Apple Nedir? | Tarihini, Kuruluşunu ve Yeniliklerini Keşfetme

Bir Amerikan çokuluslu şirketi olan Apple Inc, elektronik ekipman ve yazılımlar yaratır ve üretir. Şirketin iyi bilinen donanım ürünleri Macintosh bilgisayarlar, iPod’lar, iPhone’lar ve iPad’lerdir.

What is Apple? Its History and Foundation

Apple Şirketinin Tarihçesi Nedir ve Geçmişten Günümüze Nasıl Gelmiştir?

Apple yazılımı çeşitli ürünleri kapsar. Bunlar, Mac OS X işletim sistemini ve iTunes Media Explorer’ı içerir. Ayrıca iLife, iWork ve Final Cut Studio’dan oluşur. Ayrıca, endüstri sineması yazılım ürünleri ve bir dizi ses aracı olan Logic Studio sunar.

Şirket, dokuz ülkede 250’den fazla kendi mağazasına sahiptir. Ek olarak, binlerce distribütörü ve bir çevrimiçi mağazası vardır. Bu kanallar ürünlerini satar ve teknik danışmanlık sağlar.

Kuruluş Hikayesi Nedir?

Steve Jobs ve Steve Wozniak, 1971’de tanıdık bir arkadaş olan Bill Fernandez aracılığıyla tanıştılar.

Genel olarak Woz olarak bilinen Steve Wozniak, elektroniğe her zaman güçlü bir ilgi duymuştur. Küçük kağıt devrelerden başlayarak sürekli olarak potansiyellerini en üst düzeye çıkarmanın yollarını aradı.

Elektroniğe olan düşkünlüğü göz önüne alındığında, Woz başka insanlara da sponsor oldu. Bu kişilerden bazıları Bill Fernandez ve Steve Jobs’u içerir.

Kısa süre sonra Woz, bilgisayarını kağıt üzerinde oluşturmak için daha fazla zaman harcamaya başladı. Nispeten başarısız girişimlerden sonra, çabaları nihayetinde başarıya ulaştı. Bu başarı, bilgisayarın ne olacağını belirledi.

Jobs, Homebrew Computer Club’daki bilgisayar şovunu izledikten sonra bunun iyi bir iş fikri olabileceğini anladı. Böylece bilgisayarı diğer bilgisayar meraklıları arasında tanıtmaya başladı. Homebrew Computer Club’ı ve diğer dijital elektronik mağazalarını hedef aldı.

Kısa süre sonra, Apple I makinelerinin yaklaşık 200 kopyasını satarak küçük siparişler almaya başladılar. El yapımı makineler bu bilgisayarları üretti. Ek olarak, onlara daha fazla kişi katıldı. Ancak performansları artabilirdi. Böylece fon aramaya başladılar.

Sonunda Jobs, 1 Nisan 1976’da Apple Computer’ı kurarak yatırım yapmayı kabul eden Mike Markkula ile tanıştı.

Yaklaşık iki yüz adet üretip 500 dolardan sattılar. Ancak başarı yeni bir meydan okuma getirdi. Bu kadar yüksek taleple başa çıkmak için yardıma ihtiyaçları vardı.

Jobs ve Wozniak’ın sınırlı parası vardı, bu da AppleI’nin özelliklerini kısıtlıyordu. Prototipi oluşturmak için Jobs minibüsünü ve Woz’u HP programlanabilir hesap makinesini satmak zorunda kaldı.

Versiyon II

AppleI’in satışından kazanılan parayla çok daha iddialı bir makine düşünmeye başlayabilirdi. Apple II, mali kısıtlamaları olmayan sürümle oluşturmak istediği bilgisayar olacaktı.

Renkli ekranı yönetmek için bilgisayara video belleği ekleme fikri vardı. Aynı şekilde, birçok genişletme kartı içeriyordu. Bunlar, kullanıcıların bilgisayarın yeteneklerini ihtiyaçlarına göre genişletmelerine izin verdi.

Kısa bir süre önce tasarımı tamamlanan Apple II’nin prototip tasarımıyla birlikte şirket, yeni bir yarışmada yer alma kararı aldı. Bu yarışmaya Kişisel Bilgisayar Festivali adını verdi. Orada, yeni başlayan mikro bilgisayar endüstrisi ilerleme gösterebilir ve iş iletişimini iletebilir.

Şirketimin kurucuları, İşlemci Teknolojisi kurucuları ile bir araya geldi. Bu görüşme 1976’da bir Philadelphia uçuşunda tesadüfen gerçekleşti. Apple’ın yakın geleceği üzerinde önemli bir etkisi oldu.

1976’ya gelindiğinde, mikrobilgisayar kullanımı çoğu makine ve şirket için ana odak noktası haline geldi. Sonuç olarak, festivali oluşturanların hepsi öncelikle genç bilgisayar hayranlarıydı. Bu hayranlar, kullanıcıların işleri için bir araya getirmek ve kaynak sağlamak zorunda olduğu kitlere sahipti. Bu nedenle festival ağırlıklı olarak elektronik meraklılarına odaklandı.

Ancak İşlemci Teknolojisi çok daha ciddi ve profesyonel bir görüntü sunuyordu. Sol’un onu zaten monte edilmiş, hazır bir bilgisayar olarak almasına izin verdi. Ancak, diğerleri gibi yapılacak bir forma odaklandı.

Versiyon II için Geliştirmeler

O zamanlar Steve Jobs, geleceğin, kullanıcıların kendilerinin bir araya getirip kaynak yapması gereken bileşenlere sahip panolarda olmadığını anlamıştı. Bunun yerine Sun gibi bilgisayarlardaki potansiyeli gördü. Bu bilgisayarlar, kullanıcıların kullanması ve keyfini çıkarması için hazır ve hazırdı.

Bu nedenle, yakında çıkacak olan Apple II’de gerekli bileşenleri dahil etmek zorunda kaldılar. Bu bileşenler video çıkışı, bir klavye ve daha fazlasını içeriyordu. Hepsi, kullanımlarını kolaylaştırmak için plastik bir kutu içine alındı.

Tüm mantığın ve elektroniğin arkasında Steve Wozniak olsa da, Steve Jobs her zaman bir ürün yaratmaya odaklanmıştır. Sadece en teknik kullanıcılarla değil, tüm kullanıcılarla tanışmayı hedefledi.

Apple II’yi paket set olarak satma kararının yanı sıra başka önemli kararlar da vardı. Bu kararlar, daha iyi güç kaynağı sistemlerine yatırım yapmayı ve ekipman ısıtmasını kontrol etmeyi içeriyordu. Apple II’nin sıcaklığını düzenlemek için fanlara ihtiyacı yoktu.

Ancak böyle bir makineyi düşünmek çok para gerektirir. Ek olarak, vizyonu gerçekleştirmek için kalifiye personele ihtiyaçları vardı.

Bankalar böyle bir projeyi riske atmaktan kaçınmak istediler. Üstelik o günlerde, herkesin erişebileceği bir bilgisayar fikri gülünç görünüyordu. Bunun nedeni, o dönemde sakinlerin potansiyel varlıklarının az olmasıydı. İnsanlar bu tür bir teknolojiyi karşılayamazdı.

Jobs ve Wozniak’ın Apple I’i tasarlamasına yardım eden Ronald Wayne, projenin başarı şansı konusunda şüpheliydi. Bu yüzden şirketten ayrılmaya karar verdi.

1977’de Jobs, iş uzmanlığı ve Apple sermayesine 250.000,00 $ katkıda bulunan Mike Markkula ile tanıştı. Sonuç olarak Apple, Mike Scott’ı ilk Başkan olarak atadı.

Version II’nin Son Modeli

Apple II’nin en son modelini Nisan 1977’de halka piyasaya sürdüler. Bu model daha sonra bir kişisel bilgisayarın olması gereken şey için bir kural haline geldi.

Bu nedenle şirket logosunu renkli elmanın ünlü sembolü olarak değiştirdi. Bu logo, renkli monitöre sahip ilk bilgisayarlardan biri olan Apple II’yi temsil eder. 1979’un ortalarında Apple, II+ modelini tanıttı. Bu model, daha fazla bellek ve BASIC programlama dili ile gelişti.

Apple öncelikle bilgisayar korsanlarına ve genel halka hitap ederek başarılı oldu. Bilgisayarı bu iki kullanıcı grubunu memnun edecek şekilde tasarladılar.

Yakında, Apple II’nin yazılım tabanı büyümeye başladı. Bilgisayarı halkın geri kalanı için daha çekici hale getirdi. Özellikle tarihteki ilk elektronik tablo olan VisiCalc piyasaya çıktığında. Böylece Apple binlerce ürün sattı.

Sonraki Apple Bilgisayarlar

AppleII’nin başarıya ulaştığını bilmesine rağmen, zaten ürünleri üzerinde çalışıyordu. Lisa, Apple II’nin evrimi önemli bir dönüm noktası oldu. Yeni bir ekipman sınıfını tanıtan bir geçit olurdu. Lisa ve Macintosh’un piyasaya sürülmesinden önce oldu.

Apple II’nin takipçileri için Steve Jobs daha da gelişmiş bir makine istiyordu. Bu makine, ticari bilgi işlem pazarına katkıda bulunacaktır. Mühendisler çok iddialı ve bazen ulaşılabilir hedeflere bağlı kalmak zorundaydılar. Geliştirme süresinin daha uzun olması gerektiği düşünüldüğünde bu özellikle doğruydu.

Satışları her zamankinden daha önemli olmasına rağmen, gelecekte bir düşüş olacağını tahmin ediyordu. Böylece ürününü mümkün olan en kısa sürede sunmak gerekli hale geldi.

Apple nihayet bilgisayarı Mayıs 1980’de tanıttı ve ona Apple III adını verdi. Ne yazık ki teknik sorunlardan dolayı aşırı ısınmaya neden oldu. Bu sorunlardan biri de fan ihtiyacıydı.

İlk sürümündeki önemli sorunlar nedeniyle binlerce Apple III birimini değiştirmek zorunda kaldı. Ancak birkaç ay sonra, Kasım 1981’de Apple, bu sorunları ele alan yeni bir sürüm yayınladı. 1983’te bir III+ sürümünü piyasaya sürdüler.

Ancak sorunlar başlangıçta alıcıları caydırdı. Sonuç olarak, Apple III ilk büyük ticari başarısızlığını yaşadı.

Satış Başarısı

Yaz sonuna kadar sadece 65.000 bilgisayar satmışlardı. Şirket, Apple II gibi milyonları satmayı hedeflemişti. Yine de, hayal kırıklığı yaratan satışlar nedeniyle aşağıdaki bilgisayar modellerine Apple II adını verdiler. Apple III’ün sıkıntılı yolculuğundan kendilerini uzaklaştırmaktı.

AppleIII’ün başarısızlığına rağmen, geliştirmesi gereken iki modeli vardı: Lisa ve Macintosh.

Apple’ın büyük bahsi Lisa’ydı. Bu yeni nesil bilgisayarı iş piyasasını hedeflemek için tasarladılar. Apple III’ün eksikliklerini gidermeyi amaçlıyordu. Ayrıca Lisa, IBM PC ile rekabet etmeyi amaçladı.

Macintosh, Jef Raskin tarafından başlatılan bir projeydi. Amaç, çok ucuz ve kullanımı kolay küçük bir bilgisayar yapmaktı. Bu bilgisayarı iç pazar için özel olarak tasarladılar.

Daha önce bahsedildiği gibi, Lisa’nın yeni nesil bilgisayarlar olmasını amaçladılar. Bu hedefe ulaşmak için hiçbir masraftan kaçınmadılar. Son model bir monitör, iki disket sürücü, 5 Megabayt sabit sürücü ve toplam megabayt RAM içeriyordu.

Ancak tüm bu özellikleri ilk kez sergilemediler. Bunun yerine, simge tabanlı yeni bir kullanıcı arabirimi tanıttılar. Kullanıcılar, meraklı bir fare cihazı tarafından kontrol edilen bir oku işaret ederek bu arayüzü etkinleştirdi.

Şirketin Önemli Anlaşması

Lisa’nın gelişimi sırasında Steve Jobs bir anlaşma için pazarlık yaptı. Bu anlaşma, bir milyon dolarlık hisse karşılığında Xerox laboratuvarlarını ziyaret etmeyi içeriyordu. Xerox PARC ile birlikte kaldılar. Ayrıca Jobs, Jef Raskin ve Bill Atkinson gibi insanlardan tavsiyeler aldı.

Aralık 1979’daki bu ziyaretten sonra Jobs bir şeyin farkına vardı. Geleceğin grafik arayüzlü makinelerde olacağını anladı. Lisa’nın tüm bilgisayar arayüzü, Xerox PARC’ta görülen yeni fikirlere uyum sağlayacak şekilde yeniden modellendi.

12 Aralık 1980’de Apple halka açıldı. O zamana kadar sadece birkaç çalışanının şirkette hissesi vardı. Dakikalar içinde 4.6 milyon hisseyi 22 dolara sattılar. Şirketin sermayesini bir anda 100 milyon dolara çıkardı. Aynı zamanda onlarca çalışan milyoner oldu.

Şirketin Karşılaştığı Sorunlar

Şirketin ekonomik başarısına ve dünya çapındaki genişlemesine rağmen, 1981 zorlu geçti. Ayrıca, AppleIII’ün sorunlarına karşı Mike Scott, çalışanlarını kovmak için şok edici kararlar aldı.

Ertesi ay, tasfiye memurlarının başkanı Mike Scott görevi devraldı. Bu sefer yönetmen rolünü Mike Markkula ve Steve Jobs ile birlikte üstlendi.

12 Ağustos’ta, Apple’ın hegemonyasına yönelik ana tehdidi yayınladılar. IBM PC’ydi. Çok yenilikçi bir makine olmasa da, IBM marka imajı iş sektörüne büyük ölçüde çekici geldi. Sonuç olarak, parlak bir başarı elde etti.

Mike Markkula, Steve’in ekibini görevlerinden aldı. Steve Jobs’u ekibi yanlış yönetmekle suçladı.

Sonunda Macintosh projesi üzerinde çalışmaya başladı. Lisa nihayet 1983’ün başlarında ortaya çıktı. Grafik arayüzü ve faresi olan ilk kişisel bilgisayar oldu. Ancak, devrim niteliğindeki doğasına rağmen, Lisa çok az sattı. Esas olarak 10.000 $ ‘lık yüksek fiyatından kaynaklanıyordu.

Apple III ve Lisa’nın karşılaştığı zorluklar sonucunda Mike Markkula, 1983’te yönetimden istifa etti. Daha sonra birisi, Başkanlık pozisyonunu Pepsi Başkan Yardımcısı John Sculley’e önerdi.

İlk başta, John Sculley pozisyonu reddetti. Steve Jobs, onu ikna etmek için ona derin bir soru sordu: “Hayatının geri kalanını şeker suyu satmayı mı yoksa dünyayı değiştirmeyi mi tercih edersin?” Sonunda, John Sculley kabul etti ve şirketin üçüncü Başkanı oldu.

Apple Macintosh Bilgisayarlar

Şirket, Lisa ve AppleIII başarısız olduktan sonra Macintosh’a geri döndü. Macintosh başlangıçta Jef Raskin’in ve ardından Steve Jobs’un küçük bir projesiydi.

Bilgisayarın yavaş olması ve yazılımla ilgili sorunları olması gibi birçok sorunu vardı. Ama sonunda 24 Ocak 1984’te herkese gösterdiler. Büyük açıklama, şirket için kritik bir andı.

Satışlar yıl sonuna kadar 500.000’e ulaşacak. Bunun 1984’ün ilk birkaç ayında olacağını düşündüler. Ek olarak, bilgisayara olan güçlü talep, onun tüketiciler arasındaki popülaritesini gösteriyordu. Yine de satışlar yavaşladı ve şirkette paniğe neden oldu.

Macintosh satışlarının yıpranmasının birçok nedeni arasında birkaç faktör öne çıkıyor. Bilgisayarla ilgili bazı sorunlar, maliyeti ve bellek yetersizliğidir. Ayrıca, yalnızca bir disk sürücüsüne ve bir şeyleri takmak için birkaç yere veya ekstra yazılıma sahiptir.

Macintosh satışları düştü ve Apple II aşınma gösterdi. Projeleri birleştirerek Lisa bilgisayarını üst düzey bir Macintosh olarak geliştirmeye karar verdiler.

Ancak bu birleşme Apple içinde gerilim yarattı. Bir yandan, Apple II’den sorumlu grup tamamen yerinden edilmiş hissetti. Ancak, şirket içindeki ekonomik açıdan karlı tek bölümdü. Dolayısıyla, Lisa ve Macintosh geliştirme grubu çok farklı çalışma felsefelerine sahipti. Ek olarak, değişen maaş koşulları ve çalışanların ücret kesintileriyle ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldılar.

Gergin durum üst düzey liderliği de etkiledi. Bu yüzden Steve Jobs bunu hızlı çözüm gerektiren bir saatli bomba olarak gördü.

Greenpeace Sorunu

Greenpeace, Apple’ın çevreyi oldukça kirleten malzemeleri kullanmasını durdurmak için bir kampanya başlattı. Diğer büyük bilgisayar üreticileri onları çoktan terk etmişti. Şimdi ise politikasını değiştirmiş ve en az zehirli ürünleri işleten şirketin başına geçmiştir.

Apple Mac Ürünleri

Masaüstü Ürünler

1) Mac Mini

Bunu düşük-orta düzey kullanıcılar için tasarladılar. Ocak 2005’te Mac ailesinin en küçük, en ucuz ve en az etkili üyesi olarak Mac Mini’yi tanıttılar.

2) iMac

Bunu orta-profesyonel kullanıcılar için tasarladılar. Ana özelliği, tüm bilgisayar bileşenlerinin ekranla birlikte bir kasa içinde birleşimidir. 1998’de iMac’i tanıttılar.

3) Mac Pro

Mac Pro, profesyonel kullanıcılar içindir. Tüm Mac’lerin en güçlüsüdür ve piyasadaki en güçlülerinden biridir. Ağustos 2006’da Mac Pro’yu tanıttılar.

Laptop Ürünler

1) iPad

Düşük-orta tip kullanıcıları hedefler. Ocak 2010’de tanıtılan bu bilgisayar 9.7″ dokunmatik ekranlı bir bilgisayardır.

2) MacBook

Düşük-orta tip kullanıcıları hedefler. Küçük kalınlığı ve boyutu nedeniyle en çok satan ve en popüler dizüstü bilgisayardır. MacBook’u 2006’da piyasaya sürdüler.

3) MacBook Air

Bunu orta düzey profesyonel kullanıcılar için tasarladılar. Ve sonra, onu Ocak 2008’de dünyanın en ince bilgisayarı, ultra taşınabilir bir cihaz olarak tanıttılar.

4) MacBook Pro

Profesyonel kullanıcılar için tasarladılar. MacBook gibi, daha fazla güç ve performans içerir. Ocak 2006’da MacBook Pro’yu tanıttılar.

Sunucu Ürünler

1) Xserve

Güçlü Intel Xeon işlemcileri içeren Xserve’i profesyonellere ve şirketlere yönlendirirler.

Ürünlerin Aksesuarları

Farklı işletim sistemlerine uyumlu Mac bilgisayarlar için çeşitli aksesuarlar satmaktadır. Temel aksesuarlar şunlardır:

Wi-Fi Ürünleri

1) Airport Express

Taşınabilir bir Wi-Fi istasyonudur. Küçük katlar veya daireler için tavsiye ediyorlar. Rahat hareket için küçük ve çok yönlüdür.

2) AirPort Extreme

Bu bir masaüstü Wi-Fi istasyonudur. Büyük evler, ofisler veya sınıflar için tavsiye ediyorlar. Yüksek hızlı bir Wi-Fi ağı oluşturabilir.

3) Time Capsule

Bu bir masaüstü Wi-Fi istasyonu ve harici bir sabit sürücüdür. Şirket genellikle büyük evler, ofisler veya sınıflar için önerir. Böylece yüksek hızlı bir Wi-Fi ağı oluşturur ve Mac OS Leopard’ın Time Machine ile uyum sağlar.

Klavye Ürünleri

1) Kablolu Klavye

Şirketin orijinal kablolu klavyesi, varsayılan olarak Mac bilgisayarların yanında bulunur. Ekstra ince, standart bir düzene, bir sayısal bölüme ve iki adet yüksek hızlı USB bağlantı noktasına sahiptir.

2) Kablosuz Klavye

Firmanın kablolu klavye ürününe benziyor ancak çalışma tarzı olarak Bluetooth kablosuz sistemini kullanıyor.

Fare (Mouse) Ürünleri

1) Sihirli Fare (Magic Mouse)

Dokunmaya duyarlı kasaya sahip kablolu bir faredir. Farenin basınca duyarlı iki anahtarı ve her yöne hareket etmenizi sağlayan merkezi bir topu vardır.

2) Kablolu Mouse

Dokunmaya duyarlı kasaya sahip kablolu bir faredir. Farenin basınca duyarlı iki anahtarı ve bir merkezi küresi vardır. Her yöne hareket etmenizi sağlar.

3) Kablosuz Mouse

Dokunmaya duyarlı bir kasadan oluşur. Ek olarak, basınca duyarlı iki anahtarı vardır. Ayrıca her yöne harekete izin veren merkezi bir küre vardır. Ayrıca arka tarafa bir Bluetooth sensörü yerleştirmişler.

Ekran Ürünleri

1) LED Sinema Ekranı

Şirketin 24 inçlik geniş ekranıdır. Yalnızca MacBook için bir aksesuardır. İşlevi, görsel işlevselliğini genişletmektir.

iPad Ürünleri

Şirket, bu cihaz için kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayan bir dizi model tanıttı.

9 Nisan 2007’den bu yana iPod, etkileyici bir şekilde 100 milyon adet satarak taşınabilir müzik çalar pazarına hakim oldu. Ayrıca Apple, iPod Kit’i tanıtmak için Nike ile bir ortaklık kurdu.

Apple, her biri indirilebilir medya ve müzik güncelleme hizmetleriyle donatılmış dört farklı iPod çeşidi sunar. Kullanıcılar, iTunes web sitesi aracılığıyla müziklerinin keyfini kolayca çıkarabilir ve koleksiyonlarını yönetebilir. Ayrıca mevcut şarkıların orijinal versiyonlarını satın alabilir veya indirebilirler.

1) iPod Classic

İlk olarak 2001 yılında piyasaya sürülen iPod Classic, 120 GB ve 160 GB kapasitelere sahip taşınabilir bir multimedya oynatıcıdır.

2) iPod Nano

2005 yılında piyasaya sürülen iPod Nano, 8 GB ve 16 GB depolama kapasiteli modelleri bulunan taşınabilir bir medya oynatıcıdır.

3) iPod Shuffle

2005 yılında tanıtılan bir dijital müzik çalar olan iPod Shuffle, 1 GB, 2 GB ve 4 GB depolama seçenekleriyle birlikte gelir.

4) iPod Touch

Eylül 2007’de taşınabilir bir multimedya oynatıcı olan iPod Touch’ı piyasaya sürdüler. İki versiyonu var: 8 veya 16 GB. Cihazda Bluetooth, dokunmatik ekran ve hareket sensörü vardır. Ses kontrolü iki küçük yan düğme ile sağlanır. Ayrıca dahili hoparlörler içerir ve 16 veya 32 GB’lık versiyonları mevcuttur.

iPhone Ürünleri

Ocak 2007’deki Conference & Expo’da Macworld uzun zamandır beklenen bir duyuru yaptı. Steve Jobs, iPod ve Smartphone için İnternet yakınsama özelliğine sahip iPhone hakkındaydı.

iPhone, 2.5G Dört Bantlı GSM ve EDGE cep telefonunu Safari ve Mail gibi çeşitli Mac OS X uygulamalarıyla birleştirdi. Ayrıca Google Haritalar ve Hava Durumu gibi web tabanlı ve Dashboard uygulamalarını da içerir.

Apple TV Ürünleri

2007 Macworld konferansında Jobs, iTunes içeriğinin satışını HDTV‘lere bağlayan bir video aygıtı olan iTV olarak bilinen Apple TV’yi gösterdi.

Cihaz, kullanıcının TV’sine bağlanır. Wi-Fi veya kablolu bir ağ aracılığıyla bir bilgisayarın iTunes kitaplığıyla senkronize olur. Ayrıca, bağlantıyı geliştirmek için bilgi yayınlar. Depolama için, HDMI ve bileşen bağlantıları da dahil olmak üzere 40 GB’lık bir sabit disk içeriyordu. Videoları en yüksek 1080i çözünürlükte oynatabiliyordu.

31 Mayıs 2007’de 160 GB disk sürücü modelini piyasaya sürdüler. Bu model, artırılmış depolama kapasitesi sunuyordu. 15 Ocak 2008’de bir yazılım güncellemesi yayınladılar. Bu güncelleme, kullanıcıların TV içeriği satın almasına olanak tanıyan yeni bir özellik getirdi.

Apple macOS Yazılımı

Mac, işletim sistemini Mac OS X üzerinde çalışacak şekilde geliştirir; en son sürüm Mac OS X 10.5 Catalina’dır.

Mac OS X işletim sistemi için bağımsız olarak yazılım başlıkları geliştirir. Bilgisayarlarıyla birlikte gelen yazılımların çoğunu oluşturur.

Ayrıca iTunes, QuickTime medya oynatıcı ve Safari tarayıcı, Mac OS X ve Windows için ücretsiz olarak indirilebilir.

Aynı zamanda geniş bir yelpazede profesyonel yazılım başlıkları sunar. Sunucu yazılımının içeriği, Mac OS X Sunucu işletim sistemini içerir. Uzak Masaüstü, uzaktan kontrol ve yönetim sağlar. Ek olarak, WebObjects bir Java Web Uygulama Sunucusu olarak hizmet eder. Ancak Xsan, bir dosya sistemi depolama alanı ağı olarak işlev görür.

RAW fotoğraf işleme için bir diyafram sunar. Ayrıca Final Cut Studio adlı bir video prodüksiyon paketi sağlar. Ek olarak, mantık kapsamlı bir müzik araçları seti sunar. Ayrıca Shake, gelişmiş bir efekt düzenleme programı olarak da mevcuttur.

Çeşitli çevrimiçi hizmetler sağlar. Bu hizmetler arasında e-posta, gruplar, iDisk, yedekleme, iSync, Learning Center ve çevrimiçi eğitimler vardır.

Eleştiriler ve Tartışmalar

Yazılım Sınırlamaları

Firmanın donanım ve yazılım ürünlerinde imkanlarını azalttığını biliyoruz. Bunu geleneklerinden ve gelişme yeteneklerinden yararlanarak yaparlar. Bunun bazı örnekleri şunlardır:

iPhone

  • iPhone, Bluetooth sınırlamalarına sahiptir ve tüm olası profiller için destekten yoksundur.
  • iPhone’da radyo bulunmamakla birlikte, FM radyo özelliklerine sahip bir çip vardır. İlk başta, insanlar bu iyileştirmenin müzik platformu iTunes Music Store’un kullanımını geliştirmeyi amaçladığından şüphelendiler. Daha sonra bu teoriyi reddettiler ve hizmeti yeni iPod’lara uyguladılar.
  • Kameranın video kaydedebildiği iPhone’un ilk sürümlerinde video yakalama eksikliği.

Mac

Teknik Mac’lerde 64 bit mod eksikliği: İşlemciniz 64 bit komut seti ile çalışsa bile, EFI önyüklemesi olmadan sistem çekirdeğini 64 bit modunda çalıştıramazsınız.

Bu sorunu yazılım güncellemeleriyle çözebilirsiniz. Ancak, 2006’dan 2008’e kadar satılan Intel işlemcili tüm Mac’leri, çoğunluğu bunu kaldıracak durumda olmasına rağmen etki eder.

Ancak Mac OS X’ten bu yana sürüm 10.4, 64 bit yönergelerle derlenen ve kodlanan uygulamaları yürütme ve 4 GB’tan fazla RAM‘i işleme yeteneğine sahiptir. O zaman bile, Microsoft Windows veya GNU/Linux gibi üçüncü taraf işletim sistemlerini 64 bit modunda sınırlama olmaksızın çalıştırabilirsiniz.

Sansür (Censor)

2009 yılında, App Store sözleşmeleri, sansürlenen iPhone OS platformu için uygulama durumlarını her zaman belirledi.

En iyi bilinen durum, Google uygulamalarının ve Google Voice hizmetinin onaylandıktan sonra App Store’dan çekilmesidir.

İnsanlar, AT&T’nin ABD’de iPhone’a özel dağıtım haklarıyla şirket üzerinde baskı oluşturduğuna inanıyor. Data ağı üzerinden telefon sunarak kullanıcıların ses hizmetini kullanmasını ve aşağıdaki ödemeleri yapmasını engeller.

2009’un sonlarında Google, iPhone web tarayıcısı için tasarlanan bir web sayfası olarak Google Voice’u yeniden başlattı.

Şirket ve Kullanıcı İlişkileri

1970’lerde kurulan birkaç başarılı şirketten biriydi. Southwest Airlines ve Microsoft başarılı şirketlerdir. Ayrıca, aynı dönemin kültürel özelliklerini de paylaşırlar. Şirket, Fortune 500 şirket sıralamasında yer alsa bile, genellikle yalınayak gider.

Bu özellik, kendisini rakiplerinden ayırmaya çalışan firmanın ayırt edici bir unsuru haline gelmiştir. Birkaç üst düzey yönetici, şirketin büyümesini yönetti ve denetledi. Ne olması gerektiğine dair fikirleri var ve özgün bir karaktere sahipler. Ek olarak, bireyselliği ve mükemmelliği teşvik etme konusunda bir üne sahiptirler. Çalışanlarını en iyi şekilde tanımak için bir burs programı oluşturdu.

Şirket, kişisel bilgisayarlara katkılarından dolayı birkaç kişiyi ödüllendirdi. Bunlar arasında Bill Atkinson, Steve Capps, Rod Holt, Alan Kay, Guy Kawasaki, Al Alcorn, Don Norman ve Steve Wozniak yer alıyor. Ayrıca, şirketteki üstün teknik liderliklerinden dolayı burs kazandılar.

JD Power anketleri, en yüksek geri satın alma markasına ve bağlılığına sahip olduğunu gösteriyor. Diğer tüm bilgisayar ekipmanı ve bileşen üreticilerini geride bırakır.

Marka sadakati herhangi bir ürün için alışılmadık bir durum olarak görülse de, şirket nasıl çalıştığına dikkat eder. Evangelistlerinin şirket tarafından güvende oldukları bir zaman vardı. Yine de, ancak bu fenomen zaten kesin olarak belirlendikten sonraydı.

Guy Kawasaki, Mac bilgisayarları olan en kritik ve birçok küçük Nüfus merkezindeki bir Mac Kullanıcı Grupları ağını destekledi.

Mac kullanıcıları, Expo ve San Francisco’daki Macworld fuarlarında bir araya gelerek her yıl yeni ürünlerini sektöre ve kamuoyuna tanıtıyor.

Mac geliştiricileri, dünya çapında yıllık toplantı olan Geliştiriciler Konferansı’nda buluşuyor. Mağaza açılışları binlerce insanı evinden çıkarabilir; grup diğer ülkelerde cephede ertesi günü veya olayı bekliyordu.

Reklamcılık

1984’teki lansmanından bu yana, Macintosh ürünlerinin reklamını yaptı ve pazarladı. Ancak eleştirmenler, özellikle Power Mac 2005 kampanyası olmak üzere daha yeni kampanyalarda öne sürülen iddialar nedeniyle bunu hedef aldı.

Jobs ve Wayne tarafından tasarlanan ilk logo, bir elma ağacının altında modellenen Sir Isaac Newton’u temsil ediyor. İnsanların orijinal tasarımı daha çok sevmesi gerekiyordu. Böylece Rob Janoff onu yeniden tasarladı ve aynı elmayı temel alan çeşitli tek renkli logolar sundu.

Konsept iyi karşılandı, ancak Jobs gökkuşağı renklerini kullanmakta ısrar etti. Şirketin insancıllaştırmasını ve Mac’in görüntü kalitesini vurgulamaktı.

Logonun Isaac Newton’a atıfta bulunduğu genel olarak kabul edilse de, ilginç bir şehir efsanesi var. Bu efsane, elma ısırığının matematikçi Alan Turing’e saygı gösterdiğini garanti eder. Çünkü, siyanürle zehirlenmiş elmayı yiyerek intihar etti.

Orijinal tasarımcı Janoff, motivasyonla ilgili diğer teorileri de tartıştı. Örneğin, elma bilgiyi sembolize edebilir veya bir ısırık ile Bilgisayar Baytına atıfta bulunabilir.

1998’de yeni iMac’in piyasaya sürülmesiyle şirket tek renkli bir logo kullanmaya başladı. Bu değişiklik, Jobs’ın şirkete dönmesi konusundaki ısrarından kaynaklanıyordu. İlginç bir şekilde, bu tek renkli logo, önceki gökkuşağı enkarnasyonuyla aynıdır.

Logo, dünyanın en tanınan marka sembollerinden biridir. Neredeyse tüm Macintosh ve Apple ürünlerinde bir çıkartma olarak görünen tüm ürünleri ve perakende mağazaları tanımlar.

2001 yılında monokrom tasarımın yerini aldılar. Mac OS X’in karakteristik Aqua temasını yansıtıyordu. Ardından, 2003’te logo başka bir değişikliğe uğradı. Mac OS X Panther’in ve ürün yelpazesinin geri kalanının reklamını yapmak için bir krom efekti elde etti.

Son yıllarda bazı sektörler Apple’ın reklamlarını sert bir şekilde eleştirdi. Endişe uyandıracak şekilde rekabeti diskalifiye ederler.

İlgili Yazılar

1) Kişisel Bilgisayar Nedir?
2) macOS Nedir?
3) macOS Nasıl Kurulur?
4) macOS Sanal Makine Nasıl Kurulur?
5) Mac’e Chrome Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir