Bill Gates Kimdir?

Bill Gates, Amerikalı bir işadamı, Microsoft yazılım şirketinin kurucu ortağı, dünyanın en çok kullanılan kişisel bilgisayar işletim sisteminin üreticisi olan Microsoft Windows’un üreticisidir.

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates ve Microsoft Hikayesi

Her ne pahasına olursa olsun Microsoft ürünlerinin kullanımını genişletme politikası nedeniyle, birkaç kez tekelle suçlanmış ve şirketi yargılanmıştır. Birkaç yıldır dünyanın en büyük kişisel servetlerinden birine sahip oldu.

Biyografisi

28 Ekim 1955’te doğdu. Önde gelen bir avukat olan William Henry Gates II’nin ve Washington Üniversitesi’nde profesör ve Birinci Eyaletler Arası Banka’nın direktörü Mary Gates’in oğludur.

Onlarla ve iki yaşında kız kardeşi ile birlikte Washington eyaletinde Seattle şehrinde yaşıyordu. Altıncı sınıfa kadar bir devlet okulunda düzenli bir öğrenciydi.

Çocukluk Dönemi

İlkokulunda Bill Gates ve kardeşi kazandıkları her “A” (100 puana eşdeğer) için ödüllendirildi. Fakat babası asi davranışlarını değiştirmek için onu Lakeside School’a göndermeye karar verdi, çünkü bu okulda program öğrencilere çalışmadaki davranışlarını ve sorumluluklarını geliştirmelerini öğretmek için akademik bir yöntem içeriyordu.

Bunu gören William’ın ebeveynleri, bunun oğlu Bill Gates için doğru yer olduğuna karar verdiler.

Bilgisayarlar ve programlama dili ile ilk teması 1968’de, sekizinci sınıftaydı.

Aynı yıl Lakeside College, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok az kişi gibi, bir telefon hattıyla birbirine bağlı bir bilgisayar ağı satın aldı.

Gelecekteki iş ortağı Paul Allen ile orada tanıştı. O zamanlar, sadece 13 yaşındayken, ilk gelirini programlamaya ve kazanmaya başladı.

Üniversite Dönemi

1973-1976 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde okudu ve arkadaşı Paul Allen ile işbirliği içinde, şirketlere veya kamu idarelerine sattıkları programları yürütmeye adanmış küçük bir ekip oluşturan bilgisayar dünyasına girdi.

Harvard Üniversitesi’nde öğrenci iken 4 Nisan 1975’te Microsoft yazılım şirketini kurdu. 1976’da üniversiteden ayrıldı ve Altair’in genel merkezi olan Albuquerque’ye, bilgisayarla bir dil olan Basic’i satışların %50’sine aktarmak için bu şirketle anlaşmak için anlaştı. Ertesi yıl, Apple şirketinin başarısını ve Temel bir tercümana ihtiyaçları olduğunu öğrendi.

1980 yılında Seattle’daki IBM temsilcileri ile bir araya geldi. Henüz sahip olmasa da, Microsoft işletiminin ilk kilometre taşı olan DOS işletim sistemini satmayı başardı.

Yıl içinde PC-DOS adı altında MS-DOS işletim sisteminin dağıtımı için IBM ile sözleşme imzalanmıştır. Daha önce Q-DOS olarak adlandırılan bu ürün Microsoft tarafından Seattle Computer Products’tan 50.000 dolara satın alındı.

Yıllar sonra, ikincisi Microsoft’a satın alma sırasında IBM ile olan sözleşmesini gizlediği için dava açtı.

Anahtar gerçek şu ki, Microsoft’tan MS-DOS satın almamış, bunun yerine bir yeniden dağıtım sözleşmesi sunmuştur.

IBM tarafından uygun olmayan ve Microsoft’un geleceğinde belirleyici olan böyle bir kararın nedeni bir sırdır.

Diğerleri bunu Gates’in annesi ile o zamanlar United Way şirketinin yöneticileri olan IBM CEO’su John Opel arasındaki istihdam ilişkisi nedeniyle açıklıyor.

Microsoft Windows’un Doğuşu

Apple’ın Lisa bilgisayarında gösterdiği grafik ortamının öneminin farkında olarak, grafik ortamını ve onu çalıştırmak için fareyi de göstermeye başladı.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, Macintosh’un geliştirilmesine başlarken Bill Gates Apple’ı ziyaret etti. Elektronik tablolarını ve diğer programlarını geliştirmeyi teklif etti.

Apple-Microsoft ittifakını alarak bilgisayar ekipmanını IBM’e satmakla tehdit etti. Microsoft yasal olarak fare ve grafik ortamı teknolojisini aldı ve Microsoft Windows’u Macintosh’a doğrudan rakip olarak piyasaya sürdü.

1985 yılında başlatılan ancak 1990’a kadar kararlı olmayan Windows, IBM-PC uyumlu bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan ilk grafik ortamdı.

Teknik açıdan bakıldığında, çok daha yüksek kalitede benzer ortamlar olduğu için herhangi bir yenilik sunmaktan çok uzaktı.

Windows’un Apple tarafından sunulan sistem üzerindeki zaferi eskisinin teknik erdemlerinden kaynaklanmıyordu.

Bu, tescilli yazılım dağıtım modeli kalitesinin anahtarlarından biridir, ancak sağlayıcının ticari kabiliyeti geçerlidir.

1990’lardaki milyonlarca kâr milyarlara dönüştü ve Microsoft tekel olmayı başardı. 1999’da dot.com iş dünyasının patlamasıyla Bill Gates’in servetinin 90 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dünyanın en karlı şirketlerinden biri haline geldi ve ürünleri ile pazara su bastı.

Microsoft, 1993 yılında Internet Explorer tarayıcısını kullanarak işletim sistemlerinde Internet erişimi için işlevler sağlamıştır.

Internet Explorer ile ilgili hataların ve sorunların geçmişi kapsamlıdır, ancak son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir.

Birkaç farklı platformda da çalışan Mozilla Firefox tarayıcısı gibi ücretsiz alternatifler ortaya çıktı ve Windows kurulum CD’sinde bulunmamasına rağmen İnternet kullanıcıları arasında artan kabulün tadını çıkarıyor.

Ailesi

Melinda Gates ile evli, 1 Ocak 1993’te Hawaii’de gizli bir yerde evlendi, hiçbir muhabirin fotoğraf çekmesini istemedi, bu yüzden adadaki tüm otelleri tam olarak kiraladı, Jennifer Bellamy Gates adlı bir kızı var 26 Nisan 1996’da doğdu.

Her ikisi de, özellikle daha az tercih edilen bölgelerde sağlık ve eğitim fırsatlarını yeniden dengelemeye adanmış Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın liderliğine sahiptir, bu yüzden 2006 Uluslararası Asturias Prensi Uluslararası İşbirliği Ödülü’ne layık görüldüler.

Gates, Forbes dergisinin yıllık en büyük kişisel servet listesinde ikinci sırada yer alıyor. 2010 yılında varlıklarının 53 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

16 Haziran 2006’da, kendisini tamamen vakfa adamak için 2008 yılı başında Microsoft’un başındaki günlük görevlerinden vazgeçme niyetini kamuoyuna duyurdu.

27 Haziran 2008’de, şirketin yönetimini Steve Ballmer’a vererek Microsoft’un başındaki işini bıraktı. Başlangıçta, zamanının %70’ini Bill ve Melinda Gates Vakfı ile, diğer %30’unu şirkete ayırdı.

Bill ve Melinda Gates Vakfı

2005 yılında Küresel Aşı ve Bağışıklama Birliği’ne 750 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdi.

Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda Gates, rock yıldızı Bono ve Tony Blair ile birlikte “2005, Afrika’daki yoksulluğun dönüm noktası olmalı” dedi.

Bill Gates’in cömertliği ve kuruluşu hakkında çok şey yazıldı.

Gates genellikle gezegendeki en büyük hayırsever olarak tasvir edilir, ancak gerçekte Gates Vakfı dünyanın en zengin hayır kurumudur. Yıllık gelirleri birçok küçük ülkenin gelirini aşıyor.

Los Angeles Times merak ediyor: neden dünyanın en zengin hayır kurumu, aynı zamanda mücadele ettiğini iddia ettiği sıhhi ve ekolojik kirlenmenin kaynağı olan şirketlerde hissedar?

Niger River deltası da dahil olmak üzere dünya çapında Poliomyelitis ve kızamıkçıklara karşı aşı kampanyası için 218 milyon dolar bağışlayan Gates Vakfı’ndan alıntı yapıyor.

Ancak, aynı zamanda Vakıf, Niger River bölgesinin göklerini kirleten gaz emisyonlarının çoğunu kirleten gaz emisyonlarının çoğundan sorumlu ENI, Royal Dutch Shell, Exxon Mobil ve Total şirketlerine 423 milyon $ yatırım yaptı.

Eşi ile birlikte başkanlık ettiği vakıf adına Indira Gandhi Barış, Silahsızlanma ve Kalkınma Ödülünü almaya geldiği Hindistan turunda Gates, Yeni Delhi’deki bir forumda Amerikan göçü hakkında konuştu.

Gates, göç politikasını ve ülkesinin bu konudaki kongresinin “ABD ve dünya için korkunç” fikrini sertleştirdi.

“Mühendislik derecesi olan akıllı insanlar için neden istisnalar yapıp bu insanların kalmasına izin veremiyorsun?” Gates, diğer “daha az zeki” göçmenler için “istisnalar” istemiyor gibi görünse de, daha fazla Hintli mezundan şirketi için çalışmasını istedi.

Özgür Yazılım Hareketi

1984’te Amerikalı Richard Stallman, programları paylaşan eski bilgisayar korsanları gibi birlikte yeni bir işletim sistemi oluşturmak için bir programcılar topluluğu kurdu.

Fikri bir e-posta dağıtım listesine attı ve yavaş yavaş iyi bir içerik oluşturucu grubu bu listelere katıldı.

Buradan 1990’da Özgür Yazılım’ın annesi olan GNU/Linux sistemi ortaya çıktı. Stallman ve FSF’si (Özgür Yazılım Vakfı), özgür yazılımın kullanıcılar için bu dört özgürlüğü düşünen bir yazılım olduğunu da tanımladı:

  1. Programı herhangi bir amaç için kullanmak.
  2. Adapte edebilmek için kaynak koduna erişmek.
  3. Kopyaları dağıtabilmek.
  4. İyileştirmek ve iyileştirmeleri herkese açık hale getirmek.

Bill Gates’in özgür yazılımı modern komünizmle karşılaştırması, bilgisayar korsanı topluluğu arasında yoğun tartışmalara yol açtı. Bazıları bundan hoşlanmıyor, bazıları ise özgür yazılımı ekonomik sistemdeki gerçek bir değişimin motoru olarak görmekten gurur duyuyor.

Gerçek şu ki, Hacker topluluğunun iç işleyişi gelecekteki bir sosyalist toplumda olması gerektiği gibidir: işçiler topluluk için çalışırlar, üretim araçlarına sahiptirler ve “her birinin yeteneklerine göre, her biri “dedi.

Özgür yazılım üretim sistemi ideal olarak kapitalist olmayan bir ekonomide faaliyet gösterecektir, ancak asla sosyal adaletsizliklere kesin bir çözüm olmayacaktır.

Bugün Microsoft binlerce patenti olan bir mega şirkettir. Microsoft mahkemede Windows’un ana rakibinin Linux olduğunu, ücretsiz GNU/Linux işletim sistemine atıfta bulunduğunu söyledi.

Sızan dahili belgeler, Microsoft’un GNU/Linux geliştirmeyi durdurmak için yazılım patentlerini kullanmaya çalıştığını söylüyor.

Kapitalizm tekel anlamına gelir; en azından Gates tarzı kapitalizm. Birisinin bir programı çalıştırmak için özgür olması gerektiğini, karmaşık bir yazılım yazmaktan özgür olduğunu düşünen insanlar komünisttir diyor Bay Gates. Ancak bu komünistler Microsoft toplantı odasına bile sızdılar. 1991 yılında Microsoft çalışanlarına şunları söyledi:

İnsanlar bugünün fikirlerinin çoğu icat edildiğinde ve patentlendiğinde patentlerin nasıl verileceğini anlasaydı, endüstri bugün tamamen donmuş olacaktı. Patenti olmayan gelecekteki bir başlangıç şirketi, devlerin seçtiği bedeli ödemek zorunda kalacaktı.

Bay Gates’in artık bir komünist olduğu ortaya çıkmıştı. Microsoft da bu devlerden biri olana kadar yazılım patentlerinin zararlı olduğunu kabul etti.

Microsoft artık tüketicilere seçtiği fiyatı empoze etmek için yazılım patentlerini kullanmaya çalışıyor ve son kullanıcılar ve insanlar genellikle aynı fikirde değilse, Bay Gates onlara “komünist” diyecektir.

Microsoft Aleyhindeki Davalar

Windows 98’den Sorumlu Microsoft Başkan Yardımcısı: Hükümet, Microsoft’un haksız rekabet uygulamaları gerçekleştirdiğini kanıtlayabilecek e-postalar yazmakla suçluyor.

Janet Reno Amerikan Devlet Başsavcısı ve dolayısıyla Microsoft James Barksdale’e karşı süreçten sorumluydu. James Barksdale Netscape’in Başkanı, Microsoft ile rekabet eden tarayıcıyı yapan şirkettir.

David Colburn, Microsoft’un tarayıcı programını on üç milyon müşterisine dağıtmak için bir anlaşmaya varmış olan Amerika On-Line (AOL) iş alanının Başkan Yardımcısıdır.

Steve McGeady, araştırma ve geliştirmelerinin çoğunu İnternet ve Java ile ilgili programlara adamış olan Intel Corporation’ın Başkan Yardımcısıdır.

Hükümet, Microsoft’u çıkarları için ciddi bir rekabeti temsil ettiği için Intel’i bu pazardan kovmaya çalışmakla suçluyor.

Avie Tevanian, Apple’ın multimedya uygulamaları programı olan Quicktime’ın geliştirilmesinden ve pazarlanmasından sorumlu olan ve Microsoft’un Netshow’uyla doğrudan rekabet halinde olan Apple Başkan Yardımcısıdır.

Duruşma birkaç gecikmeden sonra, Microsoft 19 Ekim’de Washington mahkemesinin bankında oturdu.

Yazılım şirketine karşı yapılan çoklu ücretler bir arada özetlenmiştir: yazılım pazarını ve İnternet’i kontrol etmek için serbest rekabete karşı tekelci uygulamalar.

Microsoft’un davanın soruşturmasını erteleme girişimleri gibi Bill Gates’in şirketi ile Adalet Bakanlığı arasında uzlaşma girişimleri başarısız oldu.

Duruşma, piyasa müdahalesine çok dikkat eden Amerika Birleşik Devletleri tarihinde bir dönüm noktasıdır. Emsaller arasında Rockefeller’in Standart Petrolüne ve telefon şirketi ATT’ye karşı antitröst davası var.

Her ikisi de bir mahkeme tarafından piyasadaki aşırı hakimiyetlerini kırmak için ikiye bölünmeye zorlandı. Ancak, Microsoft davasındaki sonuç daha belirsizdir.

Birincisi, Adalet Bakanlığı’nın ortak bir mal olarak gördüğü teknolojik yeniliği kontrol etmek zordur, çünkü iddia edilen tekel uygulamalarının senaryolarından biri şu anda en az düzenlenmiş alanlardan biridir.

Duruşmanın Anahtarlar Savcıları: Adalet Bakanlığı, ülkedeki diğer 20 eyaletten başsavcılarla birlikte tekel şikayetine liderlik ediyor.

Hukuk ekibi 24 avukattan oluşmaktadır. Yıldız hukukçusu, Bölümü temsil eden David Boies’dir. Boies, benzer bir şikayette IBM’in başarılı bir savunucusuydu.

Savunucular: Microsoft’un dava üzerinde çalışan bir avukat ve yayıncı lejyonu var.

İkincisi, bu uzun yargı sürecinde şirketin neden olduğu zararları kontrol etmeye çalıştı. Microsoft’un yıldız avukatı prestijli New York hukuk bürosunun ortağı John Warden’dir.

İlk ücret: Tarayıcıları bağlamak, İnternet’te geride kaldığını fark ettikten sonra, Microsoft geniş bir stratejiye başladı. Explorer tarayıcısını rakip Netscape’lerden daha fazla satmaya çalışıyordu. Bu nedenle, tarayıcıyı kişisel bilgisayarların% 90’ı tarafından kullanılan Windows işletim sistemine entegre etti.

Önceden yüklenmiş olarak, kullanıcıların Explorer kullanmaktan başka seçeneği yoktu. İlk Savunma: Microsoft bu iddiayı ürün geliştirmesinin bir parçası olarak savunuyor. Bir temyiz yargıcı, Explorer’ın Windows 95 işletim sistemi ile entegrasyonunun yasal olduğuna karar verdiği için şirket zaten bu davanın bir kısmını kazandı.

İkinci ücret: Microsoft, bir dizi toplantı ve e-posta mesajlarıyla pazarı bölmek için komplo kurmak, Netscape’e İnternet pazarının pastalarını paylaşmalarını önerdi. Temel test, 21 Haziran’da Netscape Başkanı James Barksdale ve Microsoft yöneticileri arasında gerçekleştirilen bir toplantıydı.

İkinci Savunma: Microsoft rakiplerle işbirliği hakkında konuşuyor ve Netscape tarafından gönderilen ve ilişkilerinin sıcaklığını gösteren notlar sunuyor. Çoğu durumda olduğu gibi, şirket bu toplantıları teknolojiyi geliştirmek ve halka daha iyi hizmet vermek için küresel koordinasyon olarak haklı çıkarmaktadır.

Üçüncü ücret: Özel anlaşmalar olan Microsoft, bilgisayar üreticilerine Windows işletim sistemini yeni ürünlerine önceden yüklenmiş olan Explorer ile entegre etme konusunda baskı yaptı.

Ayrıca Amerika On-Line hizmeti gibi İnternet şirketlerini Explorer’ı favori tarayıcıları olarak kullanmaya zorladı. Ayrıca Quicken hesap programına Explorer tarayıcısını dahil etmek karşılığında bir milyon dolar alacak olan Intuit başkanına rüşvet olduğuna dair kanıtlar da var.

Üçüncü savunma: Microsoft tam olarak kazanamadı, bu nedenle son zamanlarda bilgisayar üreticileriyle olan anlaşmaları feshetti. Microsoft için Intuit, tarayıcılarını Netscape’lerden üstün olduğu için seçti. Bu, dahili bir belgede Netscape tarafından tanındı. Dördüncü suçlama: Sun Microsystems’a yönelik saldırılar.

Microsoft, başka bir temel ücret karşılığında Java’yı Windows işletim sistemine uyarlaması için Sun Microsystems lisansını aldı. Daha sonra Microsoft, Java-Windows için orijinal Java ile uyumsuz yeni ürünler yarattı. Bu ihanet Sun’ın pazarını tehdit ediyor.

Dördüncü savunma: Teknolojik yenilik ve müşteri için ürünlerin geliştirilmesinde gizlidir. Sun Microsystems ile yaptığı sözleşmelerin buna izin verdiğini iddia ediyor. Duruşmanın konusu. Gates’in avukatları, Adalet Bakanlığı’nın delil çığıyla başa çıkmayı giderek zorlaştırdı.

Yazılım şirketine karşı açılan davada sunulan yeni kanıtlar, Microsoft’un yıllardır rakibi olan Apple’a Netscape Navigator yerine Explorer tarayıcısını bilgisayarlarına nasıl dahil edeceğini gösterdi.

Ancak 150 milyon dolarlık fidye paketinin bir şartı vardı: Apple bilgisayarları Microsoft’un Explorer tarayıcısını önceden yüklemeliydi.

Savcıların gönderdikleri mektuba ek olarak America On-Line’dan suçlayıcı belgeler de sunuldu. Dünya çapında 15 milyon kişiye çevrimiçi hizmet veren bu şirket, Microsoft tarafından Gezgin yerine Gezgin tarayıcıyı yüklemeye zorlandı.

America On-Line yöneticileri, Microsoft’un karşılığında, bu şirketin simgesini Windows işletim sistemine yükleyeceğini garanti ettiğini kabul etti.

Gates’in beklenen kayıt ifadesi 2 Kasım 1998’de yazılım şirketine karşı antitröst davasının yargılandığı mahkeme salonunda kamuoyuna açıklandı.

Videoda, ABD’deki dünyanın en zengin iş adamı, dünya yazılım pazarını tekelleştirmeye yönelik planlarıyla ilgili soruların cevaplarını, tek hecelerini ve hafıza eksikliğini savunuyor.

Hâkimin izlemeye yetkili olduğu 60 dakika, bilgisayar şirketi Apple ile olan ilişkilerine ilişkin sorulara karşılık gelir. Gates sürekli olarak bu şirkete multimedya yazılım pazarının dağıtımını önerdiğini reddetmektedir.

Bill buna direnemedi ve bilgisayar kralılarının büyük çoğunluğundan suçlamaları dinlemek zorunda kaldığı dört haftalık sessizliğin ardından, uyuşukluğundan çıktı ve karşılık verdi.

Gates, Microsoft’un yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada, “Durum ilerledikçe, rakiplerimizin belirli bir grubunun çıkarlarını halkın ve ekonominin çıkarlarına eklemek için gerçek bir çaba sarf edildiği anlaşılıyor.” dedi.

Şirketinin ortaklarından önce ortaya çıkan Bill Gates, birkaç yıl önceki ile aynı değildi. Yaklaşık 2.000 kişilik bir izleyici kitlesinin önünde Amerikan yargı sistemine inanılmaz saygı duyduğunu, ancak 23 yıl önce kurduğu şirket aleyhinde davayla ilgili ciddi şüpheleri olduğunu söyledi.

Gates bu fırsatı, Apple’ın multimedya programlarının sabotaj girişiminde bulunmanın suçlamalarını kesin olarak reddetmek için kullandı.

İlk oturumlar ve görünümler sırasında herkes bestecilerini tutmaya ve her yere düşen çubuklara katlanmaya çalışsa da, Microsoft yeterli demişti.

Intel’in başkan yardımcısı Steve McGeady’nin üçüncü görünüşünden sonra Gates’in şirket avukatı McGeady’nin sahte kanıtlar üreten kızgın bir “prima donna” olduğunu iddia etti.

Şirketinin savunması, Intel’in başkan yardımcısının Microsoft’tan rekabet olmadan bir gelecek beklentisiyle o kadar heyecanlandığını, manşet yapmaya ve bilgileri aktarmak için Netscape ile anlaşmaya başladığını söyledi. McGeady, New York Times’a gayri resmi bilgi içeren bir dosya verdiğini kabul etti.

Adalet Bakanlığı savcısı David Boies, McGeady’yi olası yasadışı Microsoft uygulamaları hakkında ilk elden bilgiye sahip güvenilir ve temsili bir kişi olarak göstermeye çalıştı.

Hatta iddialarının kanıtı olarak Intel başkan yardımcısından bazı e-postalar da sundular. Bunlardan birinde, kendi başına Intel başkanı Andrew Grove’a gönderilen Bill, Intel’in laboratuvarlarını yok etmekle tehdit eden Bill Gates’ten nasıl çağrı aldığını anlattı.

Duruşmada Kamu Kahkahaları Microsoft davasının yirmi üçüncü günü, oturumların başlamasından bu yana görülen en komik günlerden biriydi.

2 Aralık 1998’de yapılan oturumda, onun video kaset açıklamasının son kısmı halka açıklandı ve şirketinin avukatları için sürpriz oldu.

Ve duruşmanın bu oturumunda savcılık avukatlarının ona sorduğu şeylerin neredeyse hiçbirini hatırlamıyordu.

Microsoft’un tüm güçlü sahibinin, Sun Microsystems şirketinin şirketine karşı uyguladığı yasal prosedür hakkında hiçbir fikre sahip olmadığına veya Microsoft’un Java’nın geliştirilmesine dahil olduğuna inanmak zordu.

Araştırmanın belirsiz geleceği McGeady’nin ifadelerinin güvenilirliği konusundaki tartışmalar, özellikle de iyi bir dostluğu olan Netscape kurucu ortağı Jim Clark ile çok sık karşılaştığı gerçeğini her geçen gün artırıyor.

Microsoft’un büyük rakipleri olmadıkça ve her ikisi de bu şirket için nefretlerini kamuoyuna açıklamadığı sürece büyük önem taşımaz.

Her ne kadar o duruşma sırasında herkes tarafından sert bir şekilde saldırıya uğramış olsa da, şirketin hissedarları arasındaki popülaritesi bir zerre değişmedi.

   İlgili Yazılar


Google Inc
Mac OS X Nedir?
Apple Kuruluşu
Intel Kuruluşu
AMD Kuruluşu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: