Netscape Navigator Tarayıcı Nedir?

Netscape Navigator, Netscape Communications şirketi tarafından geliştirilen, Marc Andreessen tarafından oluşturulan ilk ticari bir web tarayıcısıdır.

Netscape Navigator Tarayıcı Nedir?

Netscape Navigator Tarayıcı Tarihi ve Özellikleri

Jim Clark adlı yatırımcı, Netscape’i geliştirmek ve yeni bir program oluşturmak için Silikon Vadisi’nde çalışmaya istekli olan ve İnternet tarayıcısıyla başarılı olan iyi bir öğrenci olan Marc Andreessen ile anlaştı.

Bu yeni çevrimiçi programa Mosaic adı verildi. Programın amacı kişisel bilgisayarlarda İnternet’in kolay kullanılabilirliğini kolaştırmaktı.

Şirket, Nisan 1994’te sadece 3 çalışana sahipti fakat aynı yıl içerisinde çalışan sayısını 100’e çıkardı. Daha sonra, 3 yıl içinde 2.500 civarı çalışan sayısına ulaştı.

Şirket, Ekim 1994’te Navigator adlı ilk tarayıcısını başlattı.

Risk sermayesi şirketi olan Kleiner Perkins, şirketin yüzde 20’si için 5 milyon dolar yatırım yaptı. 8 Ağustos 1995’te Netscape, halka sunulacak 5 milyon hisse için bir fiyat belirlemek zorunda kaldılar.

İnternet pazarında Navigator’ın payı %80 olduğunda, Microsoft, Explorer’ı ücretsiz olarak sundu. Bunun nedeni, Bill Gates, İnternetin büyümesini fark etmemenin kişisel bir hatasıydı.

Netscape’in geliri yıllarca azaldığı için AOL şirketine satıldı, ancak şirket İnternet teknolojilerinde liderliğini korudu.

Kurucuları

Jim Barksdale, Ocak 1995’te Netscape’e katıldı.

Netscape’e katılmadan önce Jim Barksdale, AT&T ve McCaw Cellular Communications arasındaki birleşmeden kaynaklanan AT&T Kablosuz Hizmetlerin CEO’suydu.

Jim Barksdale, Ocak 1992’den Eylül 1994’te kadar, 1993 yılında 2 milyar dolar değerinde bir şirket olan McCaw’ın başkanlığını ve CEO’sunu yaptı.

McCaw’dan, Federal Express Corporation ile 1979’dan 1983’e kadar CIO olarak 12 yıl geçirdi ve şirketin dünya çapında sistemlerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını denetledi.

1983’te başkan yardımcısı ve CEO oldu ve şirketin 1 milyardan 7,7 milyara büyümesine ve 135’ten fazla ülkeye şubeler açmasına neden oldu.

Liderliği altında FedEx, Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan şirket oldu.

Jim Clark, Marc Andreessen ile Netscape’i kurmadan önce, 1994 yılında Silicon Graphics’i kurdu ve başkanı oldu.

Mart 1994’te, Illinois Üniversitesi’nden bir grup genç programcıyla İnternet Tabanlı İş Uygulamaları ve Tüketici Yazılımları konusunda çalışmak üzere Silikon Graphics’ten ayrıldı.

Bu programcı grubu, keşfi Netscape Communications’ın başlangıcı olan ilk web sayfası görüntüleyicisini oluşturan Mosaic’i oluşturdu.

Silicon Graphics’i kurmadan yıllar önce Clark, prestijli Stanford Üniversitesi’nde başarılı bir profesördü.

1974 yılında Utah Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimi doktorası yaptı. Ayrıca 1970 yılında Fizik Lisansı ve New Orleans Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden Fizik Bilimi Yüksek Lisans yaptı.

Marc Andreessen, Nisan 1994’te Jim Clark ile Netscape şirketini kurdu ve Eylül 1994’ten bu yana başkan olarak görev yapmaktadır.

Illinois Üniversitesi’nden mezun olmayan Andreessen, Mozaik tarayıcıyı ve Ulusal Süper Bilgisayar Uygulamaları Merkezi grubundaki diğer öğrencilerle birlikte Mozaik tarayıcısını oluşturdu.

Son derece samimi bir arayüze sahip Mozaik, arayüzü ve ücretsiz dağıtımı sayesinde bir yılda 2 milyondan fazla kişi tarafından satın alındı.

İlk Tarayıcı Sürümleri

Web sayfalarına bir komut dosyası dili ekleyen ve sürüm 2’de JavaScript dilini tanıtan ilk tarayıcıydı.

Hem e-posta hem de haberleri ve mesajları okumak ve göndermek için yeni özellikler ekleyerek Communicator sürümü oluşturuldu.

Tarayıcının sürüm 3’ünde yeni bir özellik olan sayfa editörü (Netscape Composer) tanıtıldı.

İnternet standartlarının destekçileri olan WWW Konsorsiyumu‘nun tavsiyelerine uymadan oluşturulan çok sayıda özel uzantıyı HTML‘ye eklediği için yaygın olarak eleştirildi.

Sürüm 4 ile, JavaScript ve katmanlar adı verilen özel bir HTML uzantısı aracılığıyla CSS (Cascading Style Sheets/Basamaklı Stil Sayfaları) ve Dinamik HTML’yi tanıttı.

Bu sürüm hatalıydı ve dinamik HTML uygulaması İnternet Explorer 4’ten daha düşüktü.

Bu durum, İnternet Explorer’ın Microsoft Windows’a entegrasyonu ile birlikte, iki şirket arasında tarayıcı rekabetine yol açtı. Şirketler kendi uzantılarını tanıttı fakat HTML ve JavaScript birbiriyle uyumsuzdu.

Bu rekabetin sonucunda, %98’lik bir pay elde eden İnternet Explorer‘ın zaferi ile sonuçlandı.

Açık Kaynak Yazılım

Şirket, Mart 1998’de, İnternet tarayıcı pazarının tükendiğini ve özgür yazılım topluluğunun dikkatini çekmek için, Communicator kodunun çoğunu yayınlayarak ücretsiz yazılım lisansı oluşturdu.

Şirket, projeye yardımcı olması için tarayıcı geliştirme mühendislerini atadı ve projeye Mozilla adı verildi.

Bir yıl sonra Netscape, Mozilla projesi tamamlanamayacağı için bazı mühendislerini Netscape Communicator 4.5 sürümüne atadı.

Daha sonra, Mozilla mühendisleri Communicator kodunu bırakıp sıfırdan başlamaya karar verdiler. Fakat, 4.x kodunu temel alan 5.0 sürümünü yayınlama planları vardı, ancak bu fikir yeterli olmadı. Dolayısıyla, tüm kaynaklar 6.0 versiyonunda çalışmak için kullanıldı.

Netscape’in yeni sahibi olan AOL, 6 sürümünü 14 Kasım 2000’de Mozilla’nın önceki sürüm koduna dayanarak yayınladı. Fakat bu sürüm, yavaş, dengesiz ve görsel olarak kötüydü.

2001’de Netscape 6.1 ve 6.2 sürümlerinin yayınlanmasıyla kararlılık sorunları çözüldü. Daha sonra, 2002’de AOL, 7 sürümünü piyasaya sürdü.

7 sürümü, Mozilla 1.0’ın çekirdeğine dayandığı için daha kararlı ve fark edilir derecede daha hızlı, entegre AOL Instant Messenger, ICQ ve Radio gibi çeşitli özelliklere sahipti.

Linux gibi İnternet Explorer’ı kurma olanağına sahip olmayan diğer platformlarda Netscape, konumunu bir süre korudu.

Netscape 7.2, 17 Ağustos 2004’te yayınlandı fakat AOL bu tarayıcıya devam etmediğini ifade etti.

Tüm bunlara rağmen şirket, Mayıs 2005’te Mozilla Firefox’a koduna dayanan 8.0’ın yeni bir sürümünü yayınladı. Bu sürüme belirli sayfaları görüntülemek için Explorer altyapısını da sundu.

9.0 sürümü, diğer işlevlerin yanı sıra Firefox 2.5 Eklentileri 6’nın entegrasyonuna izin veren Ekim 2007’de piyasaya sürüldü.

Ne Zaman Sonlandırıldı?

Başlangıçta, tarayıcı desteği ve geliştirmesinin sonlandırılması 1 Şubat 2008’de olarak açıklandı fakat AOL tarafından 1 Mart 2008’den itibaren iptal edildi.

   İlgili Yazılar


Opera Tarayıcı Nedir?
Solaris Nedir?
İşletim Sistemleri
Yazılım Çeşitleri
Google Tarihi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: