Debian 11 Üzerinde VMware Workstation 16 Pro Kurulumu

Bu yazımızda, Debian 11 Bullseye kurulu bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarında Windows, macOS veya Linux sistemlerinden birini sanal olarak çalıştırmanıza izin veren VMware Workstation 16 (16.2.3) Pro yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır inceleyeceğiz.

Debian 11 Üzerinde VMware Workstation 16 Kurulumu

Debian 11 Üzerinde Sanal Makine Çalıştırmak İçin VMware Workstation 16.2.3 Nasıl Kurulur?

Harika bir Linux dağıtımı olan Debian üzerinde sanal makineler oluşturup üzerlerinde Microsoft veya diğer işletim sistemlerini bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek duymadan çalıştırabilirsiniz. Host bilgisayarınızda kurulu mevcut sisteminizin yanına dualboot yöntemi ile bir işletim sistemi kurabilirsiniz fakat sistem geçişlerinde PC’nizi her seferinde yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden, daha hızlı bir çözüm olarak kullanmak istediğiniz bir sistemi sanal makineye kurabilir ve mevcut sisteminizle aynı zamanda kullanabilirsiniz.

Eğer Debian bilgisayarınızda işinizle ilgili bir Windows tabanlı program çalıştırmak istiyorsanız Windows 10 veya daha eski bir sistem için sanal bilgisayar hazırlayabilir ve onun üzerine sistem kurabilirsiniz.

Linux PC’nizde ücretli veya ücretsiz sanallaştırma yazılımlarından birini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat, daha gelişmiş özellikleri sunan yazılımları kullanmayı seçerek yapacağınız işlerden daha fazla verim alabilirsiniz. Örneğin, sıfırdan kurduğunuz bir sistemin snapshot’ını alabilir ve sistem performansını arttırmak için sanal donanım ayarlarını daha iyi yapılandırabilirsiniz.

VMware Pro İndirme ve Kurma

Linux sisteminiz için VMware Pro yazılımını hem resmi websitesinden hemde İnternet’teki farklı kaynakların birinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sisteminizde kurulu web tarayıcıyı kullanarak websitesini ziyaret ederek ilgili websayfasından programı indirebilir veya terminal aracılığıyla wget komutunu kullanarak programı kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

   Adım 1

Linux platformları için VMware Pro setup dosyasının uzantısı Bundle’dır. VMware indirme websayfasını ziyaret ettikten sonra “Workstation 16 Pro for Linux” başlığındaki Download Now (Şimdi İndir) bağlantısına tıklayınız ve bundle dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz.

Linux İçin VMware Pro İndirme

   Adım 2

VMware websayfasından bundle dosyasını indirebilir veya alttaki görseldeki gibi wget komutu aracılığıyla Workstation programını bilgisayarınıza kolaylıkla indirebilirsiniz.

cd ~/Downloads
wget https://download3.vmware.com/software/WKST-1623-LX-New/VMware-Workstation-Full-16.2.3-19376536.x86_64.bundle

Terminal Kullanarak Wget Komutuyla VMware Pro İndirme

   Adım 3

VMwareWorkstation.bundle dosyasını Downloads (İndirilenler) konumuna indirdikten sonra dosyanın izin haklarını düzenleyiniz ve ardından kurulumu başlatınız.

chmod +x VMware-Workstation-Full-16.2.3-19376536.x86_64.bundle
sudo ./VMware-Workstation-Full-16.2.3-19376536.x86_64.bundle

VMware Workstation.bundle Dosyasını Kurma

   Adım 4

Kurulumu tamamladığınızda Activities (Aktiviteler) tıklayınız ve arama kutusuna programın adını yazarak bulunuz ve çalıştırınız.

VMware Programını Çalıştırma

   Adım 5

VMware Kernel Module Updater penceresinde sisteminizde GNU C Compiler (gcc) version 10.2.1 bulunmadığını görebilirsiniz. GCC hatasını gidermek için ilgili paketleri sisteminize kurmanız gerekir.

Ek olarak bu paketi bilgisayarınıza deb paketi olarak indirdiyseniz Browse (Göz at) butonuna tıklayarak konumunu belirtebilir ve kurabilirsiniz. Terminal aracılığıyla GCC paketini indirmek için bu pencereyi Cancel (İptal Et) tıklayarak kapatınız.

GNU C Compiler (GCC) Hatası

   Adım 6

Terminali açınız ve GCC paketlerini indirmek için “sudo apt install build-essential” komutunu yürütünüz.

sudo apt install build-essential

Linux Kernellerini Kurma

   Adım 7

Komutu yürüttükten sonra gerekli paketler için 258 MB ek disk alanı kullanımını onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

Ek Paketlerin Kurulumunu Onaylama

   Adım 8

Linux kernellerini kurduktan sonra VMware programını tekrar çalıştırdığınızda bu kez “Kernel Headers 5.10.0-14-amd64” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu gidermek için bazı paketlerin sisteminizde kurulu olması gerekir.

Kernel Headers 5.10.0-14-amd64

   Adım 9

Tekrar terminali açınız ve önce Downloads konumuna gitmek ve içerisinde yeni bir klasör oluşturmak için “cd ~/Downloads && mkdir LinuxHeaders && cd LinuxHeaders” komutunu yürütünüz. İndireceğiniz paketleri oluşturduğunuz konuma kaydetmek için klasörün konumunu açınız ve wget komutunu kullanarak ilgili paketleri bilgisayarınıza indiriniz.

cd ~/Downloads && mkdir LinuxHeaders && cd LinuxHeaders
wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-headers-5.10.0-14-amd64_5.10.113-1_amd64.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-kbuild-5.10_5.10.113-1_amd64.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-headers-5.10.0-14-common_5.10.113-1_all.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-compiler-gcc-10-x86_5.10.113-1_amd64.deb

Gerekli Linux Kernellerini İndirme

   Adım 10

LinuxHeaders dizinine indirdiğiniz tüm deb paketlerini kurmak için terminalde “sudo dpkg -i *.deb” komutunu yürütünüz.

sudo dpkg -i *.deb

Deb Paketlerin Tümünü Kurma

   Adım 11

Bu kez tekrar VMware Workstation Pro’yu çalıştırdığınızda Linux kernelini derlemek ve yüklemek için Install (Kur) butonuna tıklayınız ve VMmon ve VMnet kernel modülleri yükleniyorken bekleyiniz.

VMware Kernel Module Updater

   Adım 12

Kernel modülleri kurulduktan sonra VMware programının son kullanıcı lisans anlaşması penceresi açıldığında lisansı anlaşmasını kabul ediniz ve Next (İleri) tıklayınız.

VMware Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 13

Linux için VMware OVF Tools bileşenlerinin lisans anlaşmasını da kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

VMware OVF Tool Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 14

Workstation Pro yazılımını her çalıştırdığınızda güncellemelerinin mevcut olup olmadığını denetlemek için ilgili soruda Yes’i seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Başlangıçta Güncellemeleri Kabul Etme

   Adım 15

VMware Customer Experience Improvement Program (CEIP) katılarak Workstation programının geliştirilmesine destek olmanızı öneririz. Eğer bunu istemiyorsanız No seçeneğini işaretleyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

Müşteri Deneyimi Programına Katılma

   Adım 16

Debian sisteminiz için Workstation Pro sanallaştırma yazılımını satın aldıysanız lisans anahtarını bu pencerede girerek programı etkinleştirebilirsiniz. Eğer yalnızca 30 gün ücretsiz deneyip daha sonra satın almayı planlıyorsanız ilgili seçeneği işaretleyiniz ve Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

30 Gün Ücretsiz Denemek İstiyorum

   Adım 17

VMware Workstation 16 Pro’yu sorunsuzca başlattıktan sonra araç menüsünden Help (Yardım) / About (Hakkında) kısmından sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Workstation Sürümünü Kontrol Etme

Sanal Makine Oluşturma

Debian üzerine VMware Workstation kurduktan sonra host bilgisayarınızda sanal makineler oluşturabilir ve istediğiniz bir işletim sistemini kurmaya başlayabilirsiniz.

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu açtıktan sonra anasayfasındaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayarak sanal makine sihirbazını açınız.

Yeni sanal makine sihirbazında guest sistemin ayarlarını yapılandırmak için Typical (Normal) işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Tipik Sanal Makine Oluşturmayı Seçme

   Adım 2

Kurmak istediğiniz işletim sisteminin CD/DVD medyasını host PC’nize takabilir ve bu pencereden Use a Physical Drive (Fiziksel Bir Sürücü Kullan) seçeneğinden sürücünüzü seçebilir ve sistem kurulumunu host DVD yazıcınızdan yapabilirsiniz.

Eğer kurulum medyasının ISO dosyasına sahipseniz yine bu ekrandan dosyayı ekleyebilir bazı ayarların otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, daha gelişmiş bir sanal bilgisayar hazırlamak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım

   Adım 3

Guest işletim sistemi seçim penceresinde öncelikle sistemin platformunu seçiniz ve versiyon kısmındaki ayarları görüntüleyiniz. Bir Windows 10 sanal bilgisayarı kuracaksanız version ayarını “Windows 10 and later x64” olarak seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest İşletim Sistemini Seçme

   Adım 4

Windows işletim sisteminin adını yazınız ve host diskinizde nereye kaydetmek istediğinizi yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Makine Konumunu Yapılandırma

   Adım 5

Guest sistemin sanal disk boyutunu ayarlayınız ve tek dosya türü olarak yedeklemeyi seçtikten sonra Next’e tıklayınız.

Sanal Diski Tek Dosya Olarak Depolama

   Adım 6

Hazırladığınız VM’nin gelişmiş ayarlarını görüntülemek için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 7

Sanal donanım ayarlarından Processors (İşlemciler) seçtikten sonra Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) altındaki tüm özellikleri etkinleştiriniz.

  • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
  • Virtualize CPU Performance Counters
  • Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit)

Sanallaştırma Motoru Özelliklerini Etkinleştirme

   Adım 8

Windows 10 VM’ye ISO dosyası eklemek için CD/DVD (SATA) aygıtını işaretledikten sonra Connection (Bağlantı) ayarından Use ISO Image (ISO İmajı Kullan) işaretleyiniz ve Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineye ISO Dosyası Ekleme

   Adım 9

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir Windows 10 ISO dosyasını seçiniz ve açınız.

Windows 10 ISO Dosyasını Seçme

   Adım 10

Windows 10 guest makinenize USB 3.0/3.1 aygıtlarınızı kullanmak istiyorsanız USB Controller ayarlarından Compatibility (Uyumluluk) ayarını 3.1 olarak değiştiriniz ve ayarlar penceresini kapatınız.

USB Uyumluluğunu Yapılandırma

   Adım 11

Sanal bilgisayarın donanım ayarlarını tekrar kontrol ettikten sonra Finish tıklayarak sihirbazı kapatınız.

Sanal Makine Aşağıdaki Ayarlara Göre Oluşturulacak

   Adım 12

Windows 10 guest sistemi kurduktan sonra VMware Tools kurmanız gerektiğini bildiren pencerede Close (Kapat) tıklayınız.

VMware Tools Bilgi Penceresini Kapatma

   Adım 13

Son olarak, işletim sistemi kurulumuna başlamak için Start up this guest operating system (Bu konuk işletim sistemini başlat) tıklayınız.

Windows 10 Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

   Adım 14

Guest sistemi ISO dosyası ile boot ettiğinizde Windows 10 kurulum sihirbazı açılacaktır.

Windows 10 Kurulum Sihirbazı

Sanal Makineyi Silme

Debian PC’nizde kullandığınız bir sanal makineyi silmek istediğinizde terminali kullanmanıza gerek yoktur. Workstation programında sanal makine kütüphanesinden ilgili VM’yi diskinizden tamamen silebilirsiniz.

   Adım 1

Workstation Pro’yu açınız ve sol panelden kurmuş olduğunuz sanal sistemleri kontrol ediniz. Silmek istediğiniz guest işletim sistemi üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra açılan seçeneklerden Manage (Yönet) / Delete from Disk (Disk’ten Sil) seçeneğine tıklayınız ve Question (Soru) penceresinde sanal makinenin dosyalarını silmeyi onaylamak için Yes’e tıklayınız.

Sanal makineyi diskinizden sildikten sonra kurmuş olduğunuz konuma gidiniz ve klasörün mevcut olup olmadığını kontrol ediniz.

Oluşturulan Sanal Bilgisayarı Silme

VMware Workstation Kaldırma

Linux bilgisayarınızdan VMware Workstation programını kaldırmak istiyorsanız bu işlemi terminal ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

   Adım 1

Host sisteminizde terminali açınız ve kurulu VMware ürünlerini kontrol etmek için “vmware-installer –list-products” komutunu yürütünüz.

vmware-installer --list-products

Sistemde Kurulu VMware Ürünlerini Görüntüleme

   Adım 2

Sisteminizde kurulu yazılımları denetledikten sonra VMware Workstation kaldırmak için terminalde “sudo vmware-installer -u vmware-workstation” komutunu yürütünüz.

sudo vmware-installer -u vmware-workstation

Terminal Kullanarak VMware Pro'yu Kaldırma

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Debian / VM Versiyon
YouTube Video
Slayt
11 / 16 Pro (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


Ubuntu’ya VMware Kurma
♦ Linux Mint’te VMware Kurulumu
Kali’de VMware Kurulumu
Linux İçin VMware İndir
VM’de Debian Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: