Internet Explorer Nedir, Ne İşe Yarar?

Internet Explorer (IE), 1995’ten beri Microsoft tarafından Microsoft Windows işletim sistemi için geliştirilmiş bir web tarayıcısıdır.

Internet Explorer Nedir, Ne İşe Yarar?

Microsoft Internet Explorer Web Tarayıcı Nedir?

1999 ve 2003 sürümleri 5 ve 6’da maksimum %95 kullanım oranı ile 1999’dan beri en çok kullanılan web tarayıcısıdır.

Bu pazar payı, başta Mozilla Firefox olmak üzere diğer tarayıcılardan gelen rekabete bağlı olarak giderek azaldı. Microsoft, 1990’ların sonunda yılda 100 milyon dolardan fazla para harcadı ve 1999’da IE’de 1000’den fazla insan çalıştı.

Tarihi

Internet Explorer projesi 1994 yazında Thomas Reardon tarafından başlatıldı ve daha sonra Benjamin Slivka tarafından yönetildi ve öncü NCSA Mozaik tarayıcısına resmi bağlantıları olan ilk ticari web tarayıcılarından Spyglass, Mosaic için kaynak kodundan yararlandı.

1994’ün sonlarında Microsoft, Spyglass Mosaic’i üç aylık ödeme artı yazılımdan aldığı kârlardan elde edilen gelirin bir yüzdesi ile daha da geliştirilmesi için lisansladı.

Her ne kadar NCSA Mozaik’e benzer bir ada sahip olsa da, Spyglass Mozaik NCSA Mozaik kaynak kodunu çok az kullanmıştır.

Internet Explorer ilk olarak 1995 yılında Windows 95 için Microsoft Plus için bir eklenti olarak yüklenmek üzere piyasaya sürüldü.

Daha sonra Windows 95’in bazı OEM sürümlerinde ücretsiz olarak tanıtılacak ve Windows’un sonraki sürümlerinde varsayılan olarak dahil edilmiştir.

Ancak, işletim sisteminin tarayıcıyı ücretsiz olarak almasına izin vermek, yakında bir davaya ve ardından birkaç milyon dolara kadar tazminat ödenmesine yol açtı.

Özellikleri

Internet Explorer, çok çeşitli web sayfaları için ve Windows Update de dahil olmak üzere işletim sistemlerinde belirli işlevler sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Tarayıcı savaşının yüksekliği sırasında, Internet Explorer, zamanın ilerleyen teknolojik özelliklerini destekleme lehine olduklarında Netscape‘in yerini aldı.

Standartlar Desteği

   Rendering Motorlarının Karşılaştırılması

Trident tasarım motorunu kullanan Internet Explorer, neredeyse tamamen HTML 4.01, CSS 1.0 ve XML 1‘i destekliyor ve içerikte küçük boşluklar var.

CSS düzey 2 ve DOM Düzey 2’yi kısmen destekler, içerik ve uyumluluk sorunlarında büyük eksiklikler vardır. CSS 2.1 desteği Internet Explorer 8’de bulunmaktadır.

Tamamen XSLT 1.0 uyumludur ve Microsoft tarafından oluşturulan ve genellikle WD-XSL olarak adlandırılan eski bir XSLT lehçesidir.

XSLT 2.0 desteği, Internet Explorer’ın gelecekteki sürümleri için öngörülmüştür, Microsoft geliştirmenin devam ettiğini, ancak tarihlerin açıklanmadığını belirtmiştir.

Internet Explorer, açık web standartları konusunda sınırlıdır ve bu nedenle yürürlükte olan standartlar için desteği iyileştirmektir.

   Uzantı Kuralları

IE, HTML, CSS ve DOM dahil olmak üzere birçok standarda bir dizi özel uzantı tanıttı. Bu, yalnızca IE ile doğru görüntülenebilen bir dizi web sayfasıyla sonuçlandı.

IE, JavaScript‘e diğer tarayıcılar tarafından alınan bir dizi uzantı tanıttı.

Bunlar, bir öğe içindeki HTML dizesini döndüren innerHTML’yi, HTTP isteğinin gönderilmesine izin veren XML HTTP İsteğini ve HTTP yanıtının alınmasını içerir.

W3C ile indüklenen DOM yöntemlerinin tanıtılmasına kadar bu işlevlerden bazıları mümkün değildir.

Microsoft’un öngördüğü diğer standartlar dikey metin desteğidir, ancak W3C önerisinden farklı bir sözdizimindedir; çeşitli görüntü efektleri için destek ve komut dosyası kodu, özellikle JScript Kodlaması için destek. EOT yazı tiplerini web sayfalarına gömmek için de destek sağlanır.

   Kullanılabilirlik ve Erişilebilirlik

Internet Explorer, Windows’ta sağlanan erişilebilirliği kullanır. Internet Explorer, Windows Gezgini’ne benzer işlemlere sahip bir FTP kullanıcı arabirimidir.

Son sürümler açılır pencereleri engeller ve sekmeli göz atmayı içerir.

Sekmeli gözatma, MSN Search araç çubuğu veya Yahoo araç çubuğu yüklenerek önceki sürümlere de eklenebilir. IE için klavye kısayolları da işi kolaylaştırır ve zaman kazandırır.

   Önbellek

IE, daha önce ziyaret edilen sayfalara daha hızlı erişim sağlamak için geçici Internet dosyalarını kaydeder.

İçerik, Index.dat olarak bilinen bir veritabanı dosyasında dizinlenir. Var olan birden fazla dosya farklı içerik dizinleri, ziyaret edilen içerik, RSS, Otomatik Tamamlama, ziyaret edilen web sayfaları, çerezlerdir.

IE7’den önce, dizini temizlemek için önbellek temizliği kullanıldı, ancak dosyalar kaldırılmadı. Bu özellik hem bireyler hem de şirketler için potansiyel bir güvenlik riskiydi.

IE7’den başlayarak, hem dosya giriş dizini hem de kendileri temizlendiğinde önbellekten kaldırılır.

   Grup Politikaları

Microsoft Explorer tarayıcı, Grup İlkesi kullanılarak tamamen yapılandırılabilir.

Windows Server etki alanı yöneticileri, kullanıcı arabirimini etkileyen bir dizi ayarın yanı sıra dosya yüklemeleri, bölge ayarları, site ayarları, denetim davranışı ActiveX ve diğerleri gibi güvenlik özelliklerini uygulayabilir ve uygulayabilir.

Yapılandırma her kullanıcı ve her makine için oluşturulabilir. Explorer ayrıca tümleşik Windows kimlik doğrulamasını da destekler.

Güvenlik

IE, web tabanlı bir Internet veya intranet ve beyaz listeye alınmış bir kullanıcı olsa bile, belirli koşullar altında bölge ve site grubu tabanlı güvenliği kullanır.

Her bölge için güvenlik kısıtlamaları geçerlidir; bir bölgedeki tüm siteler kısıtlamalara tabidir.

IE7, kullanıcı kısıtlamayı geçersiz kılmadığı sürece sahte sitelere erişimi kısıtlayan bir kimlik avı filtresi içerir.

IE8 ayrıca kötü amaçlı yazılım depoladığı bilinen sitelere erişimi de engeller. İndirilenler, virüslü olup olmadıklarını görmek için de analiz edilir.

Windows Vista‘da, IE varsayılan olarak, Tarayıcı ayrıcalıklarının kendilerinin oldukça kısıtlı olduğu Korumalı Mod olarak adlandırılır. İsteğe bağlı olarak bu modun dışında gezinebilirsiniz, ancak önerilmez.

Bu, eklenti ayrıcalıklarının etkinliğini de sınırlar. Sonuç olarak, tarayıcı veya herhangi bir eklenti tehlikeye girmiş olsa bile, neden olabileceği hasar sınırlıdır.

Tarayıcı yamaları ve güncelleştirmeleri düzenli aralıklarla yayımlanır ve Windows Update hizmeti ile Otomatik Güncelleştirmeler aracılığıyla edinilebilir.

Güvenlik yamaları çok çeşitli platformlar için düzenli aralıklarla yayımlanmaya devam etse de, Windows XP SP2 ve sonraki sürüm sistemleri için en son özellikler ve güvenlik geliştirmeleri yayımlanır.

Güvenlik Açıkları

IE birçok güvenlik açığı ve endişesinin konusu olmuştur: çoğu casus yazılım, reklam yazılımı ve bilgisayar virüsü, IE’nin güvenlik mimarisindeki kusurlardan ve kusurlardan yararlanılarak Internet üzerinden iletilir ve bazen yüklemek için kötü amaçlı bir web sayfasını görüntülemekten başka bir şey gerektirmez.

IE’yi etkileyen çok çeşitli güvenlik kusurları tarayıcının kendisinden değil, kullandığı ActiveX’ten kaynaklanır.

Eklentiler IE ile aynı ayrıcalıklara sahip olduğu için, kusurlar bir tarayıcı kusuru kadar kritik olabilir. Genişletilebilirlik mekanizması olarak NPAPI kullanan diğer tarayıcılar da aynı sorunlardan muzdariptir.

   İlgili Yazılar


Windows Defender
Google Uygulamaları
Windows 10 Kurulum
SSD Diskler
SCSI Diskler

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir