Google Chrome Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Chrome, WebKit oluşturma motoru ve uygulama geliştirme yapısı gibi açık kaynaklı bileşenlere dayanarak derlenmiş Google tarafından geliştirilmiş bir web tarayıcısıdır.

Google Chrome Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Chrome Web Tarayıcı Nedir?

Google Chrome, İnternet’te en çok kullanılan ve kullanıcılar tarafından tercih edilen birinci tarayıcıdır ve şu anda Statcounter’a göre %65.89 pazar payına sahiptir ve ücretsiz olarak kullanılabilir.

Tarayıcının adı, grafik kullanıcı arayüzü çerçevesi için kullanılan terimden türetilir.

Chromium Projesi

Chromium, Google Chrome’un arkasındaki ücretsiz yazılım projesidir. Google tarafından yapılan kısmi proje, BSD kullanım lisansı kapsamındadır. Projenin diğer kısımları MIT Lisansı, Ms-PL ve üçlü MPL/GPL/LGPL lisansı da dahil olmak üzere çeşitli izinli açık kaynaklı lisanslara tabidir.

Bu projenin temel amacı, daha fazla kararlılık, hız ve güvenlik sağlayan bir tarayıcı sağlamak ve aynı zamanda basit ve verimli bir kullanıcı arayüzü sağlamaktır.

Chromium, Chrome’un aynı tasarım özelliklerine sahip, ancak farklı bir logoya sahip ve Google şirketinin ticari ve teknik desteğini içermeyen temel bir tarayıcıdır.

Chromium tarayıcısının ilk beta sürümü 2 Eylül 2008’de yayınlandı. Daha sonra, tarayının 1.0 sürümü 11 Aralık 2008’de halka açık olarak yayınlandı.

Chromium tarayıcı Microsoft Windows platformları için 50’den fazla dilde kullanılabilir.

Chrome Tarihi

Google Chrome, 2 Eylül 2008’de resmi olarak piyasaya sürüldü. Microsoft Windows için 43 dilde beta bir sürümdü ve tarayıcı pazarının hızla %1’ine yaklaşmıştı.

2 Eylül’de, ilk beta sürümü için hizmet şartlarının bir bölümüne odaklanan Chrome tarayıcısıyla aktarılan tüm içerik için Google’a lisans verilmişti.

Ancak hizmet şartları bölümüne Google’ın genel hizmet şartlarının aynısı yanlışlıkla dahil edildi.

Google, aynı gün içerisinde metnin yanlışlıkla diğer ürünlerden alındığını ve hizmet bölümüne eklendiğini ve bu bölümün de kaldırıldığını söyledi.

Sonuç olarak tarayıcının Google’a bilgi aktarıp aktarmadığı ve eğer öyleyse ne tür bilgilerin gönderildiği konusunda endişeler olmuştu.

Özellikleri

   Güvenlik ve İstikrar

Tarayıcıyı tasarlamanın birincil hedefleri arasında, mevcut tarayıcıların sunduğu güvenliği, hızı ve kararlılığı daha da geliştirmekti.

Kullanıcı arayüzünde de önemli değişiklikler yapıldı. Chrome, 26 farklı Google kod kütüphanesinden ve Netscape gibi üçüncü parti yazılımlar ile oluşturuldu.

   Kara Liste ve Uyarı

Chrome, periyodik olarak iki kara listeden güncellemeleri indirir ve tehlikeli bir içerik sayfasını ziyaret etmeye çalıştıklarında kullanıcıları uyarır.

Bu hizmet, Google Güvenli Tarama API’sı adlı ücretsiz bir herkese açık API’si aracılığıyla üçüncü taraflarca da kullanılabilir.

   İşlem İzolasyonu (Korumalı Alan)

Gears’tan sorumlu geliştirme ekibi, çok iş parçacıklı bir tarayıcı oluşturmayı düşünüyordu ve Chrome, bu kavramı Internet Explorer tarafından kullanılan özelliğe benzer çok işlemcili bir mimariyle uyguladı.

İşlem izolasyonu sayesinde sekmeler, eklentiler gibi her göreve ayrı bir işlem atanır.

   Gizli Mod

Chrome, herhangi bir etkinlik kaydetmediğinden ve geçici dosyalarda kullanılan çerezleri sildiğinden İnternet’e tam gizlilikle göz atmanıza olanak tanıyan bir gizli tarama modu içerir.

   Hız

Birçok web sitesi, JavaScript için Benchmark aracını ve ışın izleme ve kısıtlama çözümünü içeren Google’ın kendi özel hesaplama testlerini kullanarak performans testleri gerçekleştirmiştir.

Dolayısıyla, Chrome’un Safari, Firefox, Internet Explorer dahil olmak üzere rakiplerine kıyasla çok daha hızlı performans gösterdiğini bildirdiler.

   Arayüz

Kullanıcı arayüzü, geri git, ileri git, sayfayı yeniden yükle, git ve iptal et butonları ile kullanıcıya kolaylık sağlar. Seçenekler Safari tarayıcısına benzer ve özelliklerin konumu eski Internet Explorer tarayıcılarındaki gibidir.

Pencere tasarımı, Windows Vista‘nın yerel temasına dayanır. Otomatik tamamlama arama özelliklerine, arama önerisine sahip çok amaçlı adres çubuğu vardır.

Google Chrome’un temel işlevleri, uzantıları aracılığıyla geliştirilebilir. Google Chrome’un web’deki farklı standartları desteklemeye çalışan bir tarayıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Benzer şekilde, Chrome, javascript kodunun yürütülmesinde mükemmel bir performans sunması için Javascript motorunu geliştirmiştir.

   İlgili Yazılar


Opera Nedir?
Ubuntu’ya Chrome Kurulumu
Microsoft Şirketi Tarihi
Bluetooth Teknolojisi
MP3 Ses Dosyası

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir