VMware Workstation LAN Segment Bağlantısı (Ağ Bölümleme)

Bu yazımızda, VM Workstation’da sanal makineler üzerinde Ağ Segment ayarları nasıl yapılır adım adım inceleyeceğiz.

VMware Workstation LAN Segment Bağlantısı (Ağ Bölümleme)

VM Workstation 12 / 14 / 15 Üzerinde LAN Segment Nasıl Yapılandırılır?

Önceki yazılarımızda, Bridged, Host-Only, NAT ve Custom Specific Virtual Network ağ ayarlarını yapılandırdık. Bu yazımızda, VM Workstation sanallaştırma programı üzerinde mevcut olan LAN Segment özelliği nedir ve ne işe yarar inceleyeceğiz.

VMware’de LAN Segment nedir? LAN Segment, bir sanal makine grubu için oluşturulan özel bir ağdır. Bu özellik sayesinde sanal makineler yerel DHCP sunucudan IP adresleri almazlar. Sonuç olarak, bu sanal ağ yapısı kullanılarak yapılandırılan sanal makine APIPA (Automatic Private Internet Protocol Adressing – Otomatik Özel IP Adresleme) tarafından 169.254.0.0/16 IP bloğundan bir IP adresi alacaktır.

VM Workstation’ın 8 ve önceki sürümlerinde bu ağ yapısı Team olarak adlandırıldı. VM Workstation yeni sürümlerinde Team yapısı artık LAN Segment olarak adlandırıldı.

Bu ağ yapılandırmasında tüm sanal makineler 169.254.0.0/16 IP bloğundan IP adresleri alırlar ve kesinlikle bir DHCP sunucudan bir IP adresi almazlar.

Microsoft APIPA hakkında daha fazla bilgi almak için, https://support.microsoft.com/tr-tr/help/220874/how-to-use-automatic-tcp-ip-addressing-without-a-dhcp-server adresini ziyaret edebilirsiniz.

VMware Üzerinde Private Network (Özel Ağ/VLAN) Nasıl Oluşurulur ve Sanal Makineler Aynı Ağa Nasıl Dahil Edilir?

VMware Workstation üzerinde oluşturduğunuz iki adet sanal makineyi Client1 ve Client2 olarak yapılandırınız. Daha sonra, bu iki sanal makineyi aynı ağa dahil etmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Sanal makineleri aynı network’e eklemek için yeni bir Segment oluşturmanız gerekir. Client1 sanal makineyi açınız ve Network Adapter (Ağ Bağdaştırıcı) seçeneğine tıklayınız ve Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarları) penceresinde LAN Segment seçeğini işaretleyiniz.

Sanal Makinenin Ağ Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 2

Seçeneği işaretledikten sonra LAN Segments… butonuna tıklayınız.

LAN Segments...

   Adım 3

Global LAN Segments penceresinde, Add (Ekle) butonuna basınız.

Global Ağ Bölümleme

   Adım 4

Add butonuna tıklar tıklamaz Lan Segment1 grubu oluşturulacaktır. Oluşturulan grubun adını değiştirmek için Rename (Yeniden Adlandır) butonuna tıklayabilirsiniz.

Yeni yerel ağın adını Local olarak değiştirdikten sonra OK (Tamam) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Segment Ağını Adlandırma

   Adım 5

Bu kez açılır menüden Local grubun olduğunu görebilirsiniz.

VM'yi Bir Yerel Ağa Dahil Etme

   Adım 6

Local’i seçiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Local Ağ

   Adım 7

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Client1 sanal makine artık LAN Segment / Local üyesidir.

Client2 sanal makine için yeni bir Segment oluşturmanıza gerek yoktur. Client2 sanal makineyi Local grubuna üye yapmak için sadece Ağ Bağdaştırıcı ayarlarından Local’i seçmeniz yeterli olacaktır.

Sanal Makine Ağ Kartını Yapılandırma

   Adım 8

VM Workstation üzerinde LAN Segmenti oluşturduktan sonra, Client1 ve Client2 sanal makineleri çalıştırınız. Client1 sanal makineye APIPA tarafından atanan IP adresini aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

APIPA

   Adım 9

Client2 sanal makineye de tahsis edilen IP adresi aşağıdaki gibidir.

APIPA IP Adresi

   Adım 10

LAN Segment yapılandırma işleminde aynı gruba üye olan sanal makineler kendi arasında haberleşebilir. Şimdi, Client1 sanal makineden Client2’ye Ping atarak ağ bağlantısını kontrol ediniz.

Eğer Ping başarısız olursa, Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatınız.

Komut İstemini Kullanarak Ping Atma

   Adım 11

Aynı şekilde, Client2 sanal makineden Client1’e Ping atınız ve ağ bağlantısını sınayınız.

Komut İstemini ile Ping Atma

   Adım 12

Bu yapıda sanal makineler kesinlikle fiziksel ağa erişemezler. Client1 sanal makineden 192.168.1.0/24 fiziksel ağınıza Ping atınız ve sonucu doğrulayınız.

Ping Atma

   Adım 13

Aynı şekilde Client2 sanal makineden fiziksel ağınıza Ping atarak ağ bağlantısını kontrol ediniz.

Client2 VM'yi Pingleme

Sanal Makinelere Manuel IP Adresi Atama ve Ağ Testi

Aynı Segment’e dahil edilen sanal makineler APIPA üzerinden otomatik IP adresleri alabiliyor. Fakat, LAN Segment’teki sanal makinelere Manuel (Elle) IP adresleri atayabilirsiniz.

Sanal makinelere manuel IP adresi tahsis ettikten sonra ağ bağlantısını test etmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Client1 sanal makineye manuel IP adresi atamak için Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açınız ve Ethernet bağdaştırıcı üzerine tıklayınız. Client1’e 192.168.10.0/24 ağından 192.168.10.10 IP adresini atayınız.

Manuel IP Adresi Yapılandırması

   Adım 2

Client2 sanal makineye de aynı şekilde 192.168.10.0/24 ağından bir IP adresi atayınız. Client2’nin IP adresi 192.168.10.20’dir.

Manuel IP Adresi Yapılandırması

   Adım 3

Sanal makinelere manuel IP adresleri atadıktan sonra ağ bağlantısının başarılı olduğunu aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz. LAN Segment yapılandırma adımlarını gerçekleştirdikten sonra özel network’ler ile çok daha gelişmiş ağ topolojileri oluşturarak kendinizi geliştirebilir ve sınayabilirsiniz.

Aynı Ağ Üzerindeki PC'ye Ping Atma

   Son Söz


Bu yazımızda, VM Workstation/Player sanallaştırma programı üzerindeki sanal makineler için LAN Segment ağ bağlantısı yapılandırma adımlarını inceledik. Bu sanal ağ özelliği ile daha gelişmiş ağ tasarımları yapabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ VMware ile Windows 7 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 10 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 8.1 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 95 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 98 Kurulumu

14 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir