Java Nedir, Ne İşe Yarar?

Java, Sun Microsystems tarafından 1995 yılında geliştirilmiş bir programlama dilidir ve geliştirildiği zamandan beri çok sayıda cihazda gerekli bir bileşen olmuştur.

Java Nedir, Ne İşe Yarar?

Java Programlama Dili Nedir?

Java programlama dilinde yazılmış programları okumaya ve çalıştırmaya izin veren bir Java sanal makinesi çalıştığı bilgisayara katkıda bulunan bir programdır.

Java’nın temel özelliği oluşturduğu bir ara sanal makinedir, bu yüzden herkes için benzersiz bir kodu donanım özelliklerine çeviren bir yorumlayıcıya sahiptir.

Farklı bilgisayar mimarileri için bir programın farklı sürümlerini oluşturmanın zorluğu ele alındığında bunları birbirinden ayıran tek şey Java makinesidir.

Java dilinin geliştirilmesinin diğer nedenlerinden biri de programların herhangi bir bağlamda, herhangi bir ortamda çalışabilme yeteneğidir. Bu nedenle taşınabilirliği ana nedenlerinden biridir.

Java’nın Sun Microsystems tarafından piyasaya sürülmesinden sonra Oracle, Sun Microsystems satın aldı ve bu platformu geliştirmeye devam etti.

Bu platform ücretsiz olarak kullanılabilir ve ayrıca geliştiriciler için bu dilde programlama etkinliğine rehberlik eden herhangi bir pakete sorunsuz bir şekilde erişilebilir.

Herkes tarafından geliştirilebilir olması bakımından bu platform açık kaynak kodlu olarak ifade edilir. Bir programlama dili kullanılarak belirli bir cihazın tanıyacağı kod yapısı kullanılır ve cihazın bu kod yapısını anlayıp işleyebilmesi için onu derlemek gerekir.

Bir cihaza ait yazılan programın kodu farklı bir ortamda çalıştırılması gerektiğinde, yeniden derlenmesi gerekir. Bu noktada, Java’nın geliştirilmesi ile bu tür durumlar ortadan kaldırılmıştır ve yazılan kodun herhangi bir ortamda çalıştırılması sağlanmıştır.

Bu kod yapısının çalışabilme uyumluluğunun sağlanabilmesi için derlenen kodu çalıştırabilecek bir sanal makine oluşturulması gerekir.

Dolayısıyla bu yöntem ile artık belirli bir işletim sistemi tarafından yazılan kod yapısı anlaşılamaz duruma gelir. Bu sebeple bu dil herhangi bir işletim sistemi üzerinde çalışabilen bir sanal makine tarafından yorumlanmak üzere yapılmıştır.

Bu sayede sadece sanal makinenin kurulu olduğu herhangi bir ortamda kullanılabilecek bir derleme yapılması gerekir.

Ne İşe Yarar?

Programcılar Java’yı kullanarak Intranet‘ten kurumsal verileri bağlayarak veritabanları gibi önemli sistemlerin kullanım izinlerini ayarlayabilir ve yapılandırabilir. Ya da bir multimedya uygulaması oluşturmak için bu kullanılabilir.

Ayrıca başka bir örnek olarak, elektronik ticarete kadar her türden özelleştirilmiş kurumsal programlar oluşturulabilir.

C++ bilgisayar programlama diline benzerdir ve nesne yönelimlidir. Bu, programların tümünü sıfırdan yazmak yerine, önceden var olan birçok bileşen kullanılarak oluşturulabileceği anlamına gelir.

Şirket programcılarının bileşenleri paylaşması ve böylece özel uygulamaların çok daha hızlı oluşturmasına katkı sağlar.

Diğer Programlama Dilleri Arasındaki Farkları

Bu platform derlenmiş bir dil olduğu için bir program yazıldıktan sonra, programı bilgisayarın anlayabileceği bir dile dönüştürmek için bir derleyici aracılığıyla çalıştırılması gerekir. Fakat, bu platformun çalışma yapısı diğer derlenmiş dillerden çok farklıdır.

Diğer derlenmiş dillerde, bilgisayara özgü derleyiciler, programın çalışabileceği tüm farklı sistemler için farklı çalıştırılabilir kodlar oluşturur.

Diğer dillere karşılık, bu platformda Java Bytecode/Baytkodu olarak adlandırılan programın tek bir derlenmiş sürümü oluşturulur.

Farklı bilgisayar sistemlerinde yorumlayıcılar baytkodunu anlar ve programı çalıştırır. Bu şekilde, bir program bir kez oluşturulabilir ve ardından birçok farklı bilgisayar türünde kullanılabilir.

Bir web tarayıcısı içinde çalışmak üzere tasarlanmış programlara ise Applet (Küçük Uygulamalar) adı verilir. Java’yı destekleyen tarayıcılarda baytkodu yorumlayıcıları bulunur.

Bir uygulama baytkodlarına derlendikten sonra, bir web sunucusuna kopyalanır ve gerekli bağlantı HTML içerisinde yapılandırılır.

Bu durumda, bir kişi, üzerinde Java uygulaması bulunan bir websitesini ziyaret ettiğinde, uygulama kullanıcının bilgisayarına otomatik olarak alınır.

Bu dil ile yazılan bir uygulamayı çalıştırmak için, bu uygulamaları çalıştırabilen bir baytkodu yorumlayıcısına sahip bir web tarayıcısına ihtiyacınız olacaktır.

Yazılan uygulamalar bilgisayarınızda çalıştırılabilen programlar olduğundan, herhangi bir bilgisayar programı gibi bir virüs içerebilirler. Bu yüzden ilgili uygulama bilgisayara indirildiğinde virüsün bulaşmasının önlenebilmesi için, uygulama ilk olarak doğrulama sürecinden geçer.

Baytkodları doğrulandıktan sonra, tarayıcı Java’yı yorumlar ve bunları bilgisayarın belleğinin kısıtlı bir alanına yerleştirerek çalıştırır. Yine de hiçbir virüsün sisteme zarar vermemesi için ekstra önlemler alınabilir.

İstemci üzerinde çalışacak uygulama için CPU döngüleri, sunucudan daha fazla kullanıldığından, animasyon ve her türlü multimedya bu programlama dili ile oluşturulabilir.

Ek olarak, Web tabanlı programların mevcut kurumsal ağlara ve veritabanlarına daha kolay entegre edilmesini sağlamak için API ve diğer bağlantılı yazılımlara da sahiptir.

   İlgili Yazılar


Host Nedir?
JavaScript Nedir?
Algoritma Nedir?
PHP Nedir?
Yazılım Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: