Blogspot/Blogger Nedir, Ne İşe Yarar?

2003 yılında Google tarafından satın alınan Blogger (Blogspot), 1999 yılında Pyra Labs tarafından blog oluşturmak ve yayınlamak için oluşturulmuş bir hizmettir.

Blogspot/Blogger Nedir, Ne İşe Yarar?

Blogspot ve Blogger Servisi

Blogger hizmeti aracılığıyla kullanıcılar kod yazma ve program yükleme gibi herhangi bir programlama görevi gerçekleştirme izni olmadan kendi bloglarını oluşturabilir ve yönetebilir. Fakat, oluşturulan blog’lar yalnızca Google sunucularında barındırılmaktadır.

Google Blogger, blogların web barındırması için Blogspot adlı sunucuyu kullanır. Kullanıcıların belirlediği ve oluşturacağı ücretsiz websiteleri için subdomain kullanır. Bu subdomain, websitename.blogspot.com uzantısına sahip olarak kullanıcının Google hesabına dahil edilir.

Kullanıcılar Blogger servisi ile ücretsiz bir blog oluşturduktan sonra blogspot subdomain yerine kendilerine özgü bir domain adı belirlemeleri halinde Google üzerinden barındırma hizmeti satın alması gerekir.

Kullanıcılar, yeni makalelerini oluştururken HTML kodlarını elle yazması zor olacağından, Blogger web sitesinde bir form yapısındaki blogunda kolayca yeni bir gönderi oluşturabilir. Oluşturulacak yeni gönderiler herhangi bir web tarayıcısında düzenlenebilir ve anında yayına alınabilir.

Bir web sitesinde makaleler yayınlamak için gerekli tüm araçlara sahip bir yayın platformu olduğu için WordPress içerik yönetim sistemine de alternatiftir.

Tarihi

Blogger, Ağustos 1999’da piyasaya sürülen ilk bloglama araçlarından biridir. Ayrıca günümüzde kullanılan çevrimiçi formların kullanımının yaygınlaştırılmasına yardımcı olduğu kabul edilmektedir.

Google, 2003 yılında Blogger servisini oluşturan ve bugün blog teknolojisinin gelişmesinde öncü olan Pyra Labs şirketini satın aldı.

2004’te ise Google, Picasa’yı ve Hello fotoğraf paylaşım aracını satın alarak bu hizmeti Blogger servisine entegre etti ve kullanıcıların kendi bloglarına fotoğraf göndermesine izin verdi.

9 Mayıs 2004’te, Blogger daha da geliştirilerek yeniden kullanıma sunuldu ve böylece CSS tabanlı website temaları, bireysel gönderi arşivleme, yorum ve e-posta gönderimi eklendi. Daha sonra Google, Chrome web tarayıcısında bir uzantı olarak çalışan ve İnternet’teki bir içeriği sadece bir tıkla bloga ekleyebilen BlogThis adında bir araç geliştirdi.

BlogThis aracı, kullanıcılara Blogger anasayfasını ziyaret etmeden veya giriş yapmadan tarayıcılarda yeni bir sekme açarak daha hızlı ve etkileşimli gönderiler oluşturulmasına izin verdi.

2006 yılının sonlarında ise Blogspot Beta başlatıldı. Böylece, kategorilere ve etiketlere göre makale yayınlama ve ayrıca kısıtlı erişimli bloglar oluşturmaya izin verdi. Fakat, başlangıçta HTML kodunda değişiklik yapılmasına izin vermediği için blog içeriğinin görünümünün değiştirilmesi mouse aracılığıyla sağlandı.

Bir süre sonra, kullanıcı hesapları sisteme taşındı ve yeni güncelleme sayesinde yeni blogların oluşturulması için bir Google hesabının kaydının oluşturulması gerekli oldu. Bunun yanısıra, eski sürümlerde oluşturulan blog tasarımlarının yeni sürüm ile uyumluluğu geliştirildi.

1 Mayıs 2010 yılına kadar blogspot yapısını kullanan kullanıcılar FTP aracılığıyla kendi web barındırma sunucularında blog yayınlayabiliyorlardı. Fakat, kullanıcıların kendi domain adlarını DNS ile Google sunucularına yönlendirmesi gerekiyordu.

24 Şubat 2015 yılında Google, blogspot bloglarında yetişkin içerikli gönderilerin oluşturulmasına izin vermeyeceğini duyurdu. Fakat, bu durum bazı yazarların tepkisine neden olduğu için oluşturulan içeriklerin yetişkin olarak işaretlenmesi gerektiği ele alınarak önceki politikaya geri dönüldü.

Özellikleri

Blogspot’un temel amacı, blog oluşturma için ücretsiz alan hizmetisi sağlamasıdır. Blogspot’a erişmek için blogger.com websitesine yönlendirme sağlanır, çünkü bu sisteme yalnızca bu websitesi ile erişilebilir.

Kullanıcılar Blogspot’u başka bir yayın platformunda kullanamazlar. Google, bu iki hizmeti de birbiriyle uyumlu olarak çalışabilmesi için geliştirmiş ve pazarlama stratejilerinden biri olarak yönetmektedir.

Blogspot ve Blogger Arasındaki Fark Nedir?

Kısacası, Blogger ücretsiz bir yayın platformudur, Blogspot ise ücretsiz bir alan servis sağlayıcısıdır.

Blogger platformunun kullanımı kolay olmasından ziyade HTML ve CSS kodunun düzenlenmesine izin verir ve ayrıca dinamik web sayfaları oluşturmak için çok sayıda ücretsiz temaya sahiptir.

Kullanıcının hesabına entegre edilen Adsense uygulaması ile oluşturulan bloglarda kullanıcılara alakalı reklamlar gösterildiği için çevrimiçi ek gelir sağlar. Reklamların görünümünü ve blog içindeki gösterileceği yerlerin seçimi kullanıcı tarafından kolayca düzenlenebilir.

Blogger ayrıca mobil platformları desteklediğinden akıllı telefonlardan veya tabletlerden yeni yazılar gönderilebilir ve yayınlanabilir. Bu makale yayınlamayı kolaylaştırır, çünkü mobil uygulamalar tüm düzenleme ve yazma araçlarını sunar, böylece kullanıcı istediği yerden gönderi paylaşabilir.

Blogspot sisteminin en temel özelliklerinden biri, tamamen ücretsiz olması ve ilk kez bir blog oluşturmak isteyenler için ideal olmasıdır. Böylece, bir alan adı satın almadan kullanıcılar gönderilerini kolayca paylaşabilir, ancak kendi domain adlarını kullanacak kişiler bu hizmet için Google’a ödeme yapması gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay Blogspot’a Blogger üzerinden giriş yapılmasıdır. Dolayısıyla, kullanıcı Blogger’a giriş yaptıktan sonra, bir blog oluşturma hakkı olacaktır. Ayrıca, Google’a ait olduğu için Gmail ve AdSense gibi diğer ücretsiz hizmetlerde entegre olacaktır.

   İlgili Yazılar


Blog Nedir?
Multimedya Nedir?
Streaming Nedir?
Script Nedir?
Websayfası Türleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: