 3D uygulamaları ve oyunları bilgisayarlarında çalıştırabileceklerdir. 3D desteğini sanal makinede kullanabilmek için Display / Graphics Memory kısmındaki değeri 8 GB olarak ayarlamak gerekir, fakat VM için 16 GB RAM miktarı belirlenmezse 3D özelliği tam olarak çalışmayabilir. Kısacası, sanal makine için 16 GB, graphics memory için 8 GB gereklidir.

vSphere 7 uyumluluğu geliştirilerek ESXi sunuculara local veya remote bağlantılar iyileştirildi. Workstation kullanıcı arayüzü için yeni bir Dark Mode geliştirildi, fakat bu özellik Windows 10’un 2004 sürümlerinden itibaren kullanılabilmektedir.

Linux hostları için Vulkan Graphics Rendering Engine desteği geliştirildi, böylece entegre Intel grafik kartları sanal makineler DirectX 10.1 ve OpenGL 3.3’ü sunabilirler. Son olarak, USB 3.1 desteği ve performansı iyileştirildi.

VMware Workstation Pro Kurulumu ve Yapılandırma

VMware Pro’yu bir PC/Laptop veya bir sanal makine üzerine kurabilirsiniz. Örneğin, varolan yapınızda değişiklik yapmadan 16 sürümünü test etmek için bir sanal makine üzerine kurabilirsiniz.

Windows 10 üzerinde adım adım sanal makine programını kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Herşeyden önce host makinenizin yani fiziksel bilgisayarınızın işlemci donanımının sanallaştırma özelliği olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu öğrenmenin iki yolu vardır:

 1. Intel veya AMD markalı bir işlemciye sahipseniz, üretici web sayfasından model numarasını kontrol ederek VTx özelliğini kontrol edebilirsiniz.
 2. “Intel(R) Processor Identification Utility” veya “AMD-V with RVI Hyper-V Compatibility Utility” araçlarını kullanarak sanallaştırma özelliğini kontrol edebilirsiniz.

Intel markalı bir işlemcili bir bilgisayar üzerinde sanallaştırma desteğini kontrol etmek için Intel(R) Processor Identification Utility programını çalıştırdığınızda CPU TECHNOLOGIES kısmında Intel Virtualization Technology özelliğinin olduğunu görebileceksiniz.

Intel işlemcili bir bilgisayar üzerinde AMD yazılımını çalıştırırsanız, “This utility did not detect an AMD processor.” uyarısını göreceksiniz.

Intel ve AMD İşlemci Sanallaştırma Özelliğini Kontrol Etme

   Adım 2

İşlemcinizin sanallaştırmayı desteklediğinden emin olduktan sonra, Workstation Pro’yu indirmek için https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html adresini ziyaret ediniz ve Windows sistemler için eklenen bölümdeki Download Now seçeneğine tıklayınız.

Windows Bilgisayarlar İçin Workstation İndirme

   Adım 3

Windows için kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra dosya üzerinde Sağ Tuş / Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayınız.

Windows 10 Üzerinde Setup Dosyasını Yönetici Olarak Çalıştırma

   Adım 4

VMware Pro’nun son sürümünün kurulum dosyaları ayıklanıyorken bekleyiniz.

Setup Kurulum İçin Dosyaları Hazırlıyor

   Adım 5

Workstation Pro Setup penceresinde kuruluma devam etmek için Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Kurulum Sihirbazı

   Adım 6

End-User License Agreement penceresinde, Workstation yazılımının lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next butonuna tıklayınız.

Son Kullanıcı Lisans Anlaşması

   Adım 7

Program üzerinde sanal makine kullanımında Enhanced Keyboard Driver (Gelişmiş Klavye Sürücüsü) kurmanız önerilir. Gelişmiş Klavye Sürücüsü’nü kurmak için onay kutusunu işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Gelişmiş Klavye Sürücüsü

   Adım 8

Güncellemelerini başlangıçta otomatik olarak denetlemek için ve müşteri deneyim programına katılmak için User Experience Settings (Kullanıcı Deneyimi Ayarları) penceresinde Check for product updates on startup ve Join the Customer Experience Improvement Program seçeneklerini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

VMware Müşteri Deneyimi Programına Katılma

   Adım 9

Windows 10 masaüstünüzde ve başlat menüsünde kısayolları oluşturmak için Shortcuts (Kısayollar) penceresinde her iki seçeneği de işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VM İçin Masaüstü ve Başlat Menüsüne Kısayollar Oluşturma

   Adım 10

Windows 10 üzerinde sanal makine programının kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sanal Makine Programının Kurulumunu Başlatma

   Adım 11

Workstation Pro için sisteminize gerekli dosyaları kopyalıyorken ve sistem ayarlarını yapılandırıyorken bekleyiniz.

Workstation Pro Kuruluyor

   Adım 12

Sanal makine programı kurulumu adımlarını tamamladıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Setup Wizard Penceresini Kurulumdan Sonra Kapatma

   Adım 13

Değişikliklerin etkin olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Yes butonuna tıklayınız.

VM Kurulumu Sonrası Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 14

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, VMware sanal makine programı kısayoluna çift tıklayarak onu çalıştırınız.

Eğer VMware sanallaştırma yazılımını satın aldıysanız lisans anahtarınızı aşağıdaki pencerede girebilirsiniz. Eğer bu programı ücretsiz olarak 30 gün denemek istiyorsanız alttaki seçeneği işaretleyiniz ve Continue (Devam et) butonuna tıklayınız.

Programın Deneme Sürümünü Etkinleştirme

   Adım 15

Bu pencere size deneme süresi sonrası programı Online Mağazasından satın alabileceğinizi bildiriyor. Programın değerlendirme sürümünü etkinleştirdikten sonra teşekkür penceresini kapatmak için Finish’e tıklayınız.

Programın Çevrimiçi Mağazadan Satın Alınma Bildirimi

   Adım 16

VMware Pro’yu başarıyla kurduktan sonra programın sürümünü Help / About kısmından öğrenebilirsiniz.

WORKSTATION 16 PRO

   Video

Windows 10 Üzerinden VMware Workstation Kaldırma

VMware yazılımını bilgisayarınızdan kaldırmak istediğinizde kurmuş olduğunuz tüm sanal makineler ve yapılandırmalar silinecektir. Eğer belirli bir nedenden dolayı geçici olarak bu programı bilgisayarınızdan kaldırmak istiyorsanız, mutlaka kurmuş olduğunuz sanal makineleri yedekleyiniz.

VMware Workstation kaldırmak için iki farklı basit yöntem vardır:

 1. Windows 10 Program Ekle ve Kaldır kullanarak VMware kaldırma.
 2. CMD komut istemi kullanarak Setup dosyası vasıtasıyla VMware kaldırma.

   Adım 1

Windows bilgisayarınızda Program Ekle ve Kaldır penceresini hızlı bir şekilde açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına birlikte basınız ve Run/Çalıştır açınız ve control appwiz.cpl komutunu uygulayınız.

control appwiz.cpl

control appwiz.cpl

   Adım 2

Program kaldırma penceresinde VMware Workstation üzerine çift tıklayarak Setup Wizard açınız ve bu adımda Next’e tıklayınız.

Setup Wizard Penceresi

   Adım 3

Remove butonuna tıklayarak artık sisteminizden VMware Workstation Pro’yu kaldırabilirsiniz. Bu pencerede aynı zamanda oluşan VMware hatalarını gidermek için Repair/Onarma yapabilirsiniz.

Workstation Kaldırma

   Adım 4

Sanal makine yazılımını kaldırmanın diğer bir yolu da CMD komut istemi kullanmaktır. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınıza indirdiğiniz exe uzantılı setup dosyasına sahip olmanız gerekir. Çünkü bu dosya üzerinden programı kaldırmanız gerekmektedir.

Programı silme işlemine başlamak için önce CMD komut istemini açınız ve aşağıdaki komutu yürütünüz.

VMware-workstation-full-16.1.0-17198959.exe /clean

CMD Üzerinden VM Yazılımını Kaldırma

   Adım 5

Bu adımda, Workstation yazılımının kurulum hazırlıkları yapılacaktır.

Setup Programı Kaldırma İçin Hazırlanıyor

   Adım 6

Aynı şekilde Setup Wizard penceresinde Next ile devam ediniz.

CMD ile Setup Wizard Penceresi

   Adım 7

Aşağıdaki gibi “Change, repair, or remove installation” penceresinde Remove butonuna tıklayınız.

Change, repair, or remove installation

   Adım 8

Product Configuration ve Product License Information seçenekleri varsayılan olarak seçili durumdadır. Bu yapılandırma ayarlarını silmeyi onaylamak için Next’e tıklayınız.

Product Configuration ve Product License Information

   Adım 9

Ready to Remove penceresinde artık kaldırma işlemini başlatmak için Remove butonuna tıklayınız.

Programı Kaldırmayı Onaylama

   Adım 10

VMware kurduğunuzda sisteminize kopyalanan veya yüklenen tüm dosyalar, yapılandırmaları, sanal ağ sürücüleri gibi tüm ayarlar siliniyor.

Sanal Ağ Sürücüleri Kaldırılıyor

   Adım 11

Kaldırma işlemini tamamladıktan sonra Finish butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Kaldırma İşlemi Tamamlandı

Eski Sürümlerin Kurulumları

Workstation Sürüm
YouTube Video
Slayt

 

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde VMware nasıl kurulur ve kaldırılır adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Yeni Sanal Makine Kurulumu
♦ Sanal Makine Üzerinde Windows 10 Kurulumu
♦ Sanal Makine Üzerinde Windows 8.1 Kurulumu
♦ Virtual Network Editor Ayarları
♦ Bridged Network Bağlantısı

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

  Tesekkur ederim

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Rica ederim, ayrıca yorumunuz için çok teşekkürler!

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: