VMware Workstation 14/15 Üzerinde Sanal Makine Donanım Uyumluluğu Yükseltme

Daha önce VMware Workstation’ın eski sürümlerinden birini kullanarak oluşturduğunuz sanal makinelerin uyumluluğunu programı yeni sürüme yükselttiğinizde tekrar yapılandırmanız gerekir.

VMware Donanım Uyumluluğu

VMware Workstation Üzerinde Donanım Uyumluluğu Yükseltme

Kullanmış olduğunuz VMware Workstation sanallaştırma programı ile yeni bir sanal makine oluşturduğunuzda, sanal makine donanım sürümü varsayılan olarak belirlenir.

Eğer Workstation programınızı yeni bir sürüme güncellerseniz, daha önceden kurduğunuz sanal makinelerin donanım uyumluluğu bir önceki sürüme göre ayarlanacaktır.

Dolayısıyla, VMware Workstation güncelleme yaptığınızda bilgisayarınızda kurulu olan sanal makinelerin donanım uyumluluğu yükseltmeniz gerekir.

Windows 10 bilgisayarınızda VM Workstation üzerinde kurulu sanal makinelerin donanım uyumluluğunu yapılandırmak çok kolaydır.

VMware 15 Üzerinde Donanım Uyumluluğu Yükseltme

VMware Workstation 15 üzerinde sanal makinelerinizin donanım uyumluluğunu değiştirmek veya yükseltmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Bilgisayarınıza VM Workstation 15’i kurduktan sonra, VM Workstation 14 üzerinde oluşturduğunuz sanal makinenin .vmx uzantılı dosyasına çift tıklayınız. Sanal bilgisayar açıldıktan sonra aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız ve Upgrade this virtual machine (Bu sanal makineyi yükselt) seçeneneğini göreceksiniz.

Virtual Machine Details (VM Ayrıntılar) kısmında donanım uyumluluğu bir önceki programın sürümüne aittir. Sanal makinenizin uyumluluğunu değiştirmek için Upgrade this virtual machine seçeneğine tıklayınız.

Upgrade this virtual machine

   Adım 2

Hardware Compatibility Wizard penceresinde Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Hardware Compatibility

   Adım 3

VM’nin sürümünü Workstation 15.x olarak değiştiriniz.

Hardware Compatibility Seçme

   Adım 4

Next butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Donanım Sürümünü Seçme

   Adım 5

Sanal makine donanım sürümünü değiştirdikten sonra, Alter this virtual machine (Bu sanal makineyi değiştir) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Alter the Virtual Machine

   Adım 6

Yaptığınız değişiklikleri uygulamak için Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Değişiklikleri Görüntüleme

   Adım 7

Sanal makine dönüştürüldükten sonra Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Dönüştürülüyor

   Adım 8

Windows 10 sanal makinenin donanım sürüm uyumluluğunun değiştiğini aşağıdaki görüntüdeki sanal makine ayrıntılar kısmından kontrol edebilirsiniz!

VMware Üzerinde Donanım Uyumu Güncellemesi

VMware Workstation 15 Üzerinde Hardware Compatibility Değiştirme ⇒ Video

VMware 15 üzerinde bir Linux, Windows veya macOS sanal makinenin sürümünü değiştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

VMware 15 Donanım Sürümü Güncelleme


VM Workstation 14 Üzerinde Kurulu Sanal Makine Donanım Sürümü Yükseltme

Eğer bu program bilgisayarınızda kurulu değilse, VM Workstation 14 sürümünü bilgisayarınıza indirebilir ve Windows 10 üzerinde VM Workstation 14 kurulumu yapabilirsiniz.

Sanal makine donanım uyumluluğu yükseltmek veya güncellemek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Sanallaştırma programını açınız ve Hardware Compatibility güncelleştirmek istediğiniz sanal makine üzerine tıklayınız.

Donanım Uyumluluğu Yükseltme

   Adım 2

Sanal makine VM konsolunda, Upgrade this virtual machine (Bu sanal makineyi güncelleştir) seçeneğine tıklayınız. Virtual Machine Details (Sanal Makine Ayrıntıları) alanında sanal makinenin anlık donanım sürümünü görebilirsiniz.

Upgrade this virtual machine

   Adım 3

VMware Hardware Compatibility penceresinde, Next (İleri) butonuna tıklayarak devam ediniz.

VMware Hardware Compatibility

   Adım 4

Choose the Virtual Machine Hardware Compatibility penceresinde, seçtiğiniz sanal makine uyumluğu şuan VM Workstation 12.x‘tir. Bu VM’yi Workstation 14.x‘e güncellemek için açılır pencereye tıklayınız.

Sanal Makine Donanım Uyumluluğu Seç

   Adım 5

VM Workstation 14.x seçtikten sonra, Next butonuna tıklayınız.

VMware Sürüm Güncelleme

   Adım 6

Clone before Converting (Dönüştürmeden önce klonla) penceresinde, Alter this virtual machine (Bu VM’yi değiştir) seçeneğini seçerek devam ediniz. Eğer sanal makineyi klonlamak istiyorsanız herhangi bir hataya karşı üstteki seçeneği seçerek devam edebilirsiniz.

Bu sanal makineyi değiştir

   Adım 7

VMware VM uyumluluğu güncellemesinde konfigüre edilecek ayarlar bildirilmektedir. Finish (Bitir) butonuna tıklayarak sanal makine güncelleme işlemini başlatınız.

VMxnet Uyumluluğu Eklendi

   Adım 8

Donanım uyumluluğu başarıyla değiştirdikten sonra, Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayar Dönüştürülüyor

   Adım 9

Seçilen makinenin güncellendiğini kontrol etmek için VM konsolunda Virtual Machine Details kısmında VM uyumluluğu kısmını inceleyebilirsiniz.

VM Detayları

Hardware Compatibility Değiştirme ⇒ Video

VMware 12 sürümünden 14 sürümüne güncelleme yaptıktan sonra, sanal makinelerin uyumluluğunu güncelleştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Donanım Sürümünü Yükseltme

   Son Söz


Bu yazımızda, VM Workstation’ın eski bir sürümü ile kurulan bir sanal makinenin donanım sürümü nasıl yükseltilir adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Disk Kapasitesini Arttırma
Ubuntu Kurulumu
♦ Ubuntu’da VM Tools Kurulumu
Windows 7 Kurulumu
Windows XP Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir