VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Snapshot Alma

Bu yazımızda, VMware Workstation 15 sanallaştırma programı ile bilgisayarınıza kurduğunuz sanal makineler için Snapshot nasıl oluşturulur inceleyeceğiz.

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Snapshot Alma

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Snapshot Nasıl Alınır/Kullanılır?

VMware Workstation sanallaştırma programının harika özelliklerinden biride, Snapshot‘tır. Snapshot (Anlık Görüntü) özelliği sayesinde sanal makine üzerinde kurulu işletim sisteminde meydana gelen bir hatayı hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

VMware Snapshot alma yöntemini, Windows işletim sistemindeki Sistem Geri Yükleme ile benzetebilirsiniz. VMware Workstation 12/14/15 üzerinde kurulu bir VM için geri yükleme noktası oluşturmak yerine sanal makinenin anlık görüntüsünü alabilirsiniz.

Geri yükleme noktası oluşturulan bir sanal makinede, geri yükleme noktası sonrası yapılacak tüm işlemlerden sonra (Örneğin: Ofis programı yükleme vs.) oluşturulan noktaya geri dönülebilirsiniz. Sonuç olarak, Snapshot özelliği, VM Workstation sanallaştırma programının “Sistem Geri Yükleme” işlemidir.

VMware Workstation sanallaştırma programının son sürümü 15.0.2 Pro‘dur. Eğer daha önce VMware Workstation 15 kurulumu yapmadıysanız, buraya tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

VMware Workstation 15.0.4 Üzerinde Sanal Makine İçin Snapshot Oluşturma

VMware’de Snapshot nedir kısaca bahsettikten sonra, VM Workstation/Player’da çalışan bir sanal pc üzerinde Snapshot almak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Örneğin, temiz bir Windows 7 kurulumu yaptınız ve ardından VMware Tools araçlarını kurdunuz. Windows 7 sanal makinenizin anlık görüntüsünü alarak temiz bir yedekleme yapmanız önerilir. Çünkü, sanal bilgisayar üzerinde kurulu sistemde hatalar oluşursa, tekrardan işletim sistemi kurmak yerine ilk temiz kuruluma kolayca dönebilirsiniz.

Öncelikle, sanallaştırma programı üzerinde Snapshot kullanımını daha iyi anlamak için Windows 7 VM’de Test.txt dosyası oluşturunuz.

Metin Belgesi

   Adım 2

Şimdi, VM için Anlık Görüntü oluşturmak için VM / Snapshot / Snapshot Manager seçeneğine tıklayınız.

VM / Snapshot / Snapshot Manager

   Adım 3

Anlık Görüntü Yöneticisi‘ni açtıktan sonra Take Snapshot (Anlık Görüntü Al) butonuna tıklayınız.

Anlık Görüntü Al

   Adım 4

Oluşturacağınız anlık görüntü için bir ad ve açıklama yazınız ve sonra Take Snapshot butonuna tıklayınız.

Take Snapshot

   Adım 5

VMware üzerinde VM’nin temiz bir yedeği oluşturuluyor…

Sanal Makine Yedekleniyor

   Adım 6

Yukardaki adımları uygulayarak virtual makinenin anlık görüntüsünü aldınız. Daha sonra sistem üzerinde birçok değişiklik yaptınız veya sistem hataları ile karşılaştınız. İlk temiz kuruluma dönmek istiyorsanız, makinenin anlık görüntüsünü tekrar geri yükleyebilirsiniz.

Örnek olarak, Windows 7 makinenin masaüstünde aşağıdaki görüntüdeki gibi Test.txt dosyasını kopyala yapıştır yaparak çoğaltınız.

Metin Belgeleri

   Adım 7

Şimdi, Windows 7 VM’yi önceki duruma geri yüklemek için Anlık Görüntü Yöneticisi‘ni açınız ve oluşturduğunuz yedeği seçtikten seçtikten sonra Go to (Git) butonuna tıklayınız. Daha sonra, uyarı penceresinde Yes (Evet) butonuna tıklayınız.

Anlık Görüntü Yöneticisi

   Adım 8

VM Restore edilirken sisteminiz kapanacak ve tekrar yeniden başlayacaktır.

Restoring Virtual Machine

   Adım 9

Restore işleminden sonra sanal bilgisayar üzerinde oluşturduğunuz anlık görüntüye aşağıdaki gibi tekrar geri döneceksiniz.

Sanal Makine Yedekten Geri Döndürülüyor

VMware Sanal Makine Üzerinde Snapshot Kullanımı ⇒ Video

VMware üzerinde sanal işletim sistemini yedeklemek için kullanılacak en iyi yöntem anlık görüntü özelliğidir. Bunu yapmak için, aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

VMware Snapshot Kullanımı


VMware Workstation 12/14 Üzerinde Snapshot Kullanımı

VM Workstation 12 veya 14 Pro üzerinde bir sanal makine için Snapshot kullanımı için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Eğer daha önce VMware kurulumu yapmadıysanız, Windows 10 üzerinde VMware Workstation kurulumu yapınız. Kurulum yaptıktan sonra programı açınız ve daha önce oluşturduğunuz bir sanal makine üzerine tıklayınız.

Seçtiğiniz sanal makinenin Snapshot‘ını almak için aşağıdaki görüntüde gördüğünüz ikona yani Snapshot Ekle butonuna tıklayınız.

VMware Workstation 12/14 Üzerinde Snapshot Kullanımı

   Adım 2

Take Snapshot (Snapshot Al) penceresi açıldığında, sanal makinenin yedeği için bir isim ve açıklama yazınız ve ardından Take Snapshot butonuna tıklayınız.

Sanal Makinenin Snapshot'ını Alma

   Adım 3

Anlık Görüntü Al butonuna tıkladıktan sonra pencere kapanacaktır. Aldığınız Shapshot’ı kontrol etmek için Shapshot Manager butonuna tıklayınız.

VM'yi Yedekleme

   Adım 4

Oluşturduğunuz yedeği seçiniz.

Snapshot Manager

   Adım 5

Oluşturduğunuz yedeğin adını ve açıklamasını bu pencereden kontrol edebilirsiniz. Şimdi Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Ayrıca, Snapshot Silme ve Geri Yükleme işlemlerini anlık görüntü yönetim penceresinden yapabilirsiniz.

Sanal Makine Yedeği İçin Açıklamalar Ekleme

   Adım 6

Anlık görüntüyü kontrol ettikten sonra, Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

Snaal Makineyi Çalıştırma

   Adım 7

VMware üzerinde anlık görüntü kullanımını daha iyi anlayabilmek için sanal makineyi açtığınızda Speccy gibi bir program kurunuz.

İşlemi Test Etmek İçin Speecy Kurulumu

   Adım 8

Şimdi, sanal makineyi kapatınız.

Sanal Bilgisayarı Kapatma

   Adım 9

Sanal makinenizi kapattıktan sonra, Anlık Görüntü Yöneticisi’ne tıklayınız.

VM'yi Restore Etme

   Adım 10

VMware’de sanal makineyi geri yüklemek için aldığınız Anlık Görüntü’yü seçiniz ve Go To butonuna tıklayınız.

Alınan Yedeği Geri Yükleme

   Adım 11

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi “Bu anlık görüntüyü geri yükleyerek, anlık durum kaybedilecek. “Aldığınız Anlık Görüntünün Adı” geri yüklemek istiyor musunuz?” uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız. Yes (Evet) butonuna tıklayarak sanal makine geri yükleme işlemini başlatınız.

İşlemi Onaylama

   Adım 12

Yes butonuna basar basmaz pencere kapanacaktır. Şimdi geri yüklemeyi doğrulamak için sanal makineyi çalıştırınız.

Windows 10 VM'yi Başlatma

   Adım 13

VMware Workstation üzerinde anlık görüntü alma ve geri yüklemeyi başarıyla tamamladınız! Aşağıdaki görüntüdeyi incelediğinizde Speccy programının sanal makine üzerinde kurulu olmadığını görebilirsiniz.

Sanal Makine Snapshot'tan Geri Yüklendi

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Snapshot Oluşturma / Geri Yükleme / Silme ⇒ Video

VM Workstation 12/14 üzerinde adım adım sanal makine yedeği alma ve geri yükleme için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

VMware'de Sanal Bilgisayar Yedekleme

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde anlık görüntü nasıl alınır adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 10 Kurulumu
Windows 8.1 Kurulumu
Sanal Ağ Editörü Ayarları
♦ VMware’de Clone Alma
♦ VMware ile Ubuntu Kurulumu

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

  Sagolun

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Teşekkürler sizde sağolun ayrıca yorumunuz için teşekkürler!

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page