Script Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayarda script dosyası, programlama kodlarında yazılmış talimatlar içeren bir belgedir ve bir bilgisayar programı içinde çeşitli işlevleri yerine getiren bir programlama dilidir.

Script Nedir, Ne İşe Yarar?

Script (Komut Dosyası) Nedir?

Script komut dosyaları her zaman yorumlanabilen program betikleridir, ancak yorumlanan her program bir script olarak kabul edilmez.

Komut dosyaları ile kullanıcılar için çeşitli etkileşim dosyalarının çalıştırılması, işletim sistemlerinde çeşitli görevlerin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi gibi çeşitli işlevler sağlanabilir. Çeşitli işlevlere sahip olmasından dolayı shell/kabukların aynı zamanda bu tür programların yorumlayıcısı olarak kullanılmaktadır.

İşletim sistemlerinde genellikle bir script, dosya içeriğinde shebang olarak bilinen #!/bin/bash veya #!/usr/bin/python gibi başlıklardan biri ile oluşturulur.

UNIX tabanlı işletim sistemlerinde bu komut dosyası bu başlıklar ile tanımlanabilir ve ayrıca .sh uzantısı aracılığıyla da tanımlanabilir.

Çoğu sistem bu komut dosyasını yürütmek için farklı uzantılara ihtiyacı olmayabilir, fakat genellikle kullanıcının bu dosyaları açmak zorunda kalmadan bir komut satırı arayüzü aracılığıyla tanımlanması yararlı olabilir.

Komut dosyaları uygulama programları ile karşılaştırıldığında daha gelişmiş talimatlar verilebilen bir araç olarak bir adım öndedir, çünkü uygulamalar sadece belirli bir görev için inşaa edilen, kullanıcı tarafından düzenlenemeyen ve yalnızca üreticisi tarafından değişiklik yapılabilen programlardır.

Windows işletim sistemlerinde script kullanımı ise, DOS ortamında yani cmd.exe veya command.com tarafından yorumlanabilen komut dosyaları ile gerçekleştirilir ve bu dosyalara BATCH adı verilir ve dosya uzantısı .bat ile biter.

Windows platformlarında scripting dillerine örnek olarak, Visual Basic Script, JavaScript, WScript veya Batch Script uygulamaları örnek verilebilir.

Web tasarımında kullanılan komut dosyaları HTML belgesinde kullanılır ve kullanıcı websitesini ziyaret ettiğinde ve HTML belgesi web tarayıcısı tarafından indirildiğinde, tanımlanan script yalnızca bir kez çalıştırılır. Kullanıcı, web sayfasında tanımlanan komutları çalıştıramadığında ise noscript elementine sahip dosyalar çalıştırılır.

Bu komut dosyaları, çeşitli görevler için atanan öznitelikler aracılığıyla çalıştırılabilir. İstemci tarafında çalıştırılacak komut dosyaları, MIME type özniteliği dahil olmak üzere <script> etiketine dahil edilmelidir. Bu durumda genellikle JavaScript kullanılır, ancak bu VBScript de olabilir. Bu dosyalar genellikle AJAX veya DOM da yürütülür.

Sunucu tarafında ise bu komut dosyaları istemci tarafından çalıştırılıp çalıştırılamayacağı garanti edilemez. Fakat, HTTP başlıklarını değiştirmeye ve veritabanlarına ve diğer dahili dosyalara erişime izin verirler.

   İlgili Yazılar


Websayfası Nedir?
Node (Düğüm)
SWF Nedir?
HTML Dili
SSL Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: