PDF (Portable Document Format) Nedir?

PDF (Portable Document Format), Amerikan şirketi Adobe Systems şirketi tarafından geliştirilen bir belge saklama formatıdır.

PDF (Portable Document Format) Nedir?

PDF (Portable Document Format / Taşınabilir Döküman Formatı)

PDF dosya formatı çoklu platformları desteklediğinden oluşturulan belgelerin görünümü ve yapısı çeşitli işletim sistemleri tarafından düzenlenebilir ve görüntülenebilir. Belge düzenleme yapılırken metin, video veya ses gibi multimedya öğeleri, yer imleri, köprü metin bağlantıları ve resim gibi öğeler içeriğe kolayca eklenebilir.

PDF, belge alışverişi için İnternet’te en yaygın kullanılan dijital formatlarından biri olduğu için diğer formatlara göre şirketler, hükümetler ve eğitim kurumları tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Ayrıca, bu formatta belge oluşturmaya, görüntülemeye veya değiştirmeye izin veren ücretsiz yazılımlar da vardır. Bu yazılımlardan bazıları oluşturulan içeriği korumak için şifreleme ve dijital imzalama gibi özelliklere sahiptir.

Bir PDF dosyası, Microsoft Office veya OpenOffice programları gibi ofis paketi desteği bulunan yazılımlar ile oluşturulurak dışa aktarılabilir. Ek olarak, işletim sistemlerinde sanal bir yazıcı oluşturarakta bir belge bu uzantıya dönüştürülebilir.

Bu dosyalar uzun vadeli korumaları açısından elektronik belge içeren dosyalar için ISO standardını destekler ve herhangi bir aygıttan bağımsız olarak herhangi bir yazıcı türü ile yazdırılabilir.

Bir özgeçmiş hazırlarken grafik hatalarından oluşabilecek hataları veya olası uyumsuzlukları önlemek için PDF en uygun biçimdir. Bu formatın yaygın olarak tercih edilmesinin nedenlerinden biri de Adobe tarafından geliştirilen görüntüleyicinin her zaman ücretsiz olmasıdır.

Tarihi

PDF dosyaları ve bu belgeleri düzenleyebilen ve görüntüleyebilen yazılımlar 1991 yılından itibaren geliştirilmeye başlandı. Daha sonraki yıllarda sadece bu tür belgeleri düzenleyebilen yazılımlar ticari olarak piyasaya sürülmeye başlandı. Başlangıçta, bu yazılımlar ücretsiz olarak mevcuttu, fakat tüm özellikleri kullanılamıyordu.

Bu belgelerin ilk sürümlerinde harici bağlantı ekleme özelliği yoktu. Bu nedenle İnternet’te bu formatın kullanımı önemli ölçüde azalmaya başlamıştı.

O zamanlar, İnternet’e çevirmeli modem aracılığıyla erişilebiliyordu ve düz metin belge türlerine göre PDF belgelerinin boyutu daha yüksek olduğundan geniş bant bağlantılarda PDF formatı daha popüler olmaya başladı ve reklamcılık gibi birkaç farklı alanda popüler hale geldi.

Ayrıca bu belgelerin yazdırılma sırasında kenar boşluğu sorunu olmamasından dolayı ekranda görüntülendiği gibi basılmaya hazır bir sayfa olarak görüntülenebilmektedirler.

PDF uzantısına sahip dosyaların düzenlenebilmesi ve görüntülenebilmesi için birçok yazılım geliştirilmiştir. Bunlardan ticari olanı Adobe Acrobat Reader yazılımıdır, diğer özgür yazılım olanı ise OpenOffice’dir.

Avantajları

Kişiler veya kurumlar arasında yapılan sözleşmelerin İnternet üzerinden postayla gönderilmesine gerek kalmadan imzalanması, PDF’nin sunduğu avantajlardan biridir.

Bu durumda bir kişi coğrafi olarak evinden uzaktaki bir kurum ile anlaşma yaptığında gerekli belgelerin yazışma yoluyla gönderilmesi yerine İnternet üzerinden PDF uzantısı ile imzalanması ve gönderilmesi daha elverişlidir.

Grafik tablet ile Photoshop ve benzeri uygumalar ile belgelerin düzenlenmesi sayesinde bir PDF dökümanı kolayca hazırlanabilir.

Kullanımı

Oluşturulan belgelerin bütünlüğünün korunabilmesi için bu formatın kullanımı birçok platform üzerinde uyumluluğu sağlar. Belgenin bir kişiye gönderilmesi ve alıcının kullandığı işletim sistemi ve donanımdan bağımsız olarak o belgeyi yazdırması kolaydır.

Oluşturulan dökümanlara bağlı olarak PDF içeriğine ek açıklamalar veya notlar eklenebilir. Ayrıca, kullanıcının doldurabileceği elektronik formlar oluşturulabilir ve kaydedilebilir.

Aynı zamanda, ofislerde kağıt kullanımının önüne geçerek veri alışverişinin daha kolay yapılmasını sağlar ve etkileşimli belgelerin oluşturulmasında diğer formatlardan daha profesyoneldir.

   İlgili Yazılar


Script Dosyası
HTML Yapısı
XHTML Yapısı
XML Formatı
W3C Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: