AMD Nedir?

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD), x86 uyumlu mikroişlemciler (Intel ile birlikte) üreten dünyanın en büyük şirketlerinden biridir ve dünyanın önde gelen CPU, GPU, yonga setleri ve diğer yarı iletken aygıt üreticilerinden biridir.

AMD Nedir?

Advanced Micro Devices (AMD) Tarihi ve Gelişimi

İnsanlığın ve özellikle elektronikin son yıllarda evrimi, çip imalatındaki sürekli gelişmelere dayanmaktadır. Bütünleşik devreler, onlarsız yaşamın imkansız göründüğü noktaya kadar çevremizdeki her şeye dahil edildi.

Mikroişlemci 20. yüzyılın en seçkin başarılarından biridir. Bunlar cesur sözler ve çeyrek yüzyıl önce böyle bir ifade saçma görünüyordu. Ancak her yıl mikroişlemci hayatımızın merkezine yaklaşıyor ve bir makinenin çekirdeğinde birbiri ardına bir yer tutuyor. Onun varlığı, dünyayı ve hatta kendimizi algılama şeklimizi değiştirmeye başladı. Mikroişlemciyi uzun bir teknolojik yenilikler dizisindeki basit bir ürün olarak gözden kaçırmak gittikçe zorlaşıyor.

Mikroişlemcinin hayatımıza nüfuz etmesine rağmen, zaten her gün bilmeden tanıştığımız binlerce küçük makinenin varlığına kayıtsızlaşıyoruz. Günlük varlığımıza çok algılanamaz bir şekilde entegre olmadan önce, bu küçük silikon çiplerin her birinin gerçekten olduğu mucizesini takdir etmenin ve hayatlarımız ve hayatımızın anlamlarının üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Tarihi

Advanced Micro Devices, 1 Mayıs 1969’da bir grup Fairchild Semiconductor, Jerry Sanders III, Ed Turney, John Carey, Sven Simonsen, Jack Gifford ve Gifford ekibinin 3 üyesi olan Frank Botte, Jim Giles ve Larry Stenger tarafından kuruldu.

Şirket, mantıkla tümleşik devreler üretmeye başladı, daha sonra 1975’te RAM işine girdi. Aynı yıl, ters mühendislik teknikleri kullanarak Intel 8080 mikroişlemci klonu yaptı.

Bu dönemde şirket, çeşitli mikrobilgisayar tasarımlarında kullanılan bir dizi Bit dilimleme işlemcisi (Am2901, Am29116, Am293xx) tasarladı ve üretti. Bu süre zarfında, AMD29k işlemcileri ile RISC’nin algısını değiştirmeye çalıştı ve grafik ve video sürücülerinin yanı sıra EPROM anılarını tanıtarak çeşitlendirmeye çalıştı.

Bu, 1980’lerin ortalarında, 1200 baud yarım dubleks veya 300/300 tam dubleksde çeşitli Bell ve CCITT standartlarını destekleyen ilk birimlerden biri olan AMD7910 ve AMD7911 ile başarılı oldu. AMD29k, gömülü bir işlemci olarak hayatta kaldı ve Spin-off Spansion, Flash Memories üretiminde lider oldu.

AMD, rotayı değiştirmeye ve yalnızca Intel uyumlu mikroişlemcilere odaklanmaya karar vererek, Intel ve ikincil pazarları hedefleyen flash bellek ile doğrudan rekabete girdi. Ardından, 24 Temmuz 2006’da toplam 5,4 milyar dolar karşılığında 4,3 milyar dolar nakit ve 58 milyon dolar hisse ödeyerek ATI Technologies’i satın aldıklarını açıkladılar.

Dahili Mikroişlemci

Modern mikroişlemci yaklaşık 20 milyon transistör içerir ve bitmiş her çip, atom bombasını oluşturmak için Manhattan Projesinde kullanılanlardan daha karmaşık süreçlerin ürünüdür.

Yine de, olağanüstü rafine bir üretim sürecine rağmen, mikroçipler yılda 1 milyarın üzerinde bir oranda üretilmektedir. Bu karmaşıklığı perspektife sokmak için, her küçük mikroişlemcinin içinde, tüm elektrik hatları, telefon hatları, drenaj hatları, binalar, sokaklar ve evler de dahil olmak üzere orta ölçekli bir şehir kadar karmaşık bir yapı olduğunu hayal edebilirsiniz.

Mikroişlemcinin dünyasını tanımlamak için kullanılan tüm şaşırtıcı istatistiklerin hiçbiri bundan daha olağanüstü değildir, bu yıl dünyada üretilecek tüm mikroçipleri oluşturan toplam transistör sayısı, düşecek yağmur damlaları sayısına eşittir.

AMD ve Intel

Advanced Micro Devices, kişisel bilgisayar endüstrisinde daha fazla tutku yaratan şirketlerden biridir. Web, neredeyse tüm olası senaryolarda performanslarını inceleyen Athlon, PIII ve PIV arasındaki karşılaştırmalarla doludur ve Intel ve AMD hayranları arasındaki tartışmaları donanım forumlarında görebilirsiniz.

AMD, 1969 yılında Jerry Sanders ve diğer yedi kişi tarafından kuruldu ve ilk beş yılında, diğer şirketlerden gelen ürünleri yeniden tasarlamaya ve geliştirmeye adanmış ve son ürünü için daha fazla garanti sunmaya adamıştır. Beşinci yıla kadar, zaten 1.500 çalışanı ve 26.5 milyon dolar ciroya sahipti. 1976’da AMD ve Intel, fikri mülkiyet konusunda bir lisans değişim anlaşması imzaladı. 1985 yılında şirket dünyanın en değerli 500 şirketi arasına girdi.

386 ve 486 mikroişlemcilerin hüküm sürdüğü günlerde AMD’nin oldukça basit bir amacı vardı: “Intel ürünlerini kopyalamak, tasarımları biraz optimize etmek ve daha fazla Mhz’e sunarak daha düşük fiyata kendi ürünleri olarak piyasaya sürmekti.” O zamanlar da Intel ile arasında sayısız dava oluşmuştu.

Am386 ve Am486, büyük bir popülariteye sahip olan ve onlarla sahip olduğu en büyük pazar payına yaklaşık% 30 ulaşan AMD’nin bu yasadışı politikasının sonuçlarıydı. Şirketin ürünlerinin o zamanki istikrarı, Intel ürünlerininkiyle aynı idi.

Çıkış yapan Pentium, AMD içinde birçok şemayı kırdı. Bu mikro, süperskalar mimari, ayrı seviye 1 (L1) önbellek, yakında zorunlu bir şey haline gelecek parçalı (pipeline) FPU, 64 bit veri yolu, dinamik dal tahmini ve çok iş parçacıklı x86 (PC) pazarına birçok yeni özellik getirdi.

Intel, aşağıdan yukarıya doğru Pentium’u patentledi, bu nedenle tasarımın kopyalanması artık mümkün değildi.

Bu durum nedeniyle AMD, K5 ile çok çalıştı ve Pentium üzerinde bir gelişme olan 24KB L1, veri için 8KB ve talimatlar için 16KB’yi içeriyordu. K5’ler nispeten geç tanıtıldı (Ekim 1996) ve aynı Mhz’deki performansları Pentium ile neredeyse karşılaştırılabilirdi.

Pentium 200 Mhz’e ulaştığında K5 133 Mhz’den fazla ulaşmadı, bu nedenle mikroişlemcilerini “PR” veya “Performance Rating” endeksini kullanarak adlandırarak bir numara kullandı. Şirkete göre K5 PR166, Pentium 166 Mhz gibi bir performans sergiliyor.

Bu şekilde, bir PR166 satın alırken bu gerçeğin farkında olmayan kullanıcılar, gerçekten 116 Mhz iken 166 Mhz’de çalışan bir CPU aldıklarını düşündüler. K5 dönemi, Intel ile pazar payı kaybı ve performans rekabetçiliği nedeniyle AMD’nin en kötü dönemlerinden biri olarak tanımlanabilir.

K5’in başarısızlığından sonra, Intel ile rekabet edebilecek sahneye geri dönmek için iyi bir tasarıma ihtiyaç duydu, ancak bu uzun yıllar alacaktı, bu nedenle NeXGen’i yaklaşık 800 milyon dolar karşılığında satın almaya ve Nx686’yı optimize etmeye karar verdi. Şirket, Nx686’yı hızlı ve ucuz bir tasarruf olarak gördü, geliştirdi ve K6 oldu.

K6, Pentium II’ye çok benzeyen klasik Pentium ve Pentium MMX’ten daha iyi ve daha gelişmiş bir çipti.

Intel, 1997 yazında Pentium II’yi tanıtarak durumu tersine çevirene kadar K6 ile K6-233Mhz ile performans tepesine sahipti.

O zaman Mayıs 1998’de K6-2’yi minimum 300Mhz frekansla sundular ve 100Mhz FSB ve AGP x2 ile Super 7 platformu, MMX talimatlarını yürütmek için çift süperskalar ünite gibi çoklu iyileştirmeler getirdiler.

Pentium II, K6-2 ile rekabet edemediğinden Intel, K6-2’nin hüküm sürdüğü düşük maliyetli pazara yönelik bir işlemci olan Celeron’u tanıttı. K6-2’nin seviye 2 önbelleği FSB hızında, yani 100Mhz’de, kartuşta bulunan bir Pentium II’nin L2’si ise mikro Mhz’nin yarısında çalıştı. Bu, genel amaçlı uygulamalarda K6-2’leri 350 Mhz’e kadar bir PII ile karşılaştırılabilir hale getirdi. 350Mhz’den başlayarak PII performansta ölçeklenmeye devam ederken, L2’si 100Mhz’de çalışırken durgun K6-2’ler geliştirilmiş frekanstan neredeyse hiç faydalanamadı.

Şubat 1999’da bu sorunun farkında olan şirket, çipin kendisine entegre 256KB L2 içeren K6-3’ü tanıttı. Genel amaçlı uygulamalardaki performansı gözle görülür bir iyileşme yaşarken, FPU’da bu gelişme FPU operasyonlarının doğası gereği önbelleğe daha az duyarlı olduğu kadar büyük değildi. 400Mhz K6-3, genel amaçlı uygulamalarda 500Mhz Pentium III ile rekabet etti, ancak FPU’da önemli ölçüde kaybetti.

K6-3, sunduğu sayısız üretim sorunu olmasaydı AMD için büyük bir başarı olurdu. AMD’nin L2 on-die’lı ilk mikrofonu ve konudaki deneyimsizliği pahalıya mal oldu. K6-3’ün L2 önbelleği, tüm bellekler gibi, e-tablo gibi satır ve sütuna göre düzenlenmiştir.

Belirli bir bellek alanı arızalıysa, tüm bellek işe yaramaz hale gelir. Bu, hafızanın arızalı alanlarını hatasız başka bir alana lazerle eşleştiren gelişmiş sistemleriniz yoksa böyledir. AMD buna güvenmedi ve kalite seviyelerini aşmayan K6-3 miktarı, L2 devre dışı bırakıldığında K6-2 olarak satıldı, L2 devre dışı bırakıldığında K6-2 ve K6-3 arasında bir fark yok.

K6 serisinin ticari başarısına rağmen, AMD yıllarca kayıp kaydetmişti, bu yüzden en çok beklentiyi ortaya çıkaran AMD işlemciyi, K7’yi piyasaya sürüyor. Birçok analiste göre, K7 veya Athlon yaşamak ya da ölmek demekti.

AMD’nin Socket 7’den sonra herhangi bir Intel platformu kullanma hakkı yoktu, bu yüzden kendi altyapısını tasarlamak zorunda kaldı. Bu çok zor bir şey, bu nedenle AMD, son nesil Alfalar, Alfa 21264 tarafından kullanılan FSB olan EV6’nın haklarını almaya karar verdi.

Athlon Haziran 1999’da çıkış yaptı ve tüm beklentileri fazlasıyla karşıladı. İlk kez bir AMD işlemci Intel‘in rakip çipini her açıdan yenebildi. Athlon, 500M, 550, 600 ve 650 Mhz, 50 Mhz’de, 600Mhz’de koşan daha hızlı Pentium III’ten daha fazla olan Slot A formatında piyasaya çıktı. Athlon’un performansı FPU’da yaklaşık %10-40 ve tamsayı kullanan uygulamalarda aynı Mhz III Pentium III’ten %15 daha hızlıydı.

Athlon’un performans iyileştirmeleri, AMD’nin gelişmiş yeni yonga tasarımının sonucuydu. Dikkate değer özellikler arasında, yüksek saat frekanslarına ulaşmak için 200 Mhz DDR (100×2) süper segmentli pipeline hattında çalışan çok gelişmiş EV6 Veri Yolu (FSB) üzerinde çift portlu x86 512KB L2 üzerinde görülen en büyük Katman 1 önbellek 128KB L1, 200 Mhz DDR (100×2) süper segmentli boru hattında çalışıyor ve ilk 3 üniteli x86 süperskalar ve segmentli FPU AMD’nin ilk segmentli FPU’su 3DNOW’un uzantısıdır.

Bir L1 önbelleğinin, PIII’nin L1 boyutunun 4 katı büyüklüğünde birleşimi, PIII’nin GTL’sinden çok daha gelişmiş bir otobüs ve iki kat daha fazla frekansta çalışan ve çok daha ayrıntılı bir FPU, Pentium III’ün açıkça daha düşük bir ürün olduğunu ortaya çıkardı.

Intel, boşta durmadı ve PIII’nin Athlon’un önbelleğinden 3 kat daha hızlı 256KB L2 3x daha hızlı taşıyan 0.18 mikronluk bir versiyonuyla cevap verdi. Buna ek olarak, PIII’nin bu yeni önbelleği L1’e 256 bit veri yolu ile bağlandı ve çok daha fazla aktarıma izin verdi.

Zaman geçtikçe, hem AMD hem de Intel, yıldız çiplerinin daha fazla Mhz sürümünü tanıttılar. AMD’nin her zaman Intel’den 50 Mhz’lik bir versiyonu alarak kazandığı çılgın bir Mhz yarışıydı. Gigahertz’e ulaşmak için tasarlanan bu yarış AMD tarafından kazanıldı.

AMD/ATI: 2006 yılında ATI satın alma işlemini tamamladıktan sonra AMD, tüm mikroişlemciler, ekran kartları ve yonga setlerinin tüm dallarında bir dizi çözüm sunan tek şirket olarak yeniden yapılandırılıyor. Aynı zamanda dünyanın TV, konsol ve cep telefonları için dünyanın en büyük cips üreticisi haline geliyor, bu AMD bugün Intel’in yarı iletken çözümleri açısından en büyük rakibi haline geliyor.

   İlgili Yazılar


Linux Nedir?
Kali Linux Nedir?
Debian Nedir?
Linux Mint Nedir?
Ubuntu Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: