XHTML (Extensible HyperText Markup Language) Nedir?

XHTML, web sayfaları için standart olarak HTML’yi değiştirmeyi amaçlayan ve HTML’yi XML’e adapte eden bir işaretleme dilidir.

XHTML Nedir?

XHTML Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

İlk sürümü, HTML’nin XML versiyonu olan XHTML, varsayılan olarak aynı işlevselliğe sahiptir, ancak XML’e göre daha katı ve belirli kurallara sahiptir. Amacı, web standartlarına uygun olarak bilgiyi daha iyi bir şekilde sunmaktır.

W3C, HTML üzerindeki çalışmalarının yanı sıra XHTML standardını da oluşturmuştur. İlk sürümü (1.0) 26 Ocak 2000 tarihinde yayınlandılar, ve ardından 1.1 sürümü için bir taslak yayınlandılar. Ayrıca, daha fazla özellik eklemeyi ve önceki sürümlere göre önemli değişiklikler yapmayı hedefleyen 2.0 sürümü için de bir taslak hazırladılar.

XHTML, web içeriği oluşturmak için güçlü bir dil olup, bazı küçük cihazlar için kısmi tasarım desteği sunar. Düşük kaynaklara sahip cihazlar genellikle HTML‘nin tam özellik setini karşılamak zorunda kalırlar. WWW hizmetini kullanmak ve erişmek için tam donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu gereksinim, birçok insanın kendi cihazları üzerinden çevrimiçi bilgilere ve hizmetlere erişmesini engeller.

HTML’yi alt gruplara ayırmak, sorunları önlemek için önemli olan aynı alt kümeleri tanımlamaya yardımcı olur. Çeşitli özelliklere sahip farklı web kullanıcıları için uygulamalar oluşturmak zorlu bir zorluk oluşturur.

Topluluklar, basit içerik oluşturmak ve paylaşmak için XHTML Basic’i kullanır. Uzantılarla insanlar farklı türde belgeler yapabilirler. Bu, tüm web kullanıcılarının Basic belgelerini görmelerine olanak tanır.

Bilgi cihazları, belirli kullanımlar için tasarlanmış olan öngörülen görevleri yürütürler. Telefonlar, televizyonlar, kişisel dijital asistanlar, oyun makineleri ve akıllı saatler gibi birçok cihaz bu kategoriye girer.

XHTML Türleri

Compact HTML (CHTML), Kablosuz WML ve Mobil Erişim için HTML 4.0 Kılavuzları bilgi cihazı yapılarıdır.

Bu belgeler, tanıtımlar, bağlantılar, formlar, tablolar, fotoğraflar ve meta veriler içerir. Kısacası, bu özellikler XHTML Basic tasarımının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Birçok kişi HTML’nin özelliklerine aşinadır, bu da farklı dillerden modüllerin nasıl karıştırılacağını anlamanın kolay olmasını sağlar. XHTML Modülerleştirme ve HTML4 modülleri de XHTML Basic’i destekler.

XHTML Basic, farklı dilleri kullanmaya izin verirken, HTML4 masaüstü bilgisayarlar için uygundur ayrıca çoğu cihazda çalışmaz. Ayrıca, HTML alt kümeleri ya da özelliklerini kullandığı için çevrimiçi olarak etkileşimli ve ölçeklenebilir bir şekilde kullanılabilir.

XHTML, daha etkileşimli veya çekici içerikler geliştirmek için alt kümeler oluşturma yeteneği sayesinde HTML’den ayrılır.

İçerik oluşturucular, bu yapıyı kullanarak alt kümeler oluşturabilir. Bu, XHTML ile HTML arasındaki temel farktır. Bu yetenek, daha zengin ve kullanıcıyla etkileşimli içerikler üretmelerine olanak tanır.

XHTML’nin Özellikleri Nelerdir?

Varsayılan olarak, stil öğesini desteklemez, ancak dış stil sayfaları ile bu sorunu çözebilirsiniz. Link öğelerini kullanarak sayfaya dış stil sayfaları ekleyebilirsiniz. Ayrıca, div ve span öğelerini kullanarak oluşturulan yapıya stil bilgilerini bağlayabilirsiniz.

Bir web sitesinin yapısı, kullanıcıya sunulan gösteriminden önemli ölçüde farklılık gösterir. Bir kullanıcı aracısının stil dosyalarını indirme desteği, kullanıcı dostu bir görüntü elde etmek için önemlidir. Medya öğesini kullanarak sunumu ziyaretçinin cihazına göre uyarlamak mümkündür.

Sınırlı donanım gücüne sahip cihazlar, Script ve NoScript öğelerini desteklemeyebilir. Bu nedenle, uygun bir tasarım bu tür cihazlarda ilgili içeriği göstermelidir.

Bazı cihazlar, web sitelerinde belirli yazı tiplerini doğru şekilde görüntülemez. Bu sorunu çözmek için kullanıcının cihazıyla çalışan stil dosyaları yaparak uyumluluk sorunlarını engelleyebilirsiniz.

XHTML’nin Kullanımı Üzerine Kısa Bir Bakış

Bu yapı, metin, bağlantılar ve etkileşimli özellikleri web sayfalarına ekleyen bir dildir.

Böylece, farklı kullanıcı aracısı türleri tarafından desteklenen ortak bir dil oluşturur ve uyumluluğu sağlar.

XHTML’nin Avantajları

1. Genişletilebilirlik

Yeni web iletişim teknolojileri, HTML yapısı ve tarayıcılar için destek güncellemelerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Sonuçta, yeni özellikleri dahil etmek ve kullanmak için etiketleri veya öznitelikleri tanımlamak mümkündür.

2. Taşınabilirlik

Bu özelliğin taşınabilirliği, web sayfalarının eski ve yeni çeşitli cihazlarda görüntülenmesini ve sunumunu geliştirir. Böylece, mobil cihazlarda web içeriğinin kullanımını artırmıştır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir