Web Sayfası Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir web sayfası, elektronik veya dijital sayfa olarak tasarlanan, World Wide Web (WWW) standartlarına uygun, HTML yapısına uygun ve bir web tarayıcısı vasıtasıyla aktif bir İnternet bağlantısı aracılığıyla erişilebilen bir dijital belgedir.

Web Sayfası Nedir, Ne İşe Yarar?

Web Sayfası Nedir ve Türleri Nelerdir?

Bir websayfası sadece tasarımın bir parçası değildir, çünkü tasarım sürecinin başarılı olabilmesi için kullanıcı için ses, metin, resim ve video materyalleri için etkileşim ve kullanılabilirlik gibi bir dizi özellik içermesi gerekir.

Bir web sayfasının görüntülenebilmesi için öncelikle web sunucusundan hızlı bir şekilde indirilmesi gerekir, bu yüzden bant genişliği görüntüleme hızında önemli bir faktördür. Web sayfasının içeriğindeki grafik dosyaları, görüntünün boyutuna ve biçime göre yüksek boyutlu olabilir.

Bu, tasarım aşamasında çok sayıda grafik dosyası veya yüksek çözünürlüklü görüntüler eklenmesinden olur. Bu durumda, kullanıcı bir içeriği görüntülemek istediğinde ilgili dosyanın indirilme süresi zaman alır.

Herhangi bir kullanıcı ziyaret ettiği bir web sitesinde bir sayfanın indirilmesini yaklaşık olarak 10 saniye bekleyebilir, fakat çoğu kullanıcı bu sürenin tamamlanmasını beklemeden web sitesinden ayrılabilir.

Ayrıca, kullanıcı etkileşiminde büyük rol oynayan ve web sayfalarının tasarımlarına büyük sınırlamalar getiren diğer bir unsur da web tarayıcılarıdır. Web tarayıcılar, kullanıcının görüntülemek istediği bir web sayfasını, kullanıcı monitörünün desteklediği çözünürlüğe göre ayarlar ve görüntüler.

Bu yüzden bir web sayfasının tasarımı, kullanıcıların kullandığı farklı işletim sistemlerine ve farklı web tarayıcılarına göre yapılması gerekir. Bu faktörler, genellikle web sayfasını tasarlayan web tasarımcısı tarafından ele alınır.

Bir web sayfasında gezinme menüleri, bağlantılar, formlar veya çevrimiçi mesajlaşma gibi kullanıcı etkileşimi oluşturan unsurlar olduğundan, sadece bir grafik tasarımdan oluşmaz. Çoğu durumda, kullanıcının farkında olmadan yürütülen bir dizi karmaşık işlemi, hem istemci hem de sunucuda programlama dili kodlarının yürütülmesini veya uzak sunuculardaki veri tabanlarına erişimi içerir.

Web tasarımı, tasarım sürecinde çok sayıda faktörden oluşur. Ayrıca, etkileşim ve işlevsellik katan diğer faktörlerden oluştuğu için grafik tasarım süreçlerinden daha çok ön plandadır.

   Bir Web Sayfası Niçin Oluşturulur?

Bir websayfası, arkadaşlık hizmetleri, sosyal ağlar, e-ticarette ürün alım ve satım, danışmanlık hizmetleri, müteahhitlik şirketleri ve devlet kurumları tarafından kullanıcılar ve kurumlar arasında etkileşim kurmak için oluşturulur.

Örneğin, e-ticaret hizmeti veren bir firma ürünlerini kendi websayfasında sergiler ve kullanıcılar bu ürünleri arama motorları aracılığıyla bulur ve satın alır. Böylelikle, İnternetteki dijital sayfaların insanlara verdiği kolaylık zaman ve tasarrufta sağlamaktadır.

   Bir Web Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Bir domain adı kaydından sonra yapılacak işlerden ilki web sitenin tasarımı ve içeriğidir. Web sitelerinin içeriği web sayfalarını oluşturduğu için kullanıcı etkileşimli ve amacına uygun bir tasarıma sahip olmalıdır.

En basit haliyle bir sayfa oluşturmak için HTML programlama dili kullanılır. HTML dili ile en eski yazılımlardan biri olan Adobe Dreamweaver birlikte kullanılarak, yani Dreamweaver içerisinde HTML kodları kullanılarak kullanıcı dostu bir sayfa arayüzü tasarlanabilir.

Günümüzde, bir web sitesi veya sayfası oluşturmanın en kolay yolu, WordPress kullanmaktır. Bu yazılım ile HTML kod bilgisine sahip olmayan kullanıcılar kolaylıkla sayfalarını oluşturabilirler. WordPress, açık kaynak kodlu bir CMS olduğundan dolayı, veritabanı içerisinde yüzlerde ücretsiz ve hazır tema içerir. Kullanıcılar bu temaları sadece bir tıkla sitelerine kurabilir ve içerik üretmeye başlayabilir.

   Türleri

Sayfaların oluşturulma yapısına göre statik ve dinamik olmak üzere iki tür vardır.

1. Statik Sayfalar

Statik sayfalar, HTML kodunda programlanmış ve sadece belirli bir amaca hizmet veren katı ve önceden tasarlanan yapıyı izleyen sayfalardır.

Bu tür sayfalar yalnızca bilgi amaçlı olduğundan kullanıcı için etkileşimli değildir. Bu türdeki sayfalar genellikle online kartvizit gibi oluşturulurlar.

2. Dinamik Sayfalar

Dinamik sayfalar, kullanıcı erişimi sırasında istenen bilgilerin alınmasına ve veritabanlarına işlemesine izin veren sayfalardır. Bu türdeki sayfalar, genellikle e-ticaret alanındaki bir web sitesinden alınan bir ürün siparişi için tasarlanırlar.

Bu türdeki sayfalar, kullanıcıların gereksinimlerine veya isteklerine yanıt veren bir PHP programlama dilinde oluşturulurlar.

Arama Motorlarında Bulunabilirlik

Bir sayfa oluşturulduktan ve yayınlandıktan sonra, Google veya Bing gibi arama motorları üzerinde onun konumlandırılması için sadece güzel tasarıma sahip olunması önemli değildir. Bir sayfa ister HTML ile ister CMS ile yapılsın, arama motorlarında bulunabilirliği için sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO’ya sahip olması gerekir.

Sayfa içi SEO, sayfanın yapısının ve içeriğinin optimizasyonudur. Sayfa dışı SEO ise, harici sayfalardan elde edilecek bağlantılar yani trafiği ifade eder. Bir sayfanın optimizasyonu yapılırken ya da içerik eklenirken meta başlığı, meta açıklaması, kalıcı bağlantı yapısı, başlık etiketleri, anahtar kelime seçimi ve yoğunluğu ve görsellerdeki meta açıklamalarına dikkat edilmelidir. Kullanıcı için optimize edilmiş bir sayfa, daha iyi anlama ve daha iyi etkileşim sağlar.

   İlgili Yazılar


Javascript Nedir?
Java Nedir?
Gopher Nedir?
İnternet Nedir?
Chrome Tarayıcı Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: