VMware Workstation Üzerinde macOS Big Sur 11 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde macOS Big Sur 11 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

VirtualBox Üzerinde macOS Big Sur 11 Kurulumu

VMware 16 Pro Kullanarak Windows 10’da Sanal Makine Üzerinde macOS Big Sur 11 Nasıl Kurulur?

Apple, Macintosh bilgisayarları için macOS Catalina’dan sonraki en güncel işletim sistemi olan macOS Big Sur’u 22 Haziran 2020’de WWDC’de duyurduktan sonra 12 Kasım 2020’de yayınladı.

Adını Kaliforniya’nın bir kıyı bölgesinden alan Big Sur, bugüne kadar en gelişmiş masaüstü deneyimi sunmaktadır. İlk kez ARM tabanlı işlemcileri desteklemesi için geliştirilen 11 sürümü, önceki sürümlere göre tamamen ana versiyonu değiştirilen yeni sistemdir.

Apple, Big Sur için kullanıcı arayüzünde köşeleri yuvarlatılmış ikonları ve pencereleri geliştirerek daha şeffaf ve yumuşak bir görünüm sağlamıştır. Ayrıca, mesajlar uygulamasında kullanıcıların etkileşimini arttırmak amacıyla GIF veya video içerikleri desteklemektedir.

Apple, ayrıca Big Sur’u yayınlamasıyla x86/64 komut seti yerine kendi işletim sistemi için geliştirdiği silikon çipleri ile artık ARM işlemcileri tamamen desteklemektedir. Son zamanlarda ürettiği M1 işlemcileri ile Intel ve AMD‘nin işlemcilerine göre daha uzun şarj süreleri ve sistem performansı elde etmiştir.

iMac, MacBook veya MacBook Pro bilgisayarlarına sahip kullanıcılar Big Sur 11 güncellemesini Apple Store’dan indirebilir ve sistemlerini kolayca güncelleyebilirler. Eğer Apple Store kullanarak güncelleme nasıl yapılır bilmiyorsanız, bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac bilgisayarına sahip değilseniz, macOS 11 sürümünü VMware Workstation Pro sanallaştırma programı ile Windows 10 kurulu bir host bilgisayarına kurabilir ve Apple’ın yeni sistemini deneyimleyebilirsiniz.

Normalde VMware Workstation üzerinde bir Apple işletim sistemi kurulumu yapamazsınız çünkü programın Apple OS sistemleri için desteği yoktur. Fakat, VMware Unlocker kullanarak bu desteği etkinleştirebilir ve macOS kilidini açabilirsiniz.

Ayrıca, Unlocker yazılımını hem Windows üzerinde hem de vSphere ESXi üzerinde kullanarak Apple Mac OS X kilidini açabilirsiniz.

macOS Big Sur İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows 10 host bilgisayarınıza VMware kurduktan sonra bir guest macOS işletim sistemi kurabilmeniz için bahsettiğimiz gibi Unlocker aracını kullanmanız ve VM’nin ayarlarını doğru yapmanız gerekir.

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu açtıktan sonra ana ekranda gördüğünüz Create a Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayarak sihirbazı açınız. New Virtual Machine Wizard (Yeni Sanal Makine Sihirbazı) açtıktan sonra sanal makinenin ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Custom Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility (Sanal Makine Donanım Uyumluluğunu Seç) penceresinde bilgisayarınızda kurulu VMware Pro’nun son sürümünü seçiniz. Eğer daha eski bir sistem sürümünü kurmaya çalışıyor ve hata alıyorsanız, uyumluluk kısmından Workstation sürümünü düşürebilirsiniz.

Donanım Sürümünü Seçme

   Adım 3

Guest Operating System Installation (Guest İşletim Sistemi Kurulumu) penceresinde sistem kurulumu için kullanacağınız medya türünü seçebilirsiniz. Host’unuzun fiziksel DVD sürücüsü ile kurulum yapmak için Installer Disc kısmından kurulum medyanızı seçebilir veya Installer Disc Image kısmından bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO imajını sanal makineye ekleyebilirsiniz.

ISO dosyasını bu aşamada sanal makineye eklediğinizde macOS sanal makinenin türü ve ayarları eklediğiniz imaj tarafından otomatik olarak belirlenecektir. Bu işlem, kurulum için uygun olmayabilir, bu yüzden işletim sistemini daha sonra kuracağım seçeneğini seçiniz ve ayarları manuel olarak yapılandırmaya devam ediniz.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım

   Adım 4

Select a Guest Operating System (Bir Guest İşletim Sistemi Seç) penceresinde Microsof Windows, Linux, ESX veya diğer platformların işletim sistemlerini seçebilirsiniz fakat burada Apple Mac OS X olmadığını göreceksiniz.

Sanal makineye macOS kurmaya çalıştığınızda Apple Mac OS X sistemleri için desteğin olmadığını göreceksiniz. Bu yüzden, Unlocker ile macOS desteğini etkinleştirmeniz gerekir.

Bu pencerede Cancel (İptal Et) butonuna tıklayarak sanal makine oluşturma sihirbazını kapatınız ve ardından tamamen VMware Workstation programınızı kapatınız.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 5

Bilgisayarınıza VMware Unlocker’ı indiriniz ve ardından zipli dosyayı klasöre çıkardıktan sonra klasör içerisindeki win-install.cmd dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

VMware Unlocker Kurulumu

   Adım 6

Unlocker aracını çalıştırdıktan sonra VMware programının bazı dosyaları otomatik olarak düzenlenecek ve yedeklenecektir. Ayrıca, host’unuzda Apple işletim sistemini daha verimli kullanmanızı sağlayan VMware Tools (Darwin.iso) indirilmeye başlanacaktır.

VMware Tools İndiriliyor

   Adım 7

macOS kilidini açtıktan sonra guest işletim sistemi seçim penceresinde bu kez Apple Mac OS X desteğinin etkin olduğunu görebilirsiniz.

Apple Mac OS X platformunu işaretledikten sonra Version kısmında macOS 11.1 seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Apple Mac OS X Guest İşletim Sistemini Seçme

   Adım 8

Sanal makineye kuracağınız sistemin adını yazınız ve kurulum lokasyonunu değiştirmek istiyorsanız Browse (Gözat) butonu aracılığıyla harici bir diskteki konumu belirtebilirsiniz.

Host diskinizin türü SSD veya NVMe ise, guest makinenin performansı için kurulum lokasyonunu değiştirmeden devam edebilirsiniz.

Guest Sistemin Adını Yazma

   Adım 9

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırma) penceresinde host bilgisayarınızın donanım performansına uygun olarak sanal işlemci çekirdeği sayısını arttırabilirsiniz. İşlemci sayısını arttırmak sanal sistemin kararlı çalışmamasına neden olabileceği için onu 1 adet işlemci olarak yapılandırınız.

Sanal İşlemci Çekirdek Sayısını Arttırma

   Adım 10

Aynı şekilde host bilgisayarınızın RAM kapasitesine bağlı olarak macOS VM için uygun bir bellek değeri yapılandırınız. Eğer sisteminizde 16 GB RAM varsa, VM’ye 8 GB bellek boyutu tahsis edebilirsiniz.

VM'ye RAM Boyutu Ayarlama

   Adım 11

Network Type (Ağ Türü) ayarlarında sanal bilgisayarı yerel ağınıza bağlamak için NAT’ı kullanınız. Eğer VM’de İnternet bağlantısına ihtiyacınız yoksa, Host-Only seçebilir veya herhangi bir ağ bağdaştırıcısı kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

NAT Bağdaştırıcı Türünü Seçme

   Adım 12

I/O Controller türleri penceresinde önerilen ve varsayılan olarak seçili olan LSI Logic ile devam ediniz.

LSI Logic I/O Controller Tipini Seçme

   Adım 13

Disk türleri penceresinde sanal PC’nin diskini IDE, SCSI, SATA veya NVMe olarak seçebilirsiniz fakat kuracağınız sistemin desteği olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

macOS Big Sur güncel bir işletim sistemi olduğu ve yeni teknolojileri desteklediği için NVMe disk türünü seçerek sanal makinenin performansını ciddi derecede arttırabilirsiniz.

NVMe Sanal Disk Türünü Seçme

   Adım 14

Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde sanal bilgisayar için yeni bir sanal HDD oluşturabilir, varolan bir disk dosyasını ekleyebilir veya fiziksel diskinizi direk olarak VM’ye takabilirsiniz.

Temiz bir macOS kurulumu için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluştur

   Adım 15

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirt) penceresinde, Big Sur için sanal diskin boyutunu 100 GB olarak değiştiriniz ve oluşturulacak sanal diski tek bir dosya olarak host’unuzda yedeklemeyi seçiniz.

Bilgisayarınızda eski yani mekanik disk türü kullanıyorsanız Allocate all disk space now (Tüm disk alanını şimdi ayır) seçeneği ile 100 GB disk alanını host diskinizden VM için ayırabilirsiniz. Bu seçeneği seçmeden devam ettiğinizde sanal makine disk alanına ihtiyaç duyması durumunda host diskinizden gerekli alan otomatik olarak ayrılacaktır.

Sanal Diski Tek Dosya Türü Olarak Yedekleme ve Boyutunu Yapılandırma

   Adım 16

Sanal disk dosyasını sanal makine yapılandırma dosyalarından başka bir yere yedeklemek istiyorsanız ilgili konumu bu pencerede seçebilirsiniz. Bilgisayarınıza birden fazla sanal makine kurduğunuzda sanal disk dosyalarının farklı konumlarda olması karışıklığa neden olabileceği için disk dosyasının konumunu değiştirmeyiniz.

Sanal HDD'nin Konumu

   Adım 17

Sanal bilgisayar oluşturulmaya hazır olduğunda aşağıdaki gibi sizi bir özet penceresi karşılayacaktır. Özet penceresinde VM için yaptığınız tüm ayarları kontrol ettikten sonra Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Sanal Donanımı Özelleştirme

   Adım 18

macOS sanal sisteminizin donanım ayarlarında işlemci aygıtının tüm sanallaştırma özelliklerini etkinleştiriniz.

 • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
 • Virtualize CPU Performance Counters
 • Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit)

Sanallaştırma Özelliklerini Etkinleştirme

   Adım 19

Oluşturduğunuz guest sisteme macOS Big Sur ISO dosyasını eklemek için donanım ayarları penceresinde CD/DVD (SATA) aygıtında Use ISO Image File (ISO İmaj Dosyası Kullan) seçeneğini işaretleyiniz ve Browse tıklayınız.

Sanal Makineye macOS Big Sur ISO Dosyası Ekleme

   Adım 20

Buradaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirdiğiniz macOS 11 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

macOS Big Sur ISO Dosyasını Seçme

   Adım 21

macOS imaj dosyasını guest makineye ekledikten sonra donanım ayarlarını kapatınız.

Sanal PC'nin Ayarlarını Kapatma

   Adım 22

Guest sanal PC’nin özet penceresini kapatınız ve devam ediniz.

Sanal Bilgisayarın Özet Penceresini Kapatma

   Adım 23

Big Sur sanal makineyi çalıştırmadan ve kuruluma başlamadan önce onun VMX dosyasına kodlar eklemeniz gerekir. Workstation Pro’nun Library kısmından oluşturduğunuz VM üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Open VM Directory (VM Dizinini Aç) seçeneğine tıklayınız.

Open VM Directory

   Adım 24

macOS Big Sur.vmx dosyasını Notepad ile açınız ve aşağıdaki kodları ekledikten sonra dosyayı kaydediniz.

smbios.reflectHost = "TRUE"
hw.model = "MacBookPro14,3"
board-id = "Mac-551B86E5744E2388"
smc.version = "0"

VMX kodlarını kopyalayabilmek için Github sayfasını ziyaret ediniz: https://gist.github.com/TolgaBagci/6cec427037e0d76eaf1e2b2ff511278b

macOS Kodlarını Yazma

   Adım 25

Big Sur.vmx dosyasına gerekli kodları ekleyip dosyayı kaydettikten sonra sanal bilgisayarı çalıştırınız.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

macOS Big Sur Kurulumu

Bu aşamaya kadar VMware ile macOS için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra artık sistem kurulumuna başlayabilirsiniz.

   Adım 1

macOS sanal bilgisayarı çalıştırdıktan sonra Apple logosunu gördüğünüzde sistemin açılmasını bekleyiniz.

Apple Logosu

   Adım 2

macOS işletim sistemini hangi sistem görüntüleme dili ile kullanacağınızı seçiniz ve devam ediniz.

Sistem Görüntüleme Dilini Seçme

   Adım 3

Recovery (Kurtarma) ekranı açıldığında kurulumdan önce sanal diski biçimlendirmeniz gerektiği için Disk Utility açınız.

Disk Utility

   Adım 4

Disk Utility üzerinde VMware Virtual NVMe Disk Media seçiniz ve Erase (Sil) butonuna tıklayınız. Seçili diski biçimlendirmek için açılan pencerede Name kısmına herhangi bir disk adı yazınız ve ardından APFS formatını seçtikten sonra tekrar Erase butonuna tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

 • Name: macOSBigSur
 • Format: APFS
 • Scheme: GUID Partition Map

VMware Virtual NVMe Disk Media Biçimlendirme

   Adım 5

Sanal diski formatladıktan sonra sistemi yüklemeye başlamak için Install macOS Big Sur seçiniz ve Continue tıklayınız.

Install macOS Big Sur

   Adım 6

macOS kurulumunu başlatmak için tekrar Continue tıklayınız.

macOS Kurulumunu Başlatma

   Adım 7

macOS yazılımını yüklemeye devam etmek için lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 8

Biçimlendirdiğiniz sanal diski seçiniz ve Continue tıklayınız.

Kurulum Yapılacak Diski Seçme

   Adım 9

Kurulum sihirbazı, sistem dosyalarını macOSBigSur diskine kopyalıyorken bekleyiniz. İlerleme çubuğunda yaklaşık olarak ne kadar süreceği yazmaktadır, fakat bu süre host bilgisayarınızın performansına bağlı olarak daha az zaman alabilir.

About 18 minutes remaining

   Adım 10

Sistem dosyaları kopyalandıktan sonra guest sanal sisteminiz yeniden başlayacak ve Apple logosunda işlem yapmaya devam edecektir.

About 29 minutes remaining

   Adım 11

Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra Select Your Country or Region (Ülkenizi veya Bölgenizi Seçin) ekranı açıldığında yaşadığınız ülkeyi seçiniz ve Continue tıklayınız.

Ülkenizi Seçin

   Adım 12

Written and Spoken Languages (Yazılan ve Konuşulan Diller) ekranında sisteminizde kullanmak istediğiniz sistem dilini, klavye düzenini ve sistem robot sesini değiştirebilirsiniz.

Konuşulan ve Yazılan Dilinizi Seçin

   Adım 13

Accessibility (Erişilebilirlik) ayarlarında sisteminizi kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin, VoiceOver ekran okuyucuyu kullanarak dosyalardaki, web sayfalardaki veya ekranda görünen metinleri seslendirebilirsiniz.

Erişebilirlik Ayarları

   Adım 14

Data & Privacy (Veri & Gizlilik) ekranında, Apple, kullanıcıların minimum kişisel bilgilerini kullandığını ve insan haklarına saygılı olduğunu açık bir dille ifade etmektedir. Kişisel verilerinizin toplanması yalnızca Apple servislerini geliştirmeyi ve kullanıcı deneyimini arttırmayı amaçlamaktadır.

Veri ve Gizlilik Ayarları

   Adım 15

Başka bir Mac veya Windows bilgisayarınızdaki dosya ve belgelerinizi guest makineye transfer edebilirsiniz. Sıfırdan bir sistem deneyimi elde etmek için veri transferini daha sonra yapabilirsiniz.

Migration Assistant

   Adım 16

Sign In with Your Apple ID (Apple ID’niz ile Giriş Yapın) ekranında iCloud, App Store ve diğer Apple servislerini kullanmayı istiyorsanız giriş yapabilirsiniz. Eğer bir hesabınız yoksa yine bu ekranda yeni bir Apple hesabı oluşturabilirsiniz.

Apple ID ile Oturum Açmayı Atlama

   Adım 17

Terms and Conditions (Şartlar ve Koşullar) ekranında macOS yazılım lisans anlaşmasını okuduktan sonra kabul ediniz.

Şartlar ve Koşulları Kabul Etme

   Adım 18

Sanal sisteminiz için yeni bir bilgisayar hesabı oluşturunuz ve profil resminizi seçiniz.

Bir Bilgisayar Hesabı Oluşturma

   Adım 19

Apple haritalar ve diğer servisler için kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini arttırmak için veri kullanımına izin verebilir ve vermeyebilirsiniz. Bu karar tamamen kişiye özgüdür, fakat macOS’u daha çok geliştirmeye yardımcı olmak için veri ve lokasyon bilgilerinizi Apple ile paylaşabilirsiniz.

Hızlı Ayarları Kullanma

   Adım 20

Aynı şekilde kullandığınız uygulamalarda karşılaştığınız crash ve kullanım verilerini uygulama geliştiricileri ile paylaşarak kendi uygulamalarını kullanıcılar için daha çok geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Analitik Verileri Apple'a Gönderme

   Adım 21

Screen Time (Ekran Süresi), ebeveynlere her yaşa uygun çocukları üzerinde sistemi daha fazla kontrol edebilmelerine izin verir. Ayrıca, vakit geçirilen uygulamalar ve web sayfalarında harcanan süreleri incelemeye izin verir. Bu ayarları daha sonra detaylı bir şekilde yapılandırmak için Set Up Later (Daha Sonra Ayarla) seçeneğine tıklayınız ve devam ediniz.

macOS Screen Time Ayarları

   Adım 22

Big Sur sisteminizde Siri’yi kullanarak daha eğlenceli ve kullanılışlı bir sistem deneyimi elde edebilirsiniz. Hem uygulamalarınızda hem de İnternet üzerindeki bir içeriği araştırmayı kolaylaştırır.

Siri'yi Etkinleştirmeyi Atlama

   Adım 23

Big Sur sisteminizde kullanmak istediğiniz temayı Choose Your Look (Görünümünüzü Seçin) ekranında seçebilirsiniz. Apple, kullanıcılara Light (Açık), Dark (Koyu) ve Auto (Otomatik) olmak üzere üç farklı tema görünümü sunmuştur.

Auto görünümünü kullanmayı tercih ederseniz yaşadığınız ülkenin zaman dilimine göre sisteminizin görünümü otomatik olarak açık veya koyu hale geçecektir.

Görünümünüzü Seçin

   Adım 24

Sistem ayarlarını yaptıktan sonra Apple logosuna tıkladıktan sonra About This Mac (Bu Mac Hakkında) aracılığıyla macOS sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

macOS Sürümünü Kontrol Etme

VMware Tools Kurulumu

VMware ile macOS Big Sur kurulumu sonrası guest sanal sisteminizi tam ekran çözünürlükte ve daha fazla performansta kullanabilmeniz için VM Tools kurmanız gerekir.

macOS guest makineler için VM Tools ISO dosyasını extra olarak herhangi bir yerden indirmenize gerek yoktur. Çünkü, Unlocker aracını kullandığınızda VM Tools (Darwin.iso) dosyası bilgisayarınıza indirilecektir.

   Adım 1

macOS sanal PC’de araç menüsünde VM / Removable Devices / CD/DVD (SATA) konumuna gidiniz ve Settings (Ayarlar) tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 2

CD/DVD aygıtının durumunu Connected (Bağlı) olarak değiştirdikten sonra Unlocker/Tools klasörü içerisindeki Darwin.iso dosyasını VM’ye ekleyiniz.

Darwin.iso Dosyasını Sanal Makineye Ekleme

   Adım 3

ISO imajı VM’ye mount edildikten sonra Install VMware Tools çift tıklayınız ve kurulumu başlatınız.

VMware Tools Kurulumunu Başlatma

   Adım 4

VMware Tools Installer penceresinde kuruluma devam etmek için Continue tıklayınız.

VMware Tools Installer

   Adım 5

VMware Tools, sanal diskinizde 7.6 MB disk alanı kullanacaktır. Kurulum lokasyonunu değiştirmeyiniz ve standart kurulum için direk olarak Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 6

Kurulum başladığında sihirbaza yetki vermek için kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Install Software (Yazılımı Yükle) butonuna tıklayınız.

macOS Kullanıcı Hesabı Şifresini Yazma

   Adım 7

Bu kez System Extension Blocked (Sistem Uzantısı Engellendi) uyarısı ile karşılaştığınızda Open Security Preferences (Güvenlik Tercihlerini Aç) tıklayınız.

Open Security Preferences

   Adım 8

Security & Privacy (Güvenlik & Gizlilik) tercihlerini düzenleyebilmek için sistem kilidine tıkladıktan sonra kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Unlock (Kilidi Aç) tıklayınız.

Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarında Değişiklik Yapma Kilidini Açma

   Adım 9

System software from developer “VMware, Inc.” was blocked from loading (“VMware, Inc.” geliştiricisinden sistem yazılımı. yüklenmesi engellendi.) uyarısının yanındaki Allow (İzin Ver) butonuna tıklayınız.

VMware Inc'ye İzin Verme

   Adım 10

Yeni sistem bileşenlerinin etkin olması için sisteminizi yeniden başlatmanız gerektiğini bildiren pencerede Not Now (Şimdi Değil) tıklayınız.

Bilgisayarı Şimdi Yeniden Başlatmama

   Adım 11

macOS üzerinde VM Tools kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal Sistemi Yeniden Başlatma

   Adım 12

VMware üzerinde guest sisteminizin tam ekran çözünürlükte kullanılabilirliğini ve ayrıca grafik belleğinin 3 MB yerine 128 MB olduğunu kontrol ediniz.

Grafik Belleğini ve Tam Ekran Çözünürlüğü Kontrol Etme

   Adım 13

Windows 10 host makineden macOS guest makineye bir dosyayı sürükle bırakarak dosya transferi yapmaya çalıştığınızda vmware-tools-daemon hatası alacaksınız. Bu hatayı çözmek için Open System Preferences (Sistem Tercihlerini Aç) tıklayınız.

Host ile Sanal Makine Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Transferi

   Adım 14

Güvenlik ve gizlilik ayarlarında değişiklik yapabilmek için sistem kilidini tekrar açınız ve Accessibility (Erişebilirlik) kısmındaki vmware-tools-daemon bileşenini etkinleştiriniz.

VMware-Tools-Deamon İzin Verme

   Adım 15

VMware-tools-daemon bileşenine izin verdikten sonra tekrar host’unuzdan VM’ye bir dosya transfer etmeye çalıştığınızda aşağıdaki görüntüdeki gibi işlemin başarılı olacağını görebilirsiniz.

Sürükle Bırak ile Dosya Transferi Başarılı

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

Guest macOS bilgisayarınızda tüm ayarları yaptıktan sonra İnternet bağlantısını test etmenizde fayda vardır. Yoksa, sisteminize yeni güncellemeleri yükleyemez veya kullanmak istediğiniz uygulamaları kuramazsınız.

   Adım 1

Terminal’i çalıştırmak için Windows Tuşu + Space (Boşluk Tuşu) birlikte bastıktan sonra açılan arama çubuğuna terminal yazınız ve çalıştırınız.

macOS’ta ping atmak için terminal’de ping -c 2 www.google.com komutunu yürütünüz. Eğer ping çıktısındaki TTL=128 değerini görüyorsanız İnternet’e erişebiliyorsunuz demektir.

Terminal Üzerinden Google Sunucularına Ping Atma

   Adım 2

Ping işlemi başarılı olduğunda, Mac sanal bilgisayarınızda Safari web tarayıcısını açınız ve Google anasayfasını ziyaret ederek bağlantınızı sınayınız.

Safari ile Google Anasayfasını Ziyaret Etme

USB Flash Bellek Kullanımı

VMware Workstation 16 Pro yazılımında kurduğunuz bir sanal makinede USB flash belleklerinizi kullanabilirsiniz. Host bilgisayarınıza bir USB disk takar takmaz program tarafından yeni aygıt belirlendi penceresi açıldığında aygıtınızı ister VM’ye ister host’a kolayca takabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 10 host bilgisayarınıza bir USB flash disk takınız ve New USB Device Detected penceresi açıldığında Connect to a virtual machine (Bir sanal makineye bağla) seçeneğini seçtikten sonra sanal makinenizi seçiniz ve OK’a tıklayınız.

USB Flash Belleği macOS VM'ye Takma

   Adım 2

macOS üzerinde NTFS formatlı bir flash bellek kullanamazsınız. Bu yüzden USB belleğinizi ExFAT olarak biçimlendirmeniz gerekir. Disk Utility açtıktan sonra External kısmından flash diskiniz üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Erase tıklayınız.

Disk biçimlendirme penceresinde Name kısmına herhangi bir isim yazınız ve Format kısmından ExFAT seçiniz ve tekrar Erase butonuna tıklayınız.

Flash Diski ExFAT Olarak Biçimlendirme

   Adım 3

Flash diskinizi ExFAT olarak biçimlendirdikten sonra artık içerisine verilerinizi transfer edebilirsiniz.

macOS'ta Flash Bellek Kullanımını Kontrol Etme

   Adım 4

macOS VM’ye takılı olan flash diskinizin bağlantısını kesiniz ve bu kez host’a bağlayınız. Bunun amacı, macOS’ta flash diske aktarılan verilerin Windows üzerinden görülebildiğini test etmektir.

Çıkarılabilir Aygıtı VM'den Çıkarma

   Adım 5

Windows 10 host’unuzda Bilgisayarım üzerinden flash belleğinizin içeriğini görüntülediğinizde VM’de oluşturulan Backup adlı klasörü görebilirsiniz.

Host Üzerinden Flash Diskin İçeriğini Kontrol Etme

Eski Sürümlerin Kurulumu

Versiyon
Slayt
macOS Sierra 10.12
macOS High Sierra 10.13
macOS Mojave 10.14

 

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile macOS Kurulumu
ESXi ile macOS Kurulumu
VMware Fusion Kurulumu
PlayOnMac Kurulumu
macOS Wine Kullanımı

2 Comments

 1. Avatar for ibrahim kendisi ibrahim kendisi 21 Ağustos 2021

  Hocam sen ne yaptın. Vallhi helal olsun. Muhteşem bir anlatın ellerinize sağlık. İlk kez sorunsuz bir MacOs kurulumu yaptım Teşekkür ederim. hocam kurdum şimdi sürekli kilit ekranına geçiyor şifreyi yazıyorum tekrar tekrar 🙁 karşılaşmışmıydınız.

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 21 Ağustos 2021

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Kilit ekranı süresini uzatmanız lazım. Sistem Tercihleri / Enerji Tasarrufu ayarlarından yapabilirsiniz.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: