XHTML (Extensible HyperText Markup Language) Nedir?

XHTML, web sayfaları için standart olarak HTML’nin yerini alması amaçlanan bir biçimlendirme dilidir ve HTML’yi XML’e uyarlayan bir dildir.

XHTML (Extensible HyperText Markup Language) Nedir?

XHTML (Extensible HyperText Markup Language/Genişletilebilir Hiper Metin İşaretleme Dili)

XHTML’nin ilk sürümü, HTML’nin yalnızca XML sürümü olduğundan varsayılan olarak aynı işlevlere sahip olmasına rağmen XML’den daha katı ve daha fazla özelliğe sahiptir. Amacı, web standartlarında daha iyi bir bilgi sunumu oluşturmaktır.

W3C, HTML ile olan faaliyetine paralel olarak XHTML standardını geliştirdi ilk sürümü (1.0) 26 Ocak 2000’de piyasaya sürüldü. 1.1 sürümü taslak olarak yayınlandıktan sonra 2.0 sürümünün de taslağı da yayınlandı. Ardından, 2.0 sürümü önceki sürümlerden daha çok özelliğe ve değişikliğe sahip olacak şekilde tasarlandı.

Web içeriği oluşturmak için güçlü bir dil olan XHTML, tasarım konusunda bazı küçük cihazlar için tam destek sunmayabilir. Kaynakları düşük cihazlar genellikle HTML’nin tam özellik kümesini karşılamayabilir.

WWW hizmetinin kullanılabilmesi ve erişilebilmesi için tam donanımlı bir bilgisayar gereklidir. Bu durum, nüfusun büyük bir kısmının kullanıcı cihazlarında çevrimiçi bilgi ve hizmetlere erişmesine engel olabilir.

HTML’nin alt gruplara ayrılması ile tanımlanan birçok özdeş alt küme sayesinde bu gibi sorunların önüne geçilebilir. Fakat, ortak bir özellik seti oluşturulmadan çeşitli web istemcileri için uygulama geliştirmek zor olacaktır.

XHTML Basic, topluluklar arasında paylaşılan ve genellikle basit içerikler oluşturmak için kullanılır. Topluluk tarafından oluşturulan yeni belge türleri, uzantılar aracılığıyla oluşturulabilir. Bu nedenle, XHTML Basic belgesi tüm web istemcilerine sunulabilir.

Bilgi cihazları belirli kullanımlar için tasarlandığı için sadece amaçlanan görevleri gerçekleştirirler. Bu bilgi cihazları cep telefonu, televizyon, PDA, otomatik satış makineleri, çağrı cihazları, navigasyon sistemi, mobil oyun makinesi, dijital kitap okuyucu veya bir akıllı saat olabilir.

Çeşitleri

Bilgi cihazları için mevcut olan yapılar arasında Compact HTML CHTML, Wireless WML Markup Language ve HTML 4.0 Guidelines for Mobile Access bulunmaktadır.

Bu belge türlerindeki ortak özellikler ise temel metin, köprüler ve bağlantılar, formlar, tablolar, görüntüler ve meta bilgisidir. Kısacası bu özellikler, XHTML Basic tasarımının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Birçok kişi HTML’nin oluşturduğu bu özellikleri bildiğinden, XHTMLMOD’da açıklanan yöntemlere göre diğer dillerden modüller ile birleştirilebilen özellikleri daha kolay anlayabilirler. XHTML Basic, HTML4 sisteminden modüller ile veya XHTML Modularization’dan ek modüller ile genişletilebilir.

XHTML Basic’in amacı bir dilin kullanılabilirliğini sınırlamak değildir, fakat HTML4 genellikle masaüstü istemcileri için geliştirildiğinden çoğu cihaz için uyumsuz olabilmektedir. XHTML’nin aynı alt kümelere ve HTML özelliklerine sahip olmasından dolayı İnternet üzerinde ortak çalışabilirliği ve ölçeklenebilirliği sağlar.

XHTML ile HTML arasındaki temel fark, içerik oluşturucuların daha zengin ve kullanıcı etkileşimli içerikler oluşturabilmesi için XHTML ile alt kümelerin oluşturulabilmesidir.

Özellikleri

Varsayılan olarak stil elementi desteklenmez, fakat bu sorun harici stil sayfaları ile giderilebilir. Harici stil sayfalarını sayfaya ekleyebilmek için link elementi kullanılabilir. Ayrıca, div ve span elementleri ile de stil bilgileri oluşturulan yapıya bağlanabilir.

Bir websitenin yapısı ve kullanıcıya sunumu arasında büyük fark vardır. Eğer bir user agent, stil dosyalarının indirilmesini desteklemiyorsa, ziyaretçiye uygun sunum yapılamaz. Bu durumda, media elementi kullanılarak ziyaretçinin cihazına uygun sunum yapılabilir.

Küçük bilgi cihazlarının kapasitesi veya donanım gücünden dolayı, bu cihazlarda script ve noscript elementleri desteklenmeyebilir. Dolayısıyla, bu gibi cihazlarda ilgili içeriğin görüntülenebilmesi için uygun tasarımın yapılması gerekir.

Bazı web istemcileri uygun formatta düzenlenen font türleri gibi bazı öğelerini web içeriğinde görüntülemeyebilir, bu yüzden kullanıcı cihazına uygun bir biçimde stil dosyaları hazırlanarak bu sorunları yaşandığı cihazlar ile uyumlu sunum yapılabilir.

Kullanımı

XHTML basit bir dil olmasına rağmen ve websayfalarına metin, link veya etkileşimli öğeler ekleyebilmesine rağmen bir bilgisayar dili olarak tasarlanmıştır.

İçerik geliştiricileri bu dile daha fazla esneklik sağlayabilmesi için geliştirebilir uzantılar ekleyebilir. Böylece, çeşitli kullanıcı aracısı türleri tarafından desteklenen ortak bir dil oluşturulup çalışabilirlik uyumu sağlanır.

Avantajları

   Genişletilebilirlik

Web iletişiminde yeni teknolojiler keşfedildikçe, HTML yapısının ve web tarayıcılarının bir sonraki destek güncellemesinin kurulmasına gerek yoktur. Yeni özellikler eklemek ve kullanmak üzere etiketler veya nitelikler tanımlanabilir.

   Taşınabilirlik

Taşınabilirlik özelliği sayesinde eski veya yeni cihazlar üzerinde web sayfalarının görüntülenme ve sunumu daha uyumlu hale gelmiştir. Bu uyumun geliştirilmesi ile mobil cihazlarda web içeriğinin kullanımı daha fazla artmıştır.

   İlgili Yazılar


Script Nedir?
Dreamweaver Nedir?
SWF Nedir?
Flash Player Nedir?
SSL Sertifikası Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: