Laptop Nedir, Ne İşe Yarar?

Laptop, taşınabilir bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kişisel bir bilgisayardır, ağırlığı genellikle 1 ila 3 Kg arasındadır. Bunlar, masaüstü bilgisayarların gerçekleştirdiği görevlerin çoğunu gerçekleştirebilir, avantajı daha küçük, daha hafif olmaları ve elektriğe bağlı kalmadan belirli bir süre çalışma yeteneğine sahip olmalarıdır.

Laptop Nedir, Ne İşe Yarar?

Laptop Tarihi

Epson HX-20, bilgisayarlarını yanlarında taşıyabilmenin avantajını gören bilim adamları, ordu, işadamları ve diğer profesyonellerin çalışmaları için büyük faydaların görüldüğü 1981 yılında geliştirilen ilk taşınabilir bilgisayardı.

Osborne-1 ilk olarak Nisan 1981’de California West Coast Bilgisayar Fuarı’nda gösterildi. Belleği 64K, 5 inç uzunluğunda ve iki adet 5.25 inç disk sürücüsüne sahip 25 x 52 karakterli tek renkli bir ekrana sahipti. RS-232 seri bağlantı noktası, modem bağlantı noktası ve çıkarılabilir bir klavyesi vardı.

Boyutları şunlardı: 32.5 x 50 x 36.5 cm ve neredeyse 13 kilogram ağırlığa rağmen, tarihteki ilk Laptop olarak kabul ediliyor ve piyasaya sürülmesi dünyadaki kişisel bilgisayarlar pazarında devrim yarattı. 1991’de Apple, o zamandan beri piyasaya çıkanların geri kalanı için standart haline gelen Laptop modelini piyasaya sürdü.

1995 yılında, Windows 95’in gelmesiyle, Laptop bilgisayarların satışı önemli ölçüde arttı ve şimdi masaüstü bilgisayarların satışlarını aşıyor.

Bileşenleri

Bir Laptop bilgisayarın bileşenlerinin çoğu masaüstü bilgisayarların bileşenlerine benzer, ancak bazıları aşağıda listelenen bileşenlerden genellikle daha küçüktür:

 • Düşük güçlü CPU
 • 2,5 inç veya daha küçük sabit disk
 • RAM SO DIMM Bellek Modülleri
 • İndirgenmiş format: CD veya DVD okuyucu ve yazıcı
 • Entegre klavye
 • Laptop bilgisayarın kapağının işlevini yerine getiren ve hareket kabiliyetini kolaylaştıran entegre TFT, WXGA veya OLED ekran
 • Fare yerine işaretçiyi çalıştırmak için dokunmatik yüzey veya izleme dörtgeni dokunmatik yüzey
 • Şarj cihazı (kullanımda şarj edilebilir, zaman ve enerjiyi optimize etmek için)
 • Batarya, tipik olarak 2 ila 4 saat uzunluğunda.

Özellikleri

Bir pil veya hem pili şarj etmeyi hem de güç sağlamayı sağlayan bir adaptör kullanarak çalışırlar. Elektrik kesintisi durumunda saati ve diğer verileri saklamanızı sağlayan küçük bir pilleri vardır.

Genellikle LCD ekran ve dokunmatik yüzeyleri vardır. Genel olarak, genişletme kartları için bir PC Kartı (eski adıyla PCMCIA) veya ExpressCard vardır. Netbook adı verilen ve daha küçük ve daha hafif bir Laptop türü vardır.

Laptop bilgisayarlar için henüz standart bir endüstriyel form faktörü yoktur, yani her üreticinin kendi tasarımı ve yapı stili vardır. Bu, değiştirilmesi veya onarılması gerektiğinde bileşenlerin fiyatlarını artırır ve bunların elde edilmesini zorlaştırır. Aynı üreticinin Laptop bileşenleri arasında çoğu zaman uyumsuzluklar bile vardır.

Üreticiler ve Markalar

Büyük markalar da dahil olmak üzere birçok marka Laptop bilgisayarlarını tasarlamıyor ve üretmiyor. Bunun yerine, az sayıda orijinal tasarım üreticisi (ODM) yeni Laptop modellerini tasarlıyor ve markalar kendi serisine dahil edilecek modelleri seçiyor.

2006’da, yedi büyük şirket dünyadaki 10 dizüstü bilgisayardan 7’sini üretti ve bunların en büyüğü% 30 küresel pazar payına sahipti. Bu nedenle, genellikle çok uluslu ve düşük profilli, yerel olarak markalı bir ODM şirketi için mevcut olan özdeş modellerdir.

Piyasadaki Laptop bilgisayarların büyük çoğunluğu bir avuç orijinal tasarım (ODM) üreticisi tarafından üretilmektedir. En önemlileri:

 1. Quanta, HP/Compaq, Dell, Toshiba, Sony, Fujitsu, Acer, NEC, Gateway ve Lenovo/IBM’e satış yapmaktadır.
 2. Compal, Toshiba, HP/Compaq, Acer ve Dell’e satış yapar.
 3. Wistron Corporation, HP/Compaq, Dell, IBM, NEC, Acer, Lenovo ve IBM’e satış yapmaktadır.
 4. Flextronics, HP/Compaq, NEC ve Dell’e satış yapmaktadır.
 5. ECS, IBM, Fujitsu ve Dell’e satış yapmaktadır.
 6. Asus Apple (iBook), Sony ve Samsung’a satış yapıyor.
 7. Inventec, HP/Compaq, Toshiba ve BenQ’ya satış yapmaktadır.
 8. Uniwill, Lenovo/IBM ve Fujitsu ve PC World UK kendi markasına satış yapmaktadır.

Dizüstü Bilgisayar Avantajları

Büyük avantajı, mobility (hareketlilik) özelliğine dayanıyor, çünkü istediğiniz yere götürmek mümkündür. Dizüstü bilgisayarlar ayrıca diğer bilgisayarlarla aynı işlevleri gerçekleştirebilir ve genellikle daha az güç tüketir ve daha sessizdir.

Olası Riskleri

Laptop bilgisayarlarını dizlerin üzerinde uzun süre kullanmak aşırı ısı oluşturur.

Bazı çalışmalar, dizüstü bilgisayarı internete bağlıyken kucağınıza koymanın, minimum elektromanyetik dalga radyasyonu yaydıkları ve Wi-Fi‘ye bağlanmanın bu radyasyonun 5 ila 6 katı arttığı için çeşitli seviyelerde spermlere zarar verebileceğini göstermektedir.

Dizüstü bilgisayarlar tarafından üretilen ısı, cilt sendromu adı verilen bir durum olan cilt lekelerine neden olabilir.

Bu gibi Laptop kullanımı sorunlarını gidermek için dizlerinizin üzerinde bir soğutucu ile bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. En iyi çözüm ise, bir Laptop’u masa üzerinde kullanmanızdır.

   İlgili Yazılar


Ekran Kartı Nedir?
GPU Nedir?
RAM Nedir?
Intel Nedir?
Linux İşletim Sistemi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir