VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

Bu yazımızda, VMware vSphere Hypervisor ESXi nedir ve ne işe yarar bahsettikten sonra indirme bağlantısını sizler ile paylaşacağız.

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

ESXi, vSphere ve vCenter Nedir?

VMware, çeşitli yazılımlar ve özellikle sanallaştırma ürünleri geliştiren bir yazılım şirketidir. VMware firması, sanallaştırma çözümlerinde liderliğini sürdürmektedir.

VMware firmasının Hosted tabanlı sanallaştırma programı olan VMware Workstation günümüzde çok kişi tarafından kullanılmaktadır. VMware Workstation, işletim sistemi üzerine kurulan ve üzerinde sanal makineler çalıştırmanıza olanak tanıyan bir sanallaştırma programıdır.

VMware Workstation her ne kadar popüler bir sanallaştırma çözümü olsa da, büyük firma veya kurumlar tarafından Hypervisor Type 1 sanallaştırma çözümü kullanılmaktadır. Örneğin, firma/kurum içerisinde birden fazla fiziksel sunucu yerine, güçlü bir fiziksel sunucu tercih edilerek ESXi ile sunucudan daha fazla fayda sağlanarak maliyetlerden kazanç sağlanabilir.

VMware vSphere Kullanımı

VMware vSphere, ESXi, vCenter, vSphere Client ve benzeri yazılım bileşenlerine sahip bir yazılım paketidir. vSphere iki ana bileşeni vardır. Bunlar;

  • VMware ESXi
  • VMware vCenter Server

vSphere hakkında daha fazla bilgi almak için, https://www.vmware.com/products/vsphere.html adresini ziyaret ediniz.

ESXi Sanallaştırma

ESXi, vSphere’in bileşenlerinden biridir ve vSphere bileşenlerinin en önemli parçasıdır. Ayrıca Linux tabanlı bir sanallaştırma sunucudur ve tek bir fiziksel sunucu üzerine kurularak birden fazla Microsoft Server veya Microsoft Windows işletim sistemi kurabilirsiniz. Kısacası, tüm sanal makineler bu sunucu üzerine kurulur.

Server’ı kontrol etmek ve yönetmek için vSphere Client yazılımına ihtiyacınız vardır. Örneğin, sunucuya bağlanmak için bir Laptop üzerinde çalışan Windows 10 işletim sistemine bu yazılımın kurulumunu yaparak sunucuya bağlanabilirsiniz.

vCenter Nedir?

VM vCenter, vSphere Client’e benzer bir yazılımdır. Fakat, vCenter Server, vSphere Client’e göre daha güçlü ve performanslı bir sunucudur. vCenter, bir Windows Server ve Linux Server üzerine kurabilirsiniz.

vCenter Server’ın ana amacı, sunucu üzerinde kurulu sanal makinelerin merkezi olarak yönetilmesini sağlamasıdır. Buna ek olarak, vCenter ile çoklu Host makinelerin kaynak kullanımını yönetebilirsiniz.

vSphere Client Ne İşe Yarar?

Client yazılımı, bir host yazılımıdır ve Windows 10 gibi işletim sistemleri üzerine kurulabilir. Client yazılımını kullanarak sunucuya bağlanabilirsiniz. Ayrıca, bu yazılım web arayüzünü desteklemektedir. Client ile sorunsuzca bir bağlantı sağlamak için Internet Explorer’ı kullanabilirsiniz.

ESXi Server Çalışma Mantığı

ESXi, vSphere, vCenter ve vSpere Client çalışma mantığını anlamak için aşağıdaki görüntüyü inceleyebilirsiniz.

ESXi Çalışma Mantığı

Yukarıdaki görüntüde, fiziksel sunucu üzerine ESXi Server’ın kurulduğunu görebilirsiniz. Server üzerinde sanal makinelerin kurulu olduğunu ve ayrıca vCenter Server’ın bir Windows Server sanal makine üzerinde kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Sunucuyu yönetmek için bir Laptop üzerinde Client yazılımı yüklüdür. Client yazılımı kullanılarak, sunucuya bağlanılabilir ve yönetilebilir. Buna ilaveten, vCenter sunucuya bağlanabilir ve sanal makinelerin kaynak kullanımını çoklu olarak yönetebilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıdaki görüntüdeki altyapının tamamı, Yazılım Paketi olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl İndirebilirim?

Yukarıdaki bileşenlerin açıklamalarını yaptıktan sonra, yazılım paketlerini aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza indirerek sisteminize yükleyebilirsiniz.

ESXi 7.0 İndir

Programı İndir

Client 6.0 İndir

Programı İndir

ESXi Kurulumu ⇒ Video

Bir sanal makine üzerinde adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

İlgili Yazılar


ESXi Kurulumu
Sanal Makine Oluşturma
Windows 7 Kurulumu
Windows 10 Kurulumu
Ubuntu Kurulumu

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir