Usenet (User’s Network) Nedir?

Usenet (User’s Network), kullanıcıların mesaj okudukları ve gönderdikleri bir iletişim ortamıdır. Bu ortamda, mesajları birinden diğerine ileten ve kaydeden çok sayıda sunucu vardır.

Usenet (User's Network) Nedir?

Usenet (User’s Network) Ağı

Usenet, dünya çapında binlerce sunucudan oluşan bağımsız bir ağdır ve uzun yıllardır bilgi ve dosya alışverişi için kullanılan en popüler ortamdır. Ayrıca, İnternet üzerinde UUCP ağlarından gelişen ve oluşan küresel bir tartışma sistemidir.

Usenet ağı PHP, XML veya HTML ile karşılaştırıldığında tarih öncesi bir sistem olarak ifade edilebilir. Çünkü, Usenet 1979 yılında, WWW ise 1990 yılında icat edildi.

Bu ortamın ortaya çıkışı ilk bilgisayarların ortaya çıktığı ve ilk ara bağlantı ağlarının ortaya çıktığı zamana dayanmaktadır. İlk ağ, Usenet’in ortaya çıkışından önce ABD tarafından geliştirildi ve Arpanet yerine Darpa adını verdiler.

Arpanet, NCP protokolü sayesinde süper bilgisayar ağlarına katılabiliyordu ve bu ağ sadece ABD hükümetinin araştırma merkezleriyle sınırlıydı. ARPA programındaki Savunma Bakanlığı tarafından ve yalnızca akademik bölümler tarafından başlatıldı.

Arpanet ağına bağlanan ilk makine 1969’da UCLA Üniversitesi’ndeydi ve her liste için neyin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar veren merkezi bir kontrolün bulunduğu posta listelerinde organize edildi. 1975 yılında İnternet projesi sayesinde, mesajların paketlere böldüğü ve hedefte yeniden yapılandırıldığı TCP/IP geliştirildi.

Usenet ağı, 1979’da Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’ndeki iki yüksek lisans öğrencisi Tom Truscott ve Jim Ellis’in Unix topluluğunun geri kalanıyla iletişim kurma fikrinden ortaya çıktı. Steve Bellovin, diğer öğrencilerle buluşup bu fikri değerlendirdikten sonra Arpanet’e alternatif olarak Usenet oluşturuldu.

Sonraki yıllarda Arpanet, baskın ağ olarak Usenet’in yerini alarak bugün popüler İnternet ağını oluşturdu. Ancak Usenet, ilk günlerinde olduğu gibi varlığını sürdürmektedir ve çok sayıda sansürsüz bilgi ve dosyaya erişim sunmaktadır.

Kullanımı

Bu ağı kullanan kullanıcılar, hiyerarşik bir şekilde düzenlenmiş farklı haber gruplarına katılarak mesaj okuyabilir veya gönderebilirler. Bir kullanıcı bir haber grubuna abone olduğunda, haber istemci yazılımı, kullanıcının okuduğu makale dizisini düzenler ve yönetir.

Birçok haber grubunda, çoğu makale başka birine verilen yanıtlardan oluşur ve başlangıç ​​makalesine kadar izlenebilen makaleler kümesine zincir denir. Ayrıca, en son sürümler, bir haber grubunda tartışmaları kolayca bulmayı sağlamak için başlıklar ve alt başlıklar halinde düzenlenmiş makaleleri gösterir.

Her sunucu kendi grubunu oluşturduğundan, toplam grup sayısını belirlemek zordur. Usenet, her bir veya daha fazla grupta yayınlanan makaleler ile ilgili olduğundan dünya çapında güncellenen ve yayılan verilerden oluşur. Makaleler, başka kısıtlamalarla birlikte düz metin biçimindedir ve MIME uzantısını kullanmaz.

Her sunucu makelelerin başlıklarına, boyutuna, yayınlanma tarihine göre yaşam süresi belirler. Makaleler bazen UUEncode, Base64 veya yEncode gibi algoritmalar kullanılarak metin biçiminde kodlanmış ikili dosyaları dahil etmek için kullanılır.

Çok sayıda kullanıcı ve grup, gerekli kaynakların kıtlığı, hız, anonimlik, ücretli veya ücretsiz erişim sayesinde Usenet’i dünyanın en büyük bilgi alışverişi ve tartışma ağı haline getirmiştir.

Özellikleri

Usenet 1979’dan beri IP adreslerine veya herhangi bir bilgiye sansür uygulamaz ve kayıt tutulmadığından dolayı gizlilik üst seviyededir. Güvence altına alınan dosyalar sunucu gruplarında eşzamanlı bağlantı sağlar.

Bu iletişim ortamının geliştirilmesinden bu yana dünyanın en büyük veri depolama merkezi olmuştur. Neredeyse hergün terabaytlarca veri eklenmektedir. Ayrıca, milyonlarca dosya ve yazılım veritabanı sayesinde en çok indirme yapılan platform olarak kabul edilmektedir.

Ek olarak spam gibi yaygın olarak tanınan kavramların ortaya çıkmasına ve popülerliğine yol açmıştır ve ilk toplu spam 18 Ocak 1994’te ortaya çıktı ve birçok gruba belirli bir mesaj gönderildi.

Sonuç olarak, Usenet iletişim ortamı tamamen ücretsizdir ve isteyen herkes tarafından erişilebilir.

   İlgili Yazılar


Blog Nedir?
Networking Nedir?
LAN Ağı Nedir?
WAN Ağı Nedir?
İnternet Teknolojisi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: