PHP Nedir, Ne İşe Yarar?

PHP, dinamik web sayfalarının oluşturulması için tasarlanmış, yorumlanmış bir programlama dilidir. Genellikle sunucu tarafı yorumlamada kullanılır, ancak bir komut satırı arayüzünden veya Qt veya GTK+ kütüphanelerini kullanarak grafik arayüzlü uygulamaları içeren diğer program türlerinin oluşturulmasında kullanılabilir.

PHP Nedir, Ne İşe Yarar?

PHP Programlama Dili Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

PHP, PHP Hypertext Preprocessor anlamına gelen bir kısaltmadır ve eski adları ise PHP Tools ve Personal Home Page Tools idi.

PHP programlama dili 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturuldu. Ancak, ana uygulaması artık PHP-Grubu tarafından üretilmektedir. Resmi bir şartname olmadığı için PHP için fiili standart olarak hizmet vermektedir.

Bu programlama dilinin lisansı altında yayınlanan Free Software Foundation/Özgür Yazılım Vakfı bu lisansı özgür yazılım olarak kabul eder.

Web geliştirme için özel olarak tasarlanmış ve HTML koduna gömülebilen, yaygın olarak kullanılan genel amaçlı yorumlanmış bir dildir.

Genellikle bir web sunucusunda çalışır ve kodu girdi olarak alır ve çıktı olarak web sayfaları oluşturur. Çoğu web sunucusuna ve tüm işletim sistemlerine ve platformlarına ücretsiz olarak dağıtılabilir.

Milyonlarca web sitesine ve sunucuya kurulmuştur. Fakat, bu sitelerin sayısı, Ağustos 2005’ten bu yana diğer dillerin kullanılmasıyla düşüş göstermiştir.

Örneğin, Wikipedia web sitesi PHP’de geliştirilmiştir ayrıca, Apache’yi web sunucusu olarak kullanan bilgisayarlar arasında en popüler Apache modülüdür.

PHP’nin C ve Perl programlama dilleri gibi en yaygın yapılandırılmış programlama dillerine benzemesinden dolayı, çoğu programcının çok kısa bir sürede öğrenmesine ve uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Ayrıca, yepyeni bir işlev kümesi öğrenmek zorunda kalmadan dinamik içerik uygulamalarıyla etkileşim kurmalarını sağlar.

Bir web sayfasının oluşturulmasını kolaştırsa da, PHP-Qt veya PHP-GTK uzantısını kullanarak grafik kullanıcı arayüzü ile uygulamalar oluşturmak mümkündür.

Ayrıca komut satırından da kullanılabilir, aynı şekilde Perl veya Python bunu yapabilir, PHP’nin bu sürümüne CLI denir.

İstemci sunucudan bir web sayfası göndermesini istediğinde, sunucu yorumlayıcıyı çalıştırır. Bu, içeriği dinamik olarak oluşturacak olan istenen Komut Dosyasını işler.

Sonuç yorumlayıcı tarafından sunucuya gönderilir ve bu da istemciye gönderilerek işlem tamamlanır.

Ayrıca uzantıları kullanarak, PDF ve Flash dosyaları ve farklı formatlardaki görüntüler oluşturmak da mümkündür.

MySQL, PostgreSQL, Oracle, ODBC, DB2, Microsoft SQL Server, Firebird ve SQLite gibi farklı veritabanı sunucularına da bağlantı sağlar.

Ayrıca UNIX ve Windows gibi çoğu işletim sisteminde çalışabilir. Bir CGI sürümü, Apache modülü ve ISAPI’de bulunduğundan en popüler web sunucularıyla uyumlu çalışabilir.

Microsoft ASP ve ASP.NET teknolojilerine, Adobe, Java, ColdFusion ve CGI/Perl’e bir alternatiftir.

GNU lisansı altında olsa da, Zend Studio adı verilen ticari bir IDE (Integrated Development Environment/Entegre Geliştirme Ortamı) sahiptir.

PHP için Delphi adlı bir IDE uygulamaları da vardır ve en popüler IDE’lerden biri olan Eclipse için bir entegre modülü vardır.

Tarihi

Başlangıçta Perl’de, 1994 yılında Danimarkalı/Kanadalı Programcı Rasmus Lerdorf tarafından C dilinde yazılmış bir grup ikili CGI ele alınarak, özgeçmişini görüntülemek ve web sitelerinin ziyaretçi sayısı gibi verileri kaydetmek için tasarlandı.

8 Haziran 1995’te Lerdorf, PHP/FI oluşturmak için kendi Form Yorumlayıcı ile birleştirmesinden sonra Personal Home Page Tools yayınlandı.

İki İsrail Technion programcısı olan Zeev Suraski ve Andi Gutmans, derleyiciyi 1997’de yeniden yazarak PHP3’ün oluşturdular.

PHP3 Haziran 1998’de resmi olarak yayınlandı. 1999 yılında Suraski ve Gutmans, dilin kodunu yeniden yazarak Zend Engine oluşturdular ve İsrail’in Ramat Gan şehrinde Zend Technologies’i kurdular.

Mayıs 2000’de PHP4, Zend Engine 1.0 temel alınarak piyasaya sürüldü. 13 Temmuz 2007’de PHP4’ün desteklenmesi ve geliştirilmesinin askıya alındığı açıklandı.

13 Temmuz 2004’te, Zend Engine 2.0 motoru kullanılarak PHP5 piyasaya sürüldü.

Bu sürüm, Data Objects ile önceki sürümlerde temel olan Nesne Tabanlı Programlama için daha iyi destek, performans geliştirmeleri, MySQL için daha iyi destek, daha iyi XML desteği, SQLite desteği, SOAP entegre özelliği, veri yineleyicileri, istisna işleme ve Oracle ile uygulama geliştirme avantajlarına sahiptir.

5.2.X sürümleri hala geliştirme aşamasında olduğundan, yalnızca güvenlik güncellemeleri içeren 5.2.12 sürümü 17 Aralık 2009’da yayınlanmıştır.

PHP6 yayınlandığında, PHP4’ün geliştirilmesi ve desteği 13 Temmuz 2007’de sonlandırıldı.

PHP6 temel olarak Unicode desteği, register_globals ve safe_mode gibi işlemlerin temizlenmesi, PECL desteğinin kaldırılması, nesne yönelimli gelişmeleri, xmlReader ve xmlWriter ile Fileinfo’nun çekirdek eklenmesini ve FreeType1 ve GD21 kitaplıklarının kaldırılmasını içerir.

PHP7 sürümü, 2014/2015 tarihinde büyük tartışmalar sonucunda yayınlandı ve numaralandırıldı. Bu sürüm, Dmitry Stogov, Xinchen Hui ve Nikita Popov tarafından yazılmıştır.

Zend Engine’i yeniden yapılandırılarak PHP performansını optimize edilmiştir. WordPress tabanlı yeni teknolojilerin artması ile entegrasyonda tam performans göstermiştir.

Söz dizimi yapısının geliştirilmesiyle daha tutarlı bir kod yapısı oluşturuldu ve bazı karakterlerin eklenmesine izin verildi.

Özellikleri

Çok platformlu bir programlama dilidir ve tamamen bir veritabanında depolanan bilgilere erişimi olan dinamik web uygulamalarının geliştirilmesine yöneliktir.

PHP’de yazılmış kaynak kodu, kodun yürütülmesinden ve HTML içeriğinin tarayıcıya gönderilmesinden sorumlu olan sunucu olduğu için tarayıcı ve istemci tarafından görülmez. Bu, PHP’de programlamayı güvenilir kılar.

Günümüzde kullanılan veritabanı motorlarının çoğuna bağlanma yeteneğine sahiptir ve çok sayıda modül kullanarak projelerin daha çok geliştirilmesini sağlar.

Sistemin tüm işlevlerinin tek bir yardım dosyasında açıklandığı ve örneklendiği vurgulanan resmi sayfasında kapsamlı dökümanlara sahiptir.

Ücretsiz olduğu için herkes kolayca erişebilir ve kullanabilir. Nesneye yönelik programlama tekniklerinin uygulanmasına izin verir ve kapsamlı ve dahili yerel işlev kütüphanesini içerir.

Değişken türlerinin tanımını gerektirmez ve değişkenleri çalışma zamanında işleyebilir.

Programcı, çalışmalarında düzenli kod yazmasına izin veren herhangi bir programlama veya geliştirme tekniği uygulayabilir ve yönetilebilir.

PHP’nin avantajları arasında tek bir dezavantaj, programcının yazdığı kodların gizlenememesidir.

   İlgili Yazılar


JavaScript (JS) Nedir?
HTTPS Nedir?
Host Nedir?
API Nedir?
E-Posta Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: