Apple Nedir? Tarihi ve Kuruluşu

Apple Inc, elektronik ekipman ve yazılım tasarlayan ve üreten çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Şirketin en iyi bilinen donanım ürünleri arasında Macintosh bilgisayarlar, iPod, iPhone ve iPad bulunmaktadır.

Apple Nedir? Tarihi ve Kuruluşu

Apple Inc

Apple yazılımı, Mac OS X işletim sistemi, iTunes Media Explorer, iLife paketi, iWork paketi, Final Cut Studio, bir ses paketi profesyoneli, endüstri sineması yazılımı ürünleri ve Logic Studio, bir dizi ses aracı içerir.

Şirket, dokuz ülkede 250’den fazla kendi mağazasını, binlerce distribütörü ve ürünlerinin satıldığı bir çevrimiçi mağazayı işletiyor ve teknik danışmanlık hizmeti veriyor.

Kuruluş Hikayesi

Steve Jobs ve Steve Wozniak, ortak bir arkadaş olan Bill Fernandez 1971’de Wozniak’ı tanıttıklarında tanıştılar.

Woz olarak adlandırılmayı seven Steve Wozniak, genel olarak elektronikler için her zaman büyük bir cazibeye sahipti, küçük kağıt devrelerinden beri tasarladı ve daha sonra bunları maksimuma çıkarmaya çalıştı.

Elektroniklere olan düşkünlüğü göz önüne alındığında Woz, konuyu seven Bill Fernandez veya Steve Jobs gibi diğer kişilere de sponsor oldu.

Yakında Woz, kendi bilgisayarını kağıda inşa etmek için daha fazla zaman harcamaya başladı. Nispeten başarısız girişimlerden sonra, çabaları sonuçta bilgisayarın ne olacağı ile sonuçlandı.

Bilgisayarının Homebrew Computer Club’daki sunumunu ve katılımcılarını şaşırtmasının ardından, Jobs hızla iş fırsatını gördü, böylece bilgisayarı Homebrew Computer Club ve diğer dijital elektronik mağazalarındaki diğer bilgisayar meraklıları arasında tanıtmaya başladı.

Kısa süre sonra, el yapımı makinelerle kendi ürettikleri bilgisayarlar için Apple I makinelerinin yaklaşık 200 kopyasını satarak küçük siparişler almaya başladılar. Daha fazla kişi onlara katıldı, ancak performansı sınırlıydı, bu yüzden finansman aramaya başladılar.

Son olarak Jobs, yatırım yapmayı kabul eden Mike Markkula ile tanıştı ve böylece 1 Nisan 1976’da Apple Computer’ı oluşturdu.

Toplamda, yaklaşık iki yüz ünite 500$ ‘dan üretildi ve satıldı, ancak başarı, bu kadar yüksek taleple başa çıkamayacaklarıydı.

AppleI’in özellikleri Jobs ve Wozniak’ın sahip olduğu az parayla sınırlıydı. Aslında, prototipi oluşturmak için Jobs minibüsünü ve Woz’u HP programlanabilir hesap makinesini satmak zorunda kaldı.

Apple II

Apple I’in satışından kazanılan parayla, çok daha iddialı bir makine düşünmeye başlayabilirdi. Apple II, I ile mali kısıtlamaları olmasaydı inşa etmek istediği bilgisayar olacaktı.

Renkli ekranı yönetmek için bilgisayara video belleği ekleme fikrine sahipti, aynı şekilde, kullanıcıların kendi gereksinimlerine göre bilgisayarın yeteneklerini genişletebilmeleri için çok sayıda genişletme kartı içeriyordu.

Yakın zamanda tamamlanan Apple II’nin ilk prototipinin tasarımıyla, yeni bir yarışma olan Kişisel Bilgisayar Festivali’ne katılmaya karar verdi. Orada, yeni başlayan mikrobilgisayar endüstrisi ilerlemesini gösterebilir ve iş ve iletişim kurabilir.

Şirketim kurucuları, 1976’da yapılacak Philadelphia uçuşunda, Apple’ın yakın geleceği üzerinde büyük bir etkisi olan bir tesadüf olan Sol bilgisayarı dizayn eden Processor Technology’nin kurucuları ve ile bir araya geldi.

1976’da mikro bilgisayar kullanımına adanmış makine ve şirketlerin büyük çoğunluğu ve sonuç olarak festivali oluşturan hepsi, örneğin, kullanıcıların çalışması için bir araya getirmeleri ve kaynak yapmaları gereken kitleri olan genç bilgisayar hayranlarıydı. Bu nedenle her şeyden önce elektronik meraklılarına odaklandı.

Bununla birlikte, Processor Technology çok daha ciddi ve profesyonel bir görüntü sundu ve Sol’u, bir araya getirilecek bir kit olarak diğerleri gibi odaklanmasına rağmen, zaten monte edilmiş hazır bir bilgisayar olarak edinme imkanı verdi.

O zaman Steve Jobs, geleceğin, kullanıcıların kendilerini monte etmesi ve kaynak yapması gereken bileşenlere sahip panolarda değil, kullanıcıların kullanımı ve keyfi için hazır ve hazır olan Sun gibi bilgisayarlarda olduğunu anladı.

Bu nedenle, henüz satışa sunulmamış olan AppleII, video çıkışını, klavyeyi ve kullanımını kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi plastik bir kutuya dahil etmek zorunda kaldı.

Steve Wozniak, tüm mantık ve elektroniklerin ardındaki dahi olsa da, Steve Jobs her zaman sadece en teknik olanları değil, tüm kullanıcıları tatmin edebilecek bir ürün yaratmanın arkasındaydı.

AppleII’yi mükemmel bir şekilde paketlenmiş bir set olarak satma kararının yanı sıra, diğer önemli kararları daha iyi güç kaynağı sistemlerine yatırım yapmak ve ekipmanın ısınmasını kontrol etmekti, AppleII, sıcaklığını kontrol etmek için fanlara ihtiyaç duymadı.

Ancak böyle bir makineyi düşünmek, sahip olmadıkları bir sürü para ve nitelikli personel içeriyordu.

Hiçbir banka böyle bir projeyi riske atmak istemedi ve o günlerde bile daha az: halkın kullanabileceği bilgisayar, o zamanlar sakinlerin olası varlıklarının bu tür bir teknolojiyi satın almak için kıt olduğu için saçma görünüyordu. Jobs ve Wozniak’ın AppleI’i tasarlamasına yardımcı olan Ronald Wayne, böyle bir proje için başarı şansı konusunda şüpheliydi ve şirketten ayrıldı.

Jobs, 1977’de Mike Markkula ile tanıştı ve bu da iş uzmanlığına ve 250.000,00 dolarlık bir sermayeye Apple’ın başkentine katkıda bulundu. Bu vesileyle, Apple’a ilk Başkanını Mike Scott da verdi.

AppleII’nin son modeli Nisan 1977’de halka sunuldu ve daha sonra kişisel bir bilgisayar olması gereken şey için bir kanon haline geldi.

Bu nedenle şirket, logosunu renkli elmanın ünlü logosuna değiştirdi, bu da AppleII’nin renkli monitöre sahip ilk bilgisayarlardan biri olduğunu hatırladı. 1979 ortalarında, özellikle daha fazla bellek ve BASIC programlama dili ile donatılmış bir evrim olan II+’yı tanıttı.

Apple’ın başarısının çoğu, hem bilgisayar korsanlarının hem de bilgi işlem açısından en saygılı halkı memnun etmek için yapılmış bir bilgisayar olduğu gerçeğine dayanıyordu.

Yakında, Apple II’nin yazılım tabanı büyümeye başladı, özellikle de tarihteki ilk elektronik tablo, VisiCalc, bilgisayarlarının kendisi tarafından binlerce ürün satan piyasada göründüğünde, bilgisayarı halkın geri kalanına daha çekici hale getirdi.

Sonraki Bilgisayarlar

AppleII başarıyı artırdığını biliyor olsa da, zaten ürünleri üzerinde çalışıyordu. Lisa, Apple II’nin evrimi, Lisa ve Macintosh’tan önce yeni bir ekipman sınıfı olacak bir geçiş makinesi olacaktı.

Apple II’nin takipçileri için Steve Jobs, iş bilgi işlem pazarına katkıda bulunmak için daha da gelişmiş bir makine istedi. Mühendisler, özellikle bu makinenin geliştirme süresinin kısa olduğunu göz önünde bulundurarak, çok iddialı hatta bazen neredeyse ulaşılamaz hedeflere bağlı kalmak zorunda kaldılar.

Satışları her zamankinden daha güçlü olmasına rağmen, bunların yakında düşmeye başlayacağını düşündü, bu yüzden ürününü olabildiğince çabuk sunmak gerekli olacaktı.

Bilgisayar nihayet Mayıs 1980’de AppleIII adı altında tanıtıldı. Ne yazık ki, aralarında bir fanın bulunmaması gibi bazı teknik sorunlar yüzünden aşırı ısınmaya sebep oldu.

Binlerce Apple III’ün değiştirilmesi gerekiyordu. Birkaç ay sonra, Kasım 1981’de ilk sürümündeki tüm önemli sorunları düzelten yeni bir sürümünü yayınladı. Ayrıca, 1983’te bir III+ veryionu çıktı.

Ancak başlangıçlarındaki sorunlar alıcıları caydırdı ve Apple III’ün ilk büyük ticari başarısızlığı oldu.

Yaz sonunda sadece 65.000 bilgisayar satılmıştı, Apple II gibi milyonlar satmayı planlıyordu. Sonraki yıllarda çıkan takımlar, Apple III’ün yanlış maceralarını unutmak için Apple II olarak adlandırıldı.

Apple III’ün başarısızlığına rağmen, hala geliştirmesi gereken iki modeli vardı: Lisa ve Macintosh.

Apple’ın büyük bahsi, yeni nesil bilgisayarları olacak olan ve aynı zamanda Apple III ile reddedilen ve yine de IBM PC tarafından kapsanan iş piyasasına saldırmak için tasarlanan Lisa idi. Macintosh, Jef Raskin tarafından iç pazar için tasarlanmış çok ucuz ve kullanımı kolay küçük bir bilgisayar inşa etmek için başlatılan bir projeydi.

Lisa’nın daha önce de belirtildiği gibi yeni nesil bilgisayarlar olması amaçlanmıştı ve bunu başarmak için hiçbir masraftan kaçınmadı. Son modele bir monitör, iki disket sürücü, 5 Megabayt sabit sürücü ve tam megabayt RAM dahil edildi.

Ancak, ilk kez görüntülenen bu özelliklerin hepsi değil, fare denilen meraklı bir cihaz tarafından kontrol edilen bir oku işaret ederek etkinleştirilen yeni simge tabanlı kullanıcı arayüzü idi.

Lisa’nın gelişimi sırasında, Jef Raskin ve Bill Atkinson gibi kişilerin tavsiyesinden sonra, Steve Jobs, Xerox PARC ile listelendiğinde bir milyon dolarlık hissesi karşılığında Xerox laboratuvarlarını ziyaret etmeyi içeren bir anlaşma müzakere etmeye karar verdi.

Aralık 1979’daki bu ziyaretten sonra Jobs, geleceğin grafik arayüzlü bu makinelerde olacağını anladı, bu nedenle Lisa bilgisayar arayüzünün tamamı, Xerox PARC’da görülen yeni fikirlere uyarlamak için yeniden modellenmeye başladı.

12 Aralık 1980’de Apple halka açıldı. O zamana kadar, çalışanlarının sadece birkaçı şirkette hisselere sahipti.

Dakikalar içinde, 4.6 milyon hisse birimin 22 dolarına satıldı ve Apple’ın sermayesini anında 100 milyon dolara çıkardı. Aynı zamanda onlarca çalışanı milyoner oldu.

Şirketin ekonomik başarılarına ve dünya çapındaki genişlemesine rağmen, 1981 yılı oldukça zor oldu.

Apple III’ün sorunlarının yanı sıra, Mike Scott, çalışanlarının işten çıkarılması için şok kararlar verdi.

Ertesi ay, bu kez tasfiye edilenlerin başında aynı başkan olan Mike Scott, yerine Mike Markkula ve Steve Jobs’un yönetmenlik devraldı.

12 Ağustos’ta, Apple’ın hegemonyası olan IBM PC için ana tehdit serbest bırakıldı. Çok yenilikçi bir makine olmamasına rağmen, IBM’in marka imajı, iş sektöründe büyük bir cazibe sağladı ve parlak bir başarı sağladı.

Mike Markkula, Lisa ekibinden Steve Jobs’u rahatlattı ve onu ekibi yanlış yönetmekle suçladı.

Sonunda Macintosh projesinde çalışmaya başlandı. Lisa nihayet 1983’ün başlarında çıktı ve grafik arayüzü ve faresi olan ilk kişisel bilgisayar oldu. Devrimci karakterine rağmen Lisa, özellikle yüksek fiyatı olan 10.000 dolar nedeniyle çok kötü sattı.

Apple III ve Lisa’nın başarısızlıklarına maruz kalırken, Mike Markkula 1983’te Apple’ın yönetiminden istifa etti.

Başkan’ın pozisyonu, daha sonra Pepsi Başkan Yardımcısı John Sculley’e önerildi.

İlk başta pozisyonu reddetti; Steve Jobs onu ikna etmek için ona şu derin soruyu sordu: “Hayatınızın geri kalanını şeker suyu satmayı mı yoksa dünyayı değiştirmeye mi tercih edersiniz?”. John Sculley sonunda kabul etti ve Apple’ın üçüncü Başkanı oldu.

Macintosh

Apple III ve Lisa’nın başarısız olmasından sonra, şirket önce Jef Raskin ve daha sonra Steve Jobs’un küçük projesi olan Macintosh’a döndü.

Çok sayıda gecikme ve sorundan sonra, özellikle pratik olarak son ana kadar hazır olmayan yazılımla ve çok riskli bir reklam kampanyasından sonra, bilgisayar 24 Ocak 1984’te sunuldu.

Yıl sonuna kadar satılan yarım milyon adet için ilk satış tahminlerinin 1984’ün ilk aylarında gerçekleşmesi muhtemel görünüyordu, ancak satışlar yavaşladı ve Apple’da paniğe neden oldu.

Macintosh satışlarının aşınmasının birçok nedeni arasında, yüksek fiyatı, bilgisayara takılan kıt RAM belleği, tek bir disk sürücüsünün dahil edilmesini, genişletme bağlantı noktalarının dahil edilmemesini ve yazılım eksikliğini vurgulayabiliriz.

Ancak sadece Macintosh satışları azalmakla kalmadı, aynı zamanda şirketin geçim kaynağı olan Apple II, yılların aşınmasını ve yıpranmasını göstermeye başladı.

Apple’da Lisa ve Macintosh projelerini bir araya getirerek Lisa bilgisayarını ileri teknoloji Macintosh olarak geliştirmeye karar verdiler.

Bununla birlikte, bu birleşme Apple’ın içinde gerginlik yaratmaktan başka bir şey yapmadı, çünkü bir yandan Apple II’den sorumlu grup ekonomik olarak karlı olan tek kişi olmasına rağmen tamamen yerinden edildi ve diğer yandan Lisa ve Macintosh geliştirme grubu çok farklı çalışma felsefelerinin yanı sıra maaş koşulları ve özellikle de ücretler bazen çalışanlardan kesildi.

Ancak gergin durum, Steve Jobs’un patlamak üzere bir saatli bomba olarak görülmeye başladığı ve hızla devre dışı bırakılması gereken en üst düzey liderliği de etkiliyordu.

Greenpeace Sorunu

Greenpeace, Apple’ın diğer büyük bilgisayar üreticileri tarafından terk edilen yüksek derecede kirletici malzemeler kullanmasını durdurmak için bir kampanya başlattı. Şimdi politikasını değiştirdi ve en az toksik ürünleri kullanan şirkette liderlik yapıyor.

Ürünleri

   Mac

Masaüstü

 1. Mac Mini: Düşük-orta tip kullanıcılara yöneliktir. Mac ailesinin en küçük, en ucuz ve en az güçlü olanıdır. Mac Mini Ocak 2005’te tanıtıldı.
 2. iMac: Orta-profesyonel kullanıcılara yöneliktir. Ana özelliği, bilgisayarın tüm bileşenlerinin ekranın dahil olduğu bir muhafazada birleştirilmesidir. iMac, 1998 yılında tanıtıldı.
 3. Mac Pro: Profesyonel kullanıcılara yönelik. Tüm Mac’lerin en güçlüsü ve piyasadan satın alınabilecek en güçlülerden biridir. Mac Pro, Ağustos 2006’da tanıtıldı.

Dizüstü

 1. iPad: Düşük-orta tip kullanıcıları hedefler. Ocak 2010’da tanıtılan bu bilgisayar 9.7″ dokunmatik ekranlı bir bilgisayardır.
 2. MacBook: Düşük-orta tip kullanıcıları hedeflemektedir. Küçük kalınlığı ve boyutu nedeniyle Apple’ın en çok satan ve en popüler dizüstü bilgisayarıdır. MacBook, 2006 yılında tanıtıldı.
 3. MacBook Air: Orta profesyonel kullanıcılara yöneliktir. Ocak 2008’de dünyanın en ince bilgisayarı olan ultra taşınabilir bir cihaz olarak tanıtıldı.
 4. MacBook Pro: Profesyonel kullanıcılara yöneliktir. MacBook’a benzer, sadece daha fazla güç ve performans içerir. MacBook Pro, Ocak 2006’da tanıtıldı.

Sunucu

 1. Xserve: Profesyonellere ve şirketlere yöneliktir ve güçlü Intel Xeon işlemcilerini içerir.

   Aksesuarlar

Mac bilgisayarları için farklı bir işletim sistemine sahip bilgisayarlarla da uyumlu çok çeşitli aksesuarlar satmaktadır. En önemli aksesuarları:

Kablosuz (Wi-Fi) İstasyonlar (802.11n)

 1. Airport Express: Taşınabilir Wi-Fi istasyonudur. Küçük katlar veya daireler için önerilir. Rahat bir hareket için küçük ve çok yönlüdür.
 2. AirPort Extreme: Masaüstü Wi-Fi istasyonudur. Büyük evler, ofisler veya sınıflar için önerilir. Yüksek hızlı bir Wi-Fi ağı oluşturabilir.
 3. Time Capsule: Masaüstü Wi-Fi istasyonu ve harici sabit sürücüdür. Büyük evler, ofisler veya sınıflar için önerilir. Yüksek hızlı bir Wi-Fi ağı oluşturabilir. Mac OS Leopard’ın Time Machine uygulaması ile çalışır.

Klavyeler

 1. Kablolu Klavye: Apple’ın kablolu klavyesidir. Mac bilgisayarlarda varsayılan olarak gelir. Ekstra ince, standart bir klavye ve sayısal bir klavyenin yanı sıra iki yüksek hızlı USB bağlantı noktasından oluşur.
 2. Kablosuz Klavye: Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanır.

Fareler

 1. Magic Mouse: Multi-Touch teknolojisine sahip kablosuz faredir. Tüm yeni iMac ile varsayılan fare olarak gelir.
 2. Kablolu Mouse: Dokunma duyarlı bir kasa, iki basınca duyarlı anahtar ve her yöne hareket etmenizi sağlayan merkezi bir küreden oluşan kablolu bir faredir.
 3. Kablosuz Mouse: Dokunma duyarlı bir kasa, iki basınca duyarlı anahtar, her yöne hareket etmenizi sağlayan merkezi bir küre ve arkadaki bir Bluetooth sensöründen oluşur.

Ekranlar

 1. LED Sinema Ekranı: Apple’ın 24 inç geniş ekranıdır. Yalnızca MacBook için bir aksesuardır. İşlevi bunun görsel işlevselliğini genişletmektir.

   iPod

23 Ekim 2001’de, bir Dijital Ses Çalar olan iPod’u tanıttı. Bu cihaz, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan çeşitli modeller içerecek şekilde geliştirilmiştir.

iPod, 9 Nisan 2007 tarihinden itibaren 100 milyondan fazla ünite ile birlikte taşınabilir müzik çalarlarda önemli bir farkla pazar lideridir. Şirket, iPod Kitini tanıtmak için Nike ile ortaklık kurmuştur.

iPod’un dört çeşidini iTunes adlı web sitesinde müzik güncellemesi ve yönetim hizmetleri sağlayan ve bu müziğin orijinal ve tamamen yasal sürümlerinde satın alınmasına ve indirilmesine izin veren indirilebilir bir medya ile satıyor:

 1. iPod Classic: 2001 yılında piyasaya sürülen taşınabilir multimedya oynatıcıdır. 120GB ve 160GB kapasiteye sahiptir.
 2. iPod Nano: 2005’te piyasaya sürülen taşınabilir medya oynatıcı, şu anda 8 ve 16 GB’lık modellerde mevcut. Bu ürünün birçok modeli birçok versiyonda satılmıştır.
 3. iPod Shuffle: 2005’te piyasaya sürülen dijital ses çalar, 1, 2 ve 4 GB modellerinde mevcuttur.
 4. iPod Touch: Eylül 2007’de piyasaya sürülen 8 veya 16 GB’lik ilk sürümünde taşınabilir multimedya oynatıcı olan iPod touch; Bluetooth, dokunmatik ekran, hareket sensörü, iki küçük yan düğme aracılığıyla ses kontrolü, dahili hoparlörler ve 16 veya 32 GB’lık sürümlere sahiptir.

   iPhone

Macworld, Ocak 2007’deki Conference & Expo’da Steve Jobs, iPod ve Smartphone için İnternet yakınsaması olan uzun süredir beklenen iPhone’u açıkladı. iPhone, 2.5G Dört Bantlı GSM ve EDGE cep telefonunu, Mac OS X’in eski sürümlerini çalıştıran taşınabilir cihazlarda bulunan özelliklerle Safari ve Mail gibi çeşitli Mac OS X uygulamalarıyla birleştiriyordu. Ayrıca, Google Haritalar ve Hava Durumu gibi web tabanlı ve Gösterge Tablosu uygulamalarını da içerir.

   Apple TV

2007 Macworld konferansında Jobs, iTunes içeriğinin satışını HDTV‘lerle ilişkilendirmeyi amaçlayan bir video cihazı olan iTV olarak bilinen Apple TV’yi gösterdi.

Cihaz kullanıcının TV’sine bağlanır ve Wi-Fi veya kablolu bir ağ aracılığıyla bir bilgisayarın iTunes arşiviyle bilgi akışının yayınlandığı yerden senkronize eder. Başlangıçta maksimum 1080i çözünürlükte video oynatabilen HDMI ve bileşen bağlantıları da dahil olmak üzere depolama için 40 GB’lık bir sabit sürücü içeriyordu.

31 Mayıs 2007’de 160 GB’lık bir disk sürücü modeli piyasaya sürüldü. 15 Ocak 2008’de, doğrudan TV’den içerik satın alınmasına izin veren bir yazılım güncellemesi yayınlandı.

Yazılımı

Mac, Mac OS X üzerinde çalıştırmak için kendi işletim sistemini geliştirir, en son sürüm Mac OS X 10.5 Catalina’dır.

Mac OS X işletim sistemi için bağımsız olarak yazılım başlıkları geliştirir. Bilgisayarlarıyla birlikte gelen yazılımların çoğunu geliştirir.

Ayrıca, iTunes, QuickTime medya oynatıcı ve Safari tarayıcısı hem Mac OS X hem de Windows için ücretsiz indirmeler olarak mevcuttur.

Ayrıca çok çeşitli profesyonel yazılım başlıkları sunmaktadır. Sunucu yazılımı yelpazesi Mac OS X Server işletim sistemini içerir. Uzaktan Masaüstü uzaktan kumanda, uzaktan kumanda uygulama yönetim sistemleri; WebObjects, Java Web Application Server ve bir dosya sistemi depolama alanı ağı olan Xsan.

Pazar yaratma profesyonelleri için RAW fotoğraf işleme profesyonelleri için Diyafram açıklığı vardır; Video prodüksiyon paketi Final Cut Studio; Mantık, kapsamlı bir müzik araçları seti ve Shake, gelişmiş efekt kompozisyon programı.

Ayrıca e-posta, gruplar, iDisk, yedekleme, iSync, Öğrenim Merkezi ve çevrimiçi öğreticiler içeren çevrimiçi hizmetler sunar.

Eleştiriler ve Tartışmalar

   Yazılım Sınırlamaları

Apple’ın geleneği, geliştirdiği gerçeğinden yararlanarak, yazılımı ile ürünlerinin donanımının olanaklarını azalttığı bilinmektedir. Bunun bazı örnekleri:

iPhone

 • Olası tüm profillerin bulunmadığı iPhone Bluetooth sınırlaması.
 • iPhone’da radyo yokken, FM radyo özelliklerine sahip bir çipi var. İlk başta, bunun müzik platformu iTunes Music Store’un kullanımını geliştirmek olduğundan şüpheleniliyordu. Daha sonra bu teoriyi reddederek hizmeti yeni iPod’lara uyguladılar.
 • Fotoğraf makinesinin video kaydedebildiği iPhone’un ilk sürümlerinde video yakalamanın olmaması.

Mac

Teknik Mac’lerde 64 bit mod eksikliği: İşlemciniz 64 bit komut setiyle çalışabilse bile, sistem çekirdeğini EFI önyüklemesi olmayan herhangi bir Mac’te 64 bit modunda çalıştıramazsınız.

Bu, yazılım güncellemeleriyle çözülebilir ve bu nedenle büyük çoğunluk yetenekli olmasına rağmen, 2006’dan 2008’e kadar satılan bir Intel işlemciye sahip tüm Mac’leri bırakmaktadır.

Ancak Mac OS X, sürüm 10.4’ten bu yana 64 bit talimatlarla derlenmiş kodlu uygulamaları yerel olarak çalıştırabilir ve 4GB’tan fazla RAM‘i ele alabilir. Ve o zaman bile, Microsoft Windows veya GNU/Linux gibi üçüncü taraf işletim sistemlerini 64 bit modunda tam bir şekilde ve sınırlama olmadan çalıştırmak hala mümkündür.

Sansür

2009 yılında, sansürlenen iPhone OS platformu için bazı uygulama vakaları, her zaman App Store sözleşmeleri kapsamında yasal olarak kararlıdır.

En iyi bilinen durum, onaylandıktan sonra App Store’dan çekilen Google uygulamaları ve Google Voice hizmetidir.

ABD’de iPhone’a özel dağıtım haklarını elinde tutan AT&T’nin, Voice’un veri ağı üzerinden bir telefon sunduğu ve böylece kullanıcıların ses hizmetini ve daha sonraki ödemelerini kullanmasını engellediği için Apple’a baskı yaptığına inanılıyor.

2009’un sonlarında Google, Google Voice’u iPhone web tarayıcısı için özel olarak tasarlanmış bir web sayfası olarak yeniden başlattı.

Şirket ve Kullanıcı İlişkileri

1970’lerde kurulmuş çok başarılı birkaç şirketten biriydi. Artık bir ceket ve kravat takmayan sıradan patronun öncülerinden biriydi.

Aynı döneme ait kültürel yönlere sahip diğer benzer başarılı şirketler Southwest Airlines ve Microsoft’tur. Şirket, Fortune 500 şirket sıralamasında olsa bile genellikle yalınayak dolaştı.

Bu özellik, kendisini rakiplerinden ayırmaya çalışan şirketin ayırt edici bir unsuru haline geldi. Şirket, her biri Apple’ın ne olması gerektiği konusunda kendi fikirlerine sahip, bazıları orijinal bir karaktere sahip olan bir dizi baş yönetici tarafından büyüdü ve yönetildi, ancak Apple’ın bireysellik ve mükemmelliği teşvik etme konusunda hala bir ünü var. Çalışanlarının en iyisini tanımak için burs programını oluşturdu.

Şirket üyeleri, olağanüstü teknik liderlik yapan veya kişisel bilgisayarlara katkıda bulunanlar, bugüne kadar Bursları Bill Atkinson, Steve Capps, Rod Holt, Alan Kay, Guy Kawasaki, Al Alcorn, Don Norman ve Steve Wozniak da dahil olmak üzere birkaç kişiye verildi.

JD Power anketlerine göre, herhangi bir bilgisayar ekipmanı ve bileşeni üreticisinin en yüksek geri alım markasına ve sadakatine sahiptir.

Bu marka sadakati her tür ürün için olağandışı kabul edilmesine rağmen, çalışma şeklini ihmal etmemiş gibi görünüyor. Evangelistlerinin şirket tarafından güvende kaldığı bir zaman vardı, ancak bu fenomen zaten kesin olarak belirlendikten sonraydı.

Guy Kawasaki, Apple’ın tökezlediği bir şey olan Apple’ı fanatizmin işareti olarak adlandırdı, ancak Mac bilgisayarlarının bulunduğu en büyük ve birçok küçük Nüfus merkezinde bir Mac Kullanıcı Grupları ağının varlığını destekledi.

Mac kullanıcıları, Apple’ın her yıl endüstriye ve halka yeni ürünler tanıttığı fuarlarda, San Francisco’daki Expo ve Macworld’de bir araya geliyor.

Mac geliştiricileri, Apple’ın yıllık dünya çapında meclisi olan Geliştiriciler Konferansı’nda bir araya geliyor. Mağaza açılışları, bir gün önce veya etkinlik için diğer ülkelerde ön hatta bekleyen insan grupları ile binlerce kişiyi evlerinden çıkarabilir.

Reklam

Macintosh’un 1984’te piyasaya sürülmesinden bu yana, daha yeni kampanyalardan, özellikle Power Mac 2005 kampanyasından gelen iddialar için eleştirilmesine rağmen, ürünlerinin etkili reklam ve pazarlanması yönündeki çabalarıyla tanınmıştır.

Jobs ve Wayne tarafından tasarlanan ilk logosu, bir elma ağacının altında oturan Sir Isaac Newton’u temsil ediyor. Bununla birlikte, ilk tasarım Apple’da yeterince kişi tarafından beğenilmedi, bu yüzden aynı elmayı temel alan çeşitli tek renkli logolar sunan Rob Janoff’dan yeniden tasarım yapıldı.

Konsept bunu beğendi, ancak Jobs, logonun şirketin insanlaştırılmasını ve Mac’in görüntü kalitesini vurgulamak için Rainbow’un renklerini içermesinde ısrar etti.

Logonun Isaac Newton’a bir referans olduğu genel olarak kabul edilmesine rağmen, meraklı bir şehir efsanesi, elma ısırığının, siyanür ile zehirlenmiş bir elma yiyerek intihar eden matematikçi Alan Turing’e haraç verdiğini garanti eder.

Bilgi elması veya Bilgisayar Baytına ısırık referansı gibi elma motivasyonu ile ilgili diğer teoriler de orijinal tasarımcı Janoff tarafından tartışıldı.

1998’de, yeni iMac’in piyasaya sürülmesiyle, şirkete yeni dönen ve önceki gökkuşağı enkarnasyonuyla aynı olan İşlerin ısrarı nedeniyle tek renkli bir logo kullanmaya başladı.

Logo, tüm ürünleri ve perakende mağazaları tanımlayan, dünyanın en tanınmış marka sembollerinden biridir ve neredeyse tüm Macintosh ve Apple ürünlerinde çıkartma olarak dahil edilmiştir.

2001’de, tek renkli tasarımın yerini Mac OS X’in karakteristik Aqua temasını yansıtan bir tasarım aldı. 2003 yılında logo, Mac OS X Panther ve ürün yelpazesinin geri kalanının reklamını yapmak için krom etkisi elde ederek başka bir modifikasyona tabi tutuldu.

Son yıllarda, Apple’ın reklamları, rekabeti diskalifiye etme şekli nedeniyle bazı sektörlerden sert eleştiriler aldı.

   İlgili Yazılar


Kişisel Bilgisayar
macOS Nedir?
macOS Kurulumu
macOS Sanal Makine
Mac’e Chrome Kurma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: