Ping Nedir, Ne İşe Yarar? Windows, Linux ve macOS Üzerinde Ping Nasıl Atılır?

Ping (Packet InterNet Groper – Paket İnternet Groperi) bir ağ veri paketinin hedefe başarılı bir şekilde iletildiğini doğrulamak için kullanılan yardımcı bir programdır. Ayrıca ağ üzerindeki bir bilgisayarın veya ağa bağlı herhangi bir cihazın ağ bağlantısını kontrol etmek için kullabilirsiniz.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Windows, Linux ve macOS Üzerinde Ping Nasıl Atılır?

Ping Nedir Ne İşe Yarar?

Ping, Packet InterNet Groper kelimelerinden kısaltılmıştır. Kısaca ağ sorunlarını test etmek için kullanılır. Ağa bağlı ve bir IP adresine sahip bir cihazı Pingleyerek bağlantısını sınayabilirsiniz. Örneğin; LAN veya WAN üzerindeki bir bilgisayarı veya sunucuya pingleyerek network bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

Ping, 1983 yılında Mike Muss tarafından geliştirildi. Bu protokol hedefe 32 Byte paketler göndererek network bağlantısını kontrol eder. Örneğin, yakın bir lokasyondaki sunucuyu pinglediğinizde, tepkime süresi (ms) değeri düşük olacaktır. Fakat uzak bir lokasyondaki sunucuyu pinglediğinizde tepkime süresi değeri fazla olacaktır.

Bu protokol, Internet Control Message Protocol (ICMP) protokolünü kullanarak hedefe Echo Request paketi gönderir ve Echo Reply paketini almak için bekler. Eğer, ağ üzerindeki bir istemci gönderdiği Echo Request paketi için bir Echo Reply paketi alırsa, bağlantı başarılı olacaktır.

ICMP Nedir?

ICMP (Internet Control Message Protocol/Internet Denetim İletisi Protokolü), hata bildirimi ve Internet Protokolü’nün (IP) kontrolü için alt protokoldür. Bu nedenle, örneğin belirli bir hizmetin mevcut olmadığını veya bir yönlendiricinin veya ana bilgisayarın bulunamadığını belirten hata mesajları göndermek için kullanılır.

ICMP, TCP ve UDP‘nin amaçlarından farklıdır, çünkü genellikle ağdaki kullanıcı uygulamaları tarafından doğrudan kullanılmaz. Tek istisna, bir ana makinenin kullanılabilir olup olmadığını, paketlerin o ana makineye gidip gelmesi için geçen süreyi ve içinden geçen ana bilgisayar sayısını belirlemek için Yankı ICMP istek mesajları gönderen Ping ve Traceroute aracıdır.

Nasıl Çalışır?

ICMP, IP protokol paketinin bir parçası olduğu gibi ve RFC 792’de tanımlandığı gibidir. ICMP iletileri, IP Datagrams’daki hatalara yanıt olarak veya tanılama ve yönlendirme için yaygın olarak oluşturulur. IPv4 için ICMP sürümü ICMPv4 olarak da bilinir. IPv6’nın eşdeğer ICMPv6 protokolü vardır. ICMP iletileri ağ katmanı düzeyinde oluşturulur. IP, uygun ICMP iletisini yeni bir IP üstbilgisiyle (gönderen orijinal ana bilgisayardan yanıt iletileri almak için) içine alır ve elde edilen datagramı her zamanki gibi iletir.

Örneğin, bir IP datagramı ileten her yönlendiricinin IP başlığının TTL (time to live/yaşam süresi) alanını bir birim azaltması gerekir; TTL 0’a ulaşırsa, datagramın kaynağına bir ICMP “Time to Live to Transmit/Gönderme Süresi” mesajı gönderilir. Her ICMP mesajı doğrudan tek bir IP veri biriminde kapsüllenir ve bu nedenle ICMP iletimini garanti etmez. ICMP iletileri standart IP datagramlarında yer almasına rağmen, ICMP iletileri, IP IP protokolü işleme gibi, normal IP işlemenin özel bir durumu olarak işlenir. Çoğu durumda, ICMP iletisinin içeriğini denetlemek ve ICMP iletisinin gönderilmesini isteyen orijinal IP paketini oluşturan uygulamaya uygun hata iletisini göndermek gerekir.

ICMP protokolünün faydası, bir paketin ömrü dolduğunda hedefine ulaşıp ulaşamayacağını kontrol etmektir. Yani, ağ sistemleri için gerekli olan hata ve kontrol mesajlarını işlemek için kullanılır, orijinal kaynağı onlarla algılanır, böylece algılanan sorunu önler veya düzeltir.

Ortak ağ yardımcı programlarının çoğu ICMP iletilerine dayanır. Traceroute komutu, başlıkta özel TTL IP alanlarına sahip UDP datagramlarının iletilmesi ve yanıt olarak oluşturulan “Time to Live in Transit” ve “Destination Unreachable” mesajlarının aranmasıyla uygulanır. Ping aracı ICMP “Echo request” ve “Echo reply” mesajları kullanılarak uygulanır.

Protokol Biçimi

İzin verilen kontrol mesajlarının listesi:

0 – Echo Reply
1 – Reserved
2 – Reserved
3 – Destination Unreachable
4 – Source Quench
5 – Redirect Message
6 – Alternate Host Address
7 – Reserved
8 – Echo Request
9 – Router Announcement
10 – Router Request
11 – Time Out
12 – Parameter Problem
13 – Timestamp
14 – Timestamp Response
15 – Request for Information
16 – Information Response
17 – Request for Address Mask
18 – Address Mask Response
19 – Reserved for security
20-29 – Reserved for robustness experiments
30 – Traceroute
31 – Datagram Conversion Error
32 – Mobile Host Redirection
33 – IPv6
34 – IPv6
35 – Mobile Registration Request
36 – Mobile Registration response
37 – Domain Name Request
38 – Domain Name Response
39 – SKIP Discovery Algorithm Protocol
40 – Photuris, Security Bugs
41-255 – Reserved

ICMP parametlerinin tam listesi için IANA’nın yayınladığı listeye göz atabilirsiniz.

Ping Nasıl Kullanılır?

Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde CMD komut istemini kullanarak Ping’i kullanabilirsiniz. Ping’in kullanımı için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Öncelikle, sisteminizde Windows tuşuna basılı tutarak R’ye basınız ve Çalıştır‘ı açınız.

Windows Çalıştır

   Adım 2

Çalıştır penceresinde kısmına cmd yazınız ve Tamam butonuna tıklayınız.

Komut İstemini Çalıştırma

   Adım 3

CMD (Command Prompt) komut istemi aşağıdaki görüntüdeki gibidir.

CMD

   Adım 4

ADSL modeminizin IP adresini pinglemek için, CMD üzerinde ping 192.168.1.1 yazınız ve Enter‘a basınız. Buradaki varsayılan ağ geçidi IP adresiniz farklı olabilir.

Test aşağıdaki görüntüdeki gibi başarılı ise, ağınız üzerinde ADSL modeminize bağlantınız var demektir.

( 0% loss ) çıktısı paketlerin sorunsuz bir şekilde iletildiğini bildirir. Bytes=32 yazan kısım ise, Ping’in varsayılan olarak 32 Byte paket gönderdiğini gösterir.

192.168.1.1

   Adım 5 | Destination Host Unreachable (Hedef Makine Ulaşılamaz) Nedir?

Ağ üzerinde Down olmuş bir istemciyi pinglediğinizde Destination Host Unreachable (Hedef Makine Ulaşılamaz) mesajı alacaksınız. Hedef Makine Ulaşılamaz mesajının başlıca sebepleri şunlardır:

  1. Hedef makine Down olduğunda Hedef Makine Ulaşılamaz hatası alırsınız.
  2. Hedef makinenin TCP/IP yapılandırmasında bir hata olduğunda Hedef Makine Ulaşılamaz hatası alırsınız.
  3. Hedef ağı bulduğunda fakat hedef istemciyi bulamadığında Hedef Makine Ulaşılamaz hatası alırsınız.

Hedef Makine Ulaşılamaz

   Adım 6 | Request Timed Out (İstek Zaman Aşımına Uğradı) Nedir?

Aynı ağ üzerinde olmayan bir istemciye Ping attığınızda Request Time Out (İstek Zaman Aşımına Uğradı) hatası alacaksınız. Örneğin, 192.168.1.0/24 ağındaki tüm istemcilere başarılı bir şekilde pingliyorsunuz fakat 192.168.2.0/24 ağındaki bir istemciye pingleyemiyor ve Request Time Out (İstek Zaman Aşımına Uğradı) hatası alıyorsanız, bu durum hedefe kesinlikle erişemediğiniz anlamına gelir.

Request Time Out (İstek Zaman Aşımına Uğradı) hatasının başlıca nedenleri şunlardır:

  1. Hedef Down olduğunda İstek Zaman Aşımına Uğradı hatası alırsınız.
  2. Hedef istemci belli fakat yinede pingleyemiyorsanız, Router üzerinde Routing (Yönlendirme) protokolü hatasından dolayı İstek Zaman Aşımına Uğradı hatası alırsınız.
  3. Hedef üzerinde kurulu bir Firewall (Güvenlik Duvarı) varsa, ICMP paketlerini engellediği için İstek Zaman Aşımına Uğradı hatası alırsınız.

İstek Zaman Aşımına Uğradı

   Adım 7 | Web Sitesine Ping Nasıl Atılır?

Bir web sitesini pinglemek çok kolaydır. Web sitesinin bağlantısını sınamanın amacı, onun online olup olmadığını kontrol etmektir. Aynı şekilde, CMD komut istemini açınız ve pinglemek istediğiniz bir web sitesini belirledikten sonra, aşağıdaki komutu yazınız ve Enter‘a basınız.

Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde websitesine başarılı bir şekilde erişilebiliyor olduğunu görebilirsiniz.

Web Sitesine Pingleme

Linux Üzerinde Ping Nasıl Atılır?

Linux tabanlı Ubuntu, Fedora, Linux Mint, Debian, Kali Linux gibi işletim sistemleri üzerinde de pingleme oldukça kolaydır. Ve Windows sistemlerinde yaptığınız işlem ile aynıdır.

Linux/Ubuntu’da Ping atmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına birlikte basarak Terminal’i açınız. Terminal’de aşağıdaki komutunu uygulayınız.

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi, Ubuntu üzerinde bağlantı testi sürekli olacaktır.

Linux'te Pingleme

Aynı zamanda Linux üzerinde bir web sitesini pinglemek o websitesinin adını yazmanız yeterlidir.

Ubuntu'da Pingleme

Bir başka örnek ise paket sayısını belirlemektir. Komuta komutunu ekleyerek hedefe gönderilecek paket sayısını belirleyebilirsiniz.

Paket Sayısını Ayarlama

macOS Üzerinde Ping Nasıl Atılır?

MacBook veya iMac üzerinde çalışan macOS Sierra / macOS High Sierra üzerinde Ping atmak için iki farklı yöntem vardır. İlk yöntem macOS üzerinde Terminal kullanmaktır. İkinci yöntem ise, macOS’un Network Utility aracını kullanmaktır.

macOS üzerinde Terminal üzerinden pinglemek için öncelikle Terminal’i açınız. Terminal’i açmak için Windows Tuşu + Space (Boşluk) Tuşu’na birlikte basınız. Arama kutusuna terminal yazarak programı bulunuz ve çalıştırınız.

macOS'ta Terminal'i Çalıştırma

Terminal’i açtıktan sonra, ping 192.168.1.1 komutunu kullanarak IP adresini sürekli pingleyebilirsiniz.

macOS'ta Pingleme

Sadece belirlediğiniz sayıda bir IP adresine veya web sitesini pinglemek komutunu ekleyebilirsiniz.

Ping -c 192.168.1.1

macOS üzerinde Network Utility programını kullanarakta bir IP adresine veya web sitesinin bağlantısını sınayabilirsiniz. Arama kutusuna network utility yazınız ve programı bulunuz ve açınız.

macOS Network Utility

Ping sekmesine tıklayınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi gerekli alanları doldurduktan sonra Network Utility ile Ping komutunu kullanabilirsiniz.

macOS Network Utility Kullanımı

Güncelleme (19 Haziran 2018): Yukarıdaki adımları takip ederek macOS Mojave 10.14 üzerinde de herhangi bir websitesine veya IP adresini pingleyebilir ve ağ bağlantısını test edebilirsiniz!

Windows Üzerinde Ping Kullanımı ⇒ Video

Windows işletim sistemleri üzerinde bağlantı sınamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Linux Üzerinde Ping Kullanımı ⇒ Video

Linux/Ubuntu üzerinde bağlantı sınamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

macOS Üzerinde Ping Kullanımı ⇒ Video

macOS Sierra / macOS High Sierra üzerinde bağlantı sınamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, Ping protokolü hakkında bilgiler verdikten sonra Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri üzerinde Ping’in kullanımını inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ DNS Nedir Ne İşe Yarar?
♦ DHCP Nedir Ne İşe Yarar?
♦ Ping Parametreleri
♦ NAT Nedir Ne İşe Yarar?
♦ Windows 10 Defender Kapatma

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir