VMware Workstation NAT Network Bağlantısı

Bu yazımızda, VM Workstation’da üzerinde çalışan bir sanal makineyi NAT yapılandırması ile İnternet’e çıkaracağız.

VMware Workstation NAT Network Bağlantısı

VMware 12/14/15 Üzerinde NAT Network (Ağı) Bağlantısı Yapılandırma

Öncelikle, Nat nedir kısaca bahsedelim. NAT, LAN üzerindeki IP adreslerini tek bir Global IP adresine dönüştürerek network üzerindeki PC’leri İnternet’e çıkarır. Windows 10 veya Linux üzerine VM Workstation sanallaştırma programını kurduktan sonra oluşturduğunuz yeni bir sanal makinenin ağ ayarları NAT olarak yapılandırılır.

NAT yapılandırması bir sanal makine kurulumundan sonra otomatik olarak yapılandırılan ilk ayardır. Kısacası, bu sanallaştırma yazılımı üzerinde yeni bir sanal makine kurduğunuz zaman, Virtual Ağ Editörü üzerinde otomatik olarak yapılandırılan NAT ayarı sanal makine için geçerli olur.

Sanal Makine Üzerinde NAT Ağı Yapılandırma

Sanal ağ editörü üzerinde NAT network ayarları varsayılan olarak aşağıdaki gibidir. VMnet8’in NAT olarak yapılandırıldığını aşağıdaki görüntüden kontrol edebilirsiniz.

Sanal Ağ Editörü

VM Workstation/Player üzerinde Virtual Network Editor kullanarak VMnet8’i oluşturduktan sonra sanal makine üzerinde NAT ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation kurulumu yaptıktan sonra, bilgisayarınızın ağ bağlantıları penceresinde aşağıdaki görüntüdeki gibi VMnet’ler göreceksiniz.

Virtual Network Editor üzerinde varsayılan olarak yapılandırılan VMnet8 için tanımlanan sanal ağ bağdaştırıcısını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Windows Ağ Bağlantıları

   Adım 2

Sanal Ağ Editöründe yapılandırdığınız NAT bağlantısını, VM üzerinde de aktif etmeniz gerekir. Şimdi, Workstation programını açınız ve bir sanal makinenin ağ bağlantısını yapılandırmak için Network Adapter seçeneğine tıklayınız.

VMware'de Network Adapter Yapılandırma

   Adım 3

Virtual Machine Setting (VM Ayarları) penceresi açıldıktan sonra, Windows 10 makinenin ağ bağlantısı için aşağıdaki gibi NAT: Used to share the host’s IP address (Hostun Ip adresini paylaşmak için kullanılır) seçeneğini seçiniz.

NAT Ağını Seçme

   Adım 4

NAT seçeneğini seçtikten sonra, OK (Tamam) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Sanal Makine Ayarlarını Kapatma

   Adım 5

Şimdi, Power on this virtual machine (Bu VM’yi başlat) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 6

Windows 10 sanal makineyi çalıştırdıktan sonra, VM’nin aldığı IP adresini kontrol etmek için CMD komut istemini çalıştırmak için Windows Tuşu + R‘ye basınız.

CMD’yi açtıktan sonra ipconfig komutunu uyguladıktan sonra makinenin IP adresini kontrol edebilirsiniz. Sanal makinenin IP adresi bloğu 192.168.223.0/24‘tür. IP adresi bloğunu Virtual Network Editor üzeriden değiştirebilirsiniz.

ipconfig

   Adım 7: İnternet Bağlantı Testi

Makinenin ağ ayarlarını NAT olarak yapılandırdıktan sonra, İnternet bağlantısını kontrol etmek için bir İnternet tarayıcısını kullanabilir veya CMD komut isteminden bir websitesine Ping atarak bağlantıyı sınayabilirsiniz.

VMware’de Network Address Translation ağı hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.vmware.com/support/ws3/doc/ws32_network21.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, VM Workstation üzerinde Virtual Network Editor programını kullanarak NAT ağ bağlantısı nasıl yapılandırılır adım adım inceledik. Unutmamanız gereken nokta Virtual Network Editor üzerinde oluşturduğunuz VMnet NAT için aynı zamanda VMnet Bridged oluşturmanız gerekir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Host Only Ağ Bağlantısı
♦ VMware’de Disk Performansı Arttırma
♦ VMware’de Snapshot Alma
♦ VMware Kullanarak Windows XP Kurulumu
♦ VMware Kullanarak Windows 7 Kurulumu

14 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir