VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ) Bağlantısı

Bu yazımızda, VMware Workstation ağ ayarlarından biri olan Specific Virtual Network (Özel Sanal Ağ) nasıl yapılandırılır adım adım inceleyeceğiz.

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ) Bağlantısı

VMware Üzerinde Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ) Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VMware Workstation sanallaştırma programını kurduğunuz zaman Virtual Network Editor üzerinde Bridged, NAT ve Host-Only ağ bağlantıları için VMnet’ler oluşturulur.

VMware üzerinde yeni bir sanal makine kurulumu yaptıktan sonra önce Virtual Network Editor kontrol etmeniz gerekir. Daha sonra, sanal makinenin ağ bağdaştırıcı ayarlarından Bridged, NAT ve Host-Only seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bu VMware sanal ağı yapılandırması diğer VMnet ağ ayarları ile tamamen aynıdır fakat bazı durumlarda 3. Parti bir programa sanal makine eklemek ve karmaşıklığı önlemek için Custom Network bağlantısını yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, Virtual Network Editor üzerinde yeni bir VMnet5 oluşturdunuz ve bu VMnet’i Bridged olarak yapılandırdınız. Dolayısıyla, sanal makinenin ağ yapılandırmasını VMnet5 olarak değiştirmelisiniz.

VMware Workstation Custom Specific Ağ Ayarları

Virtual Network Editor üzerinde ilk varsayılan yapılandırma aşağıdaki gibidir. VMware tarafından VMnet0, VMnet1 ve VMnet8 otomatik olarak yapılandırılmıştır.

Bu penceredeki ayarlardan VMnet1, Host-Only olarak yapılandırılmıştır.

Virtual Network Editor (Sanal Ağ Editörü)

VMware Workstation üzerinde Custom Specific ağ yapılandırması için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware üzerinde daha önce kurduğunuz iki adet sanal makineyi Client1 ve Client2 olarak adlandırınız ve Client1 makinenin ağ kartı ayarını konfigüre etmek için Network Adapter seçeneğine tıklayınız.

Spesifik ağ seçeneğini seçtiğinizde aşağıdaki görüntüdeki gibi oluşturduğunuz VMnet’leri göreceksiniz. Client1 makine için VMnet1 seçiniz.

Sanal Makineyi VMnet1'e Ekleme

   Adım 2

Client2 makine için de VMnet1’i seçiniz.

VMnet1 Yapılandırması

   Adım 3

Her iki VM için Custom Specific Virtual Network ağını yapılandırdıktan sonra Client1 makineden Client2’ye ping atarak ağ bağlantısını test ediniz.

Eğer Ping işlemi başarısız olursa, iki VM üzerinde de Windows Güvenlik Duvarı’nı devre dışı bırakınız.

Ağ Bağlantısını Test Etme

   Adım 4

Aynı şekilde, Client2 makineden Client1’e ping atarak ağ bağlantısını kontrol ediniz.

Client2'den Client1'e Ping Atma

   Adım 5

Client1 ve Client2 sanal makineleri aynı VMnet1 üzerinde yapılandırdığınız için iki makine de birbiriyle iletişim kurdu. Eğer Client2makineyi başka bir VMnet6/Host-Only üzerinde yapılandırsaydınız, sanal makineler arasında bağlantı kurulmayacaktı.

Virtual Network Editor üzerinde oluşturduğunuz VMnet/Host-Only ayarını bir Switch olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla, VMware üzerinde Custom Network konfigürasyonu yaparak gelişmiş ağ topolojileri oluşturabilirsiniz. Örneğin, GNS3 programında bir Cisco Router kullanarak iki farklı ağda bulunan sanal makineleri haberleştirebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware üzerinde Özel Spesifik Sanal Ağ nasıl kullanılır adım adım inceledik. Bu ağ yapılandırması ile sanal makinelere farklı IP bloklarından IP adresi atayabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Lan Segment (Ağ Bölümleme)
Disk Hızı Arttırma
♦ VMware Snapshot Alma
♦ VMware Sanal PC Kopyalama
Disk Boyutunu Arttırma

14 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir