Opera Nedir, Ne İşe Yarar?

Opera web tarayıcısı, Norveç şirketi Opera Software tarafından oluşturulan bir web tarayıcısıdır. Hız, güvenlik, standart desteği, küçük boyutu ve sürekli yeniliği ile diğer tarayıcılardan bir adım öndedir.

Sekmeli tarama, hızlı arama, gezinme sırasında fare hareketleri, siteye göre kişiselleştirme ve sekmeler üzerinde küçük resim görünümü ile fark yaratan özelliklere sahiptir.

Opera Nedir?

Opera Web Tarayıcısı Nedir?

Opera, Windows 10, Mac OS X, GNU/Linux, OS/2, Solaris ve FreeBSD için kullanılabilir. Buna ek olarak, Opera Mini ve Mobile olmak üzere iki mobil sürümü vardır.

Bu sürümlerin yanında, bu tarayıcı Nintendo DS ve Wii oyun konsollarında da bulunur. Ayrıca tarayıcının televizyonlar ve DVD oynatıcılar için üzerinde de kullanılabilir.

Tarihi

Opera, 1994 yılında Norveç’in en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telenor’da bir araştırma projesi olarak başlatıldı ve daha sonra 1995 yılında Opera Software ASA adında yeni bir şirket oldu.

Daha sonra ilk kez halka açık olarak 2.0 sürümü ile piyasaya sürüldü ve 1996’da sadece Microsoft Windows sistemleri üzerinde çalışabiliyordu.

Gelişen teknoloji pazarlarından yararlanmak amacıyla, 1998’de mobil cihaz platformları için yeni bir proje başlatıldı.

2000 yılında yayınlanan 4.0 sürümü ile, birden çok işletim sistemi ve platformlarda çalışan yeni bir çekirdek ve sekmeli göz atma tasarımı geliştirildi.

Şimdiye kadar Opera web tarayıcısı deneme sürümü olarak kullanılıyordu ve deneme süresi sona erdikten sonra satın alınması gerekiyordu.

5.0 sürümünün yayınlanmasıyla bu gereksinim sonra erdi ve bunun yerine, ödeme yapmayan kullanıcılara reklamlar gösteriliyordu.

Sonraki sürümlerinde ise kullanıcıya Google banner reklamlarını veya metin reklamları görüntüleme seçeneği ekledi. Daha sonra 8.5 sürümünde, reklamlar tamamen kaldırıldı.

9.1 sürümünde yer alan özellikler arasında, bir dijital sertifikanın sağlayıcısı olan GeoTrust’un teknolojisini kullanan sahtekarlık koruması ve tanınmış Phishing web sitelerini izleyen bir kuruluş olan PhishTank sistemleri yer aldı.

Ayrıca 2006 yılında Nintendo Wii ve Nintendo DS oyun sistemleri üzerinde uyumlu çalışabilen tarayıcı sürümleri geliştirildi.

Fakat bu sürümler başlangıçta ücretli olarak indirilebiliyordu. Daha sonra, 2009’dan sonra tekrar ücretsiz olarak kullanılabilir duruma geldi.

Özellikleri

 1. Kaliteli bir web tarayıcı olmasına rağmen bazı desteklenmeyen dilleri, forumlarda veya topluluk tarafından bulunabilmektedir.
 2. Mouse hareketlerini kullanarak tarayıcı işlevlerinde kolayca gezinmenizi sağlar.
 3. Hızlı arama sayfasında favori web sitelerinin eklenmesini sağlayarak kullanıcının kendisine özgü bir tasarımına izin verir.
 4. Güvensiz web sitelerinin veya kimlik avının tespit edilmesini sağlar.
 5. Kullanıcılar tarafından geliştirilen widget’ler sayesinde daha profesyonel çalışma yapmayı sağlar.
 6. Bir sekmenin üzerine gelindiğinde o sekmede açık olan websitesinin önizlemesini gösterir.
 7. RSS ve Atom desteği ile favori websitelerinin son yayınlarını anasayfa üzerinde kullanıcıya sunar.
 8. RSS ve Atom özelliğinde abone olmadan önce içeriğin önizlemesini kullanıcıya gösterir.
 9. Entegre e-mail uygulaması Opera Mail’i içerir.
 10. Herhangi bir web sitesinin kullanıcı adı ve parola gibi hesap erişim verilerini, yalnızca geçerli sayfa için verileri hatırlama imkanı sunar.
 11. Bir indirme işlemini duraklatmaya ve gerektiğinde devam ettirmeye veya aynı anda birden fazla indirme gerçekleştirmeye izin verir.
 12. Java IRC sohbet istemcisi ve FTP desteği içerir.
 13. Geçerli gezinme oturumunu kaydetmenizi ve devam ettirmenizi sağladığı için kullanıcı tarayıcıyı kapatabilir ve daha sonra, sekme başına tam olarak aynı açık sayfalara ve geçmişe sahip olabilir.
 14. Çerez ayarlarını, pop-up’ları, java uygulaması davranışlarını kaydetmenize olanak tanır.
 15. Ziyaret ettiğiniz sayfayla ilişkili küçük metinleri panoya eklemenize izin verir.
 16. Tek bir tıklama ile çerezler, veriler ve şifre, önbellek, ziyaret edilen sayfaların geçmişi, yazılı adreslerin geçmişi, ziyaret edilen bağlantıların geçmişi, indirilen dosyaların geçmişi ve diğer özel bilgi türleriyle korunan sayfaları silmenizi sağlar.
 17. Bir sayfada bulunan belirli bağlantıları engellemenizi, açmanızı veya kaydetmenizi sağlar. Ek olarak, anlık aramalara izin verir.
 18. Popup’ları engelleme özelliğine sahiptir.
 19. Ziyaret edilen websitesine ait reklamları veya resimleri engellemenize izin verir.
 20. Sekmeler arasında gezinme Ctrl + Sekme Numarası kombinasyonu ile hızlı gezinmeyi sağlar.

Opera Mobile

Kişisel bilgisayarlar için geliştirilen tarayıcı sürümüne ek olarak, mobil aygıtlar üzerinde çalışabilen farklı sürümleri de vardır. Bunların hepsi aynı çekirdeğe dayanıyor, fakat özellikleri ve kullanıcı arayüzü farklı olabilir.

Opera Mobile, akıllı telefonlar ve PDA cihazları için tasarlanmış bir tarayıcı sürümüdür.

Mobile’ın ilk sürümü 2000 yılında Psion Series 7 ve NetBook için piyasaya sürüldü ve daha sonra 2004 yılında Windows Mobile’a taşındı.

Kullanıcılar tarayıcıyı 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebiliyordu, ancak kullanmaya devam etmek için satın almaları gerekiyordu.

Sony Ericsson P990 ve Motorola RIZR Z8 gibi UIQ 3 işletim sistemini kullanan cihazlar bu sürüm ile önceden yüklenmiş olarak geliyordu ve fiyatı telefonun fiyatına dahildi.

Bu sürümün ana özelliklerinden biri, web sayfalarının biçimini mobil cihazın ekranına daha iyi uyacak şekilde dinamik olarak değiştirme yeteneğine sahip olmasıdır.

Ayrıca, kullanıcı sayfa yakınlaştırma özelliğini kullanabilir. Ancak, kişisel bilgisayarlar için Opera’nın önceki sürümleri gibi, Mobile’ın kullanıcı arayüzü de kullanımı veya özelleştirilmesi zordur.

Opera Mini

Ücretsiz olarak sunulan OperaMini, öncelikle cep telefonları için olduğu kadar akıllı telefonlar ve PDA’lar için de tasarlanmıştır. Java ME platformunu kullanır ve bu nedenle mobil cihazın Java ME uygulamalarını çalıştırabilmesini gerektirir.

Mini tarayıcı, sayfaları cep telefonuna geri göndermeden önce bilgileri yönlendiren ve sıkıştıran doğrudan Opera Software sunucularından talep eder.

Bu sıkıştırma işlemi aktarım süresini yaklaşık iki ila üç kat daha hızlı hale getirir ve ön işlem, cep telefonları için tasarlanmamış web sayfalarıyla uyumluluğu kolaylaştırır.

Opera Wii

10 Mayıs 2006’da şirket, Nintendo ile Wii konsolu için OperaWii adında bir web tarayıcısı geliştirdi.

İlk başta bu tarayıcı ücretsiz olarak indirilebiliyordu fakat Temmuz 2007’den Eylül 2009’a kadar, konsoldaki bu tarayıcıyı kullanabilmek için Wii Points Wii sistemi ile ödeme yapmak gerekiyordu. Şu anda tarayıcının indirilmesi tekrar ücretsizdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir