W3C (World Wide Web Consortium) Nedir?

W3C (World Wide Web Consortium), üye kuruluşların tam zamanlı bir çalışma ekipleri ve diğer katkıta bulunan kişilerin web standartlarını geliştirmek için birlikte çalıştığı uluslararası bir topluluktur.

W3C (World Wide Web Consortium) Nedir?

W3C Nedir?

Tim Berners-Lee, 1989’da ilk sunucu altyapısı olan httpd’yi geliştirdikten sonra, 1990’da ilk istemci programını geliştirerek World Wide Web’i oluşturdu. Daha sonra, W3C ise Berners-Lee tarafından 1994’te kuruldu ve organizasyonun resmi websitesi w3.org‘dir.

World Wide Web Konsorsiyumu, Ekim 1994 yılında Tim Berners-Lee tarafından Massachusetts Institute of Technology (MIT)’deki bilgisayar bilimleri laboratuvarı’nda kuruldu. Daha sonra, Nisan 1995’te INRIA, W3C’nin Avrupa’da ilk ev sahibi oldu, ardından 1996’da Asya’daki Japon Keio Üniversitesi’nde hizmet vermeye başladı.

2003 yılında, ERCIM (European Research Consortium in Informatics and Mathematics/Avrupa Bilişim ve Matematik Araştırma Konsorsiyumu) merkezi, INRIA’nın yerini aldı ve hizmet etmeye devam etti.

Web’in oluşturucularından olan Tim Berners-Lee ve CEO Jeffrey Jaffe’nin amacı, uzun vadede çeşitli protokoller geliştirmek ve web’i kullanıcıların tam ihtiyacına uygun bir şekilde etkileşimli bir ortam oluşturmaktır.

Web’te kullanılan bazı standartlar ise HTML, XML ve CSS’tir. Bu standartlar, tüm Web topluluğu tarafından özgürce kullanılmalarına izin veren W3C Patent Politikasını içerir.

W3C Konsorsiyumu, organizasyonları, personeli ve toplumu birbirine bağlayan etkili bir süreç ile kalite standartlarını geliştirme görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Hedefleri

   Herkesin Kullanımına Uygun Bir Websitesi

Temel hedeflerinden biri herkesin kullanabileceği bir websitesinin oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Böylece, kişiler arasındaki iletişimine, ticarete, hizmete ve bilgiyi paylaşma fırsatlarına izin verir.

Temel amacı kişilerin donanım, yazılım, ağ altyapı, ana dil, kültür, coğrafi konum veya fiziksel özelliklerine bakılmaksızın bu gibir faydaları elde etmektir.

   Herşeyin Kullanımına Uygun Bir Websitesi

Web’de kullanılabilecek farklı gadget veya tarayıcı uzantılarının birçok türü geliştirildi. Bu sayede, çeşitli kullanım ihtyacına uygun olarak cep telefonları, akıllı telefonlar, kişisel dijital asistanlar, sesli yanıt sistemleri, kiosk cihazları veya akıllı ev aletleri ile web arasında iletişim kurulabilir.

   Vizyon

W3C’ün vizyonu, katılımcı olmak, bilgiyi paylaşmak, iletişimi kolaylaştırmaktır, böylece küresel ölçekte kullanıcılar arasında güven duygusunun arttırılmasıdır.

   Etkileşimli İletişim

Bugün herkesin son derece yaygın bir şekilde kullandığı web teknolojisi, insanların herhangi bir yerden kolayca bilgi paylaşabilmesine izin verir.

Eski zamanlarda web sistemi, sadece belirli kurum veya kuruluşlar tarafından kullanılmaktaydı. Fakat, gelişen teknoloji ve artan kullanım ihtiyacından dolayı blog‘lar, wiki sayfaları, sosyal medya platformları ve e-ticaret sistemleri gibi birçok iletişim türü ortaya çıktı.

W3C topluluğu da bu ortaya çıkan yeni teknoloji sistemlerinin altyapısını, mimarisini ve tasarımını desteklemek için yeni standartlar oluşturmuş ve gelişen bu evrimi desteklemiştir.

   Güvenli İletişim

Web üzerinde insanlar birbirleriyle iletişim kurarken aynı zamanda veri güvenliği de önemlidir. W3C topluluğu, web’i daha iyi hale getirme çabalarında güvenliğide ele almaktadır.

Patent Politikası

W3C, Şubat 2004 yılında web standartlarının uluslararası çapta benimsenmesini doğrulamak açısından bir patent politikası kabul etti. Bu patent politikası, çalışma grupları tarafından tavsiyelerin geliştirilmesini kolaylaştırmak, geniş çapta uygulanmasını amaçlamak ve oluşabilecek patent sorunları ele almayı amaçlamaktadır.

Organizasyonlar

Advisory Committee/Danışma Kurulu, her W3C Üye kuruluşundan bir temsilciden oluşur ve çeşitli gözden geçirme rollerine sahiptir ve Advisory Team/Danışma Ekibi ile TAG’ı seçer.

TAG (Technical Architecture Group/Teknik Mimari Grubu), temel olarak Web Mimarisinin ilkelerini belgelenmesini gerçekleştirir. CEO (Director and Chief Executive Officer/Direktör ve İcra Kurulu Başkanı) tüm kararlar için fikir birliğini değerlendirir. Ayrıca, üye kuruluşların temsilcileri ve uzman misafirlerden oluşan gruplarda mevcuttur.

Web Standartları Nasıl Oluşturulur?

Bir Web standardı oluşturmak için spesifikasyonun kalitesini belirleyen kontrollü bir süreç oluşturulur. Bu süreçte, belgelerin oluşturulması için bilgi ve görüşler ele alınarak, standardın tüm kullanıcılarının kullanımına izin verilerek test edilmesi sağlanır.

Daha sonra alanında uzman kişiler tarafından kalite standartları elde edilir ve herkesin kullanımına açık olan teknik özellikler, bir öneri veya standart olarak kabul edilmeden önce kapsamlı bir şekilde incelenir.

Web Standartlarının Faydaları Nelerdir?

  1. Web’i ücretsiz ve herkes için erişilebilir ve kullanılabilir yapar.
  2. Kaynak kodunu basitleştirerek anlaşılabilir yapar.
  3. Geliştirme süreçleriyle Web’i daha erişilebilir yapar.
  4. Geriye dönük uyumluluk ve doğrulama sağlar.
  5. Daha iyi arama motoru optimizasyonu sağlar.
  6. Kullanıcılar için ortak bir bilgi havuzu oluşturur.

   İlgili Yazılar


Script Dosyası Nedir?
HTML Yapısı
XHTML Nedir?
XML Formatı Nedir?
Websayfası Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: