MP4 Nedir, Ne İşe Yarar?

MP4, uluslararası ISO/IEC MPEG-4 standardının bir parçası olarak belirtilen bir dosya formatıdır ve belirli bir medyayı veya diğer medya türlerini depolamak için kullanılır. Ek olarak, bu format MPEG-4 Part 14 olarak da bilinir.

MP4 Nedir, Ne İşe Yarar?

MP4 Dosya Formatı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

MP4 sistemi 1986’da geliştirilmeye başlandı fakat 1992’de Moving Picture Expert Group tarafından bu geliştirme çalışmaları onaylandı.

Geliştirme aşamasında MPEG-1 formatına MPEG-1 Audio Layer III adı altında bir standart dahil edildi. Bu daha sonra sürüm 2’ye genişletildi.

En basit geliştirme amacı, MP3‘ün sıkıştırılarak insan kulağı tarafından algılanmayan ses frekanslarını ortadan kaldırmaktı.

Dolayısıyla, 11: 1 oranında bir CD sıkıştırması işleminde yaklaşık 50 MB’lık bir WAV dosyası, çoğu programın varsayılan olarak taşıdığı sıkıştırma ile kaliteyi koruyarak 5 MB dosya boyutlarına ulaşabilir.

1998 yılında MPEG-4’ün geliştirilmesiyle daha çok web, video konferans, CD, DVD ve televizyon yayıncılığı kullanımları artmıştır.

Bu formatın başarısının nedenlerinden bir diğeri de, QuickTime’ın geliştirilmesine dahil edilen QuickTime MOV, AVI, Divx ve XviD‘dir.

Fakat daha sonra, Apple, MPEG-4 formatını kullanmamak için iTunes ve iPod cihazlarında MP4A uzantısını kullanmaya başladı.

MPEG-4, sesli veya sessiz bir videodur fakat bu format görüntüleri desteklemeye ek olarak ses ve video veya yalnızca video içerebilir.

Bir MP4A’yı MP4 dosyası olarak yeniden adlandırabilir ve her iki uzantıyı da sorunsuz bir şekilde değiştirilebilirsiniz.

Özellikleri

MP4, İnternet üzerinden isteğe bağlı içeriğin akışını sağlayabilir ya da tek bir dosyada, değişken bit hızı, saniye başına kare ve birden çok ses ve video parçasının çoğullamasına izin verir.

Ağlarda depolama, kodlama ve dağıtım için kalitesini optimize eden, ses/video verilerini kodlayan bir sıkıştırma algoritmasıdır.

Kameralar ile yakalama/kodlama tek bir eyleme entegre edilerek kullanıcının yayın yapma potansiyelini optimize eder. Videoları ve resimleri gösterebilen bir ekran içeren oynatıcılara da MP4 denilebilir.

Bu formata sahip bir dosya ses/video içerir ve 16:1 sıkıştırma ile daha kısa indirme süresine izin verir.

Bu multimedya formatı, dijital ses, dijital video, görüntüler dahil çeşitli veri türlerini kaydetmek için kullanılabilir. Ayrıca bu multimedya türüne sahip dosyaların uzantısı .mp4’tür.

MP4 Nasıl Açılır?

Bu multimedya türü, video için standartlaştırılmış bir dosya formatı olduğundan, neredeyse tüm video oynatıcılar ile uyumludur.

Bilgisayarınızda bir .mp4 uzantılı bir dosyayı açmak için tek yapmanız gereken, onun üzerine çift tıklamaktır. Bu işlem sonucunda dosya, kullandığınız işletim sistemi tarafından varsayılan video görüntüleyiciyle açılır ve oynatılır.

Android ve iPhone mobil cihazlarıda MP4 açabilir ve oynatabilir. Cep telefonunuzda varsayılan olarak kurulu bir uygulama tarafından dosya hemen algılanır ve video dosyası hemen oynatılabilir.

Windows ve macOS kullanıcıları, herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeye gerek kalmadan MP4 dosyalarını kolayca açabilir ve oynatabilir. Windows varsayılan olarak Windows Media Player’ı kullanırken macOS ise QuickTime yazılımını kullanır.

   İlgili Yazılar


TIFF Görüntü Formatı
GIF Nasıl Yapılır?
HDTV Nedir?
Video Kodek Nedir?
VCD Oynatıcı Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir