IBM Nedir? Tarihi ve Kuruluşu

IBM (International Business Machines), bilgi işlemle ilgili araçlar, programlar ve hizmetler üreten ve pazarlayan bir işlem şirketidir.

IBM Nedir? Tarihi ve Kuruluşu

IBM Ne Zaman Kuruldu? ve Kurucusu Kimdir?

IBM’in merkezi Armonk’ta (New York, ABD) bulunmaktadır ve 15 Haziran 1911’den beri kurulmuştur, ancak 1888’den beri faaliyet göstermektedir.

161 ülkeye yayılmış yaklaşık 390.000 çalışanı ile bu şirketin 2008 yılında 103,6 milyar dolar gelir elde eden şirket, dünyanın en büyük bilgi teknolojisi tabanlı hizmet şirketidir ve 19. yüzyıldan bu yana faaliyet gösteren az sayıdaki şirketten biridir.

Bilgi teknolojisi ile ilgili hemen hemen tüm bölümlerde temel bir varlığı vardır; aslında, son yıllarda gelirinin yarısından fazlası ekipman imalatından değil, danışmanlık ve hizmet kollarından gelmektedir. Özgür yazılımın sponsorudur.

Tarihi

IBM, Tabulating Machine Company, Computing Scale Corporation ve International Time Recording Company ile Charles R. Flint tarafından yönetilen birleşme sonucunda 15 Haziran 1911’de Binghamton’da kuruldu.

Birleşmeden oluşan şirkete Computing Tabulating Recording Corporation (CTR) adı verildi, ancak 14 Şubat 1924’te CTR adını International Business Machines Corporation (IBM) olarak değiştirdi.

CTR’nin orijinal şirketleri, çalışan kontrol sistemlerinden otomatik et kesme ekipmanına kadar geniş bir ürün yelpazesi üretti.

Ayrıca, gelecekteki bilgisayarların kilit unsuru olacak delikli kartların yönetimi için ekipman ürettiler. TO, zamanla bu ekiplere odaklandı ve geri kalan ürünler için üretimi bir kenara bıraktı.

1933’te IMB yöneticisi Thomas John Watson, Adolf Hitler’in Nazi Almanyası ile o yılki nüfus sayımını yürütmek ve ülkedeki Yahudi sayısını belirlemek için bir sözleşme imzaladı.

Sayımın sonucu Alman soykırımına yardım etti ve 1937’de Watson Fuehrer’ın kendisinden Alman Kartal Haç Haçını aldı.

II. Dünya Savaşı sırasında şirket, bilgi işlem alanında araştırma yapmaya başladı. 7 Ağustos 1944’te Harvard Mark I olarak da bilinen Otomatik Sekans Kontrollü Hesap Makinesi, Harvard Üniversitesi’nde tanıtıldı.

Mark I, karmaşık hesaplamaları otomatik olarak gerçekleştirebilen ilk makineydi ve elektromekanik anahtarlara dayanıyordu. Gelişimi Howard Aiken, Clair D. Lake, Frank E. Hamilton, Benjamin M. Durfee ve James W. Bryce’dan sorumluydu.

1952’de, elektromekanik anahtarların yerini alan ilk büyük vakum vanası tabanlı bilgisayar olan IBM-701’i yarattı. 1954’te IBM-650’yi tanıttı. 1959’da transistörler vakum vanalarının yerini almaya başladı.

IBM’in ilk transistör tabanlı bilgisayarlarından biri IB-7090 idi. O zamana kadar bilgisayarlar öncelikle araştırma ve hükümet merkezlerinde kullanıldı, ancak vanalarla ve özellikle transistörlerle elde edilen performans artışı bazı şirketlerin bunları kullanmaya başlamasına neden oldu.

RAMAC adı verilen ilk disk tabanlı bilgisayar depolama sistemi ve “Fortran” programlama dili, 1957’de IBM tarafından oluşturuldu. RAMAC, o zamanlar sabit sürücülerinin öncüsüydü ve dahili olarak elli sürücüden oluşmaktaydı.

1960’ların başlarında kendini yavaş yavaş bilgisayarlara adanmış bir şirkete dönüştürmeye başladı ve yavaş yavaş delikli kartlar ve daktilolar için ekipman üretimini bıraktı. İkincisi 1930’ların ortalarında üretilmeye başlandı.

7 Nisan 1964’te, daha önce var olanın aksine, her bilgisayarın diğerleriyle uyumsuz bir kapalı kutu olduğu, mimarinin farklı bileşen bilgisayarları arasında programların ve çevre birimlerinin değişimine izin veren ilk bilgisayar mimarisi olan System/360’ı başlattı.

Bu mimariyi yaratma emri doğrudan zamanın  yöneticisinden Thomas J. Watson tarafından geldi. System/360’ın geliştirilmesi, IBM’yi pratikte iflas ettirecek kadar pahalıydı, ancak kendini piyasaya sürmede çok başarılıydı. Dolayısıyla rakiplerinden kazandığı yeni gelir, tüm masraflar için geri ödemesi oldu.

1960’ların ortalarında IBM’in başarısı, şirketin tekel için araştırılmasına neden oldu.

Aslında, 1969’da başlayan ve genel amaçlı elektronik cihazlar, özellikle de iş bilgisayarları pazarı için tekelleştirmeye çalışmakla suçlandığı bir duruşma yapıldı.

Duruşma 1983’e kadar devam etti ve şirketin uygulamaları üzerinde büyük bir etkisi oldu.

1970’lerde yeni bilgi işlem aygıtları oluşturmaya devam etti. 1971’de disketi yarattı ve kısa süre sonra selefleri bugünün barkod okuyucularına ve ATM’lerine pazarlamaya başladı. 1981’de ise, tüm zamanların en başarılı kişisel bilgisayarı olan IBM PC’yi yarattı.

IBM PC’yi hızla oluşturan şirket bu başarıyı beklemiyordu. Ve diğer üreticilerin düşük kaliteli bileşenlerini, bugüne kadar yapmadığı bir şey satın aldı, böylece IBM PC, IBM’in daha güçlü bilgisayarları için pazarın bir kısmına ulaşamadı.

Ayrıca, işletim sistemi de IBM tarafından oluşturulmadı, ancak Microsoft ile sözleşme yapıldı.

Sıfırdan inşa edilmediğinden, kısa bir süre sonra üçüncü taraf PC’lerle uyumlu ekipman ortaya çıkmaya başladı ve Microsoft, IBM PC işletim sistemi için bu diğer üreticilere lisans satarak büyümeye başladı.

1980’lerde IBM dört Nobel ödülü aldı.

19 Ocak 1993’te, ABD tarihinin tamamında bir şirketteki kayıpların rekoru olan yaklaşık 8 milyar dolarlık zarar açıkladı.

Bu kayıpların bir kısmı, daha güçlü bilgisayarlar için pazarın büyük bir bölümüne ulaşması ve IBM PC ile uyumlu bilgisayar üreticilerinin giderek daha fazla pazar payına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

IBM’deki büyük değişiklik 1993 yılında, kendi saflarından gelmeyen ilk üst düzey yönetici olan Louis V. Gerstner’ın CEO olarak atanmasıyla gerçekleşir.

Lou, bildiği gibi, gıda, sigara ve kredi kartı imalat şirketlerinde CEO’ydu, ancak asla teknoloji şirketlerinde CEO değildi.

Daha sonra şirket, ekipman satışlarına olan ekonomik bağımlılığını azaltarak bir hizmet şirketine dönüşmeye başladı.

Bu eğilim, özellikle 2002’de Lou’nun halefi Samuel J. Palmisano, şirketin yeni genel müdürü olmak için şubeden ayrıldı. 2003 yılında, IBM’in gelirinin yaklaşık %50’si hizmet kolundan gelirken, ekipman satışı yaklaşık %30’dur.

10 Aralık 2004’te, PC bölümünü Çin grubu Lenovo’ya 650 milyon dolar nakit ve 600 milyon dolar daha fazla hisse satmak için pazarlıklarını sona erdirdi.

PC bölümü ile birlikte Lenovo, yaklaşık 10.000 çalışanına ve beş yıl boyunca IBM ve Thinkpad markalarını kullanma hakkına sahiptir.

Şirket Kültürü

Genellikle satış odaklı bir şirket olarak tanımlanır. Geleneksel olarak, genel müdür ve yöneticilerinin çoğu satıcıları arasından seçildi.

Ayrıca, üst ve orta yönetim, büyük müşterilere satış yapma sürecindeki satıcıları desteklemek için kullanılır.

Zamanla şirket daha teknik hale geldi; 2003 yılında, IBM’in teknik topluluğun bir parçası olduğu 320.000 çalışanın 178.000’i yazılımla ilgilidir.

Tarihsel olarak, çalışanlarının çalışma üniforması, şirketin takma adı olan Blue Giant’ın beyaz bir gömlek ve koyu bir kravat ile mavi bir takım elbise idi.

1990’larda, giyim ile ilgili standartları gevşetti ve bugün diğer büyük teknoloji şirketlerinden farklı değil.

Bugün IBM’in kurumsal kültürü açık kaynak hareketinden etkileniyor.

Linux çekirdeğinde çalışan yaklaşık 300 çalışanını içeren Linux tabanlı hizmet ve yazılımlara milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu, IBM için bazı sorunlara neden oldu.

Şirket İçindeki Birlikler

Dünya çapında sendikalaşmaya düşmanca bir politika yürütmektedir. Buna rağmen, sendika organizasyonu mümkün olduğunca ve birçok ülkede çalışanlarını gruplayan sendikalar var.

1984 yılında, dünyadaki çalışanları için sendika faaliyetlerinin koordinatörü olan IWIS IBM Workers International Solidarity kuruldu. Son Konferans, 26-28 Haziran tarihleri ​​arasında Paris’te 2007 yılında yapıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Alliance IBM/CWA’sının Lee CONRAD koordinatörü seçildi.

Küba Sorunu

ABD’nin Küba’ya karşı siyasi ve ekonomik bloğunun politikasının bir parçası olarak, ulusötesi bilgisayar şirketi IBM’nin Ada ile ilgili birçok sorunu vardı.

Ekim 2009’da Küba, IBM’in sponsor olduğu ACM-IPCP olarak bilinen Bilgisayar Makineleri Birliği’nin Uluslararası Üniversite Programlama Yarışmasına ev sahipliği yaptı, ancak adanın olayı düzenleyeceğini öğrendikten sonra merkezin müdürü Dovier Antonio Ripoll’u bilgilendirir: Küba ambargo uygulanan bir ülke olduğu için, rekabette bu aşamada olduğu gibi parasal olarak desteklenmesi imkansızdır.

Özgür Yazılım Projesi

Müşterilerinin açık kaynak kullanımı konusunda engelleme durumlarında yer aldı, Fransız açık kaynak çözümleri geliştiricisi tarafından Avrupa Komisyonu’na açılan bir davada, TurboHercules IMB’yi engellemekle suçlanıyor ve müşterilerinin açık kaynak çözümlerine erişmesini önlüyor.

Şirkete göre, gerçekte yaptıkları tek şey ürünlerinin telif haklarını korumaktır.

   İlgili Yazılar


Google Nedir?
macOS Nedir?
Apple Tarihi
Intel Tarihi
AMD Tarihi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir