VMware Workstation Üzerinde Disk Performansı Arttırma

Bu yazımızda, VM Workstation üzerinde kurulacak sanal makinelerin disk performansı nasıl arttırılır inceleyeğiz.

VMware Workstation Üzerinde Disk Performansı Arttırma

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Sanal Makine Disk Performansı İyileştirme

Bildiğiniz gibi VMware Workstation en çok tercih edilen sanallaştırma programlarından biridir. Bilgisayarınızda VMware Workstation sanallaştırma programını kullanarak birçok sanal makine çalıştırabilirsiniz.

VMware Workstation hakkında daha fazla bilgi almak için VMware Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

VMware’de sanal makinelerin disk performansını sadece %30-%40‘a kadar arttırabilirsiniz. Sanal makinenin disk hızını arttırmanın iki ana yöntemi vardır. Bunlardan birincisi, kişisel bilgisayarınızda veya sunucunuzda mekanik diskler yerine SSD diskler kullanmanızdır. İkinci yöntem ise, normal bir HDD veya SSD üzerinde çalıştırılacak sanal makinenin disk ayarlarında küçük bir ayar yapmaktır.

Normalde, VMware üzerinde sanal makine oluştururken disk yapılandırma penceresinde varsayılan olarak etkin olan Split virtual disk into multiple files (Sanal diski çoklu dosyalara ayır) seçeneğini göreceksiniz.

Split virtual disk into multiple files seçeneği sanal makinenin kurulu olduğu konumda birden fazla dosya oluşturacaktır. Aslında, bu durum sanal makinenin disk performansını azaltacaktır. Eğer bilgisayarınızda yüksek kapasiteli bir HDD kullanıyorsanız, sanal makinenin disk yapılandırmasını mutlaka Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) olarak yapılandırmanız performans açısından önerilir.

Ayrıca, VMware disk performansını biraz daha arttırabilmek için sanal makine için disk oluştururken belirlediğiniz kapasitenin tümünü Allocate all disk space now (Tüm disk alanını şimdi ayır) seçeneği ile ayırabilirsiniz.

Disk Performansı Nasıl Arttırılır/Geliştirilir?

Disk yapılandırması için yapabileceğiniz seçenekleri açıkladıktan sonra, disk performansı arttırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware’de sanal makine kurarken Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde öncelikle Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 2

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirt) penceresinde sanal makinenin disk performansını arttırmak için yapılandıracağınız seçenekler vardır.

Öncelikle, oluşturacağınız Windows veya Linux sanal makinenin disk kapasitesini belirtiniz. Daha sonra, Allocate all disk space now ve Store virtual disk as a single file seçeneklerini seçiniz ve Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Disk Kapasitesini Belirtme

   Adım 3

VMware üzerinde sanal makine için sanal disk oluşturuluyorken bekleyiniz…

Sanal Hard Disk Oluşturuluyor

   Adım 4

Sanal disk oluşturulduktan sonra, aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde tek bir 40 GB dosya yapılandırıldığını görebilirsiniz. Eğer sanal makine kurulumlarınızı bu şekilde yapılandırırsanız, VMware’de %50‘ye kadar disk performansı arttırma sağlayabilirsiniz.

.vmdk Dosyası

VMware Workstation HDD / Disk Performans Arttırma ⇒ Video

VMware Workstation üzerinde disk hızını arttırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

VMware HDD Performansı Arttırma Videosu

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde disk performansını arttıracağınız küçük bir püf noktadan bahsettik. Eğer yukarıdaki bahsedilen ayarları bir SSD disk üzerinde yaparsanız, daha da VMware hızlandırma artışı elde edersiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VMware Bridged Bağlantısı
 VMware Lan Segment (Ağ Bölümleme)
VMware Clone Alma | Sistem Klonlama
♦ VMware ile Windows 10 Kurulumu
♦ VMware ile Windows 8.1 Kurulumu

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

    tesekkurler

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: