Windows 11 PC’de VMware Workstation 17 Üzerinde Windows 98 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 11 üzerinde VMware Workstation 17 Pro sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Microsoft Windows 98 nasıl kurulur ve çalıştırılır inceleyeceğiz.

"Windows

Intel 12. Nesil 12700H (Alder Lake) CPU’lu Windows 11 PC’de VMware Workstation 17 Pro Kullanarak Windows 98 Nasıl Kurulur?

Microsoft, Windows 95’in eksikliklerini ve bazı ek güvenlik sorunlarını geliştirmek için kod adı Memphis olan Windows 98 işletim sistemini geliştirerek 25 Haziran 1998 tarihinde piyasaya sürdü.

Bilgisayarların, ev kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandığı tarihlerde, MS-DOS sistemi standart bir işletim sistemiydi. Fakat zamanla, Windows 98, MS-DOS‘a ve bir önceki Windows 95 sisteminden yararlanılarak geliştirildi. Bu işletim sisteminde kullanıcılar için daha iyi bir grafik arabirimi, çoklu görev desteği ve ağ bağlantılarının daha kolay yapılandırılması hedeflendi.

Windows 98 ile artık DOS kullanma ihtiyacı tamamen ortadan kalktı fakat bazı uygulamalar yine de sisteme kurulmadan DOS üzerinden çalıştırılabilmektedir.

Eski ve güncel olmayan bir işletim sistemine bazı donanımların firmware yazılımlarını güncellemek için günümüzde halen kullanılabilmektedir. Bu gibi işlemleri yapmak için aygıtınızın desteklediği işletim sistemini kurmanız gerekebilir, bu yüzden eski bir bilgisayara ya da bir sanal makineye ihtiyacınız olabilir.

Windows 11 gibi güncel bir işletim sistemi kullanıyorsanız, eski sistemleri bilgisayarınıza kurabilmek ve çalıştırabilmek için VMware Workstation sanallaştırma yazılımını kullanabilirsiniz.

Windows 98 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Eski donanımları içeren fiziksel bir bilgisayarınız yoksa bir sanal bilgisayar ile eski sistemleri host’unuzda kullanabilirsiniz. Kuruluma başlamadan önce Windows 10 bilgisayarınıza Workstation programını kurunuz ve bilgisayarınızı yeniden başlattığınızdan emin olunuz.

Daha sonra VMware için Windows 98 ISO dosyasını tıklayarak bilgisayarınıza indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek yeni bir VM hazırlayabilirsiniz.

Adım 1

VMware 17 Pro yazılımını çalıştırdıktan sonra, programın ana ekranındaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Sanal makine oluşturma sihirbazı açıldığında Custom (Advanced) seçeneği varsayılan olarak seçilidir. Bu seçenek ile kuruluma devam ettiğinizde sanal bilgisayarın donanımlarını daha iyi yapılandırırsınız, bu yüzden bu pencerede sadece Next butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Adım 2

Sanal donanım uyumluluğu penceresinde Windows 98 için daha eski bir donanım sürümüyle devam ederseniz mevcut donanımları daha iyi seçebilirsiniz. Aslında, 5.x sürümünü seçip devam ederseniz, sanal PC’yi hazırladığınızda donanım sürümü 17.x olarak görünecektir.

Bunun sebebi, VMware Tools kurmadan donanım versiyonunu değiştirememenizdir. Fakat, daha stabil bir guest makine hazırlamak için bu aşamada 5.x uyumluluğunu seçiniz ve devam ediniz.

Donanım Uyumluluğunu Yapılandırma

Adım 3

Guest işletim sistemi kurulumunu hangi yöntemi kullanarak yapmak istediğiniz bu pencereden seçebilirsiniz. Bir Windows veya Linux sistemini yükleme yöntemi olarak fiziksel kurulum medyası veya ISO imajı ile bu pencereden seçebilirsiniz.

Fakat, öncelikle daha doğru bir VM oluşturmak için I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra yükleyeceğim) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Yükleme

Adım 4

Guest işletim sistemi seçmek için önce kuracağınız sistemin platformunu ve ardından Version kısmından işletim sistemi dağıtımını seçmeniz gerekir. Bu pencerede Microsoft Windows’u ve ardından Windows 98’i seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest İşletim Sistemini Versiyonunu Seçme

Adım 5

VMware Pro kütüphanesinde görüntülenecek olan sanal makinenin adını bu pencereden değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Name kısmına yeni bir ad yazınız veya programın belirlediği varsayılan adı kullanınız.

VM’yi hazırlama aşamasında bu adım önemlidir, çünkü kurulum yapacağınız yani VM’yi depolamak istediğiniz konumu buradan yapılandırmanız gerekiyor. Host’unuzun hard diski’i yeterli depolama alanına sahip ise, VM’nin kurulum lokasyonunu varsayılan C sürücüsünde bırakabilirsiniz. Fakat, VM’yi daha fazla verimli ve performanslı kullanabilmek için USB 3.0/3.1 harici bir HDD aygıtında bir klasör oluşturunuz ve kurulumu o klasöre yapınız.

Sanal Makine Konumunu Yapılandırma

Adım 6

VMware Windows 98 sanal makine için işlemci yapılandırması için 1 adet işlemci yapılandırınız. Eğer daha fazla işlemci ayarı yapılandırsanız bile sistem yalnızca 1 core kullanacaktır.

Sanal Makine İçin İşlemci Yapılandırması

Adım 7

Win98 VM için RAM boyutunu doğru olarak yapılandırmak önemlidir, çünkü bu sistemin destekleyebileceği maksimum RAM boyutu 1 GB’tır.

Win98 sanal bilgisayarın RAM boyutunu 2 GB veya 4 GB olarak yapılandırırsanız, sistem sürekli yeniden başlayacak ve döngüye girecektir.

VM'ye RAM Boyutu Belirleme

Adım 8

Ağ türü yapılandırması için NAT (Network Address Translation) yapısını seçiniz ve Next’e tıklayınız. VM’nin ağ bağlantısı için NAT’ı seçerseniz, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP adresi alacaksanız, fakat aynı IP bloğundan bir IP adresi almak istiyorsanız Bridged türünü seçmeniz gerekir.

NAT Ağ Türünü Seçme

Adım 9

I/O Controller penceresinde sanal diskinizin uyumlu, verimli ve performanslı çalışabilmesi için BusLogic seçiniz ve Next’e tıklayınız.

BusLogic I/O Controller

Adım 10

VM için disk türünü IDE olarak yapılandırınız ve devam ediniz. Bu pencerede NVMe disk türü pasif durumdadır, çünkü bu disk yapısı Windows 98 tarafından destekli değildir.

NOT: Eğer sanal PC’nizde donanımların sürücülerini kuracaksanız, bu adımda SATA’yı seçmeyiniz. SATA disk türünü seçerseniz, sürücülerin kurulum için VMware donanım uyumluluğunu yapılandıramazsanız ve sanal diskiniz hata verecektir.

IDE Disk Türü

Adım 11

Temiz bir işletim sistemi kuracağınız için Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde Create a New Virtual Disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Eğer VMware programının daha eski bir sürümü ile Win98 kurduysanız ve o sistemin diskini yeni sürümde kullanmak istiyorsanız, Use an existing virtual disk (Varolan bir sanal diski kullan) seçeneğini seçmeniz gerekir.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 12

Sanal bilgisayarın disk kapasitesini yapılandırınız ve sanal diski host’unuzun diskinde tek dosya türü olarak depolamak için Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek bir dosya olarak depola) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diski Tek Dosya Olarak Depolama

Adım 13

Disk dosyasının adını bu pencereden değiştirebilir veya VM’nin kurulum lokasyonundan farklı bir yere kaydetmeyi düşünürseniz Browse aracılığıyla sanal diskin kaydedileceği konumu da değiştirebilirsiniz.

Disk Dosyasının Adını Düzenleme

Adım 14

Sanal makinenin özet penceresinde yapılandırdığınız donanım ayarlarını göreceksiniz. Şimdi, Windows 98 ISO dosyasını VM’ye eklemek için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayara Ait Özet Donanım Bilgileri

Adım 15

Son olarak sanal PC’ye ISO imaj dosyasını eklemek için CD/DVD aygıtına tıkladıktan sonra Use ISO image file seçeneğini etkinleştiriniz ve ardından Browse (Gözat) butonua aracılığıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasının konumunu seçiniz.

Sanal Makineye Windows 98 ISO Dosyasını Ekleme

Adım 16

Windows 98 işletim sistemi için Workstation Pro’da USB uyumluluk türünün 1.1 olarak yapılandırıldığından emin olduktan sonra VM sihirbazını kapatınız.

USB Uyumluluğunu 1.1 Olarak Belirleme

Adım 17

Sanal makinenin donanım özet penceresini Finish (Bitir) butonuna tıklayarak kapatınız.

Donanım Yapılandırma Penceresini Kapatma

Adım 18

Microsoft Windows 98 sanal bilgisayarı oluşturup hazırladıktan sonra Power on this virtual machine butonuna tıklayarak onu çalıştırabilir ve kuruluma başlayabilirsiniz.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 98 Kurulumu

Windows 10 bilgisayarınızda VMware Workstation kullanarak kuracağınız sistem için yeni bir sanal makine hazırlamak önemlidir, çünkü eski işletim sistemlerinin minimum sistem gereksinimi ihtiyacı vardır.

Microsoft Windows 98 sanal makinesini çalıştırdıktan sonra bu adımdan itibaren fiziksel bir bilgisayara kurulum yapıyormuşsunuz gibi devam etmeniz gerekir.

Adım 1

Sanal bilgisayarınıza güç verdikten sonra Microsoft Windows 98 CD-ROM Startup Menu açılacaktır. Boot menüsünde bir Hard Disk veya CD-ROM kullanarak iki türlü yükleme yöntemi görebilirsiniz.

Önyükleme ekranında Boot from CD-ROM seçeneği üzerinde Enter’a basarak kuruluma devam ediniz.

Microsoft Windows 98 CD-ROM Startup Menu

Adım 2

Aynı şekilde, Start Windows 98 Setup from CD-ROM seçeneği üzerinde Enter tuşuna basınız.

Start Windows 98 Setup from CD-ROM

Adım 3

Microsoft Windows 98 Setup ekranında Enter’a basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Ayrıca bu ekranda kurulum hakkında daha fazla bilgi almak için F1’e, sihirbazdan çıkış yapmak için ise F3’e basabilirsiniz.

Microsoft Windows 98 Setup

Adım 4

Kurulumu başlattıktan sonra disk yapılandırması ekranında ayrılmamış disk alanını yapılandırmanız gerekir. Configure unallocated disk space seçeneğinde Enter’a basınız ve devam ediniz.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

Adım 5

Windows 9x sistemlerinde 512MB disk boyutundan fazla bir alana sahip olduğunuzda büyük disk ayarı ile karşılaşırsınız. VM’ye atadığınız 8GB sanal disk boyutunu kullanabilmek için Yes, enable large disk support seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Büyük Disk Desteğini Etkinleştirme

Adım 6

Kurulum sihirbazının sisteminizi yeniden başlatması için Enter’a basınız. Bu işlemden sonra sisteminiz yeniden başlayacak ve önyükleme ekranı açıldığında adım 4’e kadar aynı adımları uygulayınız.

Kurulumu Yeniden Başlatma

Adım 7

Büyük disk alanı kullanımını yapılandırdıktan sonra sihirbaz otomatik olarak C sürücüsünü formatlamaya başlayacaktır.

C Sürücüsü Formatlanıyor

Adım 8

Kurulum sihirbazı sanal diskinizi biçimlendirdikten sonra devam etmek için Enter’a basınız.

Kurulum Sihirbazı Sistemi Denetliyor

Adım 9

Bu adımda, Microsoft ScanDisk aracı açılacaktır ve sisteminizin dosya bütünlüğü gibi işlemleri tarayacak ve doğrulayacaktır.

Dosya Bütünlüğü ve Disk Alanı Kontrolü

Adım 10

Microsoft ScanDisk ile kurulum medyası ve sistem dosyalarının bütünlüğü onaylandıktan sonra sisteminiz yeniden başlayacak ve kurulum için gerekli dosyalar kopyalanmaya başlayacaktır.

Kurulum Başlatılıyor

Adım 11

Windows 98 Setup açıldığında bilgisayarınızın hızına bağlı olarak kurulumun 30 ile 60 dakika arasında kurulacağını bildiren pencerede Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Windows 98 Kurulum Ekranı

Adım 12

Sihirbaz, yükleme işleminin geri kalan adımlarını yapması için hazırlanıyorken bekleyiniz.

Kurulum Sihirbazı Hazırlanıyor

Adım 13

Select Directory (Dizin Seç) penceresinde, Windows 98’i kuracağınız dizini farklı bir konum olarak yapılandırabilirsiniz, fakat varsayılan konum olan C:\WINDOWS seçiniz ve Next’e tıklayınız.

C:\WINDOWS

Adım 14

Windows kurulum dizini ve kurulu bileşenler denetleniyorken bekleyiniz.

Kurulu Bileşenler Denetleniyor

Adım 15

Setup Options (Kurulum Seçenekleri) penceresinde, varsayılan olarak işaretli olan Typical (Tipik) kurulum türü ile devam ediniz. Eğer sanal sisteminizde kurulacak bileşenler gibi tüm mevcut seçenekleri yapılandırmak istiyorsanız, Custom seçeneğini seçebilirsiniz.

Tipik Kurulum Türünü Seçme

Adım 16

Windows Components (Windows Bileşenleri) penceresinde sisteminizde kullanmak istediğiniz sistem uygulamalarını veya araçlarını yapılandırmak istiyorsanız, alltaki seçenek ile devam ediniz. Bu adımda, en yaygın sistem bileşenlerini yüklemenizi öneririz.

En Yaygın Windows Bileşenlerini Yükleme

Adım 17

Identification (Kimlik/Tanılama) penceresinde, sanal bilgisayarınız için yeni bir ad yazınız ve çalışma grubunu değiştirmeden devam ediniz. Ayrıca, sanal PC’nize bir açıklama yazmak için Description alanını doldurabilirsiniz.

Bilgisayar Adı Yazma

Adım 18

Lokasyon yapılandırma adımında yaşadığınız ülkeyi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Lokasyonu Yapılandırma

Adım 19

Win98 sistem dosyalarını kopyalamayı başlatmak için Next’e tıklayınız.

Sistem Dosyalarını Kopyalamayı Başlatma

Adım 20

Sanal bilgisayarınız yeniden başladığında Win98 sistem dosyaları kopyalanmaya başlayacaktır. Sistem dosyalarının kopyalanması sisteminizin hızına bağlı olarak zaman alacaktır.

Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

Adım 21

İşletim sisteminin dosyaları kopyalandıktan sonra VM’nizi yeniden başlatınız.

Sistemi Yeniden Başlatma

Adım 22

Microsoft Windows 98 sistemi açılıyorken bekleyiniz.

Microsoft Windows 98

Adım 23

Kurulum sihirbazı yapılandırma dosyalarını güncelliyorken bekleyiniz.

Kurulum Sihirbazı Yapılandırma Dosyalarını Güncelliyor

Adım 24

İntel’in 12. Nesil işlemcili bir bilgisayara sahipseniz, sanal makineye Win98 kuramayabilirsiniz. Bu yüzden, patch işlemi yapmanız gerektiğinden işletim sisteminin ikinci aşamasında VM’nizi kapatınız.

Guest Makineyi Kapatma

Adım 25

Sanal makine ayarlarını açınız ve yeni bir aygıt eklemek için Add (Ekle) butonuna tıklayınız. Hardware Type (Donanım Türü) penceresinde Floppy Drive (Disket Sürücü) seçiniz ve Finish (Bitir) tıklayınız.

Floppy Drive Ekleme

Adım 26

Floppy sürücüye bootable (önyüklenebilir) bir imaj dosyası eklemek için Use Floppy Image File seçeneğini etkinleştiriniz ve ardından Browse (Gözat) butonu aracılığıyla alttaki butondan PC’nize indirdiğiniz Patch.ima dosyasını ekleyiniz.

En yeni CPU’larda Windows’un 9x sürümlerini çalıştırmak için patcher9x-0.6.14-boot.ima dosyasını Vogons websitesinde yayınlanan makaleden veya Github bağlantısından indirebilirsiniz.

Patcher.ima Dosyasını Ekleme

Adım 27

Win98 sanal sisteminiz boot ettiğinde A:\> sürücüsünde “patch9x” komutunu yazınız ve Enter’a basınız. Sonraki aşamada, Enter’a basınız ve işlemi uygulamak için “1” seçiniz ve tekrar Enter’a basınız.

Sanal işletim sisteminizin güncel bilgisayarınızda çalışabilmesi için ilgili dosyaları düzenlendikten sonra sisteminizi kapatınız ve açınız.

Intel 12th Alder Lake CPU'lar İçin Patch Yazılımını Kurma

Adım 28

Gerekli yapılandırma dosyaları hazırlandıktan sonra User Information (Kullanıcı Bilgisi) penceresi açılacaktır. Bu pencerede, Win98 sisteminizin kullanıcı hesabı için bir isim yazınız. Eğer VM’nizi kurumsal bir ortamda kullanacaksınız, şirket bilgisini de yazabilirsiniz.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 29

Win98 işletim sisteminin lisans anlaşmasını etmek için I accept the agreement seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 30

Product Key (Ürün Anahtarı) penceresinde, Windows 98 ürün anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayarak devam ediniz.

Ürün Anahtarını Yazma

Adım 31

İşletim sisteminin tüm ayarlarını yapılandırdıktan sonra Finish’e tıklayarak sistemi başlatmaya devam ediniz.

İşletim Sistemini Başlatma

Adım 32

Sanal VM’niz yeniden başladığında, kurulum sihirbazı tak ve çalıştır aygıtlarının belirlemek için donanım taraması yapacaktır. Donanım taraması tamamlanana kadar bilgisayarınızı yeniden başlatmayınız.

Donanım Taraması

Adım 33

Sihirbaz, sanal bilgisayarınızın donanımlarını ve Plug and Play aygıtlarını yapılandırıyorken bekleyiniz.

Kurulum Sihirbazı Tak ve Çalıştır Aygıtları Yapılandırıyor

Adım 34

Bu adımda, tarih ve zaman ayarlarınızı yaşadığınız konuma yeniden düzenleyiniz ve pencereyi kapatınız.

Tarih ve Zaman Ayarlarını Yapılandırma

Adım 35

Kurulum sihirbazı sistem ayarlarını güncelliyorken bekleyiniz.

Sistem Ayarları Güncelleniyor

Adım 36

Enter Network Password (Ağ Parolası Gir) penceresi açıldığında oluşturduğunuz kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmak için kullanıcı adınızı yazınız ve OK’a tıklayınız.

Enter Network Password

Adım 37

Kişiselleştirilmiş ayarlar yapılandırılıyorken bekleyiniz.

Kişiselleştirilmiş Ayarlar Düzenleniyor

Adım 38

Kullanıcı adınızı yazdıktan sonra, Microsoft Win98 masaüstü ekranı ile karşılaşacaksınız.

Microsoft Windows 98 Masaüstü Ekranı

Adım 39

Bilgisayarım üzerine sağ tuşa tıklayınız ve ardından Properties (Özellikle) seçeneğine tıklayarak sistem bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Sistem Özelliklerini Kontrol Etme

VMware Tools Kurulumu

Sanal makinelerde bir işletim sistemi kurduktan sonra yapmanız gerekenlerden ilki VMware Tools kurmaktır. Bu yazılım sayesinde VM’lerde kurulu olmayan sistem sürücülerini yükleyebilirsiniz. Bu sayede VM’yi tam ekran çözünürlükte kullanabilir veya host’unuzun USB ve Webcam aygıtlarını kullanabilirsiniz.

Adım 1

Microsoft Win98 guest makinede VMware Tools kurmak için menüden VM / Install VMware Tools tıklayınız. Guest işletim sistemi CD-ROM’u kilitledi uyarısı aldığınızda Yes butonuna tıklayarak devam ediniz.

VMware Tools Kurulumu

Adım 2

Sanal makinede VM Tools aşağıdaki görüntüdeki gibi başlayacak ve kurulum için hazırlanacaktır.

VMware Tools, Kurulum İçin Hazırlanıyor

Adım 3

Sanal makine araçlarının kurulum sihirbazı başladığında Next’e tıklayınız.

VM Tools Kurulum Sihirbazı

Adım 4

VM Tools’un kurulum türü olarak Complete (Tümü) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Türünü Seçme

Adım 5

Sanal PC araçlarının kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

Adım 6

Kurulum sırasında HTML Help Runtime denetleme sırasında 25010 uyarısı ile karşılaştığınızda HTML Help engine kurmak için Yes’e tıklayınız.

Microsoft HTML Help Kurulumunu Onaylama

Adım 7

VMware Tools yükledikten sonra sanal makine size bir Eject isteği sunduğunda OK’a tıklayınız ve ardından sihirbazı kapatmak için Finish’e tıklayınız.

Eject Request to Drive In Use

Adım 8

Sanal PC’nizi artık host’unuzun desteklediği tam ekran çözünürlükte kullanabilirsiniz. Eğer, VM’niz tam ekran çözünürlüğe uyarlanmıyorsa Display Properties (Ekran Özellikleri) açınız ve ekran çözünürlüğünü 1024×768 veya daha yüksek bir değerde yapılandırınız ve ayarları kaydettikten sonra View / Fit Guest Now seçeneğine tıklayınız.

Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme

Adım 9

Ayrıca, VM Tools’un diğer bir faydalarından biri de host ile VM arasında sürükle bırak yöntemi ile dosya transferinin yapılabilmesini sağlamasıdır.

Host’unuzun sistemi üzerinde yeni bir metin belgesi oluşturunuz ve VM’nize sürükleyip bıraktığınızda dosya transferinin başarılı bir şekilde yapıldığını göreceksiniz.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak Yöntemiyle Dosya Transferi Kontrolü

İnternet Bağlantısını Yapılandırma

Guest sanal sisteminizi kurduktan sonra ilk aşamada İnternet bağlantısını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Adım 1

VM üzerinden İnternet bağlantınızı kontrol etmek için MS-DOS Prompt açınız ve ping 8.8.8.8 komutu ile Google sunucularına ping atınız ve ağ bağlantınızı sınayınız.

MS-DOS Prompt

Adım 2

Başlat / Programlar / Internet Explorer konumuna gidiniz ve Internet Explorer açınız.

Internet Explorer'ı Açma

Adım 3

Internet Connection Wizard (İnternet Bağlantı Sihirbazı) açıldığında zaten bir ağ bağlantısına sahip olduğunuz için 3. seçeneği işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

My computer is already set up for the Internet. Do not show this wizard again.

Adım 4

Internet Explorer web tarayıcısı üzerinden Google arama motoruna erişmeye çalıştığınızda artık bağlantınızın sorunsuz olduğunu görebilirsiniz.

İnternet Bağlantısı Kontrolü

Driver (Sürücü) Kurulumu

Windows 98FE kurduktan sonra ağ bağlantılarını yapılandırarak yalnızca test amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Fakat, ses ve USB gibi aygıtların sürücülerini kurarak sistemi daha profesyonel bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Win98 USB ve ses sürücülerini makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Adım 1

Öncelikle, My Computer (Bilgisayarım) üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve açılan seçeneklerden Properties (Özellikler) tıklayınız. System Properties (Sistem Özellikleri) penceresi açıldığında Device Manager (Aygıt Yöneticisi) sekmesine tıklayınız ve sisteminizde kurulu olmayan aygıtların sürücülerini kontrol ediniz.

VMware Tools’un kuramadığı Driver (Sürücü) listesi aşağıdaki gibidir.

  • PCI Multimedia Audio Device
  • PCI System Peripheral

Windows 98 Aygıt Yöneticisini Görüntüleme

Adım 2

Kurulu olmayan sürücüleri kontrol ettikten sonra, sanal bilgisayarınızı kapatınız. Daha sonra, sistem tarafından donanımların uygun olarak bulunabilmesi için VM’nin uyumluluğunu yapılandırmak için menüden VM / Manage / Change Hardware Compatibility seçeneğine tıklayınız.

Donanım Sürümünü Değiştirme

Adım 3

VMware donanım sürümü değiştirme sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve devam ediniz. Bir sonraki pencerede sanal makinenin sürücülerini kurabilmek için Hardware Compatibility değerini Workstation 5.x olarak değiştiriniz ve Next’e tıklayınız.

Donanım Uyumluluğu Sihirbazı

Adım 4

Donanım uyumunu Workstation 5.x olarak değiştirdikten sonra Alter this virtual machine seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız. VM’yi 5.x sürümüne dönüştürdükten sonra Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Alter this virtual machine

Adım 5

Sanal sisteminizi çalıştırdıktan sonra bu kez ekranda Standard Floppy Disk Controller gibi yeni aygıtların belirlendiğini göreceksiniz.

Windows 98 Sürücüleri Taranıyor

Adım 6

Bazı sürücüler otomatik olarak güncellenecektir, fakat USB gibi aygıtların sürücülerini manuel olarak kurmanız gerekir.

Intel 82371AB/EB PCI to USB Universal Host Controller aygıtı sistem tarafından bulunduğunda Next’e tıklayınız ve bir sonraki adıma geçiniz. Yeni donanım ekleme sihirbazında Windows’un en iyi sürücüleri yüklemesi için Next’e tıklayınız.

USB sürücüsünü kurmak için CD-ROM Drive işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız. Bu adımda, Win98 ISO dosyasının VM üzerinde bağlı olduğundan emin olunuz.

Intel 82371AB/EB PCI to USB Universal Host Controller

Adım 7

Windows, USB için daha güncel bir driver sürümü bulduğu için The Updated Driver seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız. Windows, USB Controller sürücüsünü C:\WINDOWS\INF\USB.INF konumuna yükleyecektir.

Güncel Driver Kurma

Adım 8

Ayrıca, sistem tarafından bulunan AMD PCNET Family Ethernet Adapter (PCI-ISA) aygıtının sürücülerini de aynı adımları takip ederek yükleyiniz.

AMD PCNET Family Ethernet Adapter (PCI-ISA)

Adım 9

Win98 VM kullanımında yaşanan en büyük sorunlarından biri ses sürücüsüdür. Donanım sürümünü değiştirdikten sonra ses aygıtı otomatik olarak sistem tarafından bulunacaktır.

Burada önemli bir nokta, eğer Workstation 16.x veya 17.x sürümü ile ses sürücüsünü kurmaya çalışırsanız, Windows Koruma Hatası alacaksınız. Bu yüzden VM’nin mutlaka donanım sürümünü değiştirmeniz gerekir.

Sistem, PCI Multimedia Audio Device aygıtını bulduğunda Cancel (İptal Et) butonuna tıklayınız.

PCI Multimedia Audio Device

Adım 10

Ses aygıtının sürücüsünü manuel olarak kurmanız lazım, çünkü CD-ROM tarafından bu aygıtın sürücüleri otomatik olarak kurulamamaktadır.

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdğiniz Audio Driver içerisindeki Eapci8m.ecw dosyasını C:\WINDOWS\SYSTEM içerisine kopyalayınız.

EAPCI8M.ECW Dosyasını SYSTEM'e Kopyalama

Adım 11

Şimdi, Creative Ensoniq AudioPCI Driver (epw9xup) dosyasını VM’ye kopyalayınız ve çalıştırınız. Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra Audio aygıtı otomatik olarak tekrar taranacak ve sürücüler kurulacaktır.

Ses Driver Kurulumu

Adım 12

EAPCI8M.ECW dosyasını ilgili konuma kopyaladıktan sonra Device Manager’ı açınız ve Creative Ensoniq AudioPCI aygıtının ayarlarını açınız ve MIDI Synthesizer Waveset ayarını “8 MB GM/GS Waveset ver 5” seçeneğini seçiniz ve OK’a tıklayınız.

Creative Ensoniq AudioPCI Driver kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir hata alacaksınız, çünkü sistemin MIDI ayarlarını yapılandırmanız gerekir.

The Creative Ensoniq AudioPCI driver cannot load MIDI waveset. MIDI playback 
has been disabled.

8 MB GM/GS Waveset ver 5

Adım 13

Sisteminizi yeniden başlattığınızda artık MIDI uyarısı almayacaksınız. Ek olarak, görev çubuğunda AudioPCI Mixer uygulamasının başlatıldığını görebilirsiniz.

AudioPCI Mixer

USB Flash Bellek Kullanımı

Sanal makinenize yüksek boyutlu dosyaları hızlı bir şekilde kopyalayabilmeniz için USB flash bellek kullanmanızı tavsiye ederiz.

Adım 1

Şimdi, host PC’nize sisteminize bir USB Flash Bellek takınız. VMware tarafından otomatik olarak açılan New USB Device Detected penceresinde “Connect to the host” seçeneğini işaretleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Host PC'ye USB Flash Bellek Takma

Adım 2

Host’unuzda USB diskin içerisinde yeni bir klasör veya belge oluşturunuz ve ardından onu VM’nize bağlamak için Workstation Pro’nun araç menüsünde VM / Removable Devices (Çıkarılabilir Aygıtlar) / USB’nizin Adı / Connect (Bağla) seçeneğine tıklayınız.

USB Diski VM'ye Bağlama

Adım 3

Flash bellekleri VM’de kullanabilmek için USB Mass Storage Controller sürücüsünü de manuel olarak kurmanız gerekir. Öncelikle, sistem tarafından bulunan Generic USB Hub sürücüsünü Windows ISO dosyasından kurunuz.

Generic USB Hub

Adım 4

Flash bellekleri VM’de kullanabilmek için USB Mass Storage Controller sürücüsünü de manuel olarak kurmanız gerekir.

Aynı şekilde bilgisayarınıza USB Mass Storage Controller Driver (nusb320-Eng-98FE) dosyasını indiriniz ve üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatınız. Native USB Driver penceresi açıldığında arşivli dosyanın içeriğini C:\USB konumuna çıkarınız.

USB Mass Storage Controller Driver (nusb320-Eng-98FE)

Adım 5

Aygıt Yöneticisi’nde Refresh (Yenile) butonuna tıklayınız ve tekrar donanımları tarayınız. Bu kez Generic USB Hub sürücüsünü manuel olarak kurunuz. Generic USB Hub için “Search for the best driver for your device” seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız. USB Hub Driver için C:\USB konumuna çıkardığınız klasörü seçiniz ve OK’a tıklayınız.

DataTraveler 3.0 aygıtının sürücüsünü kurduktan sonra eğer sistem USBNTMAP.SYS dosyasını bulamazsa, C:\USB konumunda bu sürücüyü bulabilirsiniz.

DataTraveler 3.0 Sürücüsünü Kurma

Adım 6

Son olarak, USB flash memory 3.0 aygıtının artık üzerinde sorunsuz olarak çalıştığını görebilirsiniz. Ayrıca, Device Manager üzerinden “Disk Drives” kontrol ettiğinizde “KINGSTON DataTraveler 3.0” aygıtını görebilirsiniz.

USB Diski Kontrol Etme

Sanal Makineyi Silme

Herhangi bir neden dolayı artık host PC’nizde Workstation ile bir kurduğunuz Win98 guest makineyi kullanmak istemiyorsanız, host diskinizden tamamen silmenizi tavsiye ederiz.

Workstation Pro’nun sol panelinden silmek istediğiniz VM’ye sağ tuş tıklayınız ve Manage (Yönet) / Delete From Disk (Disk’ten Sil) seçeneğine tıkladıktan sonra Yes’e tıklayınız.

Host'tan Win98 VM'yi Tamamen Silme

1. Video

2. Video

3. Video

Windows 98 FE (First Edition) Driver/Sürücü İndir

Windows 98 FE (First Edition) ISO
Audio Driver (Creative Ensoniq AudioPCI)
USB Driver (USB Mass Storage Controller)
All Drivers

 

Windows 98 SE (Second Edition) Driver/Sürücü İndir

Windows 98 SE (Second Edition) ISO
Sound Driver (Creative SB PCI (WDM))
USB Driver(nusb36e-2694)
All Drivers

 

Eski Sürümlerin Kurulumu

Workstation Versiyon
YouTube Video
Slayt
14 Pro
17 Pro (YENİ)

 

İlgili Yazılar

1) Sanal Makinede Windows 10 Yükleme
2) Sanal Makinede Windows XP Yükleme
3) Sanal Makinede Windows 7 Yükleme
4) Sanal Makinede Windows Me Yükleme
5) Sanal Makinede Windows Vista Yükleme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir