Windows, Linux ve macOS VM için VMware Tools İndir

Bu yazımızda, host bilgisayarınıza VMware Workstation, VMware Fusion veya ESXi sanallaştırma yazılımlarından birini kullanarak kurduğunuz Windows, Linux veya macOS guest işletim sistemleri için manuel VMware Tools indirme bağlantılarını paylaştık.

Windows, Linux ve macOS VM için VMware Tools İndir

Windows, Linux ve macOS Sanal Makineler İçin VMware Tools ISO/EXE Manuel Olarak Nasıl İndirilir?

Host bilgisayarınıza kurduğunuz sanal makinelerin performansını arttırmak için veya host ile VM arasında dosya transferi yapabilmeniz için VMware Tools kurmanız gerekir. VMware Workstation, VMware Fusion veya vSphere ESXi ile kurduğunuz guest işletim sistemlerinin sürücülerini yükleyerek daha iyi mouse deneyimi veya ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırma gibi özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

Sanal makineye kurduğunuz bir Windows, Linux veya macOS guest işletim sistemlerinin sürücülerini yüklemek için araç menüsünden VM / Install VMware Tools tıklamanız yeterlidir. Bu durumda VMware Tools indirmeniz gerekmez, çünkü Workstation ve Fusion programları içerisinde entegre bir şekilde mevcuttur.

Sanal Makine Araçlarını Yüklemenin Faydası Nedir?

  • Düşük video çözünürlüğü sorununu giderir.
  • Yetersiz renk derinliği iyileştirir.
  • Ağ hızının hatalı gösterilmesi sorununu giderir.
  • Farenin kısıtlı hareketini iyileştirir.
  • Dosyalar için kopyala yapıştır ve sürükle bırak özelliğini etkinleştirir.
  • Kayıp ses sorununu giderir.
  • Konuk işletim sisteminin anlık görüntülerini almayı etkinleştirir.
  • Konuk işletim sistemindeki saati, ana bilgisayar ile eşitler.
  • Sanal makinenin donanım sürücülerini yükler.
  • Sanal makineyi tam ekran modunda kullanmanızı sağlar.

Windows Guest İşletim Sistemleri İçin VMware Tools

Sanallaştırma yazılımlarından birini kullanarak host bilgisayarınıza kurduğunuz tüm Windows guest makinelerin sürücülerini güncellemek veya kurmak için VMware Tools manuel olarak indirmeniz mümkündür.

Aşağıdaki butona tıklayarak VM Tools araçlarının en güncel sürümünü içeren web sayfasını ziyaret ettikten sonra kurmuş olduğunuz sistemin mimari platformuna göre 32 Bit veya 64 Bit ya da ISO dosyasını bilgisayarınıza manuel olarak indirebilirsiniz.

İndir

Linux Guest İşletim Sistemleri İçin VMware Tools

VMware şirketi resmi websayfasında Linux guest makineler için sanal makine sürücülerini tar.gz dosya uzantısı olarak indirmeye izin veriyordu. Fakat, şirket Linux sistemler için bu dosyayı indirme kararını değiştirerek GitHub sayfasından takip edilmesini önerdi.

Linux guest işletim sistemlerinin sürücülerini daha kolay bir şekilde kurabilmeniz için sanallaştırma yazılımının araç menüsünden Install VMware Tools seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Fakat, Windows guest makinelerin aksine Linux makinelerde VM Tools kurmak biraz zor olabilir. Bu yüzden size rehberlik edecek bu yazımızı ziyaret ederek Ubuntu sanal makinenizin sürücülerini kurabilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak GitHub üzerinde sürekli olarak güncellenen Linux için Open VMware Tools websayfasını ziyaret ettikten sonra tar.gz uzantılı paketi bilgisayarınıza manuel olarak indirebilirsiniz.

İndir

macOS Guest İşletim Sistemleri İçin VMware Tools (Darwin.iso)

Darwin.iso Nedir?

Apple’ın VMware ile anlaşmalarından kaynaklanan durumlardan dolayı Windows platformlarında Workstation yazılımını kullanarak macOS sistemini kurmak resmi olarak desteklenmemektedir. Fakat bir Mac bilgisayarında VMware Fusion yazılımını kullanarak macOS işletim sistemini kurmak resmi olarak desteklenmektedir.

Bu yüzden, Windows veya diğer platformlar üzerinde macOS guest makinelerin sürücülerini yükleyebilmek için Fusion yazılımından Darwin.iso dosyasına ihtiyaç duyulmaktadır.

macOS guest makinenizin kurulumunu yaptıktan sonra sanallaştırma yazılımındaki entegre VMware araçlarını guest sisteminize kurabilirsiniz. Aslında, harici olarak VMware araçlarını indirmeniz gerekmez, fakat Fusion yazılımının daha yeni sürümleri yayınladığında Darwin.iso dosyası da güncellendiği için daha yeni sürümleri kurmanız önerilir.

Ek olarak, ESXi sunucu sanallaştırma platformlarında da kurduğunuz macOS guest makinelerin sürücülerini hem içerisindeki VMware Tools ile hem de Darwin.iso dosyasını kullanarak kurabilirsiniz.

macOS İçin En Güncel Darwin.iso İndir

Google Drive üzerinden paylaştığımız klasör içerisinde Fusion tarafından yayınlanan en güncel Darwin.iso 13.0.0 dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İndir

İlgili Yazılar

1) macOS Üzerinde VM Tools Kurulumu
2) Mac Üzerinde Windows 10 Kurulumu
3) macOS Üzerinde Sanal Makine Oluşturma
4) Windows Üzerinde Sanal Makine Oluşturma
5) Sanal Makine’de Windows 10 Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir