Blog Nedir, Ne İşe Yarar?

Blog, bir veya daha fazla yazara ait metinleri veya makaleleri kronolojik olarak derleyen bir web sitesidir ve genellikle her makalede okuyucular yorumlarını yazabilir ve yazar da onlara yanıt verebilir, böylece bir diyalog kurulabilir. Her blogun tasarımı kişisel, gazetecilik, ticari, kurumsal, teknolojik, eğitici alanları için özeldir.

Blog Nedir, Ne İşe Yarar?

Blog Tarihi, Evrimi ve Günümüz

Bloglar popüler hale gelmeden önce USENET, e-posta listeleri ve BBS gibi dijital topluluklar vasıtasıyla kullanıcılar birbirleriyle iletişim kurmaktaydı. 1990’larda, WebEx gibi İnternet forumlarını oluşturma, düzenleme ve yönetme programları geliştirilerek kullanıcıların toplu şekilde iletişimi sağlandı.

2000’li yıllarında öncesinde blog sistemi, insanların kişisel hayatları ile ilgili gelişmeleri oluşturan çevrimiçi bir günlük gibi kullanılmaktaydı. Webring açık sayfaları, çevrimiçi gazete topluluğu üyelerinden oluştuğu zamanlar Justin Hall, Swarthmore Üniversitesi’nde öğrenci olduğu yıllardan itibaren kişisel blogunu yazan ilk kişi olarak kabul edildi.

Çevrimiçi günlüklerin kullanım biçiminin başka bir örneği ise Finger/Parmak Protokolüdür. John Carmack, bu protokolü kullanarak çevrimiçi günlük oluşturdu. Bir blogun ilklerinden biri de USENET ile yönetilen Kibo Kişisel Websitesiydi.

Kurumsal veya kişisel web sitelerin genellikle ana sayfalarında tarihe göre sıralanmış ve yıllara göre arşivlenmiş haberler veya makaleler bölümleri bulunur.

İlk bloglar çeşitli web sitelerinin güncellenmiş haliydi, ancak yayınlanmış ve sıralı makalelerin üretimini ve düzenlemesini kolaylaştıran araçlar geliştirildiğinden bu yana bloglar sadece teknik bilgiye sahip kişiler için değil aynı zamanda kişisel bloğunu oluşturmak kişiler için daha fazla kullanılabilir hale geldi.

Günümüzde bir blog açmak veya yönetmenin daha kolay olması, tarayıcı tabanlı yazılımların gelişimine dayanmaktadır. Özel blog servisi sunan web hizmetlerinin yanısıra piyasada popüler olan hosting/barındırma şirketlerinin sunduğu özel sunucularda da kişisel veya kurumsal bir blog sitesi oluşturulabilir ve yönetilebilir.

İlk popüler Amerikan blogları 2001’de yayınlandı ve bunlardan biri Andrew Sullivan’ın kendi kişisel bloğuydu. 2002 yıllarında, blog teknolojisi daha çok popüler hale geldi ve tekniğe odaklanan manuals/kılavuzlar ortaya çıkmaya başladı.

Günümüzde bloglama, uluslararası şirketlerin yanı sıra ünlü şarkıcılar, aktörler veya oyuncular için İnternet üzerindeki en popüler hizmetlerden biridir. Kullanılan en popüler blog sunucuları arasında Blogger ve WordPress bulunmaktadır.

Genellikle, her blog gönderisinde okuyucular okudukları içerik hakkında yorum yazabilir ve bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanabilir. Ancak, tüm İnternet kullanıcılarının yorum eklemesine izin vermeyen blog tasarımları da vardır.

Bir bloğun tasarımı veya işleyişi düzenli oluşturulabilir ve herkesin fikirlerini ifade etmesine olanak tanır. Bu, web’deki içeriği başkalarının kullanımına sunmasına olanak tanıyan bir işbirliği aracı olarak kabul edilir.

Amerikalı yazar Jorn Barger, 1997’de weblog terimini ortaya atan kişiydi ve bunu web’e giriş yapmak olarak tanımladı.

Weblog teriminin kısa biçimi olan blog, 1999’da Peter Merholz tarafından tanımlandı. Blog terimi, birisinin web günlüğünü düzenleme veya birinin web günlüğüne bir mesaj ekleme olarak tanımlandı. Bu terim ayrıca hem isim hem de fiil olarak kabul edildi.

2001 yılında Dave Winer ise web günlüğünü farklı şekilde tanımladı. Bu tanımı, bir kuruluş tarafından değil, bir kişi tarafından yapılarak düzenlendiği ifade etti. Ayrıca, yazdırılamaz, sık sık değiştirilebilir, üretiminin ucuz ve herhangi bir tarayıcıdan erişilebildiğini ifade etti. Son olarak, hiçbir weblog sisteminin izole olmadığını ve dünyayla ilişkili olduğunu ve de ortak ilgi alanları nedeniyle insanları web üzerinde birbirine kolayca bağladığını söyledi.

Ortam Türleri

Bloglar ortak çalışmaya dayalı, tanımlanabilen, etkileşimli, ücretli veya ücretsiz olabilir. Bu kişinin veya kurumun ortam türüne ve isteğine bağlı olarak geliştirilmektedir.

Ortak çalışmaya dayalı bir yapı, diğer İnternet kullanıcılarının konuyla ilgili yaptığı yorumları kabul eder, fakat bu yorumlar yapıyı yöneten blogger tarafından yönetilir. Tanımlayıcı bir yapı, kimin yorum ekleyebileceğine izin verir. Bu tür bir ortam kısıtlıdır, ancak herkese açık ve diğer web kullanıcıları tarafından görülebilirdir.

Etkileşimli bir ortam, diğer web sitelerine hizmet sağlayan video veya ses gibi bir multimedya unsuru içerir. Bu kullanıcıyla etkileşimi arttırarak içeriğe daha kolay erişim sağlanmasına olanak tanır. Ücretsiz bir ortam türü ise herhangi bir reklam türü içermeyen web sitelerini ifade eder. Ancak, ücretli ortamda birçok şirket veya kişi tarafından oluşturulan reklam türleri olabilir.

Bir Blog Nasıl Oluşturulur?

Bir blog oluşturmak için ücretsiz ve yüksek teknik bilgiye ihtiyaç duymayan, tüm içeriği yönetmeye ve makaleleri düzenlemeye, silmeye veya yeniden yazmaya ve ayrıca okuyucuların yorumlarını yönetmeye izin veren araçlar vardır.

Günümüzde, hem temel bilgiye sahip hem de profesyonel bilgi düzeyine sahip kullanıcılar için oluşturulmuş sistemler vasıtasıyla herkes kişisel bir blog oluşturabilir ve yönetebilir.

Kişisel veya kurumsal bir blog oluşturmak için iki temel ortam türü vardır. Bunlardan ilki, tam bir barındırma çözümü sunan ve doğrudan sunucuda bir blog oluşturmaya, düzenlemeye ve yönetmeye izin veren yazılımlar. İkincisi ise, içeriğin sadece oluşturucu platform üzerinden yönetilmesine izin veren fakat barındırma şirketinin reklamını içeren sistemlerdir.

Her iki ortam türünde de birçok ücretli veya ücretsiz tema ya da eklenti içeren CMS (Content Management System/ İçerik Yönetim Sistemi) kullanılabilir. Tam hosting hizmeti sağlayan firmalar uptime gibi değerler için garanti verir ve olası çevrimiçi saldırılara karşı sitenizi korur, fakat hizmetler için aylık veya yıllık ücretlere sahiptirler.

En popüler CMS sistemi olan WordPress altyapısı, Bluehost kaliteli bir hosting firmasının sunduğu web sunucusu üzerine kurularak bir blog oluşturulabilir. Ya da ücretsiz bir hizmet sağlayan FreeHosting veya InfinityFree sistemler kullanılarak belirli şartlar altında ücretsiz bir blog oluşturulabilir.

Tam bir hosting hizmetinin en büyük avantajı, içeriğin sunacağı işlevsellik üzerinde tam kontrole izin vermesidir, böylece sitenin ihtiyaçlarına tam olarak uyarlamayı ve hatta diğer içerik türleriyle birleştirmeyi mümkün kılar.

   Blog Yönetimi ve Güvenliği

Bilgilerini bloğunda paylaşacak olan kişiler, içeriklerini koordine etmek, bulguları teşvik etmek ve yeni fikirleri test etmek için ürün ve hizmetlerin gelişimini kontrol etmesi gerekir.

Dolayısıyla, bir bloğa sahip olmak hizmetlerin, becerilerin, deneyimlerin gösterilebileceği bir yer olmasından dolayı kullanıcılar için güvenlik oluşturması gerekir. Kullanıcıların güvenliği web tarayıcılarında ziyaret edilecek bloglara ait SSL sertifikası ile sağlanır. İster bir kişisel websitesi ister bir alışveriş websitesi olsun, kullanıcılar açısından güvenlik önemlidir.

Bir blog üzerinde kullanıcılar için etkileşim, ilgi ve bilgi sağlamak için doğrudan içeriği yazmak yetmez, aynı zamanda ilgili içeriğe kullanıcılar tarafından yorum yapılmasına izin verilmesi gerekir. Böylece oluşan bilgi alışverişi İnternet üzerinde birçok kullanıcıya önemli bir kaynak sağlayacaktır.

Yazılan bir içerik, arama motorları tarafından ilgili anahtar kelimeler seçilerek başta Google olmak üzere daha birçok platformda indexlenir ve sıralamaya girer. Böylece, içeriklerin web’de hızlı bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

Kaliteli bir blog içeriği, kullanıcılar tarafından yapılacak yorumlar vasıtasıyla daha etkileşimli bir kaynak oluşturacak ve web’de referans olarak gösterilecektir. Bu yüzden Google gibi arama motorlarında verilecek referans bağlantılar sayesinde arama sıralamalarında görünürlük seviyesi iyileşecektir.

   Blog Türleri

Bir blog websitesinin amacı yalnızca makale yayınlamak değildir, aynı zamanda içeriğin yazılma şekli nedeniyle de kişisel, mikro, kurumsal, eğitim veya çok kullanıcılı olmak üzere birçok türü vardır.

1. Kişisel

Kişisel blog, herhangi bir kaynaktan edinilen bilgilerin veya karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin içerik üretilen en geleneksel ve yaygın türdür. Bu türde, özellikle kişiler kendi resmi adlarını ve soyadlarını kullanır.

Bu tür bir altyapıya sahip websiteleri genellikle olağan durumları olduğu gibi açıklar ve gramer yapısı olarak konuşma türünü içeren içerikler sunar. Kısacası, ziyaretçilerin aradığı ilgili içeriği en basit haliyle anlatma yoludur.

2. Mikro

Mikro blog, İnternette küçük dijital içeriklerin oluşturulduğu ve yayınlandığı platform olarak kabul edilir.

3. Kurumsal

Kurumsal bir blog, özeldir ve sadece belirli bir amaca hizmet eder. Bir kurumun iletişimini ve kültürünü geliştirmek için pazarlama, markalaşma veya halkla ilişkiler için harici olarak kullanılır.

4. Eğitim

Bir eğitim blogu, öğrencilerin daha iyi öğrenim için kendi koşullarına uyarlanabilir materyallere izin veren içerikten oluşur. Bu türdeki websiteleri, öğretmenler ile öğrenciler arasında iletişim kurmaya izin vererek aktif, eleştirel ve etkileşimli öğrenmeyi amaçlar.

5. Çoklu Kullanıcılı

Çok kullanıcılı blog türü, tek bir blogger’dan ziyade birçok kullanıcıdan oluşur ve içerikler bir veya birden fazla yazar tarafından yayınlanır. İnternet forumlarına benzerlerdir, ancak belirli sınırlamalara sahiptirler.

   Medya Türleri

Belirli bir amaca hizmet eden bloglar farklı kategoriler altında sınıflandırılabilir.

  • Vlog: Bir websitesi sadece video içerikli öğeler içeriyorsa, buna vlog denir.
  • Linklog: Bir websitesi sadece hedefe kaynak veren bağlantılar içeriyorsa, buna linklog denir.
  • Sketchblog: Bir websitesi skeçleri veya mimari çizimleri içeriyorsa, buna sketchblog denir.
  • Photoblog: Bir websitesi sadece fotoğraflardan oluşan içerikler içeriyorsa, buna photoblog denir.
  • Tumblelog: Bir websitesi kısa mesajlar veya karışık medya türleri içeriyorsa, buna tumblelog denir.
  • Typecastblog: Bir websitesi daktilo üzerine yazılan ve ardından taranan içerikler içeriyorsa, buna typecastblog denir.
  • Phlog: Bir websitesi Gopher protokolüne dahil edilen içerikler içeriyorsa, buna Phlog denir.

   İlgili Yazılar


Bir Websayfası
WordPress Kurulumu
XHTML Dili Yapısı
XML Dili Formatı
W3C Standardı Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: