VMware Workstation 17 Pro İndir

Bu yazımızda VMware Workstation 17 indirme bağlantılarını paylaştık. Yani, bu yazılım Windows ve Linux’ta sanal makineler oluşturmak için mükemmel bir programdır.

VMware Workstation Pro Player İndir

Windows ve Linux için VMware Workstation 17 (17.5.0) Nasıl İndirilir?

VMware Workstation 17, Windows veya Linux bilgisayarda birçok farklı işletim sistemini kullanmanıza olanak tanıyan harika bir sanallaştırma yazılımıdır. Özellikle, yeni sürüm olan 17 Pro, 19 Ekim 2023’te çıktı.

VM Workstation Pro’nun çarpıcı yeni görünümü sayesinde, insanlar sanal makineleri parçalara ayırabilir veya mevcut makinelerinde değişiklik yapabilir. Her yeni sürüm gibi bu sürüm de en yeni Windows ve Linux işletim sistemleriyle arkanızı kolluyor.

Workstation/Player, bir dizi sanal işlemi tek bir gerçek bilgisayara yerleştirmenize olanak tanır. Birçok sistem yöneticisi, güçlü sanallaştırma teknolojisine sahip bu yazılıma güveniyor.

Pro sürümü gelişmeye devam ediyor. Dahası, bu programın en son sürümü, sanal makineleriniz için daha iyi güvenlik sağlar. Bu yazılımla VM oluşturduğunuzda en güncel platformları kullanabilirsiniz.

Pro sürümü ücretli bir yazılımdır ve satın almadan önce 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sanal PC programını satın almak istemiyorsanız 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilir ve daha sonra belirlediğiniz zaman satın alabilirsiniz.

Bu sanallaştırma yazılımı yalnızca Windows ile çalışmaz. Ayrıca Linux, Fedora, Kali Linux, Linux Mint ve Red Hat gibi diğer işletim sistemleri için de büyük bir yardımcıdır.

VM Workstation’ı indirdikten sonra bilgisayarınıza kolaylıkla kurabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemini kullandığınızı varsayalım. Bu durumda VMware’in Windows 10’a nasıl kurulacağına ilişkin kapsamlı kılavuzumuza göz atabilir ve kurulumunu yapabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

Bu yazılım için 2011 veya sonrasında piyasaya sürülen bir CPU gereklidir. Sanal bilgisayar oluşturma programını desteklemeyen sistem koşulları şunlardır:

 • 2011 veya sonrasında piyasaya sürülen güncel bir 64 bit x86/AMD64 CPU yeterlidir.
 • 2011 Bonnell mikro mimarisini temel alan Intel Atom CPU’ları. Örneğin Atom Z670/Z650 ve Atom N570.
 • 2012 Saltwell mikro mimarisini temel alan Intel Atom CPU’larını kullanan sistemler. Örneğin Atom S1200, Atom D2700/D2500 ve Atom N2800/N2600.
 • Llano ve Bobcat mikro mimarilerini temel alan AMD CPU’ları kullanan sistemler. Örneğin kod adı Hondo, Ontario, Zacate ve Llano.

Bu VTx yazılımı aynı zamanda 2010 Westmere mikro mimari mimarisini temel alan Xeon 5600, Xeon 3600, Core i7-970, Core i7-980 ve Core i7-990 CPU’ları kullanan sistemleri de destekler.

VMware Workstation 17.5’teki Yenilikler Neler?

 1. XTS Şifrelemeyle Daha İyi Güvenlik

Yeni sürüm olan 17.5.0, işleri güvende tutmak için CBC yerine XTS şifrelemesini içeriyor. Ayrıca eskisinden çok daha fazla güvenlik sunuyor. Bu iyileştirme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 1. CVE-2023-34044 İçin Düzeltme

Bu yeni versiyonda VMware geliştiricileri CVE-2023-34044 sorununu düzelttiklerini duyurdular.

 1. VMRUN ile Sanal Makine Yönetimi

Artık Workstation Pro sürümünde, VM’lerinizi komut isteminden VMRUN komutlarını kullanarak yönetebilirsiniz.

Ayrıca VMRUN ile yapabilecekleriniz:

 • VM’yi başlatın veya kapatın.
 • Anlık görüntüler oluşturun ve geri yükleyin.
 • Yürütülebilir bir program çalıştırın.
 • Çeşitli sistem görevlerini gerçekleştirin.
 • Ağ bağdaştırıcılarını yönetin.
 1. TPM VM’lerini Taşıma

Artık sanal makinelerinizi vTPM ile OVF kullanarak dışa veya içe aktarabilirsiniz. Başka bir deyişle, şifrelenmiş sanal sistemlerinizi taşımak artık daha kolay.

 1. Şifrelenmiş VM’leri Yönetme

VMREST API ile artık TPM donanımlı sistemlerinizin durum süreçlerini yönetebilirsiniz. Özellikle VM’nizi askıya alabilir, duraklatabilir veya açıp kapatabilirsiniz.

 1. VMware Donanım Sürümü 21

Yeni donanım sürümü, 4 NVMe denetleyicisinin eklenmesine olanak tanır. Böylece her denetleyici 64’e kadar cihazı destekler. Sonuçta 256 adet NVMe birim sürücüsü ekleyebilirsiniz.

Ancak aşağıdaki Windows sürümleri NVMe 1.3’ü destekler:

 • Microsoft Windows 11
 • Microsoft Windows Server 2022

Workstation 17 Pro Yenilikleri

 1. Yeni Konuk İşletim Sistemi Desteği
 • Microsoft Windows 11
 • Microsoft Windows Server 2022
 • RHEL 9 OS
 • Debian 11.x OS
 • Ubuntu 22.04 OS
 1. Yeni Sanal Güvenilir Platform Modülü 2.0

Workstation Player artık Windows 11’i ve TPM gerektiren diğer işletim sistemlerini desteklemek için sanal bir Güvenilir Platform Modülü (sürüm 2.0) cihazı sunuyor.

 1. Şifreleme Desteği

Artık bir sanal cihazı Player sürümünde yetkisiz kullanıma karşı korumak için şifreleyebilirsiniz.

 1. Yeni Tam veya Hızlı Şifreleme Özellikleri

Artık şifreleme için güvenlik (Tam) ve performans (Hızlı) seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz.

 1. Gelişmiş Grafik Desteği: OpenGL 4.3

Workstation Player artık sanal makineler için OpenGL 4.3’ü destekliyor.

 1. WDDM 1.2 Desteği

Workstation Player artık sanal makineler için WDDM (Windows Görüntü Sürücüsü Modeli) sürüm 1.2’yi desteklemektedir.

VMware Workstation Pro/Player 64 Bit Linux ve Windows için Son Sürüm

Benzersiz sanallaştırma programından ve bilgisayarınızın neye ihtiyacı olduğundan bahsettikten sonra Workstation 17’yi alıp sisteminize kurabilirsiniz.

VMware Pro’yu Windows ve Linux gibi çeşitli harika sistemlerde kullanabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki butonları kullanarak bu muhteşem yazılımı ilgili sistem sürümünüze göre bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Workstation Pro 17.5.0 for Windows
Workstation Pro 17.5.0 for Linux
Workstation Player 17.0.1 for Windows
Workstation Player 17.0.1 for Linux

Windows’ta Sanal Makine Programı Kurulumu

Windows 10 üzerinde VMware programını yapılandırmak ve kurmak için aşağıdaki resme tıklayarak faydalı yazımızı okuyabilirsiniz!

Sanallaştırma Yazılımı Kurulumu

Video

Windows için VM programını PC’nize indirdikten sonra aşağıdaki videoyu izleyerek nasıl kurulum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Ek olarak, YouTube kanalımıza abone olmayı ve tam desteğinizi göstermeyi unutmayın.

Linux’ta VM Workstation Kurulum

Bu özel yazılımı Linux’ta, özellikle Ubuntu’da da kullanabilirsiniz. Kısacası, VMware’i adım adım kurmak istiyorsanız aşağıdaki resme tıklayarak faydalı makaleye göz atabilirsiniz.

Ubuntu'da VM Workstation Kurulumu

Mac’te VM Fusion Kurulum

Workstation yazılımını indirdikten sonra dosyanın .exe uzantısına sahip olduğunu fark edeceksiniz. Windows’ta program yükleme dosyaları genellikle .exe ile biter. Kısacası, Mac bilgisayarlarda VMware Workstation yerine Fusion kullanıyoruz.

Yani Mac kullanarak Fusion VM programını kullanacaksınız. Fakat, macOS Mojave’ye kurulum yapmak istiyorsanız aşağıdaki resme tıklayarak faydalı yazıya ulaşabilirsiniz.

VM Fusion Kurulumu

Eski Sürümleri İndirin

Workstation Versiyonu
Windows
Linux

 

İlgili Yazılar

1) VM’nin Disk Kapasitesi Arttırma
2) Windows 10 İşletim Sistemini VM’ye Yükleme
3) Sanallaştırma Nedir?
4) Anlık Görüntü (Snapshot) Alma
5) Bir VM Klonlama

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir