NTFS Dosya Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

NTFS (New Technology File System/Yeni Teknoloji Dosya Sistemi) bugün en güçlü, esnek ve sağlam dosya sistemlerinden biridir.

NTFS Nedir, Ne İşe Yarar?

NTFS Dosya Sistemi ve Tarihçesi Nedir?

NTFS, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir dosya sistemidir. İlk olarak Temmuz 1993’te WinNT 3.1’in yayımlanmasıyla piyasaya sürüldü. Bu dosya yapısından önce, Windows işletim sistemleri FAT32 sistemini kullanıyordu.

Bununla birlikte, FAT32’nin sadece 4GB’tan küçük dosyalarla ve maksimum 8 TB’lık bölümlerle çalışabilmesi gibi sınırlamaları vardı. Ayrıca, elektrik kesintisi durumunda herhangi bir veri koruması sağlamamıştır.

Bu yüzden meta veriler için daha iyi destek, daha iyi veri yapılandırması nedeniyle daha iyi performans, daha fazla güvenilirlik sağladı.

NTFS Yapısı

Bu sistem, tüm dosyaları takip etmek için MFT (Master File Table – Ana Dosya Tablosu) adı verilen bir şeye dayanır. Bu, dosyalar için uzun adlar kullanmanıza izin verir ancak FAT32’den farklı olarak harflerin büyük veya küçük harf olmasına dikkat eder.

Hız söz konusu olduğunda, dosyaları bölümden almak FAT türü bölüme göre daha hızlıdır çünkü dosyaları bulmak için akıllı yöntemler kullanır. Teorik olarak, 16 eksabayta (17 milyar terabayt) kadar olan segment boyutlarını işleyebilir.

Özellikleri

Sıfırdan sağlam, verimli ve güvenli bir sistem oluşturmak için Windows NT için yapılmış bir dizin sistemidir.

Yerel dosyaları sıkıştırıp şifreleyebilir ve işlemleri gerçekleştirebilir. IBM/Microsoft’un OS/2’de kullanılan HPFS sisteminden esinlenmiştir ve Apple’ın HFS formatıyla bazı benzerlikler taşır.

MS-DOS ve Windows’un ilk sürümlerinde FAT adı verilen eski Microsoft yapısından devralındı.

Bu yeni yapı, meta verilerle daha iyi uyumluluğa ve güvenlik ve erişim kontrol listeleri gibi birçok yeni özelliğe sahiptir. İşleri daha hızlı ve daha kararlı hale getirmek için daha yenilikçi yöntemler kullanır ve FAT’a kıyasla daha az disk alanı kullanır.

Önerilen en küçük bölüm boyutu 10 MB’tır. Daha büyüklerini yapabilirsiniz, ancak en önemli pratik boyut, her birim için yaklaşık iki terabayttır (bu çok fazla veri demektir!). Dolayısıyla bu boyut sınırı dosyalarınızın ne kadar büyük olabileceğini etkiler.

NTFS Dosya Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

Artıları

Güvenilir bir dosya sistemi olan NTFS’in avantajları şunlardır;

 1. Güç kaybı veya sistem arızası durumunda dizin sistemi tutarlılığını geri yükler. Ayrıca, kurtarılabilir verileri bu sektörlerden sağlıklı olanlara taşıyarak kötü sektörleri yeniden atayabilirsiniz.
 2. Yalnızca kullanıcılar ve kullanıcı grupları erişebilmeleri için dosya ve klasörler üzerinde izinler ayarlamanıza izin vererek güvenlik sunar.
 3. Teorik olarak maksimum 16 EIB (exbibytes) eksi 1 KB olan ve yaklaşık 1.152.921 TB (terabayt) olan büyük boyutlu bölümleri destekler. Ancak, Windows işletim sistemleri tarafından kabul edilen bölüm boyutu 256 TB’dir.
 4. Depolama alanını denetlemenin aracı olan disk kotalarını destekler ve yöneticilerin, her kullanıcının belirli bir sürücüde veya bölümde depolayabileceği bilgi miktarını ayarlamasına izin verir.
 5. Depolama alanını artırmak için dizin sıkıştırmayı kullanır.
 6. Disk birimlerine file sisteminizde normal klasörler olarak erişebilirsiniz.
 7. Diskteki dosyalardan sırayla sıfır alanları kontrol ederek boş alanı geri kazanabilir.
 8. Disk alanını korumak yerine, metadata vasıtasıyla boş olan alanları işletim sistemine bildirir.
 9. Bir sürücüye eklenen, değiştirilen veya silinen dosyaların kaydını tutar.

Eksileri

 1. Kendisi için iyi bir sabit disk alanına ihtiyaç duyar, bu yüzden 400 MB’den daha az boş disklerde kullanılması önerilmez.
 2. MS-DOS, Windows 95, Windows 98 veya Windows ME ile uyumlu değildir.
 3. Disketlerde kullanılamaz.
 4. Android akıllı telefonlar ve tabletler gibi birçok mobil cihaz ile uyumlu değildir.
 5. NTFS biçimli sürücüler Mac OS bilgisayarlarda okunabilir, ancak yalnızca üçüncü taraf yazılımların yardımıyla yazılabilir.
 6. DVD oynatıcılar, televizyonlar veya dijital kameralar gibi bazı eski aygıtlar için destek sunmaz.
 7. Dizin sisteminin performansını ve bant genişliğini garanti eden bir sistem içermez.
 8. Sınırsız sayıda alt dizinle çalışamaz. Tek bir dizinde 16.000 klasörle sınırlıdır.

NTFS Sürümleri

Bir dizin sistemi olarak NT dizin yapısı, Microsoft’un ilk sürümünü geliştirdiği ve yıllar içinde bir dizi güncelleme yayınladığı için kullanım ömrü boyunca gelişti. NTFS’nin ana sürümleri aşağıdaki gibidir:

Version
Operating System
Release Date
NTFS 1
NT 3.1
1993
NTFS 1.1
NT 3.51
1995
NTFS 1.2
NT 4.0
1996
NTFS 3.0
2000
2000
NTFS 3.1
XP,
Vista,
7,
8 and 8.1,
10
2001

Bu sürümlere bazen, dahil oldukları Windows sürümüyle ilişkili olarak v4.0, v5.0, v5.1, v 5.2 ve v 6.0 denir. En son sürümlerde disk kotaları ve birim bağlama noktaları gibi bazı yeni özellikler bulunmaktadır.

Kullanım Alanları

NTFS, Windows XP‘den beri Microsoft işletim sistemleri tarafından kullanılan varsayılan dizin sistemidir. Windows XP’nin tüm Windows sürümleri sürüm 3.1’i kullanır. Ayrıca harici bir sabit sürücüde mükemmel bir seçim olduğu için popüler bir dizin sistemidir.

Genellikle küçük depolama kapasitesine sahip SD kartlarda ve USB belleklerde kullanılmaz. Çünkü, multimedya cihazlarıyla daha iyi uyumluluk nedeniyle FAT32 veya exFAT tercih edilir.

Sonuç

Özetlemek gerekirse NTFS, 1993’ten beri var olan güçlü ve esnek bir dosya veya dizin sistemidir. Verilerinizi korumak, ona kimlerin erişebileceğini kontrol etmek ve diskinizi yerden tasarruf etmek için sıkıştırmak gibi birçok faydası vardır. Bu yüzden Windows için iyi bir seçimdir.

Ancak birçok alt dizini iyi yönetmemek ve bazı cihazlarla çalışmamak gibi dezavantajları da var. Yine de bu dizin yapısı, Windows için birincil dosya sistemidir ve dijital depolamanın kullanılması ve düzenlenmesi için çok önemlidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir