Script Nedir, Ne İşe Yarar? | Tanımı, İşlevleri ve Uygulamaları

Bir bilgisayardaki script (betik dosyası), programlama kodlarında yazılmış talimatları içeren bir belgedir. Bir bilgisayar programı içinde çeşitli işlevleri yerine getiren bir programlama dilidir.

Script Nedir?

Script (Komut / Betik Dosyası) Nedir?

Kişiler, program komut dosyalarını her zaman yorumlar, ancak her program bir komut dosyası değildir. Script dosyaları, kullanıcılar için birçok etkileşim dosyasını çalıştırmak gibi çeşitli işlevler sağlar. Üstelik işletim sistemlerinde birçok görevi daha kısa sürede gerçekleştirirler. Kabuklar da çeşitli işlevlere sahip oldukları için bu tür programların yorumlayıcılarıdır.

Genellikle, işletim sistemlerinde bir komut dosyası oluştururken, insanlar shebang olarak bilinen başlıklardan birini dahil eder. Kişiler #!/bin/bash veya #!/usr/bin/python gibi bu başlıkları dosya içeriğine dahil eder.

UNIX tabanlı işletim sistemlerinde kişiler bu scripti bu başlıklar ile tanımlar ve .sh uzantısını kullanarak belirtir.

Çoğu sistem, bu betiği yürütmek için farklı uzantılara ihtiyaç duymaz. Ancak bunları bir komut satırı arabirimi aracılığıyla tanımlamak genellikle yardımcı olabilir. Kullanıcıların bu dosyaları açmadan betiği çalıştırmalarına izin verir.

Komut dosyaları, daha gelişmiş talimatlar için bir araç olarak bir adım öndedir. Uygulama programlarının ötesine geçerler çünkü uygulamalar yalnızca belirli bir görev için çalışan programlardır. Kullanıcılar uygulamaları düzenleme iznine sahip değildir ve yalnızca üreticileri aracılığıyla değişiklik yaparlar.

Windows işletim sistemlerinde, kullanıcılar betiklerin kullanımını bir DOS ortamında gerçekleştirmektedir. Kullanıcılar, cmd.exe veya command.com tarafından yorumlanan elleri kullanır. Bu dosyalar BATCH anlamına gelir ve .bat ile biten dosya uzantılarına sahiptir.

Windows platformlarındaki betik dillerine bir örnek verelim. Bu uygulamalar Visual Basic Script, JavaScript, WScript ve Batch Script’tir.

Web Tasarımları İçin Betik Dosyası

Web tasarımcıları, komut dosyalarını HTML belgesine dahil eder. Bu script, herhangi bir kullanıcı web sitesini ziyaret ettiğinde yalnızca bir kez çalışır. Ek olarak, web tarayıcısı HTML belgesini indirir. Kullanıcı, web sayfasındaki komutları çalıştıramadığında, NoScript öğesine sahip dosyaları yürütür.

Script dosyaları, çeşitli görevler için atanan nitelikler aracılığıyla çalışır. Komut dosyalarını istemci tarafında çalıştırmak için, bunları MIME type özniteliğiyle <writing> etiketine dahil edin. Genellikle insanlar JavaScript kullanır, ancak bazı durumlarda VBScript’i de tercih ederler. Bu dosyalar genellikle AJAX veya DOM işlemlerinde çalışırlar.

Sunucu tarafında, istemcinin bu komut dosyalarını çalıştırıp çalıştıramayacağı garanti edilmez. Ancak, HTTP başlıklarını değiştirmeye ve veritabanlarına ve diğer dahili dosyalara erişmeye izin verirler.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir