Google Nedir?

Google Inc, ana ürünü aynı adı taşıyan arama motoru olan Google markasına sahip bir şirkettir ve 4 Eylül 1998’de Larry Page ve Sergey Brin öncülüğünde kuruldu.

Google Nedir?

Google Tarihi ve Hikayesi

2013 yılında, bu şirket, Google’ın sıcak hava balonu teknik destek olarak kullanarak interneti tüm dünyaya getirmek istediği Loon Projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her şirket gibi, Küba’ya karşı abluka yasalarına tabidir, bu da Küba’nın birçok yönden yasal olarak birçok arama motoru hizmetine erişmesini önler.

Google tartışmasız en büyük ve en yaygın kullanılan İnternet arama motorudur. Web üzerinde bilgi bulmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar ve birçok dizine erişim sağlar.

Şirkete göre, Google şu anda günde 200 milyondan fazla sorguya yanıt veriyor. Google adı, googol ve goggles kelimelerinin birleşiminden oluşur.

Ayrıca fotoğraflar, haber grupları ve bir dizin için bir arama motoru vardır. Bir sayfanın arama motorunun iyi bir konumunda bulunmasına izin veren teknik, Google tarafından patentli Web konumlandırmasıdır.

Her ülkedeki yerel sitelere ek olarak, klasik arama motoruna ek olarak bağlantılar, tematik haberler ve Google’ın e-posta gelen kutusu Gmail’e bakabileceğiniz Google Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa da vardır.

Google, işlevi bilgileri toplamak ve sipariş etmek olan çeşitli web örümcekleri kullanır. Ağı en uzun süredir izleyen örümcek, daha sonra Google’da bulunacak bağlantıları toplamaktan sorumlu olan Googlebot’tur.

Ayrıca, haber portalları gibi sık güncellenen web siteleri tarayan FreshBot gibi başka robotlara da sahiptir.

Arama motorunun botu ana sayfasınıza ulaştığında, arayüzünün sadeliğini inceleyebilir ve küçük bir menüye ek olarak logosunu, farklı kategorileri, kutuları, butonları ayırt edebilir.

“I’m Feeling Lucky/Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonu bizi doğrudan ilk sonuca götürmek için öncülük eder. Ayrıca, Microsoft, Renault ve tüm popüler operatörleri bilmeden arama yapmamıza izin veren gelişmiş bir arama düğmeside vardır.

Google, temel aramaya ek olarak, sorguları hassaslaştırmak için birden fazla gelişmiş arama işlevine sahiptir.

Başlıca Site Kategorileri

Görseller: Bu, görseller için ana arama motorunun uzmanlaşmasıdır. 2005 itibariyle, diğer seçeneklerin yanı sıra küçük, orta, büyük ve çok büyük boyutlarına göre filtrelenebilirler.

Gruplar: Usenet adı verilen kıdemli hiyerarşik olarak sınıflandırılmış forum sistemine bir web arayüzüdür. Ayrıca, bu ağa yapılan ve Google motoru kullanılarak aranabilen tüm gönderilerin bir arşividir.

Haberler: Otomatik haber toplama hizmeti. Haberler web sitesi Nisan 2002’de beta olarak kullanıma sunuldu. Sitenin 700’den fazla dilde ve ücretsiz olmayan kaynaklardan haberlerin yanı sıra 20’den fazla dilde farklı sürümleri de bulunmaktadır.

Servisleri

Google arama motoru ana hizmeti olmasına rağmen, şirketin bir dizi ek hizmeti vardır.

   Gmail

31 Mart 2004’te Google, 1 gigabayt kapasite sağlayarak en popüler e-posta hizmetleri arasında öne çıkan Gmail hizmetini başlattı.

Uzun bir süre için bir Gmail hesabına erişmek için başka bir Gmail kullanıcısından davetiye alınması gerekiyordu. Şubat 2007’nin başlarında, Gmail kayıtlarını tamamen serbest bıraktı ve şimdi davetiyesiz kaydolmak mümkündür.

   Google Video

Kullanıcı kendi videolarını yükleyebilir. Ayrıca, Google tarafından herkese açık alandaki farklı kaynaklardan yüklenen videoları veya özel izinle depolar.

Ekim 2006’da YouTube’u satın aldığı için Google Video’da depolanan videolara YouTube’dan veya tam tersi şekilde erişilebilir.

   Google Maps

Haritalar, dünyayı uydu görüntüleri aracılığıyla görselleştirmemize, görüntüleri haritalandırmamıza veya bu ikisini birleştirmemize olanak tanıyan, web üzerinden yapılan hizmettir. Arama motoru sayesinde dünyanın dört bir yanındaki yerleri arayabilir ve etkin bir şekilde görüntüleyebiliriz.

Uydu görüntüleri Earth veritabanını paylaşır; bu, söz konusu programda göreceğimiz aynı görüntüler ve aynı çözünürlükte oldukları anlamına gelir.

   Adsense

Web sayfası yöneticileri ve web reklamcılığı şirketleri için hizmettir. Reklamın, bağlantıların göründüğü bir Google araması görünümünde metnin görüntülendiği ve web yöneticilerinin AdSense’te yapılan her tıklama için bir ödeme aldığı bir HTML çerçevesi olmasıyla karakterize edilen hizmet web sitenizdeki bağlantılardır.

Çevrimiçi reklamcılıkta lider bir şirket olan Google, AdSense tıklamalarında, özellikle de bir PPF aracılığıyla deneyenlerde sahtekarlık peşinde koşmasıyla karakterizedir.

   Adwords

AdWords, bütçeniz ne olursa olsun, doğru hedeflenmiş tıklama başına maliyet (TBM) veya gösterim başına maliyet (BGBM) reklamlarını elde etmenizi sağlayan hızlı ve kullanımı kolay bir araçtır.

AdWords reklamları, Google’daki arama sonuçlarının yanı sıra büyüyen ağda arama ve içerik sitelerinin başlıca konumlarında yayınlanır.

   Takvim

Takvim, farklı takvimlerin renklere göre farklılaştırılmasını sağlayan bir gündemdir. Özel takvimleri diğer kullanıcılarla paylaşmamıza olanak tanır ve onlara farklı düzeylerde izinler verebiliriz.

Bir televizyon programlama rehberi, favori futbol kulübünüzün gündemi gibi diğer kullanıcılar tarafından yapılan genel takvimleri birleştirme olanağı vardır.

Takvim, bir olay kullanıcının Microsoft Outlook takvimine almak için bir dosya ile kullanıcının e-posta hesabına geçmeden önce bir hatırlatma gönderecek şekilde yapılandırılabilir.

   YouTube

YouTube, 10 Ekim 2006’daki satın alımından bu yana 1.65 milyar dolara Google’a aittir. Bu web sitesinde kullanıcılar video yükleyebilir ve görüntüleyebilir.

   Chrome

Chrome, Google şirketinin tarayıcı yazılımıdır. Bugün en çok kullanılan web browser’dır ve mobil aygıtlarınız ile senkronize bir şekilde çalışmaktadır.

   Latitude (Sonlandırıldı)

Latitude hizmeti, akıllı telefon sahiplerine, ister Chrome kullanıcılarına, isterse iGoogle gadget’ı çalıştıran kullanıcılara, arkadaşları için mevcut konumlarını belirleme veya hem de kendi arkadaşlarını izleme olanağı ya da bir gezi sırasında onları takip etme olanağı sağlayan bu hizmet Şubat 2009’da başlatıldı.

Fakat, şirket bu özelliği 9 Ağustos 2013’te kapatmaya karar verdi. Daha sonra, 2017’de Maps’e entegre bir şekilde sunarak, lokasyon paylaşımı özelliğini başlattı.

   DNS

Google’ın halka açık bir şekilde hizmet ettiği İnternet alan adlarının çözümlenmesi için DNS hizmeti de vardır. IPv4 ve IPv6 olmak üzere 2 servisi vardır;

IPv4 adresleri: 8.8.8.8 | 8.8.4.4

IPv6 adresleri: 2001:4860:4860::8888 | 2001:4860:4860::8844

   Diğer Servisler

Ayrıca, temel aritmetik işlemler, Calc ve bir para birimi dönüştürücü için bir hesap makinesi vardır, arama kutusuna aritmetik bir işlem yazarsak, bize sonuç vermek için Calc etkinleştirilir.

Aktif ve devam eden tüm Google servisleri şunlardır;

Android Auto
Android OS
Calendar
Cardboard
Chrome
Chrome Web Store
Chromebook
Chromecast
Connected Home
Contacts
Daydream View
Docs
Drive
Earth
Finance
Forms
Gboard
Gmail
Alerts
Cast
Chat
Classroom
Cloud Print
Duo
Expeditions
Fi
Fit
Flights
Fonts
Groups
Meet
One
Pay
Photos
Play
Play Books
Play Games
Play Movies & TV
Play Music
Shopping
Store
Street View
Hangouts
Keep
Maps
Messages
Nest Wifi
News
Pixel
Pixelbook Go
Play Protect
Scholar
Search
Sheets
Sites
Slides
Stadia
Tilt Brush
Translate
Voice
Waze
Wear OS
YouTube
YouTube Kids
YouTube Music
YouTube TV

Eleştiriler

Hizmetleri ve finansal uygulamaları ile ilgili çeşitli tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Örneğin, Google’ın kitap aramasında bazı yazarlarla telif hakkı anlaşmazlıkları vardı.

Çerezlerin ve diğer kişisel bilgilerin sürekli toplanması uygulamaları, Google’ın kullanıcıların gizliliğine saygı duyduğu konusunda şüphe uyandırmıştır.

Engelleme Olayı

İnternet arama motoru sahibi, jüriye göre, “ideolojik, ekonomik, dilsel veya ırksal sınırların ötesinde halkların ilerlemesine belirleyici katkısı” nedeniyle, İletişim ve Beşeri Bilimler kategorisinde 2008 Asturias Prensi Ödülü’nü aldı.

Bugün Google’ın milyarder sahipleri olan üniversite öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page, on yılı aşkın bir süredir bu bilgi işlem aracını oluşturduğundan, Asturias Prensi Ödülünün temeli olarak devasa bir kültürel devrime izin verdi ve genelleştirmeyi teşvik etti.

Ancak her şey, Google’ın operasyonunda göstermeyi düşündüğü kadar demokratik değildir; sonuçta, her Amerikan şirketi gibi, o ülkenin yasaları tarafından yönetilir, bazıları Küba’ya karşı suçlu ablukaları destekleyen kadar saçma ve mantıksızdır, diğer yönlerinin yanı sıra, adanın yasal olarak birçok arama motoru hizmetine erişmesini önler.

Bu arama motoru tarafından sunulan, Earth, Desktop Search, Google Code veya Araç Çubuğu gibi aksesuar hizmetleri de Kübalılar için mevcut değildir. Blokaj dünya uydu haritalarını göremediği için, bilgisayarda depolanan bilgileri bulmak, üçüncü boyuttaki yapıları tasarlamak, çevrimiçi olarak veya Kod Arama ile reklam vermek, Açık Kaynak veya İnternet üzerinden ücretsiz kod aramak için gelişmiş araçlara sahiptir.

Abluka sadece sağlanan web hizmetleriyle sınırlı değildir, çünkü Chrome’un resmi indirmesinin bilgisayar nedeniyle bu giderek daha önemli pazara öncülük eden 3 web tarayıcısından biri alınabileceği web sayfasına erişime izin vermezler.

Yukarıdakiler, Küba’ya veto edilen bazı programların yalnızca bir örneğidir. Earth veya Desktop gibi bazılarının ilk uygulamada yasaklanmadığı çok ilginçtir, çünkü uygulamalarından bu yana birkaç ay boyunca vatandaşlar onlara bugün mümkün olmayan bir şey indirebildi.

Örneğin, özgür yazılımın faydalarını teşvik ettiği iddia edilen Code Search gibi diğer olanakların, aralarında ücretsiz bilgi alışverişinin olduğu, Google’ın yaratıcılarının her zaman savunucusu olduğu bir hareketi reddetmesi ile çeliştiği ortaya çıkıyor.

Küba’daki herhangi bir sunucudan yukarıda belirtilen yardımcı programlara erişmeye çalıştığında, “Üzgünüz, ancak bu hizmet ülkeniz için geçerli değil” şeklinde İngilizce keskin bir mesaj görünüyordu.

Ayrıca Küba gazetecileri ve dünyanın diğer yerlerinden gelen ve güncel olayların eleştirel bir görünümünü ortaya koyan blogları sansürlemiştir.

19 Haziran 2012’de Analytics hizmeti, ABD’deki abluka tarafından belirlenen yaptırımlara uygun olarak Küba’daki kullanıcılar için engellendi.

Haziran 2014’te, genel başkanı Eric Schmidt başkanlığındaki işletme devi Google’dan üst düzey bir heyet, ada yetkilileri ve sosyal aktörlerle görüştüğü Küba’yı ziyaret etti. ABD’ye döndüğünde Schmidt, ablukayı reddettiğini ifade etti ve şunları söyledi: “ABD tarihinin üstesinden gelmek ve ambargoyu kaldırmak zorunda kalacak. Her iki ülke de politik olarak yapılması zor bir şey yapmak zorunda kalacak, ama buna değecek.”

Sansür Olayı

12 Ocak 2011’de Küba web sitesi Cubadebate, Google’ın sahip olduğu Youtube teknik merkezinden bir telif hakkı ihlali şikayeti nedeniyle bu sosyal ağdaki sayfasının hesabının kapatıldığı konusunda bir bildirim aldı.

Özellikle, Cubadebate’in yakın zamanda yayınladığı terörist Luis Posada Carriles için Yasal Fon’un Miami’deki sunum videosunun bir parçasına atıfta bulunuyordu, çevrimiçi olarak dolaşan ve çeşitli sitelerde çoğaltılan çok daha kapsamlı materyalleri düzenledi.

Eski CIA ajanı Luis Posada Carriles’ın bu yıl Küba’da olacağını açıkladığı eylemi filme alan kişinin talebine yanıt olarak, ikincisi arasında 73 kişiye mal olan bir Küba sivil uçağının patlaması, Youtube’daki Cubadebate sitesini özenle devre dışı bıraktı. O zamanlar, kanalın neredeyse üç yıl önce açıldığından beri 400’den fazla video ve 1.6 milyon indirme yapıldı.

Finansal konularda uzmanlaşmış site, E-Money Daily, Cubadebate’in video indirme sosyal ağının sansürün bu şirketin hisse fiyatı üzerinde sahip olabileceği olası etkisi hakkında şirketin yatırımcılarını uyardı.

Site, Havana’da akredite basın ajanslarına güvence veren Kübadebat editörü Rosa Miriam Elizalde tarafından yapılan açıklamaları inceledi.

   İlgili Yazılar


Kişisel Bilgisayar
CPU Nedir?
Intel’in Tarihi
AMD’nin Tarihi
Mac’e Chrome Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir