VMware Workstation Üzerinde Snapshot Alma

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde çalışan VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma programı ile kurulan bir sanal makine için Snapshot oluşturma, geri yükleme ve silme adımlarını inceleyeceğiz.

VMware Workstation Üzerinde Snapshot Alma

VMware Workstation 16 Pro Üzerinde Snapshot Nasıl Alınır/Kullanılır?

VMware Workstation sanallaştırma programının harika özelliklerinden biride, Snapshot (Anlık Görüntü) özelliğidir. Bu özellik sayesinde sanal makine üzerinde kurulu işletim sistemi için daha önceden alınan bir anlık durum ile daha sonra meydana gelebilecek hataları hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

VMware Snapshot alma yöntemini, Windows işletim sistemindeki Sistem Geri Yükleme aracına benzetebilirsiniz. Sanal makinede çalışan Windows işletim sistemi için de System Restore aracını kullanabilirsiniz, fakat VMware yazılımı üzerinden anlık durumların kontrolü daha hızlı yapılmaktadır.

Geri yükleme noktası oluşturulan bir sanal makinede, daha sonradan yapılacak tüm işlemlerden (Örneğin, Ofis programı yükleme) kolayca geri dönülebilir. Sonuç olarak, Snapshot özelliği, VMware Workstation sanallaştırma programının “Sistem Geri Yükleme” aracıdır diyebiliriz.

VMware Workstation sanallaştırma programının son sürümü 16 Pro‘dur. Eğer daha önce VMware yazılımını bilgisayarınıza kurmadıysanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

VMware’de Snapshot nedir kısaca bahsettikten sonra, Workstation/Player sürümlerinde çalışan bir sanal bilgisayar için anlık durum oluşturmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware programı ile yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra temiz bir Windows 10 kurdunuz ve gerekli sanal makine araçlarını (VM Tools) yüklediniz.

Windows 10 sanal makinenizin anlık görüntüsünü alarak temiz bir yedekleme yapmanız önerilir. Çünkü, sanal bilgisayar üzerinde kurulu sistemde hatalar oluşursa, tekrardan işletim sistemi kurmak yerine ilk temiz kuruluma kolayca dönebilirsiniz.

Şimdi, VM için Anlık Görüntü oluşturmak için aşağıdaki görüntüdeki gibi mavi ikona tıklayınız ya da VM / Snapshot / Snapshot Manager seçeneğine tıklayınız.

Snapshot Yöneticisini Açma

   Adım 2

Snapshot Manager’ı açtıktan sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi Take Snapshot butonuna tıklayınız.

Take Snapshot

   Adım 3

Sanal bilgisayarın anlık durumunu almayı başlattığınızda, en son ayarlarınız VM’nin kurulum konumuna kaydedilecektir ve VMEM ve VMSN dosyaları oluşturulacaktır. Aşağıdaki ekranda VM’nizin anlık durumu için bir isim ve açıklama yazınız.

Burada gerekli açıklamaları yazmanız ileride hatırlayamadığınız durumlar için faydalı olacaktır. İlgili alanları doldurduktan sonra Take Snapshot (Anlık Görüntü Al) butonuna tıklayınız.

Sanal Makinenin Anlık Durumu Kaydı İçin İsim ve Açıklama Yazma

   Adım 4

VMware üzerinde VM’nizin temiz bir yedeği oluşturuluyorken bekleyiniz.

Durum Kaydediliyor

   Adım 5

Snapshot oluşturduktan sonra kurulum lokasyonundaki oluşturulan iki dosyayı görebilirsiniz.

  1. VMEM: Bu dosya anlık durum oluşturulduğunda ya da sanal makine suspended durumda oluşturulur.
  2. VMSN: Bu dosya sanal makinenin memory durumu için oluşturulur.

Sanal Makinenin Lokasyonunda VMEM ve VMSN Dosyaları

   Adım 6

Şimdi, snapshot mantığını daha iyi anlamak için örnek olarak Notepad++ programını bilgisayarınıza indiriniz.

Notepad Uygulamasını İndirme

   Adım 7

Notepad++ uygulamasını kurarken masaüstünde bir kısayol oluşturunuz. Kısayol oluşturmanın amacı, geri yükleme sonrasında ilgili dosyanın hala masaüstünde olup olmadığını kontrol etmek içindir.

Notepad Kurulumu

   Adım 8

Notepad++ programını kurduktan sonra başlat menüsü üzerindeyken sağ tuşa tıklayınız ve ardından açılan seçeneklerden Apps & Features (Uygulamalar & Özellikler) tıklayınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi sistemde kurulu olan uygulamaların sayısını kontrol ediniz.

Uygulamalar ve Özellikler

   Adım 9

Yukardaki adımları uygulayarak virtual makinenin anlık görüntüsünü aldınız. Daha sonra sistem üzerinde birçok değişiklik yaptınız veya sistem hataları ile karşılaştınız. İlk temiz kuruluma dönmek istiyorsanız, makinenin anlık görüntüsünü tekrar geri yükleyebilirsiniz.

Şimdi, Snapshot Manager’ı tekrar açınız ve bu kez oluşturduğunuz yedeği seçiniz ve Go To butonuna tıklayınız.

Anlık Durumu Geri Yükleme

   Adım 10

Go To butonuna tıklar tıklamaz aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi “Bu anlık görüntüyü geri yükleyerek, anlık durum kaybedilecek. “Aldığınız Anlık Görüntünün Adı” geri yüklemek istiyor musunuz?” uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu adımda, Yes butonuna tıklayarak sanal makine geri yükleme işlemini başlatınız.

Geri Yükleme İşlemini Onaylama

   Adım 11

Sanal PC, daha önce aldığınız duruma geri yükleniyorken bekleyiniz.

VM Durumu Geri Yükleniyor

   Adım 12

Restore işleminden sonra sanal bilgisayar üzerinde oluşturduğunuz anlık görüntüye geri döndüğünüzde tekrar Apps & Features açınız ve kurulu uygulamaların sayısını kontrol ediniz.

Notepad++ uygulamasının artık kurulu olmadığını ve bir önceki duruma geri dönüldüğünü görebilirsiniz.

Apps & Features

VMware Üzerinde Snapshot Silme

Oluşturduğunuz birden fazla anlık durumlar hostunuzun diskinde fazla yer kaplayabilir ve bu yüzden önemsiz yedekleri silmeniz gerekebilir.

Snapshot Manager üzerinden sildiğiniz anlık durumlar hostunuzun diskinden de silinecektir ve bu işlem geri alınamaz.

   Adım 1

Kurulu olan sanal makineniz üzerinde tekrar Snapshot Manager açınız ve silmek istediğiniz durumu seçiniz ve sağ kısımdaki Delete butonuna tıklayınız.

Snapshot'ı Silme

   Adım 2

İlgili dosyalar silinecek ve hostunuzun sisteminden temizlenecektir.

Dosyalar Siliniyor

   Adım 3

Tekrak anlık durum yönetici ekranını açınız ve daha önce aldığınız durumun var olup olmadığını kontrol ediniz.

Anlık Durum Yöneticisini Kapatma

   Adım 4

İlgili dosyaların hostunuzun diskinden de silineceğini yukarıda belirttik. Silme işlemini doğrulamak için VM’nizin kurulu olduğu konuma gidiniz ve VMEM ve VMSN dosyalarının silinip silinmediğini kontrol ediniz.

Kurulum Lokasyonundaki Dosyaların Silindiğini Doğrulama

   Video

Eski Sürümlerde Backup İşlemi

VMware Pro yazılımının 12, 14 veya 15 sürümlerinde de Snapshot kullanımı tamamen aynıdır. Eğer eski sürümlerde hızlı bir backup çözümü için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Workstation Pro
YouTube Video
Slayt
16 Pro

 

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde oluşturulan bir Windows, Linux veya macOS sanal sistemleri için hızlı bir yedekleme yöntemi olan, anlık görüntü nasıl alınır ve silinir adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 10 Nasıl İndirilir?
Windows 8.1 Kurulumu
Sanal Ağ Editörü Ayarları
♦ VMware’de Clone Alma
♦ VMware ile Ubuntu Kurulumu

14 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir